Chudáčci (2023)

No panečku, respekt, hlavně Emmě, u toho Yorgose může divák čekat asi cokoliv (a vlastně nemůže být vyloženě zklamán), ale podobnou odvahu u Emmy Stoneové bych nečekal ani hovno. Ať už to je jak chce, jestli tam byly nějaké triky při odvážných scénách nebo si to Emma sama oddřela, čuměl jsem jak péro z divanu - originální směska tématu Frankensteina a NYMFOMANKY, ve vyloženě hravé stylizaci :) A nejde jen o to šukání, fakt ne, postava Belly Baxterové má složitý vývoj díky fantasmagorickému pozadí a Emma to zvládá absolutně. Kolem a kolem, také s přihlédnutím k té jednoznačné odvaze, já mám v kandidátce na Oscara za rok 2023 jasno, ovšem mám takový neblahý pocit, že nám to "pokazí" pozitivní diskriminace... 90%

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Jednoznačně zážitek. Krásně dobrodružný snímek s půvabnou epikou... Říkal jsem si, jak je možné, že podle toho dávno nevznikl hraný film, jasně, není k tomu důvod, když má divák k dispozici toto mistrné dílo, ale neschopnost středního proudu je vyloženě evidentní, dekádu se recykluje i již jednou recyklované, zadaptovat kreslený japonský snímek musí být přeci lákavější než pořád dokola vykrádat Evropu, nebo ne? V každém případě je v tom všechno, sympatičtí hrdinové, nevtíravá legenda, tajemné artefakty, určitá nostalgie, nápaditá akce, krásně zprostředkovaná scenérie enormních rozměrů. 100%

Naušika z Větrného údolí (1984)

Mijazaki na počátku své dlouhé a báječné cesty animovaným světem, který ve výsledku obohatil jako málokdo. Naušika představuje detailně vykreslený postapo svět a stává se základem věcí budoucích, protože nádherně vykreslená scéna je věc, na kterou se dá spolehnout i kdyby vše ostatní bylo "jenom" průměrné. A když se daří i s příběhem (což si můžeme klidně říct, že daří), už se stačí jen pohodlně uvelebit a nechat se vábit fantazií. 90%

Poke (2020)

"NECHAL TU BOTY." Tohle mě úplně rozsekalo, dlouho jsem se tak nezasmál, po chuti a nahlas, perfektní. Nápad, provedení, všechno na jedničku s hvězdičkou.

Maják (2019)

"TO SVĚTLO PATŘÍ JEN MNĚ!" Husté jako olej do petrolejky! Vymazlený vizuál, atmosféra infernální, jako ano, artová věc, ale nádherná! Když už má člověk ze všech těch generických námětů a jejich zpracování trošku unavenou mysl, tohle je rozhodně cesta, po které se vyplatí klopítat, odpočinout si a načerpat síly na další dávku průměrnosti :) 100%

Ghost in the Shell (1995)

"ZASE SLYŠÍŠ ŠEPOT SVÉHO DUCHA?" Jeden z pilířů animé? Myslím, že oprávněně. Vizuálně podmanivé, s myšlenkou, sáhodlouze inspirativní. Hudební doprovod scénu krásně dotváří, tempo se přirozeně střídá, výborné akční scény následují střídmé dialogové okna a zhruba v polovině filmu je velmi povedená pasáž vyprávěná jen obrazem... 100%

Flash (2023)

"MARTY MCFLY JE ERIC STOLTZ." Problémy, problémy, problémy, tolik problémů a přesto báječný film, zaplněný easter eggy tak perfektně, že to působí, jako by ho sponzoroval přímo velikonoční zajíček. Není to dokonalý film, není to ani dokonalý film podle komiksu, ale je to zábava, kterou si užijí o to víc ti, kteří už mají "něco načteno". Návrat Keatona do role Batmana, dobrý, o tom se vědělo, přesto bomba, i s hudbou Dannyho Elfmana, ucvrkávám, následují spoilery (!) ale nechat chvilkově zazářit starší Batmany i Supermany, hmm, tleskám, vždyť došlo i na toho nejprosluleji nerealizovaného, Supermana Nica Cage, zastaví se (možná naposled) Gal Gadot, i ten Momoa... a Clooney :D Mockrát jsem se nahlas zasmál, nechápu, že o premiérovém dnu bylo kino tak prázdné... Proti předchozím filmům tohoto DC univerza jsem měl kupu výhrad, pokaždé, i tu je mám, přesto by jim stálo za to dát ještě šanci, všem :-) 90%

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Čarodějnická pohoda, o běžných emocích trošku jinak, s lehkou příměsí nadpřirozena. Hrozně pěkně vykreslené prostředí, chtěl bych žít v takovém městě :-) Mijazakiho filmy dokážou být takovým balzámem, až je to k nevíře... 90%

The Doors (1991)

"NENÁVIST JE PODCEŇOVANÁ EMOCE." Dvě hodiny trvající trip a párty v jednom. Devastující duši i tělo... Jak to Morrison mohl vydržet tak dlouho? Stone do toho vložil veškerou svoji angažovanost a natočil velice intenzivní materiál, který nedovede odpočívat, nedopřeje kouska klidu... a je to tak v pořádku, člověk aspoň vzdáleně (velmi, velmi vzdáleně, samozřejmě) dostane zachutnat něčeho, co jinak nemá šanci zažít. 90%

Apokalypsa (1979)

"MÁM RÁD VŮNI NAPALMU PO RÁNU." Notoricky známá hláška, kterou citují (a hlavně parafrázují) i ti, kteří film nikdy neviděli. Film má obrovský dopad, jde o kultovní záležitost, kterou pověst předchází, a není se co divit, i po těch letech neztrácí nic ze své tísnivé a truchlivé atmosféry. Jde o skvěle natočený materiál, nestárnoucí, je super, že vždy jednou za čas se i u nás vrací na velké plátno. 100%