• Krátkometrážní

Procitnutí (2011)

Film, ktorý má dobrú auru, tajomné gotické fluidum a atmosféru, ktorá celkom funguje...- až do doby než film odhalí všetky svoje karty, hrajúcimi na hádanku, však vo finále prináša pointu akú sme už v pár filmoch videli. Naviac sú v scenári určité nelogické diery.

Cesta ven (2014)

Páčilo sa mi ako po dlhšej dobe sa v českých končinách našla poriadna artovka, z ktorej surovosť a sugescia bola cítiť. Podobné filmy s týmto námetom sú vždy ťažkým merítkom. Preklopenie miskami váh je vždy veľmi citlivé, no tu to celkom fungovalo a strana určitého humanizmu a rasizmu bola na rovnakej úrovni.

Andělé všedního dne (2014)

Nevidím žiaden dôvod prečo by som si mal na tento film spomenúť o rok, o mesiac, o týždeň ?... Aj keď materiál je na to ako stvorený, ale spirituálne otázky sú vždy horkou vecou s ktorou treba zaobchádzať opatrne. A to sa v tomto prípade moc nepodarilo.

Divočina (2014)

Podobné filmy mám rád. Veľmi rád. Čakal som niečo, čím by sa mi vyrovnal zážitok z ,, Into the Wild,,. Bol som bláhový. Pritom spoločných prvkov majú tieto filmy veľa, no len sa tu našli kritériá, ktoré sami odpovedali, kto z tvorcov je talentovanejší. Aj keď príliš porovnávať nechcem, tak príbeh Cheryl je veľmi pôsobivý, Reese ho zahrala fantasticky, no práve dôvod, prečo hlavná protagonistka absolvovala onu túru, je skrytý vo flashbackoch, ktoré veľmi často a stopážo veľa času uberajú z naturalistického zážitku.

Kód Enigmy (2014)

Jeden z najlepších filmov z pod-pod žánru, ktorý si zobral z matematiky len to najlepšie napr. z Pí, Čistej duše, z vojnového scenára zasa len to pútavejšie, ktoré pripomínalo Vylkýru a pod. Od začiatku až do takmer 90% stopáže film mal grády, spád, bavil, neskutočne všetko šlapalo. Ale práve ono finále film brzdilo totálne vzad. Dlho som sa tak netešil pocitu, pri ktorému dám pri hodnotení plný počet. Bohužiaľ, škoda. Aj tak, aspoň som o zážitok silnejší, na ktorý sa hneď tak nezabudne, aj vďaka dejepisnému obohateniu o meno Alana Turinga.

12 let v řetězech (2013)

Ten Steve McQueen má talent. Myslím tohto prítomného:) (o tom druhom nemá cenu ani polemizovať). Príbeh natočil pútavo, v naturalistických scenériách Louisiany som sa kochal, v lynčovacích mi tvrdla krv v žilách, konečný záver bol dojemný, humanistický, americký. Presne taký aký ho ne(chceme) mať. ...Ale vážne, byť či nebyť člen Ku Klux Klan, či Čiernych panterov, tak film sa musí páčiť. V bielom, či čiernom prevedení.

Tři bratři (2014)

Čo sa týka samotnej formy, sú ,, Tři bratři ,, menším oživením. Svěrákovci majú nápady, svoj vtip... . Stále ale je to, že tá pravá klasika, duša a atmosféra rozprávky tu chýba.

Naše krev je Sparta (2014) (TV film)

Spartááááá. YESTERDAY, TODAY, FOREVER! ...Nedá sa inak , srdečná záležitosť. Ale aj z iného , nie až tak subjektívneho názoru sa musí uznať, že podarený a zaujímavo spracovaný dokument.

Chlapectví (2014)

Tu snáď sú aj slová zbytočná. Pretože tento film, než ho opísať je lepšie ho prežiť. Prežiť spolu s hlavným hrdinom, pri ktorom máme pocit, že všetko je vlastne tak prirodzené, pravdivé, obyčajné, ale aj niečo naprosto výnimočné. Tak ako sme dávali palec nahor pri sledovaní časozberných dokumentov Heleny Třeštíkovej, tak Richardovi Linklaterovi dávam obidva.

Donšajni (2013)

?????????????............Možno práve tieto interpunkčné znamienka vyjadria pravú podstatu pochopenia tohto filmu lepšie než nejaké obsiahle formy rozoberania. Aj keď vlastne ani neviem o čom by som presne písal, pretože dôvody čo viedlo pána Menzela k tomuto obludáriu, nechápem. A bol by som aj rád, aby pomaly nešiel z Troškových šlapajách, bo si ho chcem uchovať v mysli ako režiséra nezapomenuteľných filmov, a nie tvorcu podobných brakov.