• Romantický
  • Fantasy

Geumhonryeong: Joseon Honin Geumjiryeong (2022) (seriál)

Seriál mi v mnohých ohľadoch pripomenul obľúbený Mr.Queen. Rovnako charizmatický panovník, originálna ženská hrdinka, zábavné scény striedané tragickými. So Rang som si okamžite zamilovala, podvodníčka v jej podaní je vlastne psychoterapeutka, s Lee Heonom sa od začiatku skvele dopĺňajú a ovzdušie je nasýtené chémiou. Boli okamihy, keď som sa nemohla prestať smiať. Každá jedna postava je stvárnená dokonale, od replík až po mimiku. Cez drobné lapsusy sa rada prenesiem a privriem jedno oko. Napokon, seriál sa nesnaží tváriť ako verný historický obraz, ale podarila sa vážne skvelá komédia. Ďakujem moonchild za výborné titulky.

Návrat do Samdal-ri (2023) (seriál)

Takto si predstavujem parádnu jazdu rom-com. Príbeh neprináša nič prevratné, ale postavy sú interpretované s ľahkosťou a uveriteľne. Lepšie obsadenie som si nemohla želať. Shin Hye Sun je u mňa jedna z najlepších juhokórejskych herečiek a znova predviedla celú škálu emócií, ktorým som uverila do poslednej bodky. Ji Chang Wook zreje herecky ako kvalitné víno. Koncept priateľstva, sesterstva a lásky na celý život je úchvatný, až závideniahodný. Príbehy hlavných a vedľajších postáv sú prepletené majstrovsky, a ak sa tam vyskytne nejaké klišé, ako divák som si ho vychutnala ako prílohu. Seriál radím medzi obľúbené do priečinka podobného žánru, ako Our blues, Hometown Cha-Cha-Cha, The Good Bad Mother, Summer Strike a tak ďalej.

Lost You Forever (2023) (seriál)

Veľmi podarená wuxia/xanxia fantasy, zasadená do prostredia nižšieho božstva, boja o trón, útrap, bolesti, lásky a zrady. Dlhé roky nezvestná kráľovská vnučka na seba berie podobu muža a na neutrálnom území vedie skromnú lekársku prax. V jej živote sa objavujú traja muži. Každý z nich ju miluje a každý iným spôsobom. Bratranec, s ktorým si už ako ťažko skúšané deti prisahali, že budú kráčať spolu v dobrom aj zlom. Submisívny deväťchvostý lišiak, ktorému zachránila život a sľubuje jej vernosť na celý život. Démon deviatich podôb, ktorý jej nikdy nič nesľúbil, napriek tomu ju tajne chráni a pomáha. Lenže sú sľuby, ktoré sa nedajú splniť, aj také, ktoré sa porušia. Z môjho pohľadu výborne spracované charaktery postáv. Najväčšie sympatie si u mňa získal nepredvídateľný démon. Svojou krutosťou sa ju snaží od seba odohnať, ale jeho deväť hláv má len jedno srdce a to jej patrí bez toho, aby si to všimla. Každá epizóda má v sebe zaujímavé a často prekvapivé prvky, užívala som si seriál od prvej do poslednej minúty. Vrele odporúčam. 5+*

Sseulsseulhago charanhasindoggaebi (2016) (seriál)

Po čase som si seriál zbehla znova, aby som zistila, či som pri jeho hodnotení nebola príliš optimistická. Už som takmer zabudla, aký skvelý výkon predviedla Kim Go Eun, ako vtipne sú napísané niektoré dialógy a ako skvele funguje celý príbeh. Ani po vyše troch rokoch mu neuberiem hviezdičku, lebo ma stále dokáže pobaviť.

Mysterious Lotus Casebook (2023) (seriál)

V záplave béčkových kostýmových wuxia seriálov, ktoré Čína vychŕlila toto leto, je tu konečne jeden slušný seriál, kedy sa divák teší na každú epizódu. Yi Cheng herecky dozrel a jeho interpretácia je ako dobré víno. Zvládol techniky gest, mimiky, intonácie, kamera ho miluje a divák spolu s ňou. V ničom nezaostávajú ani jeho dvaja kolegovia pri vyšetrovaní prípadov. Príbeh sa rozbaľuje plynule, prekvapivo, reakcie postáv sú väčšinou uveriteľné. Wuxia je žáner založený na bojových umeniach a v prípade tohto seriálu boje, podporené CGI efektmi, vyzerali ozaj dobre. Určite pridávam do zbierky a ak sa medzičasom neobjavia sk/cz titulky, preložím si ho sama pre seba.

Na útěku (2023) (seriál)

Seriál, ktorý vznikne raz za dlhé roky a ešte dlho ostáva rezonovať v mysli diváka. Symbolika každej scény, aj tej najsurovejšej, je až dychberúca. Plasticky vyobrazené hlavné aj vedľajšie postavy, ktoré majú výrazný vplyv na posúvanie deja a na výpovednú hodnotu celého, majstrovsky zvládnutého seriálu. Hviezdne obsadenie skvele doplnené o mladú generáciu kvalitných hercov, nie idolov. Prelínanie perspektívy detí s flashbackmi života rodičov je zvládnuté na úrovni, podfarbené dokonale zvolenou zvukovou stopou, naplnenou sugestívnym soundtrackom. Z celého seriálu sršia emócie, ale nie také, ktoré diváka citovo vydierajú, len mu pripomínajú jeho ľudskú podstatu. Zvolený extrémny prístup cez nadľudské schopnosti jednotlivcov predkladá divákovi obraz obrovských sociálnych tlakov a rozporov. No, a na veľkú dieru, veľká záplata. Moderná spoločnosť, kde sa budovanie kvalitných sociálnych väzieb mení na budovanie kariéry a postavenia, zabúda na dôležitosť výchovy detí pod rôznymi výhovorkami. Toto dielko je ako ľadová sprcha. Zobrazuje, aké je dôležité vychovávať, dávať lásku a hlavne chrániť deti a tým zachrániť aj celú budúcnosť rodiny, ak ju stále považujeme za základ spoločnosti. Latka bola nastavená vysoko. Klobúk dolu!

Čas volá tvé jméno (2023) (seriál)

Seriózne prešpekulovaná hra s časom. Pre niekoho bude možno miestami nezrozumiteľná, lebo nefunguje na otrepanom princípe. Každému z protagonistov plynie čas iným spôsobom a prináša úplne iné poznanie. Návratom do minulosti sa nemenia budúce situácie, mení sa vedomie a vnímanie. Až do poslednej chvíle prichádza nejaké prekvapenie. Casting sa podaril, herci skvele stvárňujú zrelých tridsiatnikov ako aj stredoškolské verzie, pritom to nie je vôbec rušivé, lebo herecké výkony sú na veľmi dobrej úrovni. Pôvodný taiwanský seriál som nevidela, čím som si ušetrila zbytočné porovnávanie. Načo sa pozerať na presnú kópiu a reptať, že to nenatočili cez kopirák? Ústredná skladba je silne magická. Mladším ročníkom, ktoré vyrastajú v ére iných hudobných žánrov možno príde nezaujímavá a tým seriál stratí na svojej príťažlivosti. Mne sa tam však dokonale hodila. Záver je presne taký, aký si v takých prípadoch predstavujem a necháva priestor divákovej fantázii. Váhala som medzi štyrmi a piatimi hviezdičkami, nakoniec som nekriticky siahla po piatich.

Laipeu on maseu (2018) (seriál)

Skvele obsadený seriál pod taktovkou skúseného režiséra, ktorý má za sebou niekoľko podarených seriálov. Už ma ani neprekvapuje, že kvalita neprichádza s peknými tváričkami. Pôvodný seriál som nevidela a to je možno dobre, vyhnem sa porovnávaniu. Nejde o novinku medzi seriálmi, napriek tomu má svoju iskru a osloví diváka aj po rokoch od natočenia, vďaka dobre odvedenej práci juhokórejskej produkcie.

The Childe (2023)

Páni, to bola jazda. Kim Seon Ho konečne vyložil karty a dokázal svoje herecké kvality. Dokonalý, sebavedomý, profesionálny Nobleman. Nie žeby za ním Kim Kang Woo pokrivkával. Z jeho tichého prejavu na začiatku až mrazilo. Neskôr sa z neho stal tak trocha hysterický a hlučný zabiják, ale poloha záporáka mu sedela rovnako ako inokedy rola nečitateľného detektíva. Po oboch ostávajú potoky krvi, ale to už akosi patrí k tomuto filmovému žánru. Tlieskam produkčnému tímu. 4,5*

Ostrovní blues (2022) (seriál)

Dokonalá herecká exhibícia. Jeden z najlepších JK seriálov vôbec.