Bez kormidla (2014)

Na tento snímok som narazil úplnou náhodou v lietadle (skutočne nechápem kam ako sa Emirates dostanú k toľkým novým a aj mnohým málo známym filmom) a tak boli moje očakávania len minimálne. Otvorene priznávam, že ma film chytil od prvej minúty a po jeho skončení som bol viac než spokojný. Originálny námet je zapracovaný do prepracovaného deja a viacerých zápletiek, ktoré sú doprevádzané krásnou folkovou (a rockovou) hudbou. Postavy sú autentické a herecké výkony viac než solídne. Mne osobne imponoval predovšetkým Billy Crudup v roli trúchliaceho otca. Film navyše ponúka divákovi obrovskú morálnu dilemu a núti klásť si otázky, na ktoré len málokto pozná tie správne odpovede. Občas je skutočne ťažké vysporiadať sa s tragédiami, ktoré nám život predostrie a častokrát si musíme pomôcť samy. Nie však preto, že by nebolo nikoho, kto by bol ochotný pomôcť, ale preto, lebo to nikto iný nedokáže. Pokiaľ sa nemýlim tak je tento film režisérskym a scenáristickým debutom Williama H. Macyho, ktorý dokázal, že jeho talent a umenie sa neobdzedzujú len na herectvo. Ja osobne film doporučujem, avšak treba mať na pamäti, že ide o pomerne depresívny snímok, ktorý nám však dokazuje, že aj keď nám je najhoršie, vždy je tu nádej. Neočakávajte však žiaden veľký happy end a pokiaľ nemáte radi folkovú hudbu (alebo hudbu obecne) tak radšej zvoľte iný film.

Marketa Lazarová (1967)

Pokiaľ mám správne informácie tak práve tento film bol dvakrát vyhlásený najlepším českým filmom všetkých čias podľa filmových expertov. Zrejme to tu už niekto napísal, ale ja som si to v komentoch nevšimol a prišlo mi to ako dôležitá informácia :)

Pan Nikdo (2009)

videné v roku 2011, verdikt: lepšie než Čierna labuť a Počiatok, úžasný príklad nekonvenčnej európskej filmografie bez zábran.

O myších a lidech (1992)

Mimoriadne kvalitné spracovanie Steinbeckovej knihy, ktoré plnohodnotne poslúži tým, ktorým sa nechce čítať originál. Keby som tú knihu nečítal určite by som dal vyššie hodnotenie, ale keďže som počas celého filme vedel čo bude nasledovať, nemalo ma čo prekvapiť.

Vyšší princip (1960)

Excelentný film! Nestáva sa mi to pri filmoch príliš často, ale podobný pocit dojatia ako pri tomto filme som naposledy zažil pri Gándhím. Zanechalo to vo mne skutočne hlbokú stopu. Vrelo odporúčam aj ako učebnú pomôcku.

Tisíc a jedna noc (2006) (seriál)

Bohužiaľ(alebo skôr našťastie) som ešte nemal tú česť vidieť čo len jednu jedinú časť tohoto orientálneho filmárskeho skvostu. Nebudem a ani objektívne nemôžem preto tento seriál hodnotiť. Osobne mňa však nadmieru zaujala vysoká miera publicity a masový úspech, ktorý v poslednej dobe nie je v našich televíziách častý. Veď o tomto seriáli denne diskutujú predavačky v obchodoch, úradníčky v kanceláriách, mamičky v domácnostiach........!!!!! Tento masový humbuk a rovnako aj abnormálny úspech tohoto paskvilu (ktorý však podľa mojej mienky a ani úmyslov autorov pôvodne nemal byť primetimeovou peckou, ale jednoducho tým, čím je a to duchoprázdnou telenovelovou emotívnou zlátaninou) má na svedomí mimoriadne úspešná marketingová stratégia televízie Markíza, ktorá (z hľadiska obchodného) dokázala niečo neuveriteľné. Vďaka dlhotrvajúcej a lákavej propagácií tohoto seriálu dokázali pripútať k obrazovkám tak značnú časť národa, až to aj skúseným sociológom musí vyrážať dych! Ani vo sne som si nepomyslel, že sa dá slovenská (a zakrátko aj česká) verejnosť dá tak rafinovane zmanipulovať k sledovaniu niečoho takéhoto!! Chápem davové šialenstvo okolo superstar a všemožných talentových show, aj okolo populárnych telenoveloidných seriálov domácej produkcie, ale toto je skutočne príliš!! Musíme si predsa uvedomiť akú moc má televízia v našich domácnostiach! Kladiem si tak otázku, že keď dokáže kvalitný marketing a televízna všemocnosť pripútať k televízorom až 52% národa, k čomu všetkému nás ešte dokáže prinútiť. Som hlboko sklamaný z tzv. slovenského diváka, pretože ten by sa už asi pozeral skutočne na hocičo. Desím sa predstavy čo sa bude v našich komerčných televíziách vysielať za takých päť či desať rokov. Pokiaľ sa doteraz Slováci radili k tzv. "kultúrnym národom" (o čom som osobne vždy značne pochyboval) tak od teraz nám už toto privilégium nepatrí.

Sekera (2005)

Toto je jeden z tých filmov európskej produkcie, ktoré majú výborný námet, scenár aj réžiu a dokonca by mali aj veľký potenciál, ale chýbajú im americké doláriky :) Verím, že toto je presne ten typ filmu, ktorému by neuškodila drahšia výprava a netelevízne spracovanie.

Pelíšky (1999)

Film je výborným, ale čo ho robí naozaj výnimočným je hudba, tá je dokonalá.

Chyťte Cartera (1971)

Tak toto musel byť v svojej dobe poriadne drsný a kontroverzný film s označením R. Dnešnému divákovi to teda príde asi ako bežný večerný americký filmík :)

Osina v zadku (2008)

Absolútne klasická francúzska komédia točiaca sa okolo zdanlivo jednoduchej úlohy, ale ako to už Francúzi vedia, všetko čo sa dá (aj to čo s nedá) sa skomplikuje a potom ešte raz skomplikuje a je z toho tradičný francúzsky galimatiáš, ktorého "obete" sú zrelé do psychiatrickej liečebne. Solídna porcia klasického slovného a situačného humoru odohrávajúca sa v dvoch hotelových izbách nemôže nikoho uraziť a v rámci večerného odreagovania pobaví aj náročnejších divákov.