V oku hurikánu (2018)

Béčková akční oddychovka, která je svou roztomilou pitomostí vlastně dost zábavná a i trikově s ohledem na budget poměrně bohatá. Kazí to jen ten podivně antiklimatický konec.

Čističi vesmíru (2021)

Ze začátku trochu chaotické a až do konce poněkud nesourodé, ale jakmile se vyloží karty na stůl, je to opravdu velkolepá jízda s překrásnými vizuály a zároveň krásně retro atmosférou jak z klasických space oper, které mě naučily tenhle dnes již prakticky mrtvý žánr milovat. K plné spokojenosti by mi stačila snad už jen o něco propracovanější práce s postavami. Oproti třeba takovým Strážcům galaxie tahle partička přeci jen ještě zaostává.

DMZ (2022) (seriál)

Rosario Dawson a zajímavá zápletka byly věci, které mě i přes nízké hodnocení zde na ČSFD (IMDB 5,5/10), docela lákaly. A teda musím říct, že to opravdu nebylo nic moc. Divák se o světě a politické situaci tam venku nedozví vůbec nic a celý děj se zaměřuje na stokrát viděnou válku gangů složených z různých minorit, kterou obzvlášťňuje pouze od světa odříznutý a tedy i lehce postapo Manhattan. Proč tomu tam tak je se ale divák nedozví a drama samotných postav, byť mě vyloženě neuráželo, tak mě ani příliš nebavilo. Tři díly se děj spíše pomalu rozjíždí, aby byl ve čtvrtém banálně a kvapem vyřešen. Člověk si až pokládá otázku, proč něco takhle neambiciózního vůbec vzniklo.

Evropské kmeny (2021) (seriál)

Kdyby to pokračovalo, neměl bych problém dát i 4*. Protože první díl je super. Skvělá kamera, vostrá akce, zajímavý setting. Trochu to na mě působilo jako evropský Horizon: Zero Dawn, akorát bez robotů a namísto Aloy s Katniss z Wishe. Jenže jak se hlavní hrdinové rozdělí a s nimi i dějově linky, tak je paradoxně nejvíce prostoru věnováno té zdaleka nejhorší. Úchylné BDSM království Vran mi přišlo přepálené a moc mě nebavilo. A naopak to nejzajímavější, celá ta ústřední záhada, se odvíjí zase děsně pomalu a nakonec končí i v tom nejpitomějším cliffhangeru tak, že se divák nedozví absolutně nic. A Netflix to nepochopitelně zaříznul. Škoda, protože potenciálu tu bylo habaděj, už jen z hlediska toho evropského settingu.

Maso a krev (1985)

Zvrhlý Verhoeven, tentokrát ve středověkých kulisách, které používá naprosto originálním způsobem, kdy nevyužívá žádných konkrétních dobových reálií, ani postav. Na jednu stranu pohádkový dějový rámec, na stranu druhou poměrně nekompromisní brutalita, všudypřítomná nahota, nějaké to hromadné znásilňováníčko. Je to fakt divný film, ani nijak extra zábavný a pocitově působí tak o hodinu delší než ve skutečnosti je, ale přesto způsobem, jakým pojímá středověk, je vlastně dost zajímavý.

Z jiného světa (2021) (seriál)

Goosebumps v seriálové verzi. Variace na Krajní meze nebo Black Mirror chcete-li, ve verzi pro děcka. Antologická minisérie, kde každá povídka má zhruba 25 minut a dohromady to není o moc delší než nějaký dlouhý film. Nejlepší díly: My Monster, The Treehouse

Bod obnovy (2023)

Působí to sice jako sci-fi béčko, ale jako sakra dobré sci-fi béčko západního střihu. A přesto v rámci žánru neokoukaném prostředí střední Evropy a s velice přízemní detektivní zápletkou. Skvělý design, parádní práce s kamerou i celkovou náladou, dobrá režie i herecké výkony, skvělá hudba (i když ta úplně nejlepší práce s hudbou byla už v traileru). Jedinou výtku bych směřoval k nehodící se závěrečné titulkové skladbě, která spolehlivě zabila celou atmosféru. A kromě toho tenhle příšerný rap působí ták strašně nevkusně východoevropsky.

Smrtelné stroje (2018)

Tohle mi hodně sedlo, i když si jsem vědom nedostatků, které celý film provází. Ten svět by si zasloužil daleko rozsáhlejší a méně klišovitě pohádkově zkratkovité uvedení. Na druhou stranu je Mortal Engines akční jízda od začátku do konce, která sice neposadí na zadek příběhem, ale promakaným vizuálem, neskutečně rychlým tempem a díky sympatickým postavám mě nezačala ani na minutu nudit. I když potenciál v tom světě by byl každopádně výrazně vyšší, minimálně na plnohodnotnou provázanou trilogii určitě.

Megan is Missing (2011)

Spíše než jako plnohodnotný film tohle na mě působilo jako samoúčelná šoková terapie, která je v určitých momentech na ránu (dekadentní párty v úvodu), v jiných zase brutálně směšná (prostřihy na fiktivní zprávy), nelogická (proč Amy dál komunikovala s únoscem bez dohledu policie), aby na závěr obě dívky a potažmo diváka ztrestala nekompromisní a mrazivě věrohodnou brutalitou. Film, kterej by děcka v pubertě vidět měla, ale zároveň film, kterej by jim normální rodič asi úplně pouštět nechtěl.

Ostrov hrdlořezů (1995)

Průměrná dobrodružná záležitost s luxusní výpravou, kde největším problémem je mdlá režie, která neumí pořádně využít investovaných peněz, děsně basic zápletka a nezáživné hlavní postavy v čele s Geenou Davis, která se na roli femme fatale pirátky vůbec nehodí a působí ve své roli toporně. Není to špatný film, jako neškodná oddychovka funguje docela dobře, ale je pochopitelné, proč díru do světa neudělal a v kinech s ohledem na rozpočet naprosto propadl.