Šifra mistra Leonarda (2006)

(Cink, cink!) Velevážené publikum, dámy a pánové. Vítáme vás na dnešním zápase, kde svoje síly změří dvě borkyně těžké váhy. (Potlesk) V zápase na 174 minut, nelítostném souboji plném tvrdých ran. Chtěli jste je a tady je máte! (Nadšený řev) V levém rohu, v červených trenkách a podprsence s barevnými třásněmi a oslňujícími flitry … svalnatá, opálená, plná síly, pružná, ohebná, překvapivá… Šifra mistra Leonarda! (Ohlušující jásot). A v pravém rohu v modrých trenkách a v děravém nátělníku potřísněném hořčicí… křehká krasavice bledých lící…Logika! (Bučení). (Cink, Cink!) A zápas právě začíná. Obě borkyně se zpočátku jen tak oťukávají a UŽ PŘICHÁZÍ PRVNÍ SILNÝ ÚDER. Šifra zasadila Logice ránu na solar plexus. Této technice se říká úder zastřeleného profesora. Hned v úvodu tedy získává svalnatá krasavice první body. Neduživá Logika se ale oklepala a zdá se být Šifře rovnocenným soupeřem. I když se v průběhu zápasu víceméně pouze brání, vychází z dobře zajištěné obrany a kvalitních krytů,… takže dokázala Šifru několikrát nemile překvapit pružným výpadem. Síla jejích paží ale nedovoluje zasadit drtivou ránu, takže se Logika opět stahuje do krytu a zdá se, že definitivně přijímá tempo, které diktuje Šifra. A vážení diváci, už nám běží stočtyřicátá minuta, plná napětí, Logika zatím poctivě vzdoruje! Ale zdá se, že se Šifra rozhodla nasadit starý zápasnický fígl známý jako „zrada přítele“. Ano! (Jásot) Logika dostala zásah do prsou a Anó! (Ještě větší jásot) Druhou ránu hned na bradu! A máme tu počítání. Tak to byl od Šifry excelentní výkon. Hned „Dvojitá zrada“! Z toho se křehká soupeřka jen tak nevzpamatuje. Nakonec vstává a staví se malátně tváří v tvář aktivní Šifře. Ale to bylo od Logiky nesportovní gesto, vážení přátelé. Místo přátelského poplácání před bojem udeřila Logika Šifru zcela nesportovně do nosu. Ale pozor! Šifra okamžitě kontruje sérií krátkých razantních úderů, známých pod termínem „chování postav“… A pic! (Ooooh!) Teď dostala Logika úder přímo na spánek. A další (Ooooh! Ehhh!). Tak tomu říkám zdrcující finále. Šifra teď před koncem zápasu nasadila vražedné tempo a řeže Logiku hlava nehlava. Její tvrdé pěsti dopadají na tělo soupeřky jako součásti ocelového stroje. Z unavené soupeřky stříká krev na všechny strany a malátně se potácí v ringu. Teď! Vážení! Teď už jen čekáme, kdy se nebohá Logika definitivně sesype. Podívejte, už nedokáže blokovat a jakoby sama čekala na závěrečný úder. ANÓ! (Hučení) Pravý hák přímo na bradu! Nejdrtivější úder známý jako „časová nesrovnalost“ posílá Logiku v záplavě letících kapek potu definitivně mimo ring! (Cink cink! Dav burácí, hala šílí) Tak tomu říkám zdrcující finále. Logika dostala od Šifry neskutečný výprask, vážení diváci. (Jásot) Takovouhle nakládačku už jsme ve zdejším ringu dlouhou neviděli! (Potlesk) Dámy a pánové, zůstaňte nám věrní a doufám, že se u dalšího zápasu uvidíme co nejdříve. Příště naší Logiku čeká hned několik soupeřů…A nebudou to ledajací soupeři! Budou to Andělé a Démoni. Podle zaručených zpráv mohu prozradit, že andělé si do ringu smí přinést golfové hole a démoni páčidla. Tešte se na m-a-s-a-k-r!

Lupiči paní domácí (2004)

Zatím nejslabší film bratří Coenů, který ale i tak vydá na průměrnou komedii. Coenovci si můžou vybírat, do jakých projektů naskočí, proto je mi docela záhadou, proč marnili svůj drahocenný talent na týhle datlovině. Jestli si chtěli ověřit, že zvládnou natočit obyčejnou duchaprostou komedii, tak si to tedy ověřili a doufám, že se nic podobného nebude v jejich podání opakovat. :)

Slzy slunce (2003)

Možná budu trošku spoilovat. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale voják poslouchá rozkazy. To je první armádní pravidlo a já prostě nemůžu věřit tomu, že by velitel elitní mariňácké jednotky šel "za hlasem svého srdce". Proto totiž prochází pekelným výcvikem, drillem a dalšími kurzy potlačení osobnosti, aby si hošové nezvykali "mít na rozkaz vlastní názor". Takže už samotná podstata vyprávění ve mě budí nedůvěru. Když navíc drsný lajtnant Waters v průběhu děje prodělá kompletní duševní proměnu – ze zavilé zelené housenky se vyklube lidumilný babočka minerál (vlastně Jenerál), musí být každému jasné, že nás tady krmí pohádkovou kaší. A závěr? Ten už je kompletně pod taktovkou velkého hrdinství. Mňo. Tak. Teď klady: Pochválena budiž naturalistická akce, mnohé napínavé momenty a Brusič,… který je i tentokrát prostě standardní Brusič. 65%

Terkel má problém (2004)

Solidní vyvažovadlo mainstreamovým animákům, v nichž je vždy rodina základ státu, světu vládne láska a z hlavních hrdinů sálá lidské teplo. Terkel je v podstatě cynická blbůstka undergroundového střihu, které by rozhodně slušela o chlup lepší animace, pestřejší výtvarná stylizace postav a ve finále i lepší story. Místo na slunci si zaslouží, ale nic smysluplného v tom nehledejte. Český dabing zaslouží pochvalu - jednak za výtečné obsazení (Filip Švarc, Marek Eben...), "jadrné" dialogy i parádní přebásnění songů.

Medvídek (2007)

Medívdek je prostě taková nenáročná pohodička. Nečekal jsem od něj nic a taky jsem to "nic" dostal. Takže celkově vlastně spokojenost ...

Mnichov (2005)

„…básník prosím hodlá, básník touží…Státi se trpaslíkem.“ Poslání tohoto filmu je poněkud mlhavé. Rozrýpat diváka tisícem morálních otázek a zároveň neposkytnout jedinou odpověď. Ve výsledku jsme tak cca 3 hodiny bezmocně vláčeni něčím, co v podstatě ani nejde vyřešit a neexistuje k tomu jakýkoli klíč. Spielberg si jako rukojmí bere diváka, násilně mu do hlavy natluče neřešitelnou věc a pak ho nechá s chichotem odejít. Jediné, co mě k tomuto postupu napadlo: jaký smysl má kladení otázek, na než neexistují odpovědi? Že by nějaké konfuciánské cvičení? Jinak opravdu netuším, co tím chtěl básník říci. Že, žáku Karfíku?

Válka světů (2005)

Malá Dakota (alias Rachel) je bezkonkurenční vítěz v soutěži o neprotivnějšího dětského hrdinu všech dob. Spielberg si v uřvaných smradech vyloženě libuje, jeho filmové děti jsou většinou hlučné, neposlušné a protivné... a v tomhle filmu už to hošek trošku přeťáp. Jakýkoliv dramatický zážitek je jednoduše zničen řevem toho mrňavýho zmetka. Hlavní hrdina Ray má asi ukázat, že přes všechnu snahu neumí být dobrý táta. A já říkám, že než být táta od t-a-k-o-v-ý-ch dětí, měl se radši nechat vaporizovat marťanským paprskem. Kdo se dokázal přenést přes nesnesitelnou brécu a jejího idiotského bratříčka Robbieho, ten mohl mít z filmu možná příjemný pocit. Já to ale nedokázal a obavy o osud hlavních hrdinů se přetavily ve vztek. Kdyby je alespoň v závěru filmu všechny přejel parní válec řízený cvičeným medvědem, dal bych z fleku pět hvězdiček. Ale takhle? C-c-c!

Simpsonovi (1989) (seriál)

Strhávám dvě hvězdičky za poslední série, v nichž se původní satirický humor zredukoval na prázdné žvásty bez vtipu, zdůrazňování Homerovy demence a samoúčelné cpaní celebrit skoro do každého dílu. Objektivně by si asi seriál zasloužil vyšší hodnocení, ale srovnání kvalitativního propadu je asi jako když vezmete nadupanou sportovní superkáru, rozjedete jí na maximum a ve chvíli, kdy vám dojde benzín, vyhodíte kvalt a necháte to setrvačností dojet kam až to půjde. Takhle to dopadá, když se nedokáže v nejlepším přestat. Škoda. Skončit ve dvanáctce, jsou pro mě Simpsonovi nedostižný kult. (Update: od devatenácté série se ze Simpsonů stalo nekoukatelné utrpení, který nedokážu vydržet dýl než pět minut a pak je posílám zpátky do žlutýho pekla).

Rolničky, kam se podíváš (1996)

Předem je třeba si uvědomit, že "Rolničky" jsou film pro dětské publikum. Nároční intelektuálové by si před svým hodnocením možná mohli uvědomit, že už nějaký ten pátek nepatří do cílové skupiny. Deset vám bylo už dávno, tak se prosím nedivte, že vás tahle komedie neoslovila. Na druhou stranu,... jestli se vám tahle slátanina líbí i ve třiceti, tak s váma taky asi nebude všechno v rychtyku.

Kruh (2002)

Se znalostí Japonské předlohy dávám jen tři. Žlutí ďáblové totiž natočili něco tak syrového a děsivého, že je proti tomu Verbinsého remake strašidelný asi jako chobotnička z druhého patra vedle Cthulhu. Nemá cenu rozpitvávat smysl amerických "rýmejků", stajně jako by nemělo cenu rozpitvávat plastelínovou chobotničku...v obou případech bych se stejně ničeho nedobral. Prostě a stručně...Chcete se fakt bát? Koukněte na originál.