Slzy slunce (2003)

V Nigérii řádí nepokoje. Revolucionáři pod vedením Idrise Sadicka se chtějí chopit moci. Zabijí celou královskou rodinu, vypalují vesnice a zabíjí bezbranné civilisty. Hrozí to i jedné z osad, kterou obývají čtyři američtí občané (doktorka, kněz a dvě jeptišky). Právě tito lidé jsou primárními cíli v záchranné akci skrz nigerijskou džunglí. Je na ni vyslán poručík A. K. Waters se skupinou profesionálních mariňáků americké pěchoty. Úkol je prostý - kontaktovat objekty a eskortovat je na místo určení, odkud odletí helikoptérou. První problém nastává, když doktorka řekne, že půjde jen za podmínky, pokud půjdou všichni ti, kteří mohou chodit. To je ale kolem 70 lidí. I přes tento handicap se půlka vesnice vydá džunglí na určené místo. Po dosažení bodu přiletí dvě helikoptéry na smluvené místo jak je dohodnuto. Kapacita je 12 míst. Doktorka se brání, že je podvedena a bez lidí neodletí. Do helikoptéry je přímo narvána a letí se. Poručíku Waltersovi se však během letu pohne svědomí a po hrůzném shlédnutí výsledku masakru jedné z vesnic usoudí, že není správné nechat nigerijské civilisty jen tak na pospas revolucionářům. Okamžitě změní kurz na předešlé místo a nechá vybrat 12 lidí, kteří poletí za kamerunské hranice. Zbytek, i s celou jeho jednotkou a doktorkou, se vydává ke kamerunské hranici pěšky. Avšak v patách mají rotu nigerijských nepřátel. Po čase narazí na vesnici, kterou je nutné eliminovat od záškodníků. Zhruba desetiminutová akce přinese své ovoce a bez ztráty muže je mise splněna na sto procent. Skupina se vydává dál po určené trase. Postupem času se přijde na druhý problém - mají mezi sebou informátora (udává revolucionářům vysílačkou souřadnice jejich pohybu). Naštestí na něj přijdou a jednou přesně mířenou ranou je po problému. Nastává však ještě problém číslo tři - mezi civilisty je Arthur Azuka, syn a dědic nigerijského trůnu, prezidenta a náčelníka královské rodiny Samuela Azuky. Zřejmě na něj zapomněli při vyvražďování jeho rodiny. Ke kamerunské hranici však zbývá ještě dlouhá cesta a nepřítel je tak blízko. Velitel Waters ví, že není úniku. Nejlepší obrana je útok. Vyčká se svými muži na revolucionáře a začne závěrečný boj. Sice mu v boji padnou čtyři muži, ale v konečném součtu je v několika násobném zisku, i když mu na konci z velké části pomohou americké stíhačky :) Už jsme tu! Enemies down, object saved, mission accomplished. Malá perlička na konec: Kdopak nám hrál Terwaseho, pravou ruku hlavního bosse revolucionářů Idrise Sadicka? Ano ano, je to Peter Mensah. Ten, který hrál v 300: Bitva o Thermopyl perského posla, jenž žádal pro svého poloboha Xerxése zemi a vodu a nakonec skončil v jámě :)

A co když je to pravda? (2005)

Velmi příjemně zpracovaná romantická komedie. Hlavní hrdina David Abbott pracuje jako zahradní projektant. Jeho život postihne nejkrutější rána - zemře mu manželka. Hodně času tráví po barech s přáteli, kteří se ho snaží odprostit od negativních vzpomínek. Rozhodne se pro pronájem bytu, který mu zcela "náhodou" přihraje osud přímo do náruče. Zde ale zjistí, že není jediným obyvatelem. Jeho nežádoucí spolubydlící je totiž duch předchozí krásné mladé majitelky doktorky Elizabeth Mastersonové, která ale leží v nemocnici, udržovaná v umělém spánku. Je totiž po těžké autonehodě a šance, že se dostane z kómatu, je mizivá. Nicméně její duch je až příliš živý a Davidovi život ve společné domácnosti pěkně znepříjemňuje. Ten se ji snaží všemi možnými prostředky vypudit a ignorovat, ale bez výsledku. Nakonec se domluví, že se pokusí jí pomoci. Duch si ale nic nepamatuje a musí na vše přijít od úplného začátku. To se jim podaří a časem se do sebe také zamilují. Avšak jejich štestí netrvá dlouho. Doktoři doporučí její sestře Abby, aby nechala sestru od přístrojů odpojit. Činnost mozku Elizabeth se totiž stále snižuje a naděje, že se probudí, patří do kategorie zázraků. Jako by toho už tak nebylo moc. Nejenže se dva zamilovaní nemohou ani dotknout natož obejmout, ale ještě jim chtějí doktoři jejich v podstatě platonický vztah úplně zničit :) Proto se David rozhodne i s nedobrovolným přispěním svého kámoše Jacka Houriskeyho ukrást tělo své lásky z nemocnice i s postelí a všemi přístroji. To se jim pochopitelně nepodaří a jsou zastaveni ještě uvnitř nemocnice. Bohužel během potičky sejme jeden z ochranky přívod kyslíku z obličeje Elizabeth a ta pomalu ale jistě umírá. Vytrácí se i její duch. David zkusí ještě poslední šanci, Elizabeth políbí. Snad si nevzali příklad z Šípkové Růženky :) Každopádně, ať ho vzali odkudkoli, jako zázrakem začne Liz fungovat srdce a vrací se mezi živé. Zdá se, že ke štestí těm dvou nic nechybí, ale skutečnost je jiná. Znovuzrozená Liz si totiž Davida vůbec ze svých vzpomínek nepamatuje a nezná ho. To je pro Davida velká rána, který to musí jít vydýchat ven. Pak nás nechávají filmaři trochu napínat, protože ukazují jen život Elizabeth a o Davidovi ani památka. Po nějaké době se Elizabeth nastěhuje znovu do svého bytu, kde už ale není její nájemník David, který se odstěhoval. Liz však připadne, že v bytě stále něco chybí. Pak uvidí na stole zaschlý kroužek od hrnka, který tak nesnáší. Vždycky lidi upozorňuje, aby si dávali pod hrnky podložky. Vrací se jí část vzpomínek. Rozhodne se jít na střešní terasu, která se proměnila v krásnou zahradu. David ji ještě dokončuje, když ho vyruší. Vrací ji rezervní klíč od bytu a loučí se s ní. Naposled jí řekne jménem Lizy, kterým jí nikdo neříká, jelikož to nesnáší a David tak oslovoval ducha, když byla ještě v kómatu. Elizabeth se náhle všechno vybaví a následuje dlouhá láskyplná závěrečná pasáž :) Film sice působí trochu jako naivní pohádka, ale je natočen nevtíravým a nápaditým způsobem. Mě osobně nadpůměrně potěšil a dávám mu proto i adekvátní hodnocení.

Once (2007)

Film natočený jednoduchou formou téměř "na koleni", který přináší maximální citový požitek. Dva obyčejní, dá se říct, že spíše podprůměrní lidé, skříží své životy a stanou se přáteli a postupem času i něco více. O hudbě, jež nás provází od první vteřiny filmu až po konečné titulky, se nemá cenu dlouho bavit. Zkrátka a dobře je skvělá a Oscara nedostala jen tak pro nic za nic. Příběh je také zajímavý a promyšlený a především reálný. Scénář vychází z přirozeného myšlení lidí, tedy přesně tak, jak by normální člověk reagoval na danou situaci. Prostředí je sice někdy příliš temné a ponuré, až mně začínalo být blbě od žaludku, jak tam ti lidé můžou vůbec žít a uživit se prodáváním květin či spravováním vysavačů, ale asi se to dá. Na konci mi přišlo jen líto, že to neskončilo úplným happyendem. Ano, hlavní postavy spolu opravdu nebudou žít až nado smrti smrtoucí. To mě trošku zklamalo, fakt se k sobě hodili a čekal jsem, že dá Irglová přednost ryšavému Irovi, než tomu Čecháčkovi, se kterým se během jednoho telefonu opět udobřila a zůstala s ním v Irsku. O prázdninách mám domluvenou brigádu do Irska a po shlédnutí tohohle filmu doufám, že neskončím jako potulný kytarista na ulici. I když, stačí mít kytaru, umět zpívat a prachy na cestu do Londýna a úspěch bude zaručen :)

Halloween: Zmrtvýchvstání (2002)

Tak tohle dílo je ideální na večerní uklidnění. Jenom si pohodlně lehnete, pustíte si film - pak se jen smějete a leknete se jen tak na oko, aby se neřeklo. Nejlepší výkon předvedla ve filmu Jamie Lee Curtis, která tam hraje asi jen prvních pět minut. Tvůrci vsadili na to, že když budou hrát ve filmu známé postavy (Busta Rhymes, Tyra Banks apod.), zvýší se kvalita. To se ale šeredně zmýlili. Tyra Banks se mi líbila tak možná jen při tanečku, když si před monitory dělala kafíčko a za jejími zády zatím božský Mike likvidoval kameramana Charlieho. Busta Rhymes naopak tím, jak byl převlečený v masce za Myerse a poslal ho do hajzlu, když se potkali. Jako říct psychopatovi - co tady děláš vypadni a psychopat na něj čumí a pak se otočí a odejde, to už je trošku moc. Ale zasmál jsem se víc, než u některých komedií. Po shlédnutí hororu bych byl rád, kdyby stránka www.nebezpecnazabava.com existovala. Určitě bych se přihlásil jako kandidát na prohlídku Myersovým domem. Vzal bych si jeho masku a bát bych se rozhodně nemusel. Jako ubohost mi přišel konec, ve kterém přivezli mrtvolu Mikea Myerse do patologického ústavu. Doktorka z patologie se pomalu a vyděšeně přibližuje k pytlu a rozepíná ho, vidí Myerse a šahá na něj. Každý už ví, jak to dopadne. Ano, Michael opravdu po pětiminutovém boji na drátech elektrického napětí, na kterém vesele poskakoval ve svém domě přežívá a otevírá znenadání oči. Tím film končí a já jdu radši rychle spát, abych tuhle hroznou věc zaspal. Děsí mě totiž představa, že jsem strávil 94 minut u takového shitu. Tak dobrou noc, tento film je ke shlédnutí pouze jednou a to ze zvědavosti.

Úsvit mrtvých (2004)

Velmi kvalitně zpracovaný horor z dílny Zacka Snydera. Na začátku filmu se seznámíme s hlavní hrdinkou - ukázka každodenního pohodového a zamilovaného života. Tento den se však změní, když se ráno vzbudí v náručí svého přítele, kterého kousne jejich malá sousedka s rozežranou půlkou ksichtu do krku. Potom se vrhne na naši hrdinku a tím se spustí sled událostí, se kterým se musí vypořádat. Postupem času se přijde na příčinu množení zombíků. Vysvětlení je velmi jednoduché, pokud vás kousne zombík, máte pár hodin či minut na to, aby jste si ustřelili hlavu, neboť vám ji ustřelí někdo jiný, až se proměníte v danou havěť. Zkrátka a dobře, infekce se šíří rychle. Film je prošpikován různými vtípky, u kterých se dost pobavíte (jde spíše o černý humor a ten se samozřejmě do hororu plného zabíjení a krve hodí). Např. odstřelování zombíků podobných známým celebritám :) Konec je taky dobrý a končí v podobném duchu jako Texaský masakr motorovou pilou, Záhada Blairwitch či Kruh - tedy ne zrovna happy endem. Pořád je to ale lepší, než kdyby ve filmu všichni přežili a začali si tleskat, jak je u amerických filmů zvykem (především katastrofických - Armageddon, Apollo 13 apod.)

Rukojmí (2005)

Vyjednavač losangeleské policejní jednotky SWAT Jeff Talley prožívá krušné chvíle. Problémy v rodině a jeden táhnoucí se případ. 16 hodin vyjednávání s otcem rodiny, který je úplně mimo a chystá se zabít svou ženu, syna i sebe. Vše je špatně. Celá rodina mrtvá. Jeff nese velkou část viny a odnáší si trauma na celý život. Navíc je převelen do jedné díry, zvané Bristo Camino, kde pracuje jako šéf místní policie. Zdánlivě poklidné městečko se změní v pekelné místo. Partička mladých parchantů se rozhodne zajezdit si v autě jednoho místního zbohatlíka. Jejich plán se ale zvrtne a místo ukradení auta a projížďky v něm, si grázlové nakonec rozmyslí, že do domu nakouknou trochu více, než je zdrávo. Z bohaté rodiny jsou náhle rukojmí. Otec, dcera a syn. A právě nejmladší člen rodiny Tommy prokáže dostatek důvtipu a stačí zmáčknout alarm. Na místo přijede policistka, kterou jeden z grázlů (Mars Krupcheck) bez milosti odpraví. Zbylý dva s ním zrovna dvakrát nesouhlasí, jedná se o bratry Dennise a Kevina Kellyovi. Holt, dali se do party s maniakem, to nikdy nevěstí nic dobrého. Po tomto incidentu přichází na scénu náš hlavní hrdina Jeff a snaží se s mladíky vyjednávat. Přichází ale další komplikace. Bohatý majitel domu totiž není jen tak spořádáný občan města - jedná se o účetního mafie. Své různé účty a transakce si vypaluje na dvd. A právě jedno tohle dvd potřebuje mafie, aby se na ni neprofláknula spousta negativních skutečností. Proto jde mafie tím nejhyenističtějším způsobem za svým cílem. Unese Jeffovi jeho rodinu a pokud jim dané dvd nedodá, jeho rodina zemře. Do té doby se však podaří Jeffovi vyjednat propuštení, nebo spíše transport, otce Waltera Smithe z domu, který je v bezvědomí. Pak nástává ve filmu spousta zajímavých scén a údálostí - malý Tommy kontaktuje Jeffa mobilním telefonem, Mars zatím postřílí své komplice apod. Rodina je zachráněna poté, kdy se až příliš zraněný Mars sám zapálí Molotovovým koktejlem vlastní výroby. Jenže to zdaleka není konec. Mafie stále nemá dvd a Jeff nemá rodinu. Proto Jeff Talley vezme jako svého rukojmého Waltera Smithe, který se již stihl dát do kupy a jede s ním na místo předání. Je to samozřejmě opuštěný dům. Vevnitř je zhruba 5 mafiánů - dojde k přestřelce. Výsledné skóre - 5 mrtvých mafiánů, objímající se rodina Talleyů a Walter Smith, který se na to všechno dívá a je z toho dost naměkko. Přestřelka na konci filmu je velmi dobře zpracovaná - probíhá ve zpomaleném čase a vypadá dost realisticky. Ještě malá perlička na konec - ve filmu se objevuje postava Wila Bechlera, který pracuje pro úřad šerifa. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby ho nehrál Robert Knepper. Ano přesně ten Robert Knepper, jenž je v seriálu Prison Break perverzním sexuálním deviantem a pedofilem. A pak že s tím svým ksichtem grázla nemůže hrát i kladné role :)

Rocky (1976)

Rocky je boxerský bůh. A podobně je zpracován i první díl této významné série. Někdo namítne, jak může být Rocky drama, když tam jen boxuje a fláká se po městě? To je sice pravda, ale samotný film má mnohem hlubší význam. Je to ukázka Philadelphie v 70. letech, kdy Rocky, jako vymahač peněz od dlužníků, hledá smysl svého života. Celý život ho baví box a box je mu vším. Jenže jeho trenér boxu Micky s ním takové strpení nemá a myslí si, že už vše, co mohl dokázat v boxerské kariéře, uteklo a sebere mu jeho vlastní skřínku, kterou měl už několik let. Tím se však významně dotkne Rockyho citů a hluboce ho raní. Pak ale přijde rána z čistého nebe. Světový šampion Apollo Creed hledá nového vyzyvatele, protože ten minulý se zranil a nemůže boxovat. Koho ale vybrat, aby to byl skvělý box a zároveň marketingový tahák? Ano, italský hřebec versus Apollo Creed je jasná volba. Rockymu se obrátí život naruby. Přestane chodit do práce a začne tvrdě trénovat, poprvé se opravdově zamiluje do prodavačky ze zverimexu Adrianny Pennino, která je sestrou jeho dobrého, ale závistivého kámoše Pauliho. Před bojem Rocky prohlásí, že pro něj bude vítězstvím, když zápas vydrží až do konce. Zápas opravdu 15 kol vydrží, sice se solidně rozbitou držkou, ale Apollo Creed na tom není o nic lépe. Film nám umožňuje sledovat vývoj obyčejného amatérského boxera bez smyslu života a bez ženy, který v životě nic nedokázal. Pak přijde v jeho životě ke zlomu a svou pílí, ctižádostí, cílevědomostí a srdcem tyhle všechny věci získá. Doufám, že jsem vás přesvědčil, aby jste se na film podívali (kdo jste ještě neviděli) a započali tak svou několika hodinovou pouť s Rockym, protože jakmile uvidíte tento díl, budete chtít vidět i zbývající, aby jste shlédli celý jeho život.

Troja (2004)

Suprový historický film z antického prostředí. Velmi dobře jsou zpracovány jednotlivé mentální pochody obou národů. Zatímco rozumní Trojané pod vedením krále Priama a jeho pravé ruky syna Hectora žijí poklidný spořádaný život, nenasytní Řekové touží po absolutní moci a v tom jim stojí jedna překážka, kterou je Troja. Před samotným městem Trojou (obrovské hradby a údajně nejlepší lučištníci ve známém světě) mají respekt i velcí Řekové, ovšem ale i ti mají svůj trumf v podobě Achillea. Ten mě ve filmu nejvíce zaujal a především kvůli němu mě film tak baví. Jeho arogance, síla a neuvěřitelná obratnost (jako na začátku filmu, když zabije přerostlého trojského bojovníka Boagria hbitým skokem a bleskovým bodnutím ze shora do ramene skrz srdce) po celý film táhnou. Avšak oba národy mají také své slabiny. Na straně řecké je to, dá se říct, až barbarsky tupá vládnoucí strana - Menelaus a Agamemnon. Na straně trojské - podělaný Paris a příliš slabý a starý Priam. Ozdobou celého filmu je krásná Diane Kruger hrající Helenu. Nemůžeme opomenout ani řecké hrdiny Ajaxe a Odyssea, kteří se nemalou měrou podíleli na vítězství Řeků. Hlavně Odysseus, jehož geniální lest s trojským koněm vzešla do dějin. Film Troja je směsicí akce, boje, efektů, ale i lásky, romantiky, hrdosti a cti. Velká škoda jen, že dějiny byly tak neúprosné a Achilleuss musel zemřít a zbabělý Paris přežil :)

xXx (2002)

Film natočený v České Republice pojednávající o světové hrozbě mířící z Ruska. A v roli pomyslného spasitele, kdo jiný než USA. Zase stejný čajíček? Možná, ale přeci jen se tenhle film odlišuje od těch ostatních stejného ražení. XXX je plný akce, vtipu, dobré hudby a všechno to do sebe tak nějak dobře zapadá, že si ani nevšimnete a film náhle končí. Zkrátka a dobře vás baví od začátku až do konce a to i přesto, že se jedná jen o průměrný film. O čem film vlastně je? Hlavní hrdina Xander Cage je obyčejný chlapík s neobyčejnými zájmy. Do práce nechodí, on prací žije. Co jeho práce obnáší? Například: ukradne vytipované auto (nejlépe hodně drahé - od Ferrari nahoru), uniká v něm před policií a na nejbližším mostě se s ním vrhne do propasti. Následuje výskok z auta, zatáhnutí za padák. Auto za miliony na odpis, Xander doplachtí na zem a to všechno je natočeno jeho komplici na kameru. Videa se pak prodají na netu a dostává z nich nemalé finanční prostředky. Vítejte v Xanderově zóně! Přesně takového šílence potřebuje CIA pro znovunastolení pořádku. Ruská teroristická organizace Anarchie 99 vymyslela plán, jak zlikvidovat půlku lidstva. CIA už nestíhá shánět a zaškolovat nové agenty, protože ti umírají vinou Rusáků po desítkách, tak je pověřen agent Augustus Gibbons, aby tuhle spletitou situaci vyřešil. Napadne ho, že ideální bude nahradit agenty různými grázly a žoldáky. Jedním z vyvolených je právě Xander. Ten si získá postupně důvěru teroristů a celý plán jim zmaří. Ve filmu je hlavně super pozorovat, jak američani vymysleli spojit různá místa ČR v jeden celek odlišně od skutečnosti (Vranov a Prahu apod.). Nejvíc jsem se pobavil, když chtěl Xander vědět po Yeleně, se kterou právě uháněl autem podél řeky ku Praze, kde bude zase nejblíže u řeky a ona odpověděla, že za vesnicí Úvaly. Tam měli zrovna nějací vidláci přes cestu traktor s vlečkama plných brambor - stačily dvě rakety a bylo vymalováno. Po vlečce ani památky, o bramborách nemluvě. Nebo taky zátah na sídlo teroristické buňky v Praze. Výborná scéna, když přijíždí houf aut značky Škoda Felicia Městské policie hlavního města Prahy, hned jsem začal mít z té nové techniky respekt. Naštestí je všechny rozstříleli, tak mají důvod koupit nové a modernější vozy :) No, udělali z nás ve světě trošku zaostalce, ale aspoň divákům udělali prezentaci různých míst v Česku - Pražský hrad, Karlův most, zámek Vranov nad Dyjí ad. Nejvíc mě ale naštvalo, když z nás dělají filmaři totální blbce. Scéna o tom, jak nám hlavní hrdina uniká na snowboardu před lavinou je tak dementní, že nestojí ani za rozsáhlejší rozepisování. Hlavně to prosím vás nezkoušejte. Jinak je film dobrý a nejlepší scénou je zkouška na Xanderovi v kavárně. S profesionálním přehledem okamžitě odhalí léčku. Když jsem viděl film poprvé, jen jsem hltal všechny ty kecy, jak na to přišel. Od filmařů fakt dobrý nápad. Každopádně si film užijte a podívejte se na něj. Jistě vás příjemně překvapí.

X-Men (2000)

Skvělý film pojednávající o soužití lidí s mutanty. Při sledování si okamžitě oblíbíte jednoho z nich a vžíváte se do jeho role ve filmu. Mně padl do oka Wolverine, který má jako všichni mutanti určité nadlidské schopnosti. Wolverine má výsuvné hroty ze zápěstí, sílu a regeneraci. Film nám dává možnost pohlédnout do společnosti lidí a mutantů, jejich mentality a odlišnosti. Lidé samozřejmě začnou mutantům závidět a spíše i ze strachu se jim vyhýbají. Jejich vůdcem je Charles Xavier, který zřídil speciální školu jen pro mutanty. Proti němu ale stojí senátor Kelly, který jako pravý závistivý člověk chce mutanty vyhladit. Děj nám tedy nábízí hodně akce a je dobře vidět, jak v různých situacích mutanti rozvážně využívají své schopnosti. Efekty jsou taky na vysoké úrovni a hudba taktéž. Jenom jedna poznámka: hlavně se na film v žádném případě nedívejte v češtině, protože dementní dabing asi nezná mezí, a když při boji uslyšíte: "Rosomáku pozor!", "Kryj nás Kyklope!", nebo " Díky Bouře!" uvědomíte si, že musíte vypuknout smíchy a film vám to naprosto zkazí. Já osobně se radši dívám na všechny filmy v angličtině s českými titulky (i když třeba takový Shrek a Madagaskar jsou v češtině určitě lepší než v angličtině).