Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Horor
  • Drama
  • Komedie
  • Animovaný

O mně

Po prohlídnutí tohoto profilu nahlédněte do deníčku, kde je ZÁSADNÍ obsah, na kterém usilovně pracuji!!! Děkuji ... ;))
 
 
Flipnic je jeden z pojmů, které se používají pro mechanický klasický herní automat - pinball. Přezdívka v podstatě vznikla díky mé minulosti jako "pojídač koulí" - \"automat na pojídání koulí\". Nezasvěcený nepochopí, zasvěceného trkne ...

 

Film je jeden z mých největších koníčků, moje vášeň, část mého života a reality již od dětství. Uchvacovaly mne první návštěvy kina se svými rodiči, fantastické světy a dobrodružství, které se na plátně odehrávaly a od prvních chvil mne držela vášeň vidět, co jsem ještě neviděl, vidět, prožít a zhodnotit vše, co se mi jen namane a zaujme ... Pak přišel boom v podobě "období vhs", 80. léta, prodej a vzájemné půjčování kopírovaných vhsek ještě za komančů, pak revoluce, přísun komerčních a "západních závadných" filmů do naší země ... Ještě teď si vzpomínám, jak mě nebetyčně štvalo, že moji kamarádi, kteří jako školáci chodili koukat ke mě domů "na video", mohli najednou vidět v kinech doslova vše, co já viděl před pár lety jako "jeden z vyvolených" na vhs ... :-) Každopádně o tom je svoboda, kterou jsem jako školák ještě v tomto ohledu moc nepobíral. Filmy se Schwarzeneggerem, Stalonem, Van Dammem, řada horrorů atd., byla najednou přístupna všem bez výjimky a já jsem se již necítil být víc "in", než moji kamarádi a spolužáci ...

 

Dnes je tohle úsměvné, ale asi to mi dalo základ k vášni vidět či vlastnit filmy, které opravdu viděl nebo chce vidět málokdo... Jako příklad mohu uvést pro názorný příklad zatím jen jeden hlavní explotation movie (a dnes již jeho dva remaky...), aby bylo každému trochu znalému předem jasno: 

i-spit-on-your-grave.jpgi_spit_on_your_grave_7757.jpg
i-spit-on-your-grave-2.jpgPo dnes již nostalgické éře vhs přišla aktuálně naprostá posedlost ve vytváření mojí dvd sbírky s filmy v digitální kvalitě. Rozmach internetu mi dal nekonečné možnosti, kde si můžu o jakémkoliv filmu cokoliv zjistit, najít si veškeré informace, případně si jej sehnat. A tím je film, zejména některé jeho oblasti, pro mne nekonečným vesmírem zkoumání, neuvěřitelných prožitků a sebevzdělávání ...Vzhledem k tomu, že jsem od dětství velký nadšenec do bojových umění, dovoluji si o sobě tvrdit, že dnes dokážu velmi dobře určit, kdo před kamerou i ve skutečnosti "umí" nebo "neumí". Řada tzv. "akčních hrdinů" ovládající řadu stylů často v historii byli a jsou jen dobří kaskadéři a herci ... Ale kvalitní, účinné chvaty a údery nejde zahrát!! Takže viz Matrix a podobné filmy mě z hlediska bojových umění spíše urážejí.
Jako absolutní vzor v této oblasti - bojová umění, martial arts a filmy s touto tématikou pak považuji předčasně zesnulou legendu, která ukázala západu i východu směr a styl, ale nebylo ji z hůry dáno již rozvinout svoje možnosti na maximum:

Bruce Lee


bruce-lee.jpgBruce-Lee10.jpglee-bruce-fire-9911343.jpg

RARE fotka Bruceho neuvěřitených schopností 
Bruce drtí mistra Danna InnosantaMálokdo ví, že Bruce si osvojil i tradiční styl kung fu - mantis fist
 
 


Tony Jaa


Mistr Bruce Lee zemřel za záhadných a tragických okolností v roce 1973. Od té doby se nezdálo, že by se mohla objevit osobnost, která by natolik vynikala jak v bojových uměních, tak v natáčení "martial arts movies". Řada hvězd akčních filmů vykazovala sice značnou fyzickou a bojovou průpravu, mistrovi se však nikdo rovnat nemohl. A to ani celosvětově v rámci bojových umění jako takových. Dnes ovšem konečně, dle mého názoru, se stále ještě pomalu rodí mistr, který by se legendě Bruce Leeho mohl přiblížit. A to jak v dovednostech v bojových uměních, tak ve svém osudu a preciznosti natáčení bojových scén (žádný střih, vše natvrdo, žádné triky, žádná lana atd.). Tímto borcem je dle mého názoru mladík jménem Tony Jaa. Na svém kontě má zatím pouze málo filmů, ale co se týče "martial arts prvků" v nich obsažených, je toto vrcholem v dějinách tohoto druhu kinematografie a svým uměním, cvičením a průpravou se Tony mistrovi Leemu téměř přibližuje. Zajímavé jsou rozdílné jejich osudy. Bruce Lee odjel z Ameriky točit filmy do Hong Kongu, aby si jej svět a Amerika všimla. Tony Jaa striktně odmítá (narozdíl od drtivé většiny asijských "martial arts mistrů") přestěhování do Hollywoodu a natáčení filmů právě zde. Jako jeden z mála se nenechává zlákat penězi a americkou agresivní ekonomickou kulturou, která by z něj udělala zboží, které by vydělávalo peníze. Jeho domovem je Thajsko a jak říká, zatím chce točit filmy v Asii, zcela mu to zde vyhovuje.V těchto scénách můžete vidět Tonnyho nejlepší akce z jeho filmů. Můžete tak srovnat kolik přebral od mistra Bruce Leeho a kolik přidává sám. Nehledě na Tonnyho bojové schopnosti, akrobatické kousky jsou sice úžasné, ale nejsou základem běžného souboje. Každopádně se jedná o pastvu pro oči a adrenalinovou injekci. Mistr Jaa v celé své parádě:Postery z Tonyho filmů:
tomyumgoong.jpg
Kromě horrorů a zejména jejich okrajových exploitation žánrů, jsem tedy rovněž velký nadšenec do akčních filmů s bojovou tématikou a akčních filmů obecně. Celkově však přijímám veškeré žánry a jejich kombinace bez předsudků. Rád si rozšiřuji obzory jak v oblasti filmu, tak v životě.
Moje osobní hodnocení filmů vychází z několika rovin: osobní vztah k filmu, celkový dojem z filmu, síla a intenzita pocitů, které mi film při sledování a po něm způsobil, kvalita pocitů, které mi způsobil. Nezakládám si na členěném hodnocení jednotlivých položek filmu, jako je režie, kamera, střih, scénář atd. Film se mi buď líbí, nebo nikoliv ... zcela jednoduché. A tak prostě i když například film Tom Yum Goong není obecně dobrý film z hlediska filmového umění, je to nejlepší akčně/bojový nářez, jaký jsem kdy viděl a patří mezi moje nejoblíbenější filmy vůbec ...
Dále pak posuzuji filmy z hlediska jednotlivého žánru. Proto například Teror Firmer, který je podle mne vrchol nezávislé tvorby a neskutečný vyloženě TROMácký úlet, dostává stejné hodnocení - 4 hvězdičky stejně, jako jinak mnohem kvalitnější film jiného žánru ...

V posledním roce jsem přišel také na kouzlo zejména japonského ANIME a to jak filmů, tak seriálů. Japonské anime seriály jsou dle mého názoru zřejmě úplně nejlepší žánr, jaký ve filmovém světě existuje. Každému vřele doporučuji. Jednou toto ochutnáte a nikdy s tím nebudete chtít skončit ... podobně jako automat flipnic s pojídáním kuliček ... Je to opravdu návykové... Ale je to perfektní!!Abych tedy shrnul aktuální stav mojí "posedlosti filmem", je to v nynější době asi takto:

- EXPLOITATION MOVIES - absolutní posedlost
- HORRORS - domov, kam se vždycky rád vracím
- THRILLER - nikdy si nezvyknu na to "podivné mrazení v zádech", přesto ho miluji ...
- ACTION MOVIES - největší adrenalin
- MARTIAL ARTS MOVIES - nostalgická energie, která mne nabíjí do dalších dnů...
- JAPAN ANIME - absolutní fascinace

EXPLOITATION MOVIES


"Největší strach, utrpení a bolest je schopen způsobit pouze člověk člověku ..."UPOZORNĚNÍ a OMLUVA všem "lingvistům" - můj kamarád z CSFD mne taktně upozornil, že pojem EXPLOITATION uvádím ŠPATNĚ a to bez "I", tedy "explo-(zde chybí i)-tation". Za tuto hrubou chybu se VELMI omlouvám a v budoucnu se ji pokusím ve všech komentářích opravit. Děkuji za toleranci a pochopení!! (jsem debil ... )Tohle jsou filmy, které běžně neuvidíte a na které narazíte jen obtížně. Spousta z nich byla řadu let na seznamech zakázaných filmů v mnoha státech. Jsou to filmy, které mohou dosahovat jak výborné kvality, tak takzvané "trashové" kvality. Po roce 2000 se však k exploitation "stylu" vrací a obrací mnoho moderních režisérů a využívá jejich a tyto prvky ve svých horrorech. Exploitation movies jsou ve své podstatě nejnásilnější filmy. Jsou založeny na fyzickém, psychickém a sexuálním násilí, týrání a zneužívání. Ač mohou být na jednu stranu škodlivé pro psychiku běžných diváků, pravdou zůstává, že podstatu horroru a hrůzy jako takové vyvolávají nejvěrohodněji a tím i nejúčinněji. Tyto filmy často zobrazují zejména násilí na lidech páchaných jinými lidmy, příběhy, které by se teoreticky mohly stát nebo bývají často prezentovány jako příběhy založené na skutečných událostech. Základ těchto filmů byl položen zejména na počátku 70. let, dle mého názory třemi zásadními filmy. Kdo se chce seznámit se základní pointou těchto filmů, nechť vyzkouší tyto zmíněné majstrštyky:


Deliverance zakládá však i vlnu thrilleru, exploitation prvky však obsahuje v celé své surovosti a krutosti.
Straw Dogs
Last House on the Left, tento film je jasným představitelem trashových, násilných horrorů, do dnes mnoha diváky nepochopený a nepřijatý. Ovšem osobně ho považuji za základní kámen, vše, co přišlo v této "nízkorozpočtové" formě po něm, již vždy alespoň v něčem čerpá právě z něj.
Texas Chain Saw Massacre, The je film, který dle aktuálního pohledu, založil vlnu jak moderního horroru, slasheru, tak právě i exploitation směru. Potažmo i tzv. "shok horrors", které jsou však zejména výsadou asijské kinematografie (Honk Kong, Japonsko). Dle mého názoru se jedná o nejlepší horror všech dob a nepřekonatelný kult.

Níže uvedené exploitation klasiky formovaly tento okrajový subžánr horroru a dalších žánrů od počátku 70. let až do dnešní doby. Samozřejmě je uveden jen výběr z těch důležitějších nebo známějších.

strasaci.jpgspit.jpghouse.bmp.jpg

51M5QIlYOiL.jpgms45-568x928.jpgmothers day

Fight_For_Your_Life.jpgMoju-Blind%2BBeast-3.jpgjif7cz.jpg&t=1
last_house_on_the_left_poster_01.jpgdeliverance-by-james-dickey.jpgTexas
 
260x365_519eb76018055.jpgNight Train Murders (1975)rabid dogs
6967307.3.jpgtumblr_m2krjzn8Lf1qaxx75o1_500.jpgzero_woman_red_handcuffs_poster_01.jpg
Jeden z "nejpůvodnější a nejlepších exploitation filmů všech dob.... THRILLER EN GRYM FILM (1974)
tumblr_m2krjzn8Lf1qaxx75o1_500.jpg
NEJLEPŠÍ FILMOVÁ SÉRIE VŠECH DOB!!!
Japonský samurajský "řezník" Ogami Itto v podání skvělého Tomisabura Wakayamy. Moje osobní TOP OF ALL série. Samurajský exyploitační masakr!!!
images?q=tbn:ANd9GcTpU5bpqR3eyb_0YugjNyF600full-lone-wolf-and-cub--baby-cart-in-lone_wolf_and_cub_sword_of_vengeance_197
JAPONSKÉ ANIMOVANÉ SERIÁLY, které jsem zatím shlédl (postupně doplňuji)
noirDeath_note_anime_Japanese_dvd_Volume_1_cMadlaxHoneyAndClover-VIZmedia.jpgGhost-in-the-Shell-SAC.jpg89_109616_0_GhostInTheShellStandAloneComsamurai-champloo-123303.jpgafro-samurai-cover.jpgkurozuka_dvd_cover.jpgbokusatsu-tenshi-dokuro-chan.png16313.jpg1254852757_bakumatsu-kikansetsu-irohanih200px-Monster.JPG32458-haibane_renmei.jpeggto.jpgtexhnolyze001.jpghellsing.jpgberserk230px-Trigun_manga.jpgblood+Fullmetal%20Alchemist.jpgCowboy-Bebop.jpgTokko_Front.jpg3088.jpg16697.jpg"2b9c5b1e1d_72169223_o2.jpg7716548.jpggurrenneon-genesis-evangelion-vs-sword-art-onlEden.of.the.East.537717.jpg64719.jpgben-to.jpghigh-school-of-the-dead-261117.jpg3104-shigurui_large.jpg366.jpgLelouch 2Ninja_Scroll_The_Series.jpg561303-fate_zero_4.jpgPicture.jpg1d422d337c_74680918_o2.jpg!!eBsGYQB2M~$(KGrHqN,!jcE0C6ZqCdOBNQ1Vk326932.jpgimages?q=tbn:ANd9GcRZgfeBp_D6aF36mDBnryxmoro2.jpgstreet-fighter-ii-v.jpgCOTS.jpgrequiem3.jpgdescendantsthe-melancholy-of-haruhi-suzumiya-l0.jpgikki1.jpgkey_art_ikki_tousen_dragon_destiny.jpgad354bc0.pngpic_1347981117_1.jpggolden-boy.jpgimages?q=tbn:ANd9GcT0KR1wK4gvy6n7-R9hR9bgantz-1506834.jpgbaccano2.jpg14415.jpgee6958ea782a8787ad973841a092.jpgDevil_May_Cry_vol_1.jpgnajica-blitz-tactics.jpgFullMetalPanic.jpg
gungrave-movie-poster-2003-1020477581.jptenjho_tenge_vol_2_frontcover_large_R3fy561296-fate_zero_i_.jpg15b7772cff_62249819_o2.jpg600full-ergo-proxy-poster.jpgFullMetalPanicTSR_-_Vol1DVDCover.jpgd_third_stage11.jpgInitial%2BD%2B-%2BSecond%2BStage.jpgcover+anime-mp3.jpg1352724720_3.jpginitial%20D%205th%20stage_Inlay%20.jpg
Attack on TitanAesthetica of a Rogue HeroTokyo GhoulKanon (2006)
SAO

Reklama

Reklama