Argylle: Tajný agent (2024)

Prozatím nejslabší film Matthew Vaughna, skutečně. Jsou tam vtipné věci, nápady, já určitě ocením i obsazení, pořád to má řemeslnou úroveň, na kterou jsme u Vaughna zvyklí, nepochybně, ale chemie mezi Howardovou a Rockwellem nefunguje, bohužel. Taky si říkám, proč proboha je Howardová tak oplácaná? To je schválně? V návaznosti na vývoj děje je to úplně mimo a pro propagaci přirozené ženské "krásy" myslím tohle není ta správná platforma... Navíc je to celé strašně dlouhé. 55%

Hirošima, má láska (1959)

"ZŮSTAT JE JEŠTĚ VÍC NEMOŽNÉ NEŽ ODJET." Pomuchlaná lovestory v kulisách nejpodivnějších - z popela atomového úderu povstávající Hirošimě. To, co začalo jako krátkodobý milostný vztah s pevně danou záruční lhůtou, přerůstá v hloubkovou terapii, pocity vyplouvají napovrch, trauma se odhaluje v plné nahotě... Jsou tam velice zajímavé plochy, podpořené obrazem i hudbou, chvílemi to zní jako poezie a v těchto momentech je film víc než zajímavý, na druhou stranu musí postavy bojovat se sympatiemi diváka, protože minimálně postava japonského architekta má jisté deviantní konotace (jako by se na odhalené bolesti neukojitelně pásl), a to spojení s tématem krapet eroduje. 60%

Kapsář (1959)

"VY V NIC NEVĚŘÍTE?" "VĚŘIL JSEM V BOHA. TŘI MINUTY." Dal jsem si v krátkém sledu 4 filmy Roberta Bressona a dojmy a postřehy trochu jak přes kopírák. Jednak musím ocenit obrazovou kvalitu materiálu, to byl pokaždé jednoznačný plus. Potom je tam otázka ambivalentního efektu, kdy těžko říct, zda vyznění považovat za plus nebo mínus - všechny ty filmy vypadají jako točené bez scénáře, děj má sice evidentní kostru, přesto působí stylem hala-bala a otázka přímého dialogu nebo monologu v nějaké lepší orientaci skoro nepomáhají. A potom samozřejmě z mého pohledu mínusy - záliba v obsazování neherců a hustém používání glycerínových slz, z  tváří potečených tím sajratem se mi bude dělat blbě ještě na smrtelné posteli. 50%

Proces Jany z Arcu (1962)

"NEZAPOMEŇTE, MUSÍ SKONČIT NA HRANICI!" Dal jsem si v krátkém sledu 4 filmy Roberta Bressona a dojmy a postřehy trochu jak přes kopírák. Jednak musím ocenit obrazovou kvalitu materiálu, to byl pokaždé jednoznačný plus. Potom je tam otázka ambivalentního efektu, kdy těžko říct, zda vyznění považovat za plus nebo mínus - všechny ty filmy vypadají jako točené bez scénáře, děj má sice evidentní kostru, přesto působí stylem hala-bala a otázka přímého dialogu nebo monologu v nějaké lepší orientaci skoro nepomáhají. A potom samozřejmě z mého pohledu mínusy - záliba v obsazování neherců a hustém používání glycerínových slz, z  tváří potečených tím sajratem se mi bude dělat blbě ještě na smrtelné posteli. 60%

A co dále, Baltazare (1966)

"ŽIVOT JE OBYČEJNÝ JARMARK, KDE NENÍ TŘEBA SLOV. STAČÍ PENÍZE." Dal jsem si v krátkém sledu 4 filmy Roberta Bressona a dojmy a postřehy trochu jak přes kopírák. Jednak musím ocenit obrazovou kvalitu materiálu, to byl pokaždé jednoznačný plus. Potom je tam otázka ambivalentního efektu, kdy těžko říct, zda vyznění považovat za plus nebo mínus - všechny ty filmy vypadají jako točené bez scénáře, děj má sice evidentní kostru, přesto působí stylem hala-bala a otázka přímého dialogu nebo monologu v nějaké lepší orientaci skoro nepomáhají. A potom samozřejmě z mého pohledu mínusy - záliba v obsazování neherců a hustém používání glycerínových slz, z  tváří potečených tím sajratem se mi bude dělat blbě ještě na smrtelné posteli. 50%

Muška (1967)

"MÁM TO SPOČÍTANÝ, AŤ MĚ TA SMRT ASPOŇ NEBOLÍ." Dal jsem si v krátkém sledu 4 filmy Roberta Bressona a dojmy a postřehy trochu jak přes kopírák. Jednak musím ocenit obrazovou kvalitu materiálu, to byl pokaždé jednoznačný plus. Potom je tam otázka ambivalentního efektu, kdy těžko říct, zda vyznění považovat za plus nebo mínus - všechny ty filmy vypadají jako točené bez scénáře, děj má sice evidentní kostru, přesto působí stylem hala-bala a otázka přímého dialogu nebo monologu v nějaké lepší orientaci skoro nepomáhají. A potom samozřejmě z mého pohledu mínusy - záliba v obsazování neherců a hustém používání glycerínových slz, z  tváří potečených tím sajratem se mi bude dělat blbě ještě na smrtelné posteli. 50%

Tři mušketýři: Milady (2023)

Variace na oblíbené mušketýry pokračuje v obdobném provedení jako předchozí film, dlouhé souboje bez střihu, ušmudlaná výprava, žádná falešná romantika... Samozřejmě až na tvrdohlavého Gaskoňce, s kterým nehne ani řádně nabušený dekolt Milady Evy Greenové. Možná kdyby povolil ten proklatý živůtek (a že to musel mít těžké, zůstat intaktní, není pochyb), nicméně nestalo se... A stalo nebo nestalo se víc věcí, chvílemi už mi to přišlo i zbytečně překombinované nebo kostrbatě vystavěné a na závěr ještě k tomu otevřený konec? No, nevím... 65%

Godzilla Minus One (2023)

" TA VÁLKA SKONČILA I PRO TEBE?" Poválečná léta v Japonsku ve stínu klasického monstra, navíc vlastně v dost klasickém střihu (tzn. narací blízké kořenům), přitom současná (výhradně úrovní CGI). Nějaké staré filmy s Godzillou jsem viděl, jednoznačně ne dost, abych mohl tvrdit, že tato nová působí jako uctivý remake některé z těch starých, přesto ten feeling nelze popřít. Čistě japonská věc, bez cizorodých snah uchopit látku z jiného úhlu, se vším, co k tomu patří - afekt, haluzoidní nápady, báječně démonická ještěrka v poloze vzpřímené s remodelací klasických scén, jako je ta s prověšenými vagóny vlaku v hubě netvora. Jde o zajímavý úkaz, řekl bych :) 70%

Wonka (2023)

Muzikál, váhal jsem, žánr, který nemusím, ale byla verze s titulky, tak jsem vyrazil. Zklamání se naštěstí nekonalo, songy nejsou otravné, mají tempo a v ději nezavazí a celá ta barevná show má jasnou výhodu - mladého Timothée Chalameta, což je hrozný sympaťák :) Trošku mě sířilo to neustálé šklebení a přehrávání některých postav, ale díky jasné identifikaci (záporné postavy se šklebí, kladné jedou jakože civilně) se to dalo vydržet ještě pohodlně :) 75%

Chudáčci (2023)

No panečku, respekt, hlavně Emmě, u toho Yorgose může divák čekat asi cokoliv (a vlastně nemůže být vyloženě zklamán), ale podobnou odvahu u Emmy Stoneové bych nečekal ani hovno. Ať už to je jak chce, jestli tam byly nějaké triky při odvážných scénách nebo si to Emma sama oddřela, čuměl jsem jak péro z divanu - originální směska tématu Frankensteina a NYMFOMANKY, ve vyloženě hravé stylizaci :) A nejde jen o to šukání, fakt ne, postava Belly Baxterové má složitý vývoj díky fantasmagorickému pozadí a Emma to zvládá absolutně. Kolem a kolem, také s přihlédnutím k té jednoznačné odvaze, já mám v kandidátce na Oscara za rok 2023 jasno, ovšem mám takový neblahý pocit, že nám to "pokazí" pozitivní diskriminace... 90%