Bruce Lee - Mistr bojových umění (1984)

Stále to nie je to super, a opäť sme sa nevyhli niektorým zjednodušeným pohľadom na Bruca. Ale už je to lepšie. A pár miest dokonalých. A viac tu nechávame hovoriť Draka samotného. (PS. S Norou Miao som zajedno.)

A Date with Judy (1948)

19-ročná Jane Powell a jedna z posledných úloh Wallace Beeryho. I'm Strictly on the Corny Side je pecka a musím povedať, že aj Liz po počiatočnom ostychu vdýchne život svojej postave. Scottymu dôjde trpezlivosť so ženskými a legendárny Xavier Cugat ide sám za seba. Presne ako R. A. Dvorský za 1. ČSR. Už sa teším na Holiday in Mexico, kde popri Cugatovi vystúpi Hugo Haas.

Touha 202 (1932)

Ja, der Himmel über Wien... a Lujzička Rainer vo Výmare! Vo svojom prvom filme. Slávnostný to okamžik. Škoda, že si v Nemecku nezahrala aspoň sto ráz! Jeden divák by bol zaručený. (Pravdaže, popri Luise tu máme aj ďalších preborníkov, najmä Magdu Schneider a Paula Kempa, ktorého "splitter" bol dokonalý. Akurát prečo sa tí dvaja truhlíci k nemu chudákovi tak chovali??)

Der Kampf ums Matterhorn (1928)

O rok skôr ako vystúpila v Lamačových Hříchoch lásky, zahrala si Marcella Albani v horskom filmíku po boku Luisa Trenkera. Z čoho plynie koštovka vysokohorskej turistiky. Za všetky drobné je scéna ako ju Luis nesie v náručí dolu svahom. Bolo to o chlp, temer sa chudáci vysypali na tom snehu! Ech, škoda, že som mal po ruke iba ozvučenú verziu. Inak, čisto Trenkerov remake som videl prv než originál. Samozrejme, v hromadnej réžii je to celkom iný film.

Studentská máma (1935)

"Já jsem byl mladý dřív než vy!" Aneb když libreto píše Vladimír Slavínský. Zo "študentských" filmov z 1. ČSR a Protektorátu má u mňa Studentská máma prím. Ani Fričove, ani Cikánove, ba ani Z. G. Hašlerove počiny v tejto oblasti nemám tak rád ako tento. Slavínský opäť vykreslil plejádu charakterov ako nikto druhý. Vcítil sa do každej postavy. Dýchal s ňou. Žil v nej. Odvážil sa zájsť tak ďaleko, že to mnoho ľudí nepobralo, čo je vidieť. Pokiaľ ide o mňa, Oto Pitrman je kráľ. A sudca Hradilák je môj človek. Tuná perlia všetci. Intrigujúci Čeněk so Speergerom. Doďa v plnom živle. Mama Nedošinská. Franta Paul s cvikrom. Věrka opäť trochu inak. Či parádna Hana Bělská. "Jirmov, to je hrozný zapadákov. Věříš, že tam hrají ještě němé filmy?" Epochal!

Svatá hora - Madonna sněžných hor (1926)

Dr. Arnold Fanck. To bol režisér! A ja rozjímam o tichu, v ktorom je hluk. Rozjímam o hluku, v ktorom je ticho. Sú to dve strany jednej mince, ako raz povedal môj kamarát. Diotima tancuje moru a "Priateľ" kráča na vrchol hory. Nedozerné hlbiny a výšiny. Tisíce rokov. A okamih, kedy sa stretnú s človekom. "Und was sucht man da oben?" - "Sich selbst."

Der verlorene Sohn (1934)

Tie všelijaké oslavy slnovratov a spol. som asi celkom nepobral, ale mimo toho úchvatná záležitosť. Stratený syn Luisa Trenkera. Inak, moje prvé stretnutie s Marian Marsh. A Luis ju hneď zavesil voľakde na aplský štít, haha. Marian, tomu hovorím filmovanie s pravým človekom. Pravda, tentoraz to bude o ceste za americkým snom. Pripomenulo mi to môjho pradeda. Tiež sa za 1. ČSR vydal na skusy za veľkú mláku. Uchytil sa na niekde farme a farmárova dcéra ho učila anglicky. Aj mu ju núkali za ženu, ale volanie domova bolo silnejšie a napokon to vyhralo Slovensko. Ale veru, keby bol ostal a keby som sa ja dajme tomu narodil v USA, tak po tých rokoch by už asi na učenie slovenčiny nedošlo. My only language would be English, I think.

Syn bílých hor (1930)

Tu sa už Luis plne ujal réžie. Akoby namaľoval obraz ľudí a hôr videný jeho očami. To je tá jednoduchosť, v ktorej je krása. Nematuruje nad vecou, točí pre radosť. Koľká očista pre diváka. A máme tu aj Berthe Ostyn ako Parížanku Suzanne. "Tiroler Knödel!"

Deník ztracené (1929)

No, môj prvý film s Louise Brooks. Po boku Josefa Rovenského. A s mojim obľúbeným Fritzom Raspom, ktorý je opäť za gaunera, už tradične. Ale ten film, márnosť. Réžia GWP sa nezaprela. Fuu, neviem, čo povedať. Rozbili ma na maderu. Louise tobôž nepotrebuje doslov. Niet divu, NinadeL, že patríš k skalnému fangrúpu. Inak, ten ústav, jak v ňom bola najprv, to by som bral. Trochu drezúry nemôže škodiť, plus by som sa naučil systému. To už hej.

Alraune (1928)

Čarovný koreň mandragory sa kope výlučne v hodinách nočných spod obesenca na popravisku a pred kamerou Frantu Pláničky, kde sa aj z Brigitte Helm stáva tvor, ktorý nepozná súcitu. Ej, šália tvoje zraky, Alraune, keď sa dáš na cestu pomsty.