Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Krimi
  • Rodinný
  • Dobrodružný

Zajímavosti k filmům (18)

Kočky

Kočky (1964)

Auto, kterým Marc (Alain Delon) jako řidič jezdí, je Rolls Royce Silver Wraith Perspex Top Saloon.

Zaprášené histórie Ema Bohúňa - Kapustnica

Zaprášené histórie Ema Bohúňa - Kapustnica (1971) (epizoda)

Pistole, kterou se ohání Ján Barkóc (Josef Abrhám), je Frommer 37M a je maďarské výroby. Vyráběla se až od roku 1937, takže dost dobře není možné, aby se vyskytla v Budapešti roku 1901, do kteréhož roku autoři děj epizody zařadili.

Hra na oliheň

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Bílý kůň nosí hodinky Casio F-91W.

Pěreval Ďatlova

Pěreval Ďatlova (2020) (seriál)

Exteriéry byly natáčeny v Chibinských horách na poloostrově Kola a částečně i v pohoří Altaj.

Pěreval Ďatlova - Episode 2

Pěreval Ďatlova - Episode 2 (2020) (epizoda)

V této epizodě získá Zolotarev „magický“ prsten od zastřelivšího se německého zajatce. Filmový prsten je nepříliš přesná napodobenina SS-Totenkopfringu. Problém je, že zajatec byl podle insignií majorem Wehrmachtu, kteří na takové prsteny neměli nárok. Prsteny měli zapůjčeny pouze důstojníci SS. Po smrti nebo odchodu od jednotky musel být prsten vrácen. Celkem bylo vyrobeno cca 20 tisíc prstenů, z nichž každý měl vyryto jméno nositele a byly přísně evidovány. Na hradě Wewelsburg byly z pietních a mystických důvodů skladovány ty prsteny, jejichž nositelé zemřeli a byly před obsazením hradu osobně Himmlerovým pobočníkem Sturmbannführerem Heinzem Macherem odvezeny a dodnes nebyly nalezeny. Některé zdroje hovoří až o 9 000 kusech. Macher přitom zemřel až roku 2001.

Pěreval Ďatlova - Episode 1

Pěreval Ďatlova - Episode 1 (2020) (epizoda)

Hrad Wewelsburg, který tvůrci z neznámého důvodu umístili do Braniborska (ve skutečnosti je skoro na opačné straně Německa ve Westfálsku), nikdy z pochopitelných důvodů neobsadila Rudá armáda. Zde je navíc po odchodu nacistů zobrazen neporušený. Je přitom prokazatelné, že na jaře 1945, kdy se k hradu blížili spojenci, byl tento na přímý rozkaz Himmlera částečně (díky nedostatku výbušnin) vyhozen do povětří a zbytek byl významněně poničen následným požárem. Destrukci prováděl osobně Himmlerův asistent major Heinz Macher.

Volba zbraní

Volba zbraní (1981)

Malá krásná holčička, která hrála Mickeyho dceru, se jmenovala Karine Lenoir a nikdy předtím ani nikdy potom už v žádném filmu nehrála.

Holka na krátkou trať

Holka na krátkou trať (1984) (TV film)

V záběru (okolo 6. minuty) z internátního pokoje se na krátkou dobu na stole objeví ojedinělá věc – masová konzerva s velmi netypickým názvem – Cikánské bistro. Konzervu vyráběly Severočeské drůbežářské závody n.p., závod 05 Velký Šenov (pozdější Veseko a.s.) od roku 1983.

Kozí roh

Kozí roh (1972)

Film byl natočen v krásném prostředí pohoří Rodopy v okolí Rilského monastýru. Kostýmy nejsou šité pro film, ale byly vypůjčeny od místních horalů a vesničanů, takže autenticita je dokonalá. I přes temnou a drsnou atmosféru filmu aktéři na natáčení vzpomínají jako na velmi lehké a zábavné. Film byl natočen za jeden měsíc za směšnou částku 156 000 bulharských levů. Přes den se natáčelo a v noci se pilo. Ráno pak režisér kontroloval, v jakém stavu členové štábu jsou a kdo byl příliš unaven, ten se musel vykoupat v ledové vodě tůně horského potoka.

Kozí roh

Kozí roh (1972)

Film byl v roce 1972 nominován na Oscara, ale díky administrativním nedostatkům se nakonec soutěže nezúčastnil. Rovněž byl silně bojkotován tureckou stranou, která všemožně bránila jeho promítání a organizovala protesty, zvláště v muslimských zemích. Turkům se dokonce podařilo zablokovat film na filmové soutěži v Cannes. Přesto jej nakonec koupilo do distribuce celkem 62 zemí.

Kozí roh

Kozí roh (1972)

Krásná holčička, která je svědkem znásilnění své matky, je šestiletá režisérova dcera Nevena.

Kozí roh

Kozí roh (1972)

Film byl natočen podle stejnojmenné povídky ze sbírky „Divoké příběhy“ silně nacionálního spisovatele Nikolaje Chaitova. Ten byl mimochodem několikrát obviněn z plagiátorství, takže některé názory o podobnosti s jinými příběhy nejsou tak úplně od věci. Mezi režisérem filmu a autorem vznikaly velké rozepře, neboť film se značně odchýlil od původního děje. V povídce například znásilněná matka nezemřela, ale zešílela a byla zavřena do kláštera; vraždy Turků probíhají jiným způsobem; Maria neskočí ze skály atd.

I ve smrti sami

I ve smrti sami (2004) (TV film)

V kanceláři inspektora Schrödera (třetí díl) stojí na skříňce rádio Tesla Rytmus, vyráběné v letech 1948–1949 v národním podniku Tesla Hloubětín.

Lovec - Přátelská palba

Lovec - Přátelská palba (2018) (epizoda)

V epizodě, odehrávající se v březnu 1994 (viz záběr na noviny o pár minut později), je zhruba v desáté minutě k vidění Volkswagen Polo 3 generace. Již poměrně omšelý. Tento byl ale poprvé představen veřejnosti na autosalonu v Paříži až 7. října téhož roku.

Tenkrát v Hollywoodu

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Zhruba ve čtyřicáté minutě se objeví ve filmu i česká stopa, a to obraz Alfonse Muchy „Automne“ („Podzim“) z roku 1900.

Reklama