• Thriller

Utíkej a střílej (2022)

A já to vypálím hned na úvod... Kdyby to bylo celý pojatý jako naprosto ujetá komedie, která bude přitažená za vlasy a přidá se tam ještě trochu víc debilního humoru, nebál bych se to švihnout někam ke čtyřem hvězdám. Ale jelikož jsem pitomec a bez pořádné předchozí úvahy jsem se rozhodl na tenhle "skvost" podívat, protrpěl jsem hodinu a půl a nikomu dalšímu to nepřeju. Ten film je totiž bohužel pojatej naprosto vážně a mám nějakej takovej pocit, že to vlastně mysleli vážně úplně všichni, kteří se toho účastnili. Problém ale je, že to přechází v naprostou trapnost, kde jsem se nejdřív začal rozčilovat, jak může vůbec někdo vymyslet takovou sračku, až jsem dostal několik záchvátů smíchu, aneb přišla taková ta známá fáze zoufalství! Hlavní hrdina není sympatickej, přičemž se mu střídají polohy mezí naprostým drsňákem a totálním nýmandem (a taky asi půlku filmu odkulhá, no to mě poser teda!), jeho tupá žena, která jen tak někam jede na základě telefonátu od neznámýho chlapa a s minimem informací, přitom její filmová linka není nijak uzavřená a vyšumí do ztracena (tzn. naprosto zbytečná od začátku do konce), pak záporáci, kde už si ani netroufám říct, jestli jsem se měl smát nebo co jsem měl dělat. Uuuuh, sorry, ani jsem nečekal, že se tady tak rozvášním, je to hrozná sračka! Na hraně s odpadem, kterej už jsem dlouho nedal!

Fresh (2022)

Snaha o mírnou napodobeninu American Psycho se úplně nepovedla (jasný, není to předělávka, ale nějak jsem tam tu inspiraci z toho cítil). Titulky, který se divákovi ukážou po nějaké cca půl hodině, jsou zajímavý, ale zároveň to tak celkem chápu, protože kdybych natočil takhle nudnej, klišoidní a nezajímavej začátek filmu, asi bych taky radši dal titulky někam jinam. Pak už teda konečně přichází zápletka a opravdu se ocitáme ve filmu jako takovým. Bohužel nám ale tvůrci nenabízí nic moc novýho, nic, co by divákem mohlo nějak výrazněji zamávat. Pro mě ani hlavní postava nebyla natolik sympatická, abych jí výrazně fandil, zatímco záporák je chvílema tak sladkej až přeslazenej (i když jeho hereckej výkon se zdá být ve výsledku vlastně ten nej z celýho snímku), že to skoro vadí. A pak přijde závěr, kde klasicky tvůrci chtěli všechno gradovat, a tak přichází na scénu neskutečně tupý scény ála nesmrtelnej týpek, kterej je několikrát zraněnej, přesto, je schopnej ještě ujít několik set metrů a bojovat, stejně tak jeho žena, která ještě po smrtelným zranění krční tepny prostě klidně vstane a je drsňačka jak nikdy. A když u toho dostanu záchvat smíchu, vím, že je něco špatně... A tady to prostě v pořádku nebylo.

Noční doktor (2020)

Drsný francouzský noir drama, který se jen tak nebude líbit. Jakoby to nemá vývoj, jakoby to nemá pořádnou zápletku, působí to celkově tak nějak zvláštně, ale jakmile jsem se dodíval, pochopil jsem to, resp. vytvořil jsem si na to názor, kterej tohle zpracování chápe a uznává. Doktor, kterej po nocích na jednu stranu jezdí za pacientama a ničí tak sebe i svou rodinu, protože neustále není doma, na druhou stranu vypisuje na černo recepty pro feťáky, protože pomáhá vychcanýmu bratranci a přivydělá si nějaký ty prachy navíc. Koloběh, kterej se takřka nedá zastavit, kolotoč, ze kterýho se nedá vystoupit. Proto to v podstatě "nikam nevede", ukazuje to zmar a krutou realitu. Postavy jsou výborně zahraný, casting se povedl, na nový a neokoukaný obličeje se dobře dívá. Mám rád takový malý a nezávislý filmy, navíc když jsou prostě v něčem jiný a zajímavý. Slušnej počin, kterej by si rozhodně zasloužil vyšší hodnocení.

KIMI (2022)

S. Soderbergh má za sebou skvělý filmy, ale taky je fakt, že v poslední době (cca deset let) se mu nějak nedaří dosahovat předchozích úspěchů. A bohužel podobně je tomu i tady. Já vlastně nevím, co si z filmu KIMI mám odnést?! Za mě je to nudnej, nezáživnej a pomalej snímek naprosto o ničem. Ano, naráží na (post)covidovou dobu, naráží na metoo (to už začíná být v USA folklór), stejně jako moderní technologie, který nás neustále sledujou, popř. na přehlížení zločinů velkýma korporacema, aby nebylo narušený jejich PR. Ale nepřináší to nic novýho a ani nám to není předkládaný zajímavým způsobem. Na KIMI jsem se podíval a za týden zapomenu, že jsem to viděl a už to hlavně vůbec nebudu potřebovat vidět znovu. Tak to prostě je...

Kingsman: První mise (2021)

Je to škoda, první díl Kingsman se mně hodně líbil a s hodnocením jsem se nebál jít do plných, tenkrát to bylo překvapení a povedená záležitost v jednom. U druhýho dílu už to nebylo úplně ono, ale pořád si to celkem drželo svou kvalitu navázanou na prvotinu. Bohužel musím říct, že to jde ale postupně dolů a už to ztrácí dech. M. Vaughn sice pořád umí natočit skvělý scény (akční záběry s perfektním střihem, použití slow-motion, obrazová preciznost), ale tak nějak je to pořád málo. Pořád totiž platí, že v prvním dílu jsme jako diváci narazili na strop, kterýho se prostě nedaří opětovně dosáhnout. A přestože na závěr dostaneme otevřenej konec, kterej naznačuje další pokračování, moc si nejsem jistej, kam to má vlastně celý směřovat. No, uvidíme, ale že bych se na to vyloženě těšil, to se úplně říct nedá.

Devadesátky (2022) (seriál)

ČT jde v poslední době, co se seriálů týče, nahoru. A tady se zatím trefuje do černýho, protože je to vypiplaný do posledního detailu. Nejenom, že to ukazuje šílenosti 90. let, který tady byly na denním pořádku a který v podstatě dodnes (alespoň částečně) stojí za tím, jak to tady funguje i v těchto časech. Zároveň naprosto skvělá výprava - auta, oblečení (včetně doplňků jako jsou např. hodinky), nábytek, ale dokonce i cedule a nápisy v ulicích. Hmmm, tak tady si někdo fakt vyhrál! Klobouk dolů... Dívá se na to dobře, je to napínavý, i když se jedná o jakousi rekonstrukci už známých případů, u kterých vlastně známe konec. Tohle se fakt povedlo a já jenom doufám, že nastolenej trend zůstane a každej další počin půjde kvalitativně v podobných šlépějích.

Klan Gucci (2021)

Říkal jsem si, co si tak nechám za film na svoje jubilejní hodnocení č. 3000?! Z různých důvodů jsem odkládal právě tenhle snímek, a tak jsem si řekl, že by to mohl být právě on. No a úplně špatně jsem neudělal, i když je potřeba si přiznat, že to mohlo být taky lepší. R. Scott je protřelej bard, kterej má na svým kontě řadu dnes už kultovních filmů, takže i tady to vede obstojně, což ale neznamená výborně a s přehledem. Výprava a atmosféra tehdejší doby je neuvěřitelná, to se naopak povedlo náramně. Musím uznat, že i herecký složení je povedený (i když A. Driver pro mě úplně sympaťák není), od neherečky L. Gaga (spíš mě herecky překvapuje než rozčiluje) až po zkušený borce jako je Al Pacino nebo J. Irons. A třeba takovej J. Leto je tady k nepoznání! Chvílema se to může zdát možná až moc ukecaný nebo možná natažený (celková stopáž není nejkratší, co si budeme povídat), ale zase obsáhnout to nejdůležitější z několika dekád světoznámé módní značky (a jejího zákulisí) není jen tak. A mně se líbilo, že se spíš řešily osobní/rodinný vztahy (spory) včetně těch obchodních a ta móda šla v tomhle případě tak trochu stranou. Ano, je tam, ale tak nějak decentně na dokreslení, tady je to dobře vyvážený. Kladný body u mě v tomhle převládají, přesto mám tak nějak nutkání upřesnit, že ty 4* se rovnají spíš hodnocení 3,5*. Asi jsem měl tenhle film předem spojenej s větším zážitkem.

Nevina (2021) (seriál)

Režisér a scénárista O. Paulo má na kontě už nějakej ten film, osobně jsem viděl dva - Tělo a Contratiempo. Oba jsou to krimi-thrillery a u obou jsem napsal, že jako docela dobrý, líbilo se mně to, ale bylo to šíleně překombinovaný, a proto dávám nižší hodnocení. No, musím uznat, že tady to dotáhl v podstatě k dokonalosti, navíc formát seriálu tomu nesmírně sluší. Ve filmu na všechno to kombinování, vysvětlování, příběhový zvraty a matení diváka je prostě málo času a bylo to ve výsledku kontraproduktivní, Nevina si ale může s divákama pohrávat skoro osm hodin, takže je prostor to rozjet ve velkým. A taky, že jo! První dva díly sice vůbec nechápete, co se děje, jakoby to spolu vůbec nesouvisí, ale to je teprve příprava. A jak to postupuje dál, nestačil jsem skoro zírat, jak propletený příběhy se dají propojit, v podstatě nikdo není "hodnej nebo zlej", každej má svůj škraloup, kterej si sebou nese a kterej ho ve výsledku nějak ovlivní. Navíc se jedná o španělskou produkci, která si jede po svým a nenutí nikomu tu posranou "USA všekorektní" šablonu, aby se náhodou někdo necítil dotčenej. Celý je to drsný (uznávám, že s násilím na ženách se tady fakt nepárali a chvílema se na to nedívá dobře, ale do kontextu, prostředí a příběhu to sedí, navíc to v každým vyvolá pořádný emoce, což si troufám říct, měl být záměr!), ponurý, nepříjemný a zároveň výborně promyšlený a natočený. Tleskám a po dlouhé době si upřímně přeju, aby to nepokračovalo a nevznikla případně nějaká další série, protože takhle je to dokonalý.

Climax (2018)

Nelze upřít snahu natočit film jinak, to pravda a G. Noé si tady výborně hraje s kamerou, která je od jisté chvíle takřka neustále v pohybu, otáčí se vzůru nohama atd., do toho práce se světlem, barvama a dunivou taneční hudbou, tohle všechno patří k plusům celýho snímku. Problém ale je, že to v podstatě nemá příběh, prostě se věci postupně nějak (chaoticky) dějou a divák to bezobsažně sleduje. Není možnost se ani ztotožnit s postavama, přičemž režisérova snaha šokovat za každou cenu a čímkoliv je tak velká, až je přehnaně zbytečná. Nějakej ten divokej večírek jsem v životě už zažil, ale tady je všechno tak extrémní, až je to škoda. Climax znamená vyvrcholení a paradoxně přesně tohle filmu chybí, protože to k ničemu pořádnýmu nevede.

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Naprosto zbytečnej film, kde jsem se po půl hodině začal nudit a popravdě ani později v průběhu sledování se to nezlepšilo. Samozřejmě je to "moderní teenage" film, takže se musí splnit veškerý tabulky korektnosti. Z hlavní dvojice sourozenců je v podstatě důležitá jen jedna postava, protože brácha je nesympatickej nýmand, kterej ve výsledku do příběhu skoro nijak nezasáhne. Zatímco mladší sestra (která vypadá a oblíká se jako kluk, protože přece nemusí vypadat jako holka, že jo?!) je přechytralá, nebojácná, zajímá se o vědu, všechno ví a svým rozumem pojebe všechny okolo. A aby to bylo celý komplet, tak brácha má za kámošku černošku a ségra zase asiata. Na tohle všechno je tam kladenej takovej důraz, že se skoro zapomnělo na ty duchy, o který tam má jít. Ti tam skoro nejsou, resp. je to tak málo a jakoby se tam vlastně nic neděje, že jsem jenom zíral. Těch několik odkazů na starou klasiku to fakt nezachrání a ani závěrečnej souboj, kde se zjeví staří známí, to hodnocení nezlepší. Vyserte se na to, točte nový filmy a nesnažte se vydělat prachy na známých značkách. Fakt to nemá cenu...