Jinny

okres Praha

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 11 21 30 40
    • 26.3.2021  11:31

Malé drama o velkém a v Americe kontroverzním tématu. Spoustu času se (jako ve skutečném světě) jakoby nic neděje, než přijde několik velkých momentů. Nicméně nečekejte žádné velké emoci ani katarzi. Ve srovnání s rumunským 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny je toto skutečně slabý odvar. Nicméně pokud jste pozorní, dojde vám, že se v životě hlavní hrdinky děje něco dramatičtějšího a ošklivější, než co na první pohled vidíme. Říká ostatně, že za poslední rok měla dva milence. Toho prvního, o kterém si myslela, že je otec dítěte, na začátku vidíme. Toho druhého na začátku vidíme taky...

• 26.3.2021  11:22

Spokojených 70 %. Byť Zack Snyder napravil mnoho vad Úsvitu spravedlnosti, přidal zase nějaké nové. Tempo filmu je nevyvážené, spousta dialogových scén se měla prostřihat a některé opakojí informace, které už máme. Chápu samozřejmě, že je to úlitba fanouškům, kteří chtěli vidět všechno, co jim Snyder může nabídnout, ale chválit to nebudu. Téměř hlavní postavou se stává Cyborg, nicméně je to pro dobro věci - jeho role v příběhu je více než ospravedlněná. Obrovská změna nastala i u (na papíře) hlavního záporáka Steppenwolfa. Z generického blobu se stala regulérní postava a nemůžu si pomoct, jeho design je téměř... roztomilý? Ve výsledku je tohle solidní film s příliš velkých rozstřelem a počtem postav, nicméně vzhledem k tomu, že je stejně určený pro televizi, bych doporučila spíš formu minisérie ve třech nebo čtyřech částech.

• 26.3.2021  11:10

Přísně vzato by si Princezna zakletá v čase zasloužila tři velmi solidní hvězdy, ale v rámci toho, že se jedná o českou filmovou produkci a navíc současnou pohádku trochu přimhouřím oko. Nejedná se o klasicky postavený pohádkový příběh, určitá lyričnost a rýmování příběhu tu prostě chybí. Petr Kubík si vypůjčil něco ze Zaklínače, něco z disneyovek a něco z romantických komedií. Nicméně smíchal to dobře, debut se mu povedl a přidávám si ho do kratičkého seznamu současných českých režisérů, co zvládají technické aspekty filmu a umějí vizuálně vyprávět. Natalii Germani i Elišku Křenkovou kamera miluje a holky vypadají sakra dobře, Marek Lambora je potěcha pro oko a za tu princovskou roli plnou trop, která mu předepisuje nezachraňovat dámu v nesnázích, mu dávám palec nahoru. Natáčení spolufinancovala Prima, takže s trochou štěstí tuhle pohádku uvidíme v televizi letos kolem Vánoc. Je pravděpodobné, že bude o třídu někde jinde než cokoliv, co nabídne Česká televize, takže neváhejte.

• 1.12.2020  12:13
    Diova krev (TV seriál) (2020)

Krvavá jízda s antickými bohy, kde zápletka je... solidní, ale nic nového pod sluncem. Heron a jeho matka připomenou Herákla a jeho matku Alkménu, Heron a jeho bratr zase Castora a Polluxe (dvojčata, z nichž jeden má božského otce). Co si budeme namlouvat, hlavní slovo tu má vizuální styl. A ten rozhodně nezklame. Slabinou první série jsou lidské postavy, kteří zkrátka oproti nadpřirozeným bytostem nezjsou zajímavé. Je zvláštní, že bratrský projekt - Castlevanie - tenhle problém nemá. Tady asi nejzajímavější postavou démon Seraphim. Nicmé vůbec se nebudu zlobit za druhou sérii, kdy budou mít některý zanedbané postavy prostor se trochu nadechnout.

• 30.11.2020  16:13
    Dámský gambit (TV seriál) (2020)

Jeden ze seriálů, který půvabně zachycuje zeitgeist. Okouzlující je, jak se vizuální estetika změní i s právě probíhajícím obdobím. K ději samotnému - nečekejte žádné vypjaté drama, spíše sérii menších dramat z života mladé talentované ženy s traumatem, která je docela často na hranici nesympatičnosti a její zacházení s ostatními by se jí vrátilo v daleko tvrdší formě, kdyby zároveň nebyla taky pohledná. Neptejte se po druhé sérii. On by to asi už nebyl zrovna povzbudivý pohled.

• 23.10.2020  10:07

Korejci to u mě zase jednou dokázali. Vzali námět, který znáte i z amerických filmů, ale korejští tvůrci jako by neměli jakýkoliv problém nebo vnější omezení v tom, aby svoji vizi dotáhli do konce. Ať už se jedná o romantické příběhy nebo třeba sociální komentáře. A plátí to i pro tuhle varianci na příběh o vraždě a mstiteli. Hlavní hvězdou filmu je náš masový vrah. A... není to karikatura, ale skutečně se podobá funkčním psychopatům ve skutečném světě. Ostatní lidi vidí a chápe jejich chování nebo bolest jenom do té míry, jak můžou posloužit jemu a jeho sebestřednému egu a potřebám, v interakcích se okamžitě snaží dominovat a má jenom omezený rejstřík skoro výhradně negativních emocí. Proti němu stojí fyzicky i profesně zdatný mladý tajný agent, který s ním celkem snadno dokáže vytřít podlahu, ale chce, aby psychopat, co mu zabil snoubenku, před smrtí co nejvíc trpěl. Jedná se o temný příběh o tom, co všechno takovému tvorovi můžete provést, jestli to může přinést katarzi a jestli ta případná katarze vůbec stojí za to. Palec dávám nahoru, ale není to film, který většina diváků bude chtít vidět znova. A rozhodně ne proto, že mohl být klidně o dvacet minut kratší.

• 29.9.2020  11:33

Námět by byl slibný. Mladičká sestra bratrů Holmesových se vydá hledat jejich zmizelou matku a cestou potká lorďátko na útěku, kterému musí pomoct. Bohužel, exekuce zářná není. Nemám problém s barevným anglickým venkovem, ale pro viktoriánský Londýn se použitá barevná paleta opravdu nehodí. Představitelka Enoly je šikovná, ale nic nezmůže s tím, že její postava je až příliš velká feministická ikona, aby z ní byla zajímavá postava. Už pokolikáté v posledních letech mám chuť opakovat, že propagovat feminismus je chvályhodné, ale nesmí to být na úkor postav a příběhu a že to výrazně omezuje škálu ženských postav, na které jsme bývali zvyklí. Pokud z Mycrofta uděláte šovinistické hovado, co to vypovídá o jejich matce, která vychovala také jeho a kterou Enola tak zbožňuje? Taky musím připomenout, že Enola a její matka žily z Mycroftových peněz, takže nejsou zrovna moc oprávněné ohánět se kartou silné ženy. A pokud se mimochodem těšíte na Sherlocka Holmese, tak se na něj raději moc nezaměřujte. Ve filmu je dohromady nějaký deset minut.

• 18.9.2020  09:47
    Mulan (2020)

Co filmu musím nechat, tak je pěkná vizuální stránka. A tady pochvaly končí. Mulan je podivně sterilní film, který se snaží o jakýsi realismus, ale zároveň je to Disney, takže ve filmu musí být akce, ale ne krvavá. O co líp působí animovaná verze, která nezakrývá, že se jedná o pohádku. Samotná Mulan je jedna z dnešních nesnesitelných hrdinek, které musejí být speciální sněhové vločky s vrozenou mocí, lepší, než všichni ostatní - a její síla je samozřejmě bojovná síla typická pro muže, protože ve skutečnosti nasrat na skutečný feminismus, ženy samy o sobě a jejich síla nejsou dost dobré. Zkrátka další z řady filmů poslední doby, které se tolik snaží uspokojit co nejvíc uřvaných internetových skupin, až je z něj univerzální hnědá omáčka, která neohromí nikoho.

• 2.9.2020  17:38
    Tenet (2020)

Eh, za mě určitě nejslabší Nolan. Jeho postavy byly vždycky hůž divácky přístupné a jeho přístup k nim dost odtažitý. Dlouho je nechává jako jedno z tajemství. Tady je to ale až absurdní. O hlavní postavě se nedozvíme skoro nic, stejně jako o jeho parťákovi. Jako by jeho hlavní motivace byla v tom pomoct gangsterské manželce, ale nakonec to ani nepůsobí, že by k ní měl nějaké velké romantické city. Ostatně postavě hlavní blondýny a jejímu osobnímu dramatu film celkově přisuzuje kdovíjakou důležitost - vzhledem k tématu filmu neoprávněně. Musím se přiznat, že ty hrátky s časem jsem nepobrala. Uznávám, že bych asi další věci pochytila na podruhé, na potřetí... Ale s Nolanovými filmy jsem nikdy neměla problém všechno chápat na první dobrou, jsem pozorný divák. Trochu pochybuju, jestli by ty v rychlosti pronesené teze chápal i profesor fyziky - a čas tu funguje tak, jak to tvůrci právě potřebují. Zkrátka celý film zavání samožerstvím. Vizuálně je film samozřejmě krásný a akce taková, jak ji Nolan umí.

• 14.8.2020  11:19
    Po životě (TV seriál) (2019)

Kdo zná Rickyho Gervais, tak asi nebude překvapený filozofií tohohle seriálu. Cynismus v reakci na citlivost, zklamání a bolest, ateismus vedoucí k vážení si lidského života, nízká tolerance vůči lidskému kreténismu. To všechno je mi blízké a Ricky opět nezklamal. I tady je většina humoru v jádru docela vážná. Seriál nemá žádný velký spád a jedná se - stejně jako ve skutečném životě - o sled krátkých zážitků a scén. To ovšem neznamená, že by nakonec nepřišla katarze - poslední díl první série naopak působí až terapeuticky.

• 29.6.2020  08:59
    Rocketman (2019)

Marně u Rocketmana hledám nějakou velkou chybu, do které bych se mohla navážet. Egerton je snaživý a ostatní mu snažně sekundují, film je natočený hravě a vlastně s určitou láskou. JENŽE... nemůžeme tvrdit, že Elton John měl kdovíjak originální život celebrity a ve výsledku se od mnoha jiných liší tím, že na rozdíl od mnoha jiných celebrit nakonec tu odvykačku od drog i od slávy ustál.

• 3.6.2020  17:03

Film nevybočuje z průměru DC animáků, což je ale vzhledem k zajímavé předloze škoda. Ano, animace je laciná a komiksová předloha má grafiku mnohem lepší. To by se ještě dalo prominout, ale neodpustitelné jak, jak snad i schválně tvůrci původní příběh otupili, zato si neodpustili zdůraznit moderní politická témata - zatímco předloha se k ideologii a společnosti vyjadřuje hlavně obecně. Rozhodně nevyznívá jako oslava amerických hodnot a americké demokracie, což si v tomhle filmu tvůrci neodpustili. Suma sumárum se jedná o špatnou adaptaci, ale docela slušný film.

• 11.5.2020  22:45

Sympatický film o jedné svatbě, kterou nakonec vidíme jenom optikou party hrozně necool lidí, kteří k sobě objeví vzájemné sympatie. Drama je tu takové všední a postavy vám snadno připomenou někoho, koho znáte - a možná i sebe samotné. Zkrátka komedie bez přehnaných ambicí, u které skutečně platí, že pohladí.

• 11.3.2020  21:36

Musím se přiznat, že tuhle hru, tedy tudorovskou propagandu, nemám vlastně nijak zvlášť ráda. Jednak kvůli tendenčnosti a jednak kvůli tomu, že rozhodnutí postav nejsou moc pochopitelná. Benedict je skvělý a over the top, kdokoliv další je proti němu vlastně průměrný. Málem bych mu přála, aby všechna ta moralistická hovádka převálcoval :D Jako zákončení nevyvážené trilogie je toto vlastně odpovídající.

• 11.3.2020  21:26

Krvavá semínka zasetá v prvním díle tady naplno rozkvetou. Stejně tak postavy jsou tady tentokrát ukázané v celé své parádě a "parádě" - slabost svatouškovského krále Jindřicha, který je neschopný ukočírovat šlechtu, sebestřednost a krutost královny Markéty, která přeceňuje svoje schopnosti, ambice vévody z Yorku a jeho synů. Dějově je to docela nabyté, ačkoliv o hladkém plynutí děje nemůže být řeč - co jiného taky čekat od filmu, kde postavy stále mění strany a je v něm časový skok o deset let. Epizoda ostatně obsahuje většinu bojových sekvencí z celé trilogie. Nejsilnějšími scénami jsou drsná smrt vévody z Yorku a samozřejmě celý závěr, který už patří Richardovi.

• 11.3.2020  21:11

Počátek shakespearovského vyprávění o Válce růží je rozjetý celkem fascinujícím způsobem. Uvidíme hlavně intriky, zákulisní rozhovory a asi nemusím zdůrazňovat, že na rozdíl od historie je tu spousta motivací vysvětlená osobními antipatiemi a zájmy. Ticho před bouří, kde nejemotivnější scénou je nejspíš upálení Johanky z Arku. Nebudu tvrdit, že Sophie Okonedo je průšvih, ale bohužel je pouze průměrná, což nevynahradí fakt, že je tam jak pěst na oko.

• 17.2.2020  14:15
    1917 (2019)

Čistě za technické hodnoty bych filmu dala plné hodnocení. Člověk nestačí žasnout, kolik práce a načasování za každým záběrem stálo, stejně jako kolik kameramanské invence bylo vynaložené, aby určitě scény působily přesně tímhle způsobem. Bohužel přijde jedno ale. Film se omezí na konstatování, že válka je řezničina a přestože je působivý a emočně vypjatý (občas až fyzicky nepřijemný), děj nikdy nedovolí postavám, aby se na chvíli zastavily a divák si k nim vytvořil vazbu. Chápu, že by to bylo na úkor poklusového děje. Ale je to ten důvod, proč je Zachraňte vojína Ryana klasika a proč z 1917 klasika nikdy nebude.

• 17.2.2020  14:07
    Malé ženy (2019)

Klasika rozumně updatovaná pro 21. století. Jo a Amy jsou zahrané parádně, stejně jako Laurie, který je obě miluje. Bohužel film sám sobě podráží nohy tím, že chronologicky skáče tak, že člověku neznalému látky odjinut přivodí epileptický záchvat. Divácky vstřícnější tak pořád je verze z roku 1994.

• 17.2.2020  14:00

Příjemné, trochu bizardní, ale také dost předvidatelné válečné drama. Nebudu tvrdit, že se jedná o komedii, protože humoru - vyjma úvadu - ve filmu není tolik, aby to opravňovalo použití toho termínu. Sam Rockwell i Scarlett Johansson si vystřihli vděčné postavy, ale skutečnou hvězdou je dvanáctiletý Davis v titulní roli. Jeho výkon v komediálních i dramatických scénách si přinejmenším zaslaužil nějakou tu nominaci.

• 8.1.2020  14:06
    Na nože (2019)

Milá variace na klasické detektivky s Danielem Craigem v roli amerického Hercula Poirota. Zápletka není šokující a vývoj nejde nuceně proti diváckým očekáváním. Co nezmizelo, tak to je typické Johnsonovo pomrkávání na diváka. Jak to bylo s úmrtím slavného autora detektivek se dozvíme dost brzy. Okolnosti kolem jsou ale neméně zajímavé. Riah Johnson je výjimečný režisér a jeho stále stoupající zkušenosti coby scénáristy a režiséra jsou znát. Krásně vyvážil dramatickou i komediální složku filmu a i když má Na nože přes dvě hodiny dlouhou stopáž, divák se nenudí. Jsem ráda, že v záplavě remaků, adaptací a sequelů dokázala originální filmová látka vydělat přes dvě stě milionů dolarů.

• 5.1.2020  15:03
    Dracula (TV seriál) (2020)

Inu, musím říct, že Moffat opět za nablýskanou slupkou a rádoby chytrými twisty a dialogy neskrývá zrovna oslnivý obsah. Za cynickým přístupem k postavám se nedá schovat fakt, že minisérie nemá nosné téma. První díl má alespon sevřený děj a odpovídající atmosféru. Nakonec ale zjistíte, že každý díl minisérie je natolik odlišný, že vyžaduje vlastní expozici. Není to rozhodně jeden příběh ve třech částech. Nakonec zjistíte, že jediné, co vám tvůrci chtěli říct, je to, že Drákula se bojí smrti. Má to být objevné, když to je do určité míry pravda snad pro jakouliv upírskou postavu, co hned nespáchá sebevraždu?

• 19.12.2019  12:28

Dvě hvězdy a ta druhá je jenom za technické hodnoty. Jaký film TROS je? Kdybych ho měla popsat jedním slovem, bylo by to "nepromyšlený". Kdybych ho měla popsat více slovy, označila bych to za fanfikci napsanou dvanáctiletým fanouškem, který se zoufale snaží ostatním fanouškům zavděčit, ale nezná základní pravidla vypravěčství ani lore Hvězdných válek. Je to morálně zpustlý film o tom, že lidé, co bojují za správnou věcí, jsou automaticky a ve všem dobří a neomylní, o nahrazení "špatného" dítěte někým neproblémovým, o věčném zastydnutí v dětství, o tom, jak člověka definuje názor starších autorit. A to všechno se JJ Abrams snaží prezentovat jako happy end. Když si vzpomenu, že jsem JJe a LucasFilm bránila... To, co předvedli, je zahanbující. Využívali zájem různých skupin fanoušků a dávali jim všem před nos mrkvičku. Přitom jim celou dobu opravdu šlo jenom o marvelizaci Hvězdných válek. Možná měli v Lucas Filmu být od začátku trochu upřímnější v tom, čeho chtějí novou trilogií dosáhnout. Protože uctít dědictví Skywalkerů to rozhodně nebylo a i ten název filmu je vtip. Merry fucking Christmas!

• 10.12.2019  15:29

Pokud od filmu čekáte vánoční romanci... tak kvůli jistému dějovému zvratu, který do vánoční komedie nepatří, budete zklamáni. Ona tedy multikulturní propaganda a politická témata do vánoční komedie taky nepatří a jsou tam jak pěst na oko. Ale přejděme k tomu lepšímu. Emilia Clarke je tahounka filmu a pokud ji máte jenom trochu rádi, vyplatí se kvůli ní Last Christmas vidět. Milá je samozřejmě atmosféra vánočního Londýna a poselství o laskavosti. Když ovšem zvlážím plusy a mínusy, na vánoční klasiku tenhle film nikdy nepovýší.

• 10.12.2019  15:20

70 % Vizuálně stylový horor, který osciluje na hraně toho, co může předvést s teenagorovskými postavami... a pro teenagerovské diváky. Nečekejte tedy záplavu střev, spíš lekačky. Pokud je ale čisté napětí to, co od filmu hledáte, přidejte si jednu hvězdu navíc

• 10.12.2019  15:17

Inu, Grace a její Tarantinovská svatba. Hlavní hrdinka je sympaťanda, která se sebou nenechá vyorávat. Horůrek sice nepřináší nic převratného, ale pro páteční večer s balíčkem čipsů a pivem nebo stylovým červeným vínem rozhodně stačí.

• 14.11.2019  13:45

Poctivých 70 %. Film má dvě a půl hodiny a část z toho jsou scény, které klidně mohly skončit ve střižně, protože neříkají nic nového o postavách ani co se týče worldbuildingu. Plus jsou dospělí herci. McGregor i Fergusovonová zvlášť si postavy užívají a berou je vážně, navíc oba mají charisma a kamera je miluje. Problém pro mě byla Abra. Její představitelka je mi nesympatická, většinu času má naprdnutý výraz, IMO ani moc dobře nehraje a navíc stěží projde i jako míšenka (což ve filmu na rozdíl od předlohy je) i s tou obhajobou, že ne všichni míšenci jsou béžoví. Vzhledem k její velké roli mi to dost kazilo dojem. Co se týče návaznosti na filmové a knižní Osvícení a jak si film poradil s jejích odlišnostmi, tak Doktor Spánek navazuje skoro výhradně na Osvícení filmové. Jedna skvělá věc z toho určitě vzešla, totiž že ve fimu znova vidíme hotel Overlook, který ve filmovém Osvícení zůstal nepoškozený, zatímco v předloze shořel. Konec Doktora je tak dramatičtější než předloha. No a teď k jedné dost problematické záležitosti na konci. SPOILER Vzhledem k tomu, že předloha není vyloženě horor, tak pro Dannyho Torrance skončí happy endem. Vypořádá se s alkoholem, ošklivým traumatem z dětství a najde i rodinu. Filmový Danny skončí stejným způsobem jako jeho otec v knižním Osvícení. Nevím, do jaké míry si to tvůrci uvědomovali, ale dávají stejné depresivní a fundamentálně špatné poselství jako Hra o trůny o Danerys - genům neutečeš. Aplaus za to bohužel nesklidí. SPOILER

• 7.11.2019  16:18
    Potvora (TV seriál) (2016)

Seriál, který si se mnou pěkně pohrál. Potvora je na první pohled nesympatická, sebestředná a amorální. Čím víc se ale dozvíme o jejím životě a jejích skutečných myšlenkách, tím víc se odkrývá skutečná, vnitřně nejistá ženská. Potvora má divný vztah s otcem, mrtvou matku a sestru kariéristku, se kterou se věčně hádá, ale přesto by pro ní udělala první poslední. Je to už pár let třicátnice a začíná kvůli tomu trochu panikařit - a navíc v první sérii je i po krk v dluzích. A to všechno je podané s humorem, ale tak jako každý správný humor, i tenhle je v jádru vlastně dost vážný. Když rozrušená hlavní hrdinka žádá o radu a přiznává pocit, že všechno, co v životě udělala, jako by udělala špatně, zasáhlo to asi nejen mě až moc hluboko.

• 29.10.2019  14:01
    Joker (2019)

Filmu dám plný počet bodů, protože tak ambiciózní komiksový film jsme neviděli od Temného rytíře. Ne že bychom postupný skluz člověka do násilného šílenství neviděli i jinde a dokonce i sociální komentář je nový jenom v rámci dnešních mainstreamových filmů. Upřímně řečeno, tak velkou kontroverzi, jakou Joker vyvolal, zase nic ve filmu neopravňovalo. Hodně lidí ale nejspíš neví, jak naložit se popcornovým filmem, který jasně říká, že ze zkrachovalého komedianta se Joker nestal proto, že by byl od přírody zkažený, natož pak člen mafie.

• 29.10.2019  13:53
    Ad Astra (2019)

Malý velký film. Tedy, velký je svými ambicemi, malý je v tom, že se jedná o osobní příběh hlavního hrdiny a jeho vztahu s otcem ve vesmírných kulisách. Brad Pitt i Tommy Lee Jones hrají jako o život a nedivila bych, kdyby jednomu z nich přistála nějaká herecká cena. Věčné monology hlavního hrdiny byly ovšem dost únavné a na 22. století je většina technologii až příliš povědomá dnešnímu divákovi (většinou se jedná jen o mírné upgrady dnes známých technologií).

• 29.10.2019  13:49

Sázka na jistotu jak obsazením, tak tématem. Ve výsledku je film taková - navzdory tématu - pohodová road movie s dost přímočarými hodnotami. Na druhou stranu, Don Shirley je opravdu zajímavá postava - černoch, jehož doménou je klasická hudba, který má problémy jak v bělošském, tak černošském okolí.

<< předchozí 1 2 3 4 11 21 30 40