Anna Karenina (2012)

Experimentální zpracování známé klasiky, plné obrazů. Divadelní dekorace se střídají s realitou, i způsob vyprávění připomíná divadelní představení, je plný náznaků a krátkých sekvencí, ubíhá rychle vpřed. Film nezapře režijní vedení Joe Wrighta - další skvělý počin v jeho filmografii. Musím ale přiznat, že Pýcha a předsudek zůstává nepřekonaná.

Poslední oběť (2023) (seriál)

Hrůza hrůz. Půlnoční zpověď už nedám.

Spolu (2022)

Náročný film na soustředění a strávení. Štěpán Kozub jasnou hvězdou celého projektu. Kde se ztratila nominace na Českého lva? Pro mně by byl jednoznačným vítězem.

Jarmila Šuláková – královna lidové písně (2023) (TV film)

Fenomenální lidová zpěvačka, obdarovaná hlasem jak zvon. Pro mně i řadu dalších nezaměnitelná a nesmrtelná. Vzpomínám na její vystoupení s Fleretem na Zahradě v Náměšti na Hané, někdy počátkem století. Skupinu uváděla dvojice moderátorů a jeden z nich, Míša Leicht, ten den slavil narozeniny, dva blesky. "A víš, kolik má Jarmila Šuláková?", ptal se ho kolega, "Čtyři blesky?"

Magnolia (1999)

Dnes jsem si po letech pustila tuhle tříhodinovou kládu a čas utekl jako voda. Nejsem žádný filmový znalec, ale v paměti mám Magnoliu jako první velký film, který využívá paralelní sledování více příběhů, aby je na závěr lehce pomíchal a vygradoval. Zajímavý scénář, řada skvělých výkonů. A hudba Aimee Mannové je nadčasová.

Poslední zločin (2008)

Film mě zaujal ve dvou ohledech. Jednak prostředím, kam přivedl našeho kriminalistu na penzi. Jde o francouzskou kliniku pro seniory s pokročilou demencí, po našem domov se zvláštním režimem. Moje maminka dožila posledního půl roku v podobném zařízení, takže se mi zobrazení tamních poměrů dost vrylo pod kůži. Druhým, hlavním důvodem mého hodnocení je samotná postava detektiva. Nic tak přesvědčivého, až uhrančivého, jsem už dlouho neviděla.

Modrá krev - Zejdlicové ze Šenfeldu (2023) (epizoda)

Tenhle díl mě ze všech dosavadních asi nejvíc oslovil. Asi proto, že se i přes danou linii scénáře vymyká a předchozí nějak přesahuje. Jméno rodu jsem slyšela prvně. Počátky za Rudolfa Habsburského, perzekuce po Bílé hoře i po roce 1948. Nedisponuje obrovskými majetky, naopak ještě v 90. letech doplácel státu zbytek nesplacené pradědečkovy "milionářské dávky". Praděda i děda souzeni a vězněni. V pořadu vystupují žijící zástupci tří generací rodu. A teď bych mohla vyjmenovat dlouhou řadu ušlechtilých vlastností, které ze všech vyzařovaly a kterými si získali mé sympatie. Takhle si představuji reprezentanty "modré krve".

Kytice (2000)

Nádherné obrazové zpracování české klasiky. Uchvátily mě všechny příběhy, zobrazené v průběhu navazujících ročních období. Špičková kamera zachycuje krásy krajiny a do ní zasazené dramatické příběhy našich předků. Určitě velká výzva pro SKUTR a jejich následující divadelní režii v ND.