• Rodinný
  • Pohádka

Kde sní zelení mravenci (1984)

Banská spoločnosť by rada ťažila na posvätnom mieste domorodcov, tí ťažbe bránia, pokusy o dohodu nefungujú a tak sa stretnú na súde. Mohla z toho byť otrepaná prvoplánová agitka s nenažranými biznismenmi a ušľachtilými bušmenmi, to by ju ale nesmel natočiť Herzog. V jeho podaní sa jedná o stret dvoch kultúr natoľko odlišných, že o nejakom vzájomnom porozumení a dohode nemôže byť reči. To je sprevádzané atmosférickými skorodokumentárnymi obrazmi za zvukov operných árií alebo didžeridú na polopúšť pokrytú kopami zeminy po skúšobných vrtoch a odstreloch, sediacich Aboridžincov s fľaškami piva hľadiacich skrz stavebné mechanizmy mlčky k východu, babičku márne zháňajúcu strateného psa alebo kultúrny šok z mestskej dopravy. Zaujímavý filmový zážitok, za štyri kazety s nahrávkou komentáru víťazného argentínskeho futbalového zápasu. (vďaka Willy Kufaltovi za zaradenie do premietania)

Sagarmatha (1988)

"Ty zasran protekčný!" Ostrieľaný horolezecký tato Navrátil zoberie do československého osemtisícovkového týmu zanedbávaného potomka Kaisera. Ostatní účastníci z toho samozrejme nie sú extra nadšení. Horolezecko-psychologicko-mystický film o vzťahoch vo vypätých vysokohorských situáciách, dokazovaní kadečoho sebe aj ostatným a hazardovaní s fyzickým aj duševným zdravím. Žiadny extra zázrak, ale na jeden krát vcelku pozerateľné, až na zopár kiksov, z ktorých najviac do očí udrie aj ostatnými spomínané zliezanie Everestu bez rukavíc. Za tri pitvy pišťuchy.

Akce Kalimantan (1962)

"Někdy musí zemřet člověk, aby nezemřela odvaha." Hrdinný osloboditeľský boj chrabrého indonézskeho ľudu, zosobneného skupinou výsadkárov brodiacich sa v džungli, topiacich vysielačky a dýchajúcich sopečné výpary, proti spupným a podlým európskym kolonistom v podobe holandsky šprechtiaceho Růžka. Nechýbajú prestrelky a patetické reči z jednej aj druhej strany. Námet zaujímavý, spracovanie ale podporuje zívanie viac než obvykle. Za dve siluety v zapadajúcom slnku za hmkavej Bukového hudby. "Proč přišli znovu do naší země? Vždyť ani nerozumí naší řeči!"

Smrt na Cukrovém ostrově (1961)

"Odešel jsem za hranice ze zásadních důvodů a proto se nikdy nevrátím!" Sympatický lekár Vala čaká pár dní na fiktívnom tropickom ostrove na loď československej námornej plavby, čas v hoteli s permanentnou samba párty v bare si kráti hraním gulečníku a pomocou blížnym. Blížni sú krajania emigrovavší po štyridsiatom ôsmom, starý chorý zarputilý memoáre spisujúci antikomunista Smolík, jeho dcéra Tomášová, ktorá stihla od emigrácie dospieť a nepochytiť otcove názory, plus jej manžel Holý, žiarlivec, ožran a karbaník. Tí sú v moci miestneho biznismena Štěpánka, ktorý si robí zálusk na mladú, a má pod palcom blackfaceovaného skorumpovaného šéfpolicajta Hrušínskeho a na špinavú prácu je tu fotografovania a všetkého iného schopný Lohniský. Obsadenie veľmi dobré, akurát poslední dvaja sú predabovaní do francúzštiny a nemčiny a bez ich charakteristických hlasov to nie je úplne ono. Príbeh je dobrodružne podaná dobová agitka proti emigrácii, zdôrazňujúca pozitíva bezplatnej zdravotnej starostlivosti v socializme a výhody mierneho podnebného pásma pre rodilých stredoeurópanov. Dobrou atmosférou oplývajúci širokouhlý farebný film, exotické exteriéry aj interiéry poskytli Guinea a Bulharsko, s veľmi dobrou hudbou počas úvodných titulkov a v závere filmu. Pobavilo za štyri masky smrti. "Znáte ty chvíle, kdy muž stratí všechnu moc nad ženou?" "V mém věku se to stává často." "A jak to řešíte?" "Obléknu si uniformu."

Gone to Earth (1950)

"Will you be three for dinner or one?" Prírodne založená a permanentne bosonohá milovnica líšok Hazel je dievča na vydaj, záujem o ňu javia živočíšne dominantný prostopášnik z radov nižšej šľachty Jack a všeobecne vážený miestny pastor a mamičkár Edward. Duchovnému sa ju síce podarí pojať za manželku aj pokrstiť, no Jack, arogantne vyžarujúci libido v jazdeckom obleku, tiež nie je úplne bez šance. Nerozhodná dievčina so sklonmi k poverčivosti po zosnulej cigánskej matke robí pochybné rozhodnutia a platí za ne cenu. Chvíľami mi príbeh odohrávajúci sa koncom 19. storočia pripadal ako povesť alebo rozprávka o čiernom poľovníkovi, chvíľami ako brontëovská romantická klasika. To všetko v solídnej kostýmovej výprave s bujnými dobovými kotletami v pestrých technikolorových farbách aj napriek dĺžke rozhodne nenudilo a zaslúži si zamknutie dverí na oddelenej spálni na štyri západy. PS: Herecky ma popri ústrednej trojici najviac zaujal sluha Hugh Griffith. "I have not recieved tartlets, I am not thankful." (vďaka Willymu Kufaltovi za zaradenie do premietania)

Rača, ljubov moja (1977)

"Pozri sa, vinárske múzeum!" "Načo je také múzeum?! Víno treba vypiť a nie si ho chodiť obzerať!" Družba medzi slovenskou a gruzínskou vinárskou oblasťou rovnakého mena spôsobí, že sa gruzínsky gitarista Kakabadze zapozerá do slovenskej bakchantky Čunderlíkovej natoľko, že za ňou neváha vyskočiť na alegorický voz a spustiť serenádu. "Dobrá pieseň zvyšuje produktivitu práce!" V spievaní, čo je mimochodom jediná aktivita pri ktorej je možno začuť gruzínčinu, pokračuje aj naďalej, dokonca je ochotný v milostnom poblúznení zbaviť sa tradičnej kaukazskej mužnej ozdoby pod nosom a celkovo páchať hovadiny rôzneho druhu, s ktorými si nedá pokoj ani pri oplatenej návšteve slovenských Račanov v Gruzínsku. "Strýčenko, nehádajme sa pred nimi, je to nekultúrne, čo si o nás pomyslia!" Chcel som sa baviť, ale humor je tu na môj vkus až príliš nenáročný, ľudové spevy mi ku šťastiu nestačia, scenár nie je žiadne terno a už tak nič-moc herecké výkony pochováva dabing nielen gruzínskych hercov (prečo hovorí Greššo hlasom Tarageľa?), takže viac ako dva skoky z mosta dať nemôžem. "To je tá demokracia! Ani len na dva týždne nemôžem odísť, všetko burinou zarástlo!"

Piknik (1967)

Skupina amerických vojakov počas druhej svetovej na tichomorskom ostrove hľadá Japoncov. Respektíve sa ich vyberie hľadať Sandhaus a kým naňho Somr, Hálek, Macháček a Landovský čakajú uprostred horúcej džungle, plnej hmyzu a iných väčšinou cudzopasných bezstavovcov v detailných záberoch, začne im z nudy a nervozity pozvoľna špliechať na maják a čím ďalej tým viac psychologicky dramatizujú. Predlohou filmu je divadelná hra, čo je celkom vidieť a ako veľmi dobre zahraná psychodráma by si to zaslúžilo možno aj štyri hviezdy. Zároveň to ale má byť vojnový film a chovanie postáv má ozaj ďaleko od skúsených prieskumníkov v neznámom teréne s veľmi pravdepodobným výskytom nepriateľskej armády. Takže to bude za tri pripučené moskyty na spotenej chlpatej pokožke. PS: To boli časy, keď sa film odohrávajúci sa na pár desiatkach metroch štvorcových lesa mohol ísť nakrúcať do Kambodže!

Ve znamení Tyrkysové hory (1977)

Českí geológovia v Mongolsku, pokúšajúci sa nájsť farebné kovy kombináciou vedeckých postupov s ľudovou slovesnosťou. Na jednu stranu si pozvoľnou cestou koňmo užívajú prírodné scenérie u nás nevídané, na druhú stranu kancelárske vedenie prostredníctvom súdruha Větrovca tlačí na výsledky. "Já už dělal v Lýbii a v Íránu, ale nikdo mě nikdy nehlídal!" Stepou a horami podporený dobrodružný individualizmus nakoniec vyhrá nad suchopárnym dodržiavaním vedeckých pravidiel a prinesie výsledky. Nad jednoduchým príbehom dominuje vizuálna zložka, či už malebné zábery prírodné alebo tie na rozrastajúce sa panelákové sídliská Ulanbátaru, kde sa špacírujúci obyvatelia snažia parazólmi redukovať osmahlosť pleti. Zložku humornú zabezpečujú pivozásobné výjazdy súdružky Budínovej na ambasádu, škodovka v mongolských uliciach a pády do vody. Takže nejaký extra filmový zážitok sa nekoná, ale za pozretie zo zvedavosti táto kuriozitka stojí. Za tri stretnutia s Arkadijom "pajédem v mjéste" Ivanovičom. "Uvědomte si prosím, že to není jenom věc naše nebo mongolské strany, ale celé RVHP!"

Mít někoho do deště (1985) (TV film)

"Všecky stejně nezbiješ." Školopovinná polosirota Bech, vychovávaná otcom Čepkom pracujúcim na nočné smeny v tlačiarni, prestupuje na novú školu. Výchovná poradkyňa Galatíková naňho od začiatku pozerá krivým okom kvôli predošlej dvojke z chovania a spolužiaci ho privítajú šikanou, na ktorú on pohotovo reaguje päsťami a kopancami. Jediné sympatie prejaví tiežoutsider Strach, ktorý ovšem potvrdí svoje priezvisko keď má svedčiť v jeho prospech v kauze rozbitého televízora. Jediný stabilný bod jeho života nakoniec predstavuje dôveru nestrácajúci otec. Realistický a civilne zahraný príbeh, ktorý by si zaslúžil dlhšiu stopáž a rozvinutie charakterov. Za tri kopance do rozkroku počas bitky na školských záchodoch.

Takmer božský omyl (1985) (TV film)

"Boh je len jeden, nerobme z neho masovú organizáciu!" Profesionálny zaznamenávač vtáčieho spevu Zednikovič je očitým svedkom pretrhnutia sa v práci. Postihnutého neboráka zachráni na Nobelovu cenu sa tešiaca medicínska kapacita profesor Müller, ktorý z každej pretrhnutej polovice stvorí samostatnú ľudskú jednotku, ktoré bohužiaľ nie sú úplne zhodné, Tarageľovi dal celé a Dančiakovi žiadne svedomie. Novinári kladú nepríjemné otázky, zamestnávateľ prostredníctvom šéfa Štepku a námestníkov Černého a Hlaváčka rieši koľko bude mať dvojzamestnanec výplat alebo invalidných dôchodkov, manželku Furkovú predstava dvoch manželov tiež práve neuchvacuje a o celú vec sa zaujíma aj polícia zastúpená Debnárom a Labudom. Námetovo zaujímavá satirická komédia s miernym nádychom sci-fi, ale celkové televízne prevedenie je trochu rozpačité. Za pozornosť stoja určite herecké výkony, okrem vyššie spomínaných je veľmi dobrá profesorova asistentka Nagyová. Za troch vypustených duchov z fľaše.