Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Rodinný
  • Dokumentární
  • Krimi

The Unfamiliar (2020)

Posttraumatický horor sa pokúša zaujať havajskou mytológiou, ale nedarí sa mu. Niektorí herci hodne dobrí, ale deravý scenár a nelogika konania postáv bijú príliš do očí. Slabota.

Dialóg 20-40-60 (1968)

Dobrý nápad, ale trochu pre-experimentované. A znovu som si potvrdil názor na novovlnné československé filmy s francúzskou spoluúčasťou.

plakát

Dada a Dodo (1986) (TV seriál)

Ľubomíra Kotrhu si pamätám z detstva ako autora kreslených vtipov. Jeho pokus o animovanú grotesku ma vtedy minul, ale po pozretí v dospelosti uznávam, že má svoje čaro. Síce to postráda looneytunovský alebo hannabarberovský švih, ale zopár dobrých nápadov sa tu nájde.

plakát

Buď fit! (1973) (TV film)

Spievajúca dvojica sa potuluje po Bratislave sedemdesiatych rokov a hľadá možnosti športového vyžitia, ktoré im nie je dopriate. Spieva im to dobre, pohľad na driečnu Kostolányiovú aj oko poteší, scénky medzi pesničkami plné ochotníckych výkonov komparzu sú v rámci možností vtipné. Nakoniec aj tak skončia pri športovaní pasívnom a Krajíček si konečne môže dočítať článok o Alešovi Ulmovi. Milé, dobové, za pozretie staromilcom to určite stojí.

plakát

Čeleď brouků finančníků (1989) (TV film)

Pomaly končiaci rozkladajúci sa socialistický systém plodil všeličo. Napríklad túto televíznu komédiu, plnú viac alebo menej nesympatických postáv v hoteli so zahraničnou klientelou, kde prekvitajú pokútne finančné transakcie, ilegálny hazard a všeobecný cynizmus. Všimol som si, že vo viacerých filmoch z perestrojkového obdobia je hotel a jeho zamestnanci zobrazený ako skorumpovaná materialistická peleš. Do tohto prostredia stačí voľne vložiť značný obnos v tvrdej mene a začnú sa diať veci. Herecky dominuje pani Jirásková, zahanbiť sa ale nedajú ani ostaní, napríklad staré známe vekslácke ksichty z iného Olmerovho opusu. Poteší na svoju dobu odvážny humor.

Nevesta (1969) (TV film)

"Zaručujeme panenstvo, za malý poplatok, ale len do dvanástich rokov." Veselé muzikálové skotačenie v štúdiových kulisách a kostýmoch evokujúcich dvadsiate roky dvadsiateho storočia, v hlavnej roli Oľga Šalagová a Ivan Krajíček bez okuliarov. Pobavilo.

plakát

Prvá nadovšetky (1976) (TV film)

"Línia je jasná!" Napriek tomu, že sa na dedine už skoro dve dekády kolektívne hospodári a nikto netrpí hmotným nedostatkom, prežívajú nám tu niektoré buržoázne prežitky a úplne doriešená nie je ani rasová otázka. Našťastie je tu strana, ktorá zavádza najposlednejšie výdobytky v organizácii starostlivosti o dojnice a keď treba, postará sa aj o urýchlenie vstupov do stavov manželských. Stranícky káder tu pôsobí ako od reality odtrhnutá entita, čo sa k plebsu priblíži keď sa treba dať odfotiť pri žmolení zrna alebo so strojeným úsmevom sa zúčastniť na dožinkoch, čo asi nebolo zámerom tejto inscenácie. Herci hrajú čo môžu, František Desset čo by funkcionár sprostredkujúci oficiálnu líniu a požiadavky doby je skvelý, ovšem Mária Kráľovičová, Viera Strnisková alebo Zdena Grúberová špacírujúce sa v gumákoch po kravíne veľmi prirodzene nepôsobia. Dnes už bizarne pôsobiace dielo, plne zodpovedajúce obdobiu vzniku.

Hugó, a víziló (1975)

Psychedelický animovaný muzikál prvý raz videný v rámci jarného prázdninového vysielania na konci osemdesiatych rokov vo veku asi 10 rokov. Moje skúsenosti s animákmi dovtedy boli buď to milé československé večerníčky alebo veršovanou nemčinou opatrený Tom a Jerry z vysielania rakúskej televízie a mierne poňatie o temnejších a čudnejších záležitostiach som mal z vecí ako Krabat a Divoká planeta, ktoré sa vtedy vyskytli vo vysielaní pre deti, lebo veď kreslený film je kreslený film, že...  Hroch Hugo bol síce farebnejší, ale so spomínanou dvojkou kľudne zrovnateľný. Každopádne to bol silný zážitok.  Repete po troch dekádach príliš nesklamalo, zástupy brodiacich sa prístavných nosičov, pestrofarebný hroší raj, agresívne motorkárske žraloky, spravodlivo rozhnevaní farmári bažiaci po pomste, záverečná mela na spôsob zbesnetého Plants vs Zombies a hlavne od detstva v pamäti zaryté farbumeniace zoomovacie prechody medzi scénami.  Jediným mínusom pre mňa je, že sa mi to so slovenským dabingom nepodarilo zohnať v lepšej ako zašumenej VHS kvalite.

plakát

Tri svište (1979) (TV seriál)

Trojčlenná hlodavá eko-úderka chráni Tatry pred mastňákmi. Pomocnú labu k boju s nezodpovednými tiežturistami pridá pes domáci, kocúr intelektuál a netriedená lesná zver. Vynikajúci večerníček, ktorý berie aj dnešná omladina. TANAP FIRST!

Ovládací panel