Los ojos de Julia (2010)

Belén Rueda mala svoju úspešné päťročnicu v rámci ktorej stihla Hlas moře, Sirotčinec a práve Julia's Eyes. Nejde o horor, ale o mysteriózne sa tváriacu šmírovačku. Bavil ma nápad s horšiacim sa zrakom, herci tak isto v pohode, len mi prišlo všetko zbytočne prekombinované. Priveľa postáv sa snažilo miešať kartami.

Chudáčci (2023)

Ako keby Tim Burton natočil Frankensteinovu nevěstu a do jej slovníka zaradil slovíčka šukať a feminizmus. Ale nebojte sa, nejde o násilnú agitku. Rolu si užívajúca Emma Stone, zábavný Mark Ruffalo a ideálne zvolený Willem Dafoe. Skôr než príbeh ako taký ma bavili práve herecké výkony spomínaných a konkrétne scény. V rámci režisérovej filmografie ide o ten najviac okázalý kúsok, ale pritom svojim výsledným dojmom ten najmenej výrazný. Rozhodne však prvý film, ktorý dokázal vďaka klitorisu v ohrození vyvolať emočnú reakciu u mňa a zároveň aj u akademikov.

Závod s ďáblem (1975)

Peter Fonda je pre mňa len slávne meno. Konečne som ho videl v nestareckom stave a sekunduje mu „Šťabajzna“ Houlihanová. Problémov je tam viac než dosť, tak začnem pozitívom. Páčila sa mi tá atmosféra, že každý neznámy môže byť nebezpečný. Nikomu nie je možné dôverovať. Bolo však čudné, prečo po nich išli tak divoko, keď vlastne prd videli a nemali čo, a ako dokázať. A keď už po nich šli, tak prečo nie hneď natvrdo. Plus všetky akčné scény, kde je záber na hlavných hrdinov, je len o máchaní rúk do luftu. Žiadna priama konfrontácia. Verím, že v roku 1975 napínavé a auto honička adrenalínová, ale z dnešného pohľadu nie moc chytré béčko bez hororového rozmeru.

Rituál (1973)

Bavil ma ten kontrast úzkoprsého seržanta Howieho a nekresťanských obyvateľov ostrova. To neustále tušenie, že nič nie je ako hovoria. Odhalené klamstvo vystrieda jeho nová verzia. A aby slušňák Howie bol ešte viac rozhodený, tak tunajšie náboženstvo vzýva falus. Teda nahota tu nie je žiadne tabu. Čo oceníte predovšetkým u Britt Ekland, ktorá by strčila do kapsy väčšinu Bond girl. Tou sa samozrejme o rok neskôr aj stala (Muž se zlatou zbraní ) a opäť ju pokúšal Christopher Lee. Kupodivu mi nevadili ani tie hudobné výstupy, ktoré k tej komunite tak nejako sedeli. Záver zasa dodal rozmer navyše. Prečo dávam len 2*? Nešlo o horor. Väčšinu času nevážne škádlenie puritána s prímesou zakázaného. Význam film naberá hlavne ako inšpirácia neskorších tvorcov. Napríklad Ari Aster a jeho Slunovrat.

Re-Animátor (1985)

Re-Animátora treba hodnotiť v kontextu doby. Rok 1985? Už bolo na svete Smrtelné zlo a Scanners. O dva roky neskôr vzniklo Smrtelné zlo 2 či Hellraiser. Vizuálna stránka mňa bavila aj dnes. Barbara Crampton sa nebránila nahote a David Gale bol nadšený orálny milovník. Tmelom filmu, okrem krvavých trikov, bol však Jeffrey Combs a jeho skvelo padnúci výraz tváre. Fajn retro nekrofilka, ktorá si s odretými orgánmi vybojovala lepšie dojmy než som čakal.

Všechno nejhorší (2017)

Na Hromnice o den více v hororovom prevedení. S myšlienkou opakovania toho istého dňa znova a znova si Všechno nejhorší pohráva dobre, ale vlastne veľmi očakávane. Objektívne by si to 3* zaslúžilo, ale herecké obsadenie neprinieslo žiadne sympatie. Zároveň žánrové rozkročenie je priveľmi široké. Na komédiu málo vtipné a o horore sa rozprávať nedá vôbec.

Battle Royale (2000)

Predobraz série Hunger Games, ktorý sa s tým neserie. Krvou a vraždami sa tu rozhodne nešetrí. Vrcholom filmu je úvodné predstavenie princípov v ostrovnej triede. Miestami samozrejme ázijsky prepálené. Popieranie fyzikálnych zákonov týkajúcich sa únosného počtu zásahov do životne dôležitých orgánov a k tomu miestami akási melanchólia. Našliapnuté to malo kruto, nápad lákavý, mladí boli správne oprsklí a sobeckí, ale videl som určite zábavnejšie vyvražďovačky.

Elitní jednotka (2007)

Začiatok 21. storočia priniesol dva výrazné brazílske zárezy do filmovej pažby. Město bohů (2002) a práve Elitní jednotku. Vďaka hlasu rozprávača sa nemusia vytvárať dovysvetľujúce scény. Robí to krásne plynulý dojem. Ruka v ruke s tým ide autentické prostredie a presvedčivé postavy. Aby toho nebolo málo, tak som dostal ideálne vyvážený pomer policajnej a súkromnej zložky životov hlavných hrdinov a výborne zvládnuté akčné momenty. Film, ktorý dostál svojej povesti.

V/H/S (2012)

Absolútne nechápem prečo vzniklo x ďalších pokračovaní. Mne ručná kamera v hororoch nikdy nevadila, ale tu vyložene srala. Roztrasenie totiž dostalo rozmer hádzania o zem. Ako bonus nie len VHS patina, ale aj obrazová rozosranosť. Nebyť prvého príbehu, tak by som uvažoval nad odpadom. Čakal som, že tu bude nejaká červená niť naprieč príbehmi a hovno. A tým, že je tu viacero príbehov, tak som musel s každou partou absolvovať tú zbytočnú cestu z miesta A na miesto B, vypočuť si dialógy vyjadrujúce ich IQ a keď konečne zažvali, tak som dostal nový nášup tej istej zbytočnej výplne.

Nejistá sezóna (1987)

Dlhý trailer, v rámci ktorého je ako výplň doplnený dokument zo zákulisia. Ako namotávka dobré, pretože chuť pustiť si niekedy celú divadelnú hru sa dostavila. Pohľad do zákulisia nebol vyložene vata, ale v kontraste so scénami na prknách čo znamenajú svet pôsobil fádne. Chápem, treba vnímať kontext doby, ale v rámci komediálneho žánru musím zraziť dojmové body.

Ovládací panel
101. nej uživatel Slovensko