Bratříčku, kde jsi? (2000)

Ani nevím proč jsem si myslel, že je to muzikál :-) Nevážná a nevázaná historka o třech povedených uprchlících, s gustem sehraná (labilní Turturo nebo vyšinutý archaicky spisovný mudrc Clooney jsou opravdu skvělí) a doprovozená vytříbeným vizuálnem. Většina scén má kouzelně zlatý nádech slunce, což se k atmosféře vyloženě hodí. Soundtrack bych asi nedokázal poslouchat ani 2 minuty, ale film mě i díky homérovským odkazům opravdu bavil. 85%

Jerry Maguire (1996)

Jeden z mých oblíbených filmů. Posledních 15 minut bývám vždy dost naměko a to pro mě není zrovna lehké přiznat :-) Svižně natočený mix žánrů, s výborný Cruisem (člověk rád zapomene na jeho sektářské ambice) a Goodingem Jr. (po překvapivě proměněné oscarové nominaci jeho kariéra hvězdných výšin žel bohu nedosáhla - spíš naopak) a také mladou Zellwegerovou, která je tu ještě docela sympatická a nedělá ty své současné křenivé ksichty a grimasy. 100%

Robin Hood (2006) (seriál) odpad!

Tohle je opravdu sračka. Seriál s Michaelem Praedem jsem jako děcko miloval a rád bych si ho i s původním českým dabingem připomněl, ale tímto hnojem rozhodně ne. Nedá se to sledovat, když už pro nic jiného, tak pro hlavního představitele s vystylovaným účesem, jakousi pseudo patkou, trapné výpravě a odpornému scénáři. Odpadem moc často nehodnotím, ale něco, co ani nelze pro svou opovrženíhodnost sledovat, si nic jiného nezaslouží. Odpad!!!

Marketa Lazarová (1967)

Kdysi jsem to viděl v televizi, ale teď se mi poštěstilo na artovou projekci a musím říct, že zážitek skoro až hypnotický. Proti označení "nejlepší český film" nemám nejmenších výhrad. 100%

Iron Man (2008)

Výborná komiksová adaptace, které by sice prospělo více akce, přesto ta, co tam je, je precizní. K obsazení nemám nejmenších výhrad, postavy fungují skvěle. K tomu si připočtěte několik bezvadných vtípků (cameo Stana Lee nebo Nicka Furyho v podání S.L. Jacksona) a z mé strany není co řešit. 85%

Lovec draků (2007)

Netriviální příběh o přátelství a odpovědnosti. Líbilo se mi, že Forster, ač by díky prostředí, ve kterém se příběh odehrává (nesmyslnou brutalitu ruské okupace vystřídá zvůle Talibanu), mohl poměrně lacině páčit z diváků emoce, nedělá to (nebo ne příliš často). Záběry vznášejících se draků nad Kábulem jsou potom smutně magické a zajímavým je také hudební doprovod. II Scénář: David Benioff (adaptace stejnojmenného románu amerického spisovatele afghánského původu Khaleda Hosseiniho, který vyšel i u nás). 85%

Dračí války (2007)

Zklamání. Po traileru jsem se docela těšil, i když mi bylo hned jasné, že po stránce triků to nebude nic světoborného (a taky není, celkové televizní vyznění je ubíjející), výsledný dojem je ale ještě daleko horší. Primární nápad není úplně špatný, celkově jednodušší mytologický background by však rozhodně mnohému ulehčil. Takto je to chvílemi zmatené, chvílemi nudné, jalové obsazení také na atraktivitě nepřidá a třeba stoupenci temného Imoogiho (se svým otřesným brněním a meči) jako by vypadli z filmu o Power Rangers. Scenáristické lapsy (nato, že se ve městě prohání gigantický had, jsou jeho obyvatelé docela v pohodě, útok armády na jeskyni je jak z grotesky) a režisérská impotence (Emmerichiva Godzilla je pravděpodobně "rejžův" nejoblíbenější film) potom už film lehce dotlačí na téměř úplné dno. Že je film lépe vidět s dabingem také o lecčems svědčí... 30%

Ďáblova dílna (2007)

Kvalitu snímku uznávám, ale jsem rád, že to mám za sebou. Filmy z koncentráků nejsou mým šálkem čaje (i když zde jsou hrůzy vyhlazovacích táborů jen ve všudypřítomné atmosféře strachu a neblahém tušení), navíc jsem čekal, že film samotný nabídne víc ze samotného mechanismu falšování. Jinak povedené herecké výkony a zručná režie. 80%

V údolí Elah (2007)

Krimi drama v pomalém, ale zajímavém tempu s výborným Tommy Lee Jonesem v hlavní roli ( i zbytek hereckého obsazení skvěle hraje své party - někdy velmi malé - v širším záběru pak utkví především civilní Theronová ). Stoické, ve své obyčejnosti působivé záběry dokreslují bezvýslednost, ke které se film dopracuje i ve své pointě a neokázale tak komentuje i samotnou válku v Iráku. Polopatické instrukce v závěru působí trochu nad rámec a zbytečně.

Než si pro nás přijde (2007)

Co si budeme vykládat, bez ústřední dvojice dvou hereckých velikánů by byl výsledek o dvě třídy horší, tedy tristní. Reiner je poslední dobou spíše průměrný a proto ani on by film bez mocného charizma pánů Nicholsona a Freemana nedokázal pozvednout z bahna... takto je to ale věc jiná. Scénář je slabý, režie nijaká a proto je hlavní devizou filmu skutečnost, že ani jeden ze zmíněných skvělých herců v podstatě nesleze z plátna. 60%