Thewho18

Thewho18

M B

okres Brno
Love Reign o'er me

homepage

30 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  2001: Vesmírná odysea (1968)

  Nejlepší film, který jsem kdy viděl! Kubrick chtěl změnit tradiční pojetí filmu a poskytnout divákovi novou zkušenost, jak sám řekl částečně se mu to povedlo jen v tomto snímku. Vždy po jeho shlédnutí mám trochu pocit, jako bych se také vydal na pout k Jupiteru spolu s Frank Poolem a David Bowmanem. Vesmírná odysea není podívaná na jakou jsme zvyklí, není možné pasivně čekat, že nám někdo naservíruje příběh někoho, nebo něčeho s daným začátkem a koncem. Jedná se spíš o téma k filozofické úvaze doplněné o překrásné ilustrační výjevy audiovizuálního charakteru. Zřejmě proto odchází mnoho diváků unuděných k smrti. Tato slavná sci-fi je o nás. Každý den ji žijeme a jsme její součástí. Kubrick potažmo Clark nám tento fakt kratičce připomněli, nutno podotknou že grandiozním způsobem. 2001: Vesmírná Odysea na mě zapůsobila jako žádný jiný film, 139 minut dlouhý výsek něčeho nekonečného v čase i prostoru, něčeho nekonečně tajemného, nepředstavitelného, náhánějícího strach a úctu zároven, něčeho co asi nikdy plně nepochopíme...

 • poster

  Boj o oheň (1981)

  Druhý snímek, který spolu s Vesmírnou odyseou, překračuje hranice filmu a dostává diváka na vyšší úroveň prožitku. Né náhodou úvodní tajemná hudba lehce připomíná některé pasáže z druhého jmenovaného díla. Člověk se při sledování tohoto obrovského dobrodružství, jejímž cílem není nic menšího, než nalezení jednoho z nejdůležitějších vynálezů lidstva, chvilkově dostává do nejtajemnějších koutů lidské mysli a existence. Vytrhne se z běžného života kolem a uvědomí si tu šílenou cestu po které už tisíce let kráčíme a která se dotýká věčnosti. Co to vlastně ksakru je ten Vesmír a co tu všichni děláme?

 • poster

  Jeremiah Johnson (1972)

  Tak tohle by bylo potřeba vidět na velkém plátně. Jeremiah Johnson je melancholickou básní, která opěvuje krásu a čistotu přírody. Film, ve kterém se spojení monumentálního obrazu a precizního, hudebního doprovodu Johna Rubinsteina blíží dokonalosti. Minimalistická slovní intermeca hlavních postav mají váhu asi jako sníh nasáklý jarním deštěm. Těžko nějak víc komentovat, to se musí vidět. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů.Škoda jen, že to nebylo ještě krapet delší. Redford se v Sundance, kde žije někdy také pouští do osamělých výprav divokou, horskou krajinou. Blízko této populární lyžařské a filmařské destinace v oblasti Utahu, pojmenované po roli Sundance Kida se natáčel i Jeremiah Johnson. Film je inspirován životem Johna Garrisona, který dezertoval z Americko-mexické války v roce 1846 a změnil si jméno na John Johnson. Měřil přes šest stop a vážil asi 200 liber. Skutečně žil s indiánkou, která byla zabita kmenem Havranů. Johnstonova pomsta pak trvala dvacet let a legenda vypráví, že horal pojídal játra svých protivníků, přezdívali ho údajně Liver-Eating Johnson. Redforduv nejoblíbenější vlastní film.

 • poster

  Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

  Ke všem svým nejoblíbenějším filmům píšu komentář, ovšem tady nějak nemám co psát, asi proto, že jde po všech stránkách o naprosto dokonalý snímek, který sám řekne uplně vše. Člověk po jeho shlédnutí zůstane s lehkým úsměvem jen ohromeně, tupě koukat do prázdna 100%.

 • poster

  Frajer Luke (1967)

  Vězeňské drama, které přetéká dějem, zajímavými momenty a dialogy. Že je Luke frajer, který má svou hlavu a nenechá se rozhodit nikým a ničím kolem je jasné již od prvních minut , aby také ne, když ho hraje zhmotnělé charisma a čestnost samotná v osobě Paula Newmana. Nemít na to a přesto to zkusit, v tom je ta frajeřina! Takoví jako on převrací svět naruby..... no vlastně víme jak to nakonec dopadlo, že? Každopádně film jako je tento by měl mít booklet ze zlata. Co dodat? Snad jen, že většina mých internetových nicků je Frajerluke

 • poster

  Poslední pokušení Krista (1988)

  Přesvědčivý důkaz, že Martin Scorsese je bohem ehm.... co to plácám:) přírodou obdařený režisér. Tentokrát zabrousil do žánru fantasy. Z nepříliš záživného příběhu, který se odehrává v neatraktivním, nechvalně známém prostředí, obývaném extrémně hašteřivými, často až lehce slabomyslnými jedinci, vytesal zářivé dílo, které může osvítit nejednoho pochybovače. Konečně jsem pochopil, že pro křesťany místy až nevkusně krvavá legenda o Ježíši Nazaretském představuje příbeh se šťastným koncem plným optimismu. Na druhou stranu dialog mezi Soulem a zachráněným Ježíšem je tou nejkontroverznější a zřejmně i divácky nejinspirativnější pasáží v dějinách filmu. Je na každém z nás co si ze Scorseseho duševního hodokvasu vybere. Režiser sám je věřící, jeho film však nabízí prostor i pro ostatní. A tak i já zatvrzelý odpurce všech naboženství mohu zažívat slast při každém jeho dalším shlédnutí. Povinný film pro všechny! Jeden z nejlepších vůbec stejně jako výkon Willema Dafoeho. Výprava a hudba taky skvělá... no a už konec superlativů:)

 • poster

  Hodný, zlý a ošklivý (1966)

  Nezapomenutelná hudba, jedinečný Tuco, promyšlený příběh, geniálně vypointovaný závěrečnou patnáctiminutovkou na hřbitově, která tento film řadí do zlatého fondu. Opravdová pochoutka celých 161 minut.. (všem kterým se líbila hudba doporučuji soundtrack PC hry Outlaws z rok 1997, kde jsou variace s podobným základem rozvedeny k dokonalosti a značným délkám!)

 • poster

  Železný kříž (1977)

  Vždycky když si zpětně pročítám svoje komentáře, říkám si, že bych neměl tak často používat slovo nejlepší. No a už je to zase tady, právě jsem dodíval Železný kříž a plný emocí mám chut napsat, že je to nejlepší válečný film co jsem kdy viděl:) Nechci tady spoilerovat, tak jen vězte, že je to úžasná podívaná od samého počátku, až do posledního dialogu, při kterém jsem zažíval extázi a v duchu si opakoval Same jsi genius:) Nemám smysl vyzdvihovat něčí herecké výkony, chlapi ze Steinerovy čety snad přišli před kameru rovnou odněkud z války...... „Neradujte se z jeho porážky, lidé, protože ačkoli se mu svět postavil... a zastavil to zvíře, fena, která jej porodila, je znovu v říji."

 • poster

  Excalibur (1981)

  Ač se to možná na první pohled nezdá, Excalibur není jen o nablýskaných zbrojích, magii a rytířských bitvách. Pozorný divák najde spoustu hlubokých poselství... Mimořádně vyvedená záležitost po všech stránkách.

 • poster

  Aguirre, hněv Boží (1972)

  No tak toto je opravdu pro fajnšmekry:) Srdcová záležitost, Dějiny dobytí Peru jsou moji nejoblíbenější knížkou. Kinski s Herzogem mě nezklamali. Gonzalo Pizarro, plul na voru přes celou Amazonku, až do Atlantiku a nakonec přistál s hrstkou nejvěrnějších u rodného Španělska. Pote se do Peru vrátil a stihl se ještě nejednou proslavit, postavit se indiánům, vlastnímu bratrovi i králi. Jeho vláda netrvala dlouho a neskončila sešlostí věkem jak by se dalo očekávat. Nicméně vše po čem jeho nenasytná duše toužila, alespoň částečně ochutnal. Herzogův příběh Aguirra, který se od Pizzara odtrhl skončil méně slavně, zato dokonale vystihl pocity plné očekávání, dychtivosti po zlatu a moci, záhy vystřídané vyčerpáním, beznadějí až totálním sebezničením jež prožíval nejeden konkvistador při výpravách do Nového světa. Překrásných 100 minut, které zhmotnily moje představy o hledání bájného El Dorada. Těžko s nečím srovnávat, tohle je uplně jiný přístup k filmu, člověk má pocit, že se přímo něčeho účastní, ne že jen pasivně sleduje. Výjimečný film, výjimečně natočený. Pro mě filmové El Dorado

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace