Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Krimi
  • Rodinný
  • Dobrodružný

Biografie (6)

Eduard Grečner (režisér / scenárista / herec)

06.03.2022

Slovenský scenárista a režisér Eduard Grečner pochází z Kopčan na moravsko-slovenském pomezí. Již za studia na gymnáziu v nedaleké Skalici (od r. 1946) začal publikovat básně, kteréžto činnosti se pak věnoval ve svém životě i nadále. Také zde režíroval školní divadlo, což vedlo k tomu, že z gymnázia pak přešel v letech… (více)

Ľudovít Ozábal (herec)

01.05.2021

Narodil se jako nejmladší z deseti sourozenců do rodiny národního buditele, učitele a později i školního inspektora Jozefa Ozábala. Téměř všichni sourozenci, včetně Ľuda, byli významní činovníci skauta, ve kterém velmi aktivně působili. On sám obdržel nejvyšší skautské vyznamenání – Řád stříbrného vlka.Ľudovít Ozábal nejprve… (více)

Helena Friedrichová (herečka)

29.04.2021

Jejím otcem byl scenárista, režisér a ředitel Hudebního divadla v Nuslích Miroslav Kratochvíl, matka Ilona Hermachová byla tanečnicí. Měla bratra Petra Kratochvíla, známého podnikatele a producenta. Již ve dvanácti letech se stala studentkou pražské konzervatoře a hned po absolutoriu nastoupila angažmá v Městských divadlech… (více)

Vlastimil Venclík (herec / scenárista / režisér)

20.02.2020

Velmi pohnutý osud měl tento nadějný scenárista a režisér, jehož tvorba byla tehdejším estabilišmentem zadušena již v zárodku.Vlastimil Venclík nejprve studoval všeobecně vzdělávací školu se sociálním zaměřením, našel se, dle vlastních slov, ale až po nástupu na FAMU, kde od roku 1966 prožíval nejšťastnější roky svého života.… (více)

Leonid Bykov (herec / režisér)

21.01.2020

Leonid Bykov byl zasloužilý umělec RSFSR a národní umělec Ukrajiny. Těchto ocenění dosáhl za ani ne tři desítky filmů, které stihl natočit.Narodil se a dětství prožil na vesnicích v prostých poměrech. To formovalo jeho skromnou povahu, přímočarost, otevřenost a určitou prostomyslnost, která mu způsobovala řadu problémů, ale i… (více)

Marta Gogálová (režisérka / herečka / scenáristka)

27.12.2019

Marta Gogálová byla manželkou herce a režiséra Jána Gogála. Je matkou úspěšných hereckých sourozenců Iny a Ivo Gogálovcov. V roce 1973 absolvovala VŠMU v Bratislavě, obor režie a stala se tak v pořadí druhou slovenskou režisérkou. První byla Magda Lokvencová, která byla mimochodem manželkou Gustáva Husáka. Věnovala se převážně… (více)

Reklama