Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Rodinný
  • Dokumentární
  • Krimi

Zkouška (1981) (TV film)

"Dokud nebude řidičák, nebudou knedlíky!" Zubári, esenbáci, autoškola a socialistické úplatkársko-dodávateľské vzťahy. Relatívne vtipná a nie príliš dlhá televízna komédia.

plakát

Deravé vrecko (1983) (TV film)

"Naše kráľovstvo je také maličké, že dve polovice by sa doňho ani nezmestili." Nezodpovedne bicyklujúci kráľ Spišiak narazí pri dopravnej nehode na pochybného krajčíra Krajíčka, privedie ho na svoj chudobný kráľovský dvor a nastane uňho záhadná majetková ujma. Ešteže zodpovedná kráľovná Krížiková sa dá dokopy s vychytralou kofou Kolínskou a nakoniec za pomoci cylindrového príslušníka Vajdu všetko dobre dopadne. Hodne spievania a tancovania za Filipovej hudby, občas nejaký ten vtípok, ale inak táto rozprávková inscenácia nijako zvlášť zásadná ani zapamätateľná nie je.

Smäd (1980) (TV film)

Mladá vdova sa na samote u lesa pachtí s opaterou postaršieho otca a synátora s nejasnou diagnózou, pri ktorej je aj pohár vody smrteľný. Ešteže je sucho a po vodu treba chodiť s volským záprahom k prameňu. Osviežujúcim dúškom v telesnej aj duševnej vyprahlosti našej hrdinky je náhodný okoloidúci. Bohužiaľ, ujde sa aj potomkovi. Krátka inscenácia, obľúbené vidiecke prostredie, trochu sa afektuje a na záver mne osobne nie úplne jasná pointa s počtom detí a opraných pančucháčov.

plakát

Zrkadlo občana Pokorného (1967) (seriál)

František Dibarbora viac-menej úspešne kľučkuje životom od strednej školy po dôchodok za pomoci priateľov, ešte živých rodinných príslušníkov a dávno mŕtvych predkov zjavujúcich sa v zázračnom zrkadle. Výsledkom je niečo medzi návodom na život v socializme, komunálnou satirou a absurdnou groteskou, vtipne napísané, skvele zahrané. Obzvlášť ma pobavili scény, kde sa Dibarbora s Polónyim tvária ako rozjuchaná školopovinná mládež, chuligánsky gang pozostávajúci z vtedy ešte holobriadkov Mikulíka, Dančiaka a Labudu alebo rodina zložená z päťdesiatnika Dibarboru, jeho otca šesťdesiatnika Jariabka a deda štyridsiatnika Krivosudského. Keď je niečo polstoročia zabudnuté, býva to často oprávnene, ale toto je neprávom zapadnutý skvost a som veľmi rád, že bol opäť vytiahnutý na svetlo.

plakát

Zrcadlo nenávisti (1987) (TV film)

Detektív amatér/maliar sa pokúša vyriešiť záhadnú samovraždu dvoch šibnutých staropanenských sestier. Okolo sa motajú potenciálny nájomník, kriminalista vo výslužbe a čítač z ruky. Atmosféra hustá, herci slušní, pôvodný zámer asi dobrý, ale nejako to nevyšlo.

plakát

Príbehy z lepšej spoločnosti (1969) (seriál)

Slovenské herecké legendy nastrojené do podoby britskej aristokracie 19. storočia (bujne kotletový Dibarbora je vskutku čarovný) viac alebo menej vzdorujú nude dlhodobého pobytu na vidieckom sídle. O zábavu sa stará potmehúdske súrodenecké duo Haverl a Zelenohorská, väčšinou pomocou simulácie nadprirodzena. Herecky niet čo vyčítať, aj atmosféra sa podarila. Niektoré epizódy sú vynikajúce (vyklepaný nervný Chudík, krádeže kanvičiek, bonzácky prostoreký kocúr Dančiak), niektoré slabšie, dokopy to dáva lepší priemer.

plakát

Adam a Anna (1992) (TV film)

"Revolúcie sa nerobia pre osamelé ženy s deťmi." Socializmus nám skončil a budovanie lepšieho a radostnejšieho kapitalizmu ide akosi ztuha. Obzvlášť, keď ste postaršia herečka špecializovaná na rozprávkové ježibaby a tých televíznych inscenácií pre deti sa už točí akosi pomenej, na krku máte maloletého vnuka, ktorého vám na pamiatku zanechala jeho emigrovavšia mať, chladnička vypovie službu, okradnú vás o úspory a to všetko pred Vianocami. Napriek všetkému dvaja hlavní hrdinovia nehádžu flintu do žita a s kŕčovitými úsmevmi pokračujú ďalej. Vianočný film podľa môjho gusta, skvele zachytená atmosféra doby, výtečná Furková s Kronerovou, v malých roliach potešili Polónyi a Melkovič.

plakát

Ďuro-Truľo (1981) (TV film)

"A ja ti nevymením angličák za rybičku!" Predčasne vyspelý fúzatý Ďuro by sa rád oženil so susedovie Zuzou, ale najprv musí dokončiť základnú školu. To je ale nad jeho schopnosti a tak v rámci poškolského trestu prelezie rámom obrazu do rozprávkovej dimenzie, plnej natoľko nedôvtipných obyvateľov, že sa tam aj on sám ocitne v nečakanej roli intelektuálneho riešiteľa neriešiteľných problémov. Postupne tam naťahá spolužiakov, triednu učiteľku aj vyvolenú Zuzu, pritom sa veľa tancuje a spieva a nakoniec všetko dobre skončí. Zednikovič ako dieťa v dospelom tele miestami famózny a jeho vyvolená Krónerová miestami roztomilá. Nenáročná detská hudobná inscenácia, zaujal ma Peter Debnár spievajúci hlasom Deža Ursínyho, Darinka Rolincová prepožičiavajúca hlasivky Ľudovítovi Tóthovi a v tej dobe vtipné, ale dnes už asi nekorektné prevrátené genderové stereotypy v rozprávkovej krajine, kde dievky hrajú futbal a chalani kočíkujú bábiky. Potešilo.

Kon-Tiki (2012)

O tom ako partia driečnych árijských pltníkov z Peru do Polynézie preplávala a čo pri tom zažili. Oproti svojim vikingským predkom mohli aspoň stráviť celú cestu v trenkách. V porovnaní s predlohou pribudlo nejaké to v knihe nespomínané napätie medzi členmi posádky a pridali sa trochu prehnané akčné momenty so žralokmi. Ako celok to ale drží pohromade a ponúka pôsobivý filmový zážitok.

Útěky domů (1980)

Brejchová sa snaží stíhať náročnú kariéru divadelnej kostýmovej návrhárky, vzťah s o niečo mladším manželom aj výchovu adoptovaného synátora. Samozrejme poriadne nestíha ani jedno, v divadle majú stále nejaké pripomienky, choť sa obzerá po iných zdrojoch partnerského vyžitia a aj osvojenec začne pátrať po pôvodných rodinných príslušníkoch. Výtečne obsadená solídna psychodráma s pravidelnými odľahčujúcimi humornými odbočkami. Môže byť.

Ovládací panel