Arnold (2023) (seriál)

Veľkí Arnoldovi fanúšikovia sa nič prevratné nedozvedia. Dostanú však dobre rozvrhnutý a ucelený výcuk všetkého dôležitého na pripomenutie. Áno, ide samozrejme o Arnoldovu honírnu, keďže robí dokument sám o sebe, ale v jeho prípade to nevadí a nič iné by ani nedávalo zmysel. Čo sa týka zachytenia jeho hnacieho motoru, ktorý ho dostal tam kde je, tak tu to trošku pokuľháva. V starom dokumente Železný Schwarzenegger (1977) vidieť toho cieľavedomého, sebavedomého, nekompromisného parchanta v plnej kráse. Tu dostanete skôr motivačnú verziu pre všetky vekové kategórie. Najviac nových informácii mi poskytla časť Američan, ktorá ma ale zároveň aj najmenej bavila. Dostal som čo som čakal, ale aj tak som trochu sklamaný...

Santa Clarita Diet (2017) (seriál)

Zápletka musí zaujať každého darcu orgánov. Bohužiaľ prvé séria je skôr pre mamičky na materskej dovolenke. Chcú si pripadať cool a odvážne, a tak idú sledovať niečo netradičné, "cez čiaru". Toho hororového je tam naozaj neskutočne málo. Čo by malo byť hlavný ťahák, tak dostanete len občas za odmenu. Inak sa hlavne kecá, kecá a kecá. Navyše seriál má 4 ústredné postavy a dve z nich sú o ničom (dcéra a jej honiaci stalker). V komentároch sa objavovali informácie, že druhá séria sa kvalitatívne posunie, takže som skúsil, pretože potenciál námetu šimrá koule. Uznávam, začali sa tu diať zaujímavejšie situácie, krv vidieť častejšie, ale stále je to celé na pol plynu, stále viac kecov ako činov. Pre mňa sklamanie, či skôr úplne iné spracovanie než som očakával.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Páčilo sa mi, že žiadna postava si nekradne film pre seba. Všetci slúžia príbehu. Ten je mixom dobrodružstva a humoru. O humor sa nesnažia moc často, ale vždy to trafili. Mozkožrouti, 5 otázok a podobne. Vizuálne triky občas pôsobia lacnejšie než by mali, ale zážitok to nijako zásadne nekazilo. Všetko pekne odsýpa, pocitovo kratšie než je reálna minutáž. Bavila ma zápletka, nápady typu portálová krádež naruby, len ten záver mohol byť epickejší či skôr kreatívnejší. Nevážna fantasy v ktorej do seba všetko dôležité, čo očakávate od oddychovky, zaklaplo na prvú dobrú.

Dracula (1958)

Christopher Lee patrí k oceňovaním predstaviteľom Draculu. Neviem, mne prišiel ako sňatkový podvodník, ktorý keď ide do tuhého, tak začne zdrhať. Peter Cushing má byť zasa úplne najlepší predstaviteľ Van Helsinga. Nazval by som ho asi najviac odvážnym...či skôr najmenej opatrným, nemajúcim plán premyslený na viac než jeden ťah dopredu. Klasický príbeh je tu dosť pozmenený. Žiadna Transylvania, Londýn, Renfield, pozmenené (ne)partnerské dvojice...Nakukajte si radšej Star Wars, tam vám Lee a Cushing predvedú charizmatickejšie postavy.

Boj o moc (2018) (seriál)

Sú hlavné a vedľajšie seriály. U hlavného máte očakávania, že bude atakovať 5*. U vedľajšieho očakávate fajn strávený čas bez ambícií atakovať akúkoľvek topku. Oddychovku bez ohľadu na žáner. Boj o moc sľubuje A (% hodnotenie, komentáre), ale poskytuje B. Skôr než prvoligové drama som dostal vydarenú satiru na bohatých a mocných. Postavy ako Tom a predovšetkým Greg sú chodiace paródie, neumožňujúce sa ponoriť do vážnych vôd naplno. Prvá séria, prvých 5-6 dielov si hovoríte, že bude problém dopozerať čo by len jednu sériu. Potom prvý raz zasadne k jednému stolu viac než 5 ľudí. Tieto momenty sú perlou celého seriálu. Začnete si užívať tie ego emočné šachy o moc a prachy. Čím viac dielov vidíte, tým viac prijmete triafanie sa do čierneho skrytým spôsobom a začnete si užívať zosmiešňovanie fungovania globálnych korporácií, odtrhnutosť milionárov od bežnej reality, ako aj ich totálnu sobeckosť, bez ktorej by v ich džungli neprežili ani deň. Rozuzlenie 4. série mi sadlo, opäť zopár skvelých slovných prestreliek plných emócií, ale úprimne už som bol unavený tým, ako nejaká postava po 50 x podrazila, oklamala inú postavu, a tá mu bola opäť ochotná dôverovať.

Do morku kostí (2022)

Luca Guadagnino je u mňa skvelo zapísaný vďaka hororu Suspiria (2018). Tentoraz sa rozhodol ukázať veľmi reálny pohľad na veľmi tradičné hororové téma, a to na kanibalov. Road movie, ktoré boduje predovšetkým svojimi zastávkami. Sully si kradne každú scénu pre seba. Nie skvelé, nie typické, nie vhodné pre každého, v silných momentoch naozaj pútavé, majúce hlavu a pätu čo sa týka správania postáv. Prečo len 3*? Sám neviem...asi som si dostatočne silno neobľúbil ústrednú dvojicu. Ak sa Vám bude Do morku kostí páčiť, tak odporúčam podobne ladený film Ať vejde ten pravý (2008), ktorý hodil do chladnej reality upírstvo. Pozor, nepozerať nevydarený USA remake z roku 2010, ktorý má na triku dnes tak ospevovaný Matt „The Batman“ Reeves.

Sisu (2022)

Hanebný pancharti skrížený so Šílený Max: Zběsilá cesta. Znie to dobre? Avšak bez vymazlených dialógov či ohurujúcej akcie. Krvavé, ale nie dosť, aby som si mohol spokojne pomlaskávať. Sisu občas dosť pľuje na fyzikálne zákony, ale to nie je výčitka, pretože nejde o vážne myslený film. Skôr len malé upozornenie, aký štýl prípadne očakávať. Béčko, ktoré ma ničím a za nič nečaplo.

Lesní duch (1981)

1981 a amatérske podmienky? Tento začiatok kultovej série dopadol vlastne prekvapivo dobre. Najviac oceňujem zvukovú stránku filmu, pretože tá je naozaj vychytaná. Jasne, vizuálne už je to fosília, ale zasa treba oceniť tie nápady. Ak to porovnám s inými známymi hororami tej doby, ako napríklad Hory mají oči, Úsvit mrtvých, Pátek třináctého, tak Lesní duch z toho vychádza ako víťaz. To správne labúžo však priniesol až remake z roku 2013, či aktuálna novinka Smrtelné zlo: Probuzení.

Air: Zrození legendy (2023)

Ako návšteva fabriky na kondomy. Má síce súvis s veľmi zábavnou činnosťou, ale je neskutočne sterilná a nudná. Ben Affleck si po niekoľko ročnej pauze opäť sadol na režisérsku stoličku, do hlavnej role obsadil kámoša Damona a natočil film o Jordanovi bez Jordana. Scenáristi si v rámci svojho vlastného štrajku dávajú podobnými sračkami bodné rany do chrbta. Chcú viac prachov, aby mohli vyhoniť z péra viac takýchto bezemočných výstrekov? Nasrat! Ak chcete kvalitný športový film o veci, ktorá ho zmenila, tak si dajte Moneyball.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Keď už čakanie na skutočnú pecku, od tohto režisérskeho esa, začalo byť nepríjemne dlhé, tak v roku 2019 naservíroval Gentlemanov. Operace Fortune: Ruse de guerre nemá absolútne žiadne ambície šperkovať kariéru kohokoľvek. Mission: Impossible a Dannyho parťáci hodení do nevážna. Nemôže chýbať starý Ritchieho obľúbenec Statham a jeho noví obľúbenci Josh Hartnett, a Hugh Grant. Treba uznať, že práve oni sú najzábavnejšími postavami celého filmu. Hugh a jeho záverečný monológ je presne ten moment, kedy si jedinec ovládne miestnosť plnú testosterónu. Aubrey Plaza nebola ani žhavá, ani vtipne drzá. Ana de Armas či Margot Robbie zrejme nemali čas/boli pridrahé, tak sa hráblo mimo no. Keby išlo o stathamovku, tak si poviem v pohode, nemám problém. Keďže je to ritchieovka, tak som sklamaný. On nemá točiť  v pohode filmy, ale skvelé filmy v ktorých cítiť jeho rukopis. Ak však vedľa tohto postavíte Red Notice (2021), tak by mal Ritchie dostať všetkých Oscarov sveta.