Pýcha a předsudek (2005)

Na jinou austenovskou adaptaci ROZUM A CIT od Anga Lee sice tento kousek pořád trochu ztrácí (minimálně v mých očích), přesto jde o mimořádně povedené kostýmní romantické drama, které má nádhernou kameru, obdivuhodně vybrané lokace, vyloženě přesný soundtrack a disponuje téměř neomylným režisérským vedením (a to přitom jde o první velkou věc Joe Wrighta!). Film je také herecky dokonale zalidněn a byť je Knightleyová díky dvojím zádům nepěkně hendikepována, nelze mít jiný závěr, než že jí hranou roli bez námitek věříte. 90%

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

V podstatě přijatelné dobrodružství, kterému ale škodí několik výrazných prvků. Tak prvně režie Roba Cohena postrádá lehkost předchozích dílů. Má nudnou choreografii (nevyužít přítomnost Jeta Li a Michelle Yeohové je nepochopitelné a trestuhodné zároveň)a minimu nějakých nosných nápadů. Hereckým obsazením cloumá nevyrovnanost. Frasera se to netýká, ale třeba Maria Bellová rozhodně není Rachel Weizová (a to tentokrát nemýslím jen v tělesných proporcích - ikdyž ano, ten rozdíl je propastný) a to bych slovo "rozhodně" ještě zdůraznil, protože ta mne svou absolutní filmovou nezůčastněností zklamala nejvíc. Představitel mladého O´Connella ale také zrovna nezáří a podává skoro až nepříjemný výkon, za který by ho člověk z filmu nejradši vystříhál. Obsazení Johna Hannaha potom trpí syndromem zbytečné účasti, za což chudák nemůže, protože zbabělého bratra hraje ve stejných mantinelech jako v předchozích filmech a vinu tak lze spočinout na bedrech neschopného scénáristy, který také nejvíc může za trapné dialogy v několika scénách. Mluvím li zde o nedostatcích filmu, musím zmínit i hrozný český dabing, který nedává jedinou důvod proč vidět film v kině. Věřte, zkusil jsem a doporučuji počkat na dvd s titulky... No, na to, že jsem na konec dal 3* je tu těch negativ dost a dost, to je pravda, ale předně, mé 3* jsou slabšího rázu a pokud uvidíte film v originále určitě na průměr dosáhne.

Tobruk (2008)

Asi by se slušelo říct, že mi při zhlédnutí spadla příslovečná čelist, protože s ohledem na českou filmovou produkci posledních nemálo let, je tento kousek naprosto ojediněle povedený. Neříkám, že je bez much, ale povedený je určitě. Osobně bych rád viděl lepší scénář a v některých rolích jiné herce, ale někteří mě zase velice překvapili (třeba Michal Novotný v roli vtipálka Růžičky, kuchaře z "donucení"). Je tu skvělá kamera, pěkná práce se zvukem a velkou roli hraje i výprava, povedené triky (kterých není mnoho, ale také jich není mnoho potřeba) nebo vybrané lokace. Pro mne osobně zatím nejlepší český film roku. 75%

Sirotčinec (2007)

Formálně velmi pěkně natočené hororové drama, které obstojí i obsahově a to především díky skvělé Belén Ruedové a režisérově schopnosti obratně budovat atmosféru. Tvůrci si hravě vystačí s neokázalou, ale dokonalou výpravou, působivými interiéry i exteriéry a všeobecně nenásilným vyzněním, kdy má člověk především strach z toho, co je jeho zraku skryto. Povedené dilo v nejlepší tradici Alfréda Hitchcocka. Nedokáži si třeba vůbec představit, že by něco podobného vzniklo u nás. II Scénář: Sergio G. Sánchez. 80%

Casino Royale (2006)

Povedený "restart" bondovské série, který inspiračně hledá třeba v bournovských postupech a směr to určitě není špatný. Obsažená akce je tu pře svou nečetnost nadstandardní, Daniel Craig se ve slavné roli zkušeně uvádí a jediné, co tedy brání k udělení plného počtu jsou nepřirozeně působící romantické složky filmu a vůbec slabší sexapeal bondgirls, Cateriny Murino především. 75%

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Pěkně udělaná fantasy pohádka pro dospělé, která snad i mírně předčila první, už tak nadstandardně povedený film o sympatickém pekelníkovi, který má rád kočky (ne k jídlu) a dobrý doutník. Životní role pro Rona Perlmana, kde zůročuje svou nezaměnitelnou fyziognomii a charizma svého hlasu a osobnosti. Přál bych mu, aby se filmová série Hellboye táhla jeho filmografií pokud možno co nejdéle. Zbylé postavy na svých postech naštěstí také nezaznamenali žádné změny, což je tedy určitě výrazné plus. Film mimo jiné nabízí také působivou alternativu k zažitým představám o spanilých elfech (tedy zažitých minimálně od úspěchu Pána prstenů), kteří určitě nepostrádají bojové dovednosti, zato do líbeznosti Legolase mají po čertech daleko. Bude určitě zajímavé, jak Del Toro pojme elfy v chystaném Hobitovi. Rozhodně se ale těším...

Tropická bouře (2008)

Výborná komedie, která je v některých momentech až krásně parodická, což už tady dlouho nebylo (zvlášť nyní, kdy roli parodií plní kejdy typu ´libovolný´ BIJÁK). Výborné obsazení, ve kterém je těžké někoho vyzdvihnout, pokud bych ale přece jen měl, zvolím Toma Cruise, který si tu vystřihnul nádhernou roličku jak dlaždiče sprostého producenta, který se pro zisk nezastaví před ničím, a Downeyho Jr., jehož proměna v černocha je excelentní. Spousta fórků, hlášek, nekorektních dialogů a přátelských šťouchanců do vlastních filmařských řad, to jsou jasná doporučení pro každého fanouška, který má rád film bez výhrad. Vzhledem k minimu hluchých míst a téměř absenci samoúčelnosti jednoznačný potlesk a palec nahoru. II Scénář: Justin Theroux, Ben Stiller, Etan Cohen. 90%

Tvrďák Taylor (2008)

Ne že by se člověk vyloženě popadal za břicho, ale myslím, že na ten průměr film má. Samozřejmě jsou v ději použité všechny klasické zvraty jako uvědomění si vlastní odpovědnosti nebo vzpoury utlačovaných proti utlačovatelům, přesto je trojice nerdů opravdu reprezentativní a Wilson sa na roli homeless flinka hodí určitě víc než kdokoli. Nakonec asi kvůli tomu Wilsonovi také film hodnotím jak hodnotím. II Scénář: Kristofor Brown, Seth Rogen. Hudba: Christophe Beck. 55%

Díry (2003)

Nadmíru povedený rodinný film s malou porcí mystických prvků, které jsou velmi přesně dávkované (stejně jako flashbacky z "westernové" minulosti) a skvěle tak fungují. Mladý LaBeouf je ve filmu dobře obsazený a na svůj věk předvádí již autonomní výkon. Dospělým postavám vévodí suverénní Jon Voight, který si svou postavu mírně psychotického dozorce vyloženě užívá (ne že by se ale Weaverové nebo Nelsonovi dalo něco podstatného vytknout). 80%

Rudý baron (2008)

Klasický příklad jak neukočírovat velkorysý rozpočet a šťavnatý příběh odehrávající se podle skutečných událostí o jedné z největších válečných celebrit vůbec. Nemůžu říct, že bych něco podobného nečekal. Zbytečné obsazení zahraničních herců, které díky následnému německému dabingu dělá z "originálního" znění neposlouchatelnou záležitost. Nekoncepční skladba scén, kdy je třeba vynechán souboj Richthofena s Hawkerem nebo chybí scéna předcházející havarování Rudého barona a následnému pobytu v nemocnici - vždy to působí, jako by promitač v kině vystřihl celý kus filmu. Samotný závěr se dá s ohledem na umělecký záměr pochopit, tedy skutečnost, že místo zaběru smrti ústředního hrdiny je volena zatmívačka scény pohledu na Richthofena těsně před osudným startem, kterému se v očích zračí očekávání konce - proč je ale potom pohřbena zbytečným blábolením nevýrazné Headyové u jeho hrobu? Samozřejmě tam musejí prsknout ještě toho Fiennese, protože ten je chudák nevyužitý až běda. Abych ale také ocenil některé složky tohoto díla, musím říct, že letecké souboje jsou velmi pěkné, stejně jako některé válečné výjevy a je tu ještě jeden nepopiratelný klad, můj kamarád ze Strážnice, Lukáš Příkazký, si tu hned na začátku střihl roličku jednoho z pilotů, který to ale následně schytá a už se objeví jen v rakvi :-) Ale i tak dobré. Gratuluji!!