• Romantický
  • Fantasy

Bylo jednou jedno městečko (2022) (seriál)

Veľmi príjemná letná džemovačka. Odporúčam ako oddychovku na spríjemnenie večera. Žiadne vrcholné majstrovské dielo, ale zanechá dobrý pocit a úsmev na tvári.

Road Home (2023) (seriál)

Veľmi podarená dráma, povedala by som až melodráma, určená pre fajnšmekrov, ktorí nepoužívajú šípky na zrýchlenie alebo preskočenie scén. Pomalý dej mi vôbec nevadil, práve naopak, užívala som si ho so všetkým, čo prinášal. Uponáhľané scény by ubrali čaro tomuto pútavému príbehu. Netušila som, že je Bo Ran taký skvelý herec. Uverila som mu všetky emócie, ktoré sa mu dokonale odrážali v tvári. Mám rada tento typ drám, založený na kontrastoch a presvedčivých výkonoch hercov. Miestami som mala chuť s nimi stanovať, grilovať, previezť sa na bicykli, zabehať si, vrátiť sa do čias prvých lások alebo len tak stáť a bez slov niekomu hľadieť do očí. Opäť som sa dozvedela niečo nové o čínskych reáliách a uveriteľnosť niektorých momentov vôbec nebudem riešiť. Proste je to iná kultúra a ako takú ju plne akceptujem. Mrzí ma, že Douban pridelil dráme taký nízky počiatočný rating. Som presvedčená, že si dielo bude žiť vlastným životom a ďaleko prekoná úvodné hodnotenie.

Kkogduui Gyejeol (2023) (seriál)

Po "Pánovi kráľovnej" som sa veľmi tešila na ďalší Kim Jung Hyunov kúsok. Prvoplánový, trocha naivný, nemastný-neslaný scenár kompenzovali niektoré veľmi slušne napísané, a hlavne zahrané repliky. Priepasť medzi umelou Im Soo Hyang bez akejkoľvek mimiky a prirodzeným Kim Jung Hyunom s vlastným (aj keď nedokonalým, ale o to sympatickejším) chrupom a päťdesiatimi odtieňmi emócii, vyjadrovanými každým kúskom tela, bola neprehliadnuteľná. Z môjho pohľadu tam chémia vôbec nefungovala, čo je veľká škoda. Pomohlo by to zastrieť nedostatky v produkcii. Nevyčítam Kim Jung Hyunovi, že si vybral takú nevýraznú úlohu. Hlavne, že sa naňho nezabúda a neprestáva nakrúcať. Pána kráľovnú tak skoro neprekoná, ale vidieť jeho herecký výkon je veľmi osviežujúce.

The Blood of Youth (2022) (seriál)

Dej seriálu je v podstate veľmi jednoduchý, prvoplánový, neprináša do sveta wuxia drámy nič nové. Zato je vyvážený slušnými vizuálnymi efektmi, pre ktoré sa oplatí venovať seriálu takmer 30 hodín vzácneho času. Čo ma celý čas iritovalo je slabý herecký prejav Li Hong Yiho a jeho jazykový prejav so "zatvorenými" ústami. Načrtnutú romantickú linku hádam ani netreba spomínať, lebo sa jej, našťastie, venuje len veľmi málo pozornosti. Proste, tentoraz chémia evidentne ostala v laboratornej skúmavke. Casting na kombináciu hlavných postáv totálne zlyhal. Ani jeden z párov sa k sebe nehodil. Na druhej strane ma teší, že Liu Xue Yi znova nesklamal a predviedol poctivé herecké remeslo. Je jedno, či sa zhostí kladnej alebo zápornej postavy, v jeho podaní ho divák miluje alebo nenávidí. Za mňa slabé 4*

Princess Agents (2017) (seriál)

Ešte nikdy ma tak žiadny seriál nenaštval ako tento. Výborný úvod (aj napriek brutálnym scénam), dobré obsadenie, sugestívny soundtrack. Polovicu epizód som sledovala s nadšením, netrpezlivo som čakala na ďalšie zamotanie a rozuzlenie dejových línií. Lenže od druhej polovice to začalo byť utrpenie. Postavy mizli zo seriálu niekedy až smiešnym spôsobom, iné ostali nevysvetlené, k zvratom dochádzalo často nelogicky až trápne, epizódy sa naťahovali, herci tliachali a dej sa vôbec neposúval. Veľa scén bolo natočených úplne zbytočne, nemali na dej žiadny vplyv. Pôvod hlavnej hrdinky, téma celého seriálu, sa vysvetlil v predposlednej epizóde v dvoch minútach a ja som si nahlas povedala: "No a?". Stále rozmýšľam, prečo to má názov "Princess Agents". Absolútne nevyužitý potenciál. Tri hviezdičky dávam za dokonalé stvárnenie záporákov (a že ich tam bolo požehnane) a poodkrytie niektorých historických reálií.

Sláva (2022) (seriál)

Seriál mi pocitovo pripomína drámy Awaken alebo Kill It. Vo všetkých ide o riešenie osobnej traumy pomstou. Veľmi slušne vystavaný príbeh, pri niektorých scénach sa človeku zviera hrdlo. Šikana na školách sa šíri po svete (aj Slovensku) ako vírus a presne tak polarizuje spoločnosť. Veľmi dobré herecké výkony, či už mladých hercov v úlohe stredoškolákov, ako aj ich dospelej verzie. Mám trocha predstavu o pokračovaní príbehu v druhej sérii.  Po druhej sérii: zdá sa mi dokonca lepšia, vyšperkovaná odkazmi, symbolmi, náznakmi a inotajmi, ktoré seriál posúvajú medzi "poctivé" diela. Vyžaduje si vnímavého diváka, ktorý sleduje dej aktívne a nie medzi rezňom a sprchou, aby okrem hlavnej témy vnímal aj najmenší detail. Pokračovanie nesklamalo, splnilo očakávania a zodpovedalo otázky. Odkaz pre produkciu: pokračovanie, prequel, sequel, inquel, paraquel a čo ja viem čo ešte, nemá význam. V najlepšom treba prestať.

Tři přání pro Popelku (2021)

Hodnotím iba krásnu prírodu, lebo ostatné je obrovským sklamaním. Produkcia pokazila všetko čo sa dalo. Od zlého výberu hercov, cez vložený multikulturalizmus, nemastný hudobný podmaz, až po sterilný dabing. Samozrejme, na záver nesmelo chýbať lámanie genderových stereotypov. Možno bude princ namiesto Popolušky v budúcom remaku príbehu hľadať Popolvára. A to nie som rasista ani homofób, práve naopak.

China Special Forces (2022) (seriál)

Seriál by si vyslúžil aj plný zásah, ale posledných päť epizód bolo utrpenie. Odhliadnem od súdruhov a komunistických hesiel, pretože v Číne je to proste tak. Musím uznať, že žánrovo je seriál zvládnutý excelentne. Yang Yang je materiál ako stvorený na postavu bojovníka a to nespomínam jeho herecké kvality.  Vydržala by som ho sledovať bez prestania. Anyway, úmysel ukázať obrátenú stranu reality na hraniciach, brutalitu drogových kartelov, miestnu chudobu, ale aj pozadie jednotlivých protagonistov je vážne sympatický. Beriem do úvahy cenzúru, ktorou musí každý seriál prejsť a často aj dlhú dobu od natočenia, kým získa povolenie na vysielanie.  Aj keď je scenár mierne prepísknutý, produkcia odviedla poctivú prácu. Až na posledné spomínané epizódy som nezmeškala jedinú sekundu vysielania a vážne ma to bavilo.

Alchymie duše (2022) (seriál)

Začiatok seriálu ma nadchol, ale postupne moje nadšenie opadlo. Prečo? Veľa rozohraných vedľajších dejových línií ťahalo hlavný dej mimo a zrazu sa zakaždým našlo rýchle riešenie. Niektoré postavy konajú nezmyselne aj na fantasy seriál. Námet je to nanajvýš zaujímavý, ale scenár ušila horúca ihla. Aj vám sa zdalo prostredie príliš neprirodzené a "ateliérové"? Myslím, že to dochádza aj produkcii, inak by si nevymyslela dodatočných desať epizód. Tak neviem, prečo som tomu dala až štyri hviezdičky. No, uvidím, čím ma prekvapí nasledujúca miniséria. Možno upravím svoj názor... alebo aj nie.

Love Like the Galaxy (2022) (seriál)

Som nadšená. Už dávno som nevidela tak prepracovaný seriál. Pomalé a predĺžnené scény nechali vyniknúť hereckým talentom hlavných protagonistov, ale aj antagonistov a vedľajších postáv. Každá z nich má v deji svoje miesto a zanecháva v príbehu svoju nenahraditeľnú stopu. Aj zdanlivo banálne, predĺžené scény, podporené výborným soundtrackom prinášajú divákovi neopakovateľný zážitok. Každá emócia, gesto, mimika, pohľad a pohyb sú premyslené a dokonale zvládnuté. Seriál som si dokonale užila.