A Christmas Gift from Bob (2020)

Docela pěkný vánoční film, který se inspiruje několika zážitky, které James Bowen líčil i ve svých knihách (byť zcela jinak a rozhodně ne tak dramaticky). Bohužel dvojka je klasické over-the-top pokračování, které lze možná chápat jako takovou vánoční pohádkovou poctu již zesnulému kocourovi, ale s reálným příběhem to už příliš společného nemá. Škoda...

Good Kill (2014)

Komorní zpracování mi nevadí, přeci jen to k podobnému tématu sedí a nedokážu si představit, co takové těžké, ale v podstatě strašně srabácké činy s člověkem dokáží udělat. Prokreslené je to fajnově, dronové akce vypadají parádní a postupně to hezky graduje. Konec jsem čekal jiný - na to jak byl zbytek filmu uvěřitelný, zakončení na mě působilo spíše opačně. Navíc, Ethan Hawke se po celý film tváří, jako kdyby měl zaražené prdy a i když ho mám jako herce docela rád, tady mi jeho herecký výkon přišel místy podivný až nepřirozený.

Ďáblův dvojník (2011)

Že byl Uday Hussein zvrácenej magor je poměrně známá věc a Dominic Cooper se ho teda zhostil naprosto bravurně. The Devil's Double je film skvěle vypadající, velmi dobře zrežírovaný i zahraný, ale taky dost stylizovaný, přehnaný a paradoxně co do násilí ještě naopak docela umírněný. Řekl bych, že v reálu byl Uday více sadistický magor a méně líbivě odporná komická postavička. Jeho znázornění v minisérii House of Saddam od HBO mi přišlo o cosi uvěřitelnější. Ale jinak je to řádně napínavá a divoká jízda.

Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Sympatická parta, fajn akce a námět na solidní fantasy seriál. Filmařsky i tempem vyprávění je to ale zaseklé právě někde na úrovni klasického netflixáckého pilotního dílu (k neexistujícímu seriálu). Načrtnutá mytologie se neřeší a dějově to jenom nakousává možný potenciál, což na plnohodnotný celovečerák asi úplně nestačí. Dvojku bych si ale i klidně dal!

Mařenka a Jeníček v lese hrůzy (2020)

Je fakt, že tady forma totálně nakopává zadek obsahu, protože ač se film po celou dobu tváří jakkoli tajemně, je to stále ve finále jen ta stará klasická pohádka, byť s pár motivy navíc a v dospělém, hororovém a vizuálně velice zajímavém uměleckém hávu. Vizuální estetika (hrátky s architekturou a geometrií zejména) a vypiplaný sound design jsou prvky, které v mém případě zafungovaly tak dobře, že odpustím i prostší rozuzlení a lehce rušivý herecký výkon malého Jeníčka. Nelze ovšem popřít, že potenciál to zcela nenaplnilo a tvůrci mohli ještě daleko více přitvrdit.

I Am Not Okay with This (2020) (seriál)

Určitá podobnost s předchozím The End of the F***ing World tam je, ale I Am Not Okay With This má sympatičtější postavy (Stan je skvělej) a méně radikální a více příjemný (ne)humor - i když si zachovává určitou podivnost a specifický styl. Do toho nějaké prvky z Carrie či Stranger Things. Samozřejmě to celé stylizované do rádoby osmdesátek, i když lze vypozorovat, že reálně se to odehrává spíše někdy později, tipuju to na polovinu '00. Chytlavé je to zpočátku velmi, ke konci to malinko ztrácí dech a stává se šablonovité a finále to zase nakopává na bohužel neexistující druhou sérii. Fajn jednohubka, klidně bych si dal nášup.

Arrowhead (2016)

Ani by nevadilo, že je to levná, skoro až taková poloamatérská produkce. Režie je sice toporná a film vypadá hodně lacině, ale přesto má pár zajímavých vizuálních prvků a docela zajímavý setting. Jenže ta lacinost se projevuje i na scénáři, který je dost nepřehledný a celkově divný. Je vidět, že se tvůrci snažili vytvořit něco, co by mělo myšlenku a pointu, ale neměli na to schopnosti to technicky zvládnout.

Všem klukům: Navždy s láskou (2021)

Horší jak dost vtipná a přiměřeně romantická jednička, ale taky výrazně lepší než šíleně nastavovaná a nudná dvojka. Nastavované je to teda i tentokrát, ale má to docela fajn zápletky a ústřední pár je stále natolik milý, že mi tentokrát ani ta sladkost zas až tolik nevadila. Snad jen ten soundtrack nemusel být až tak otravně popíkový, ale to je holt poplatné době a generaci. Generaci, která ohrnuje nos nad Oasis, jeez. (ye ye, I know, ‘ok boomer’)

Sloní muž (1980)

Kterak John Merrick přetvořil ošklivost v krásu. Závěrečnou scénu s podkresem Adagio for Strings budu mít před očima asi ještě hodně dlouho. Ač si The Elephant Man zachovává jistá filmařská specifika, svým citlivým lidským pojetím je to zdaleka nejpřístupnější a nejčistší Lynchův film. Atmosférický (bez té černobílé by to ani zdaleka nebylo ono), skvěle zahraný a hlavně neobyčejně dojemný.

Zběsilost v srdci (1990)

Lynchova posedlost ošklivými lidmi, jak vzhledově, tak charakterově, tady dosahuje nových mezí a nesedlo mi to podobně, jako o pár let novější Lost Highway. Za fascinující ale považuji to plynulé střídání vcelku pěkných scén s těmi zvrhlými, byť je tohle pro mě na filmech Davida Lynche ta nejméně zajímavá věc. V kombinaci s přímočarým dějem, kterému chybí nosnější zápletka a vlastně i tah na branku, je pro mě Wild at Heart spíše zklamáním.