Prvotní strach (1996)

Kvalita príbehu je na úrovni epizódy priemerného kriminálneho seriálu. Film má utiahnuť postava v podaní, v tom čase začínajúceho, Edwarda Nortona. Nehovorím, že by som nechápal jeho nomináciu na Oscara, ale rozhodne na malom priestore neprináša výnimočný pamäťový zárez ako napríklad Anthony Hopkins (Dr. Hannibal Lecter). Väčšinu času ste nútený sledovať Richarda G, ktorý sa snaží byť lázeňským švihákom a zároveň drsným právnickým esom. Silne % prepálený film. Čo je zrejme spôsobené tým, že na záver dostanete zápletkovú facku, ktorá zrejme viacerých užívateľov zaskočila či nebodaj ohromila. Ale naozaj to nie je nič shyamalanovského. Ak máte chuť na film so zaujímavo vypointovaným záverom, tak si dajte radšej Miluj bližního svého (1999).

Suburra (2015)

Stefano Sollima, režisér seriálu Gomorra, sa tentoraz vybral viac na sever a na miesto seriálové formátu zvolil ten filmový. Kvalita filmárskej práce je tu na nadštandartnej úrovni. Zápletka je zaujímavá a zmysluplne prepojená so všetkými zúčastnenými. Bohužiaľ atraktivita a charizma postáv je na oveľa nižšej úrovni ako u Gomorry. Vlastne rovnaký problém ako u inej sollimanovky, a to Sicario 2: Soldado. Tam tiež všetko vyzerá áčkovo, ale postavy neohúrili. Krútim teda hlavou nad hláškami o udalosti roku.

Gomora (2014) (seriál)

Hra o trůny na mafiánsky spôsob. S postavami si servítky nikto neberie. Smrť strieda smrť. Prestrelky vyzerajú a znejú lepšie než z Hollywoodu. Ďalším plusom sú herci a prostredie sídlisk. Odohrávajú sa tu presvedčivo pôsobiace kšefty a vybavovačky. Miestami dostávate súboj gangov pomaly ako v Záhade hlavolamu, len samozrejme oveľa krvavejšieho charakteru. Drsné, bez cenzúry, bez kladných postáv či sympatických postáv. Zmrdi proti zmrdom vo svete, kde prežije len ten najkrutejší. Len tých dielov malo byť menej. Gomora rieši minimálne pocity postáv (na rozdiel od Rodina Sopránů) a takmer vôbec nerieši políciu, vládu (na rozdiel od Narcos). No aj tak série zbytočne naťahujú čas. Ale to bude talianske dedičstvo ešte z čias Corrada Cattaniho (Chobotnice). Najlepší mafiánsky seriál? Ano!...veľká škoda poslednej 5. série, kde žiadna postava nevidí za najbližší roh, v každej tretej scéne niekto zomrie, alebo zmení kabát. Blbosť a teatrálnosť víťazí nad všetkým. Nevydarená tečka.

Pán tygrů (2020) (seriál)

Malo ísť o dokument o zvieratách, predovšetkým o tigroch, chovaných v zajatí. Ako vyzerá zákulisie niektorých amerických ZOO zameraných na čo najbližší kontakt s divokými zvieratami. Zvrhlo sa to na reality show, kde sa nedá nikomu veriť, kde nikto nemá čistý štít, kde často hrozí zdravotný úraz a kde absolútne nikomu nejde o blaho zvierat. Hlavnou hviezdou je Joe Exotic. Gay majúci dvoch manželov, fanúšik zbraní, majiteľ úspešnej množírny, kandidát na prezidenta a predovšetkým sebestredný milovník samého seba, ktorý neodmietne žiadnu príležitosť otvoriť držku pred kamerou. Naňho sa nabalí parta bezdomovcov, bývalých kriminálníkov, patalogických klamárov, nelegálných obchodníkov, feťákov, hetero gayov, platonických ochráncov zvierat, sexuálnych sektárov...mám pokračovať? A príde tu na objednávku vraždy u ktorej by som naozaj nechcel byť porotcom. Americký sen v plnej kráse. Celú dobu si hovoríte, či ide o umelo vytvorenú reality show, alebo každý kto na kameru ukáže ksicht je naozaj taký neskutočný debil a zároveň podrazák, ktorý nepremýšľa ďalej než na koniec vety.

Klaus (2019)

Rozhodne nejde o jeden z najlepších animákov, aký som kedy videl. Aktuálne hodnotenia (zatiaľ menej ako 4000 a status člena top 60 najlepších filmov) sú prehnané, ale...Klaus vyzerá, ako keby ste vypulírovali starý animák od Disneyho. Kocháte sa a hovoríte si, že už dlho nič tak príjemne nepáchlo ceruzkou. Vďaka tomu nebude podliehať starnutiu ako Pixarovky. Zároveň je tu veľká šanca, že sa zaradí medzi vianočné klasiky, pretože okrem čarokrásnej animácie ponúka skvelé (zne)využitie Santa Clausa. Dostanete dobre, a pritom jednoducho vymyslenú verziu toho ako, a prečo vznikli jednotlivé tradície. A príde aj na nefalšované "disneyovské" emócie. V kategórii Vianoc topka, v celoročnej nadpriemer.

Dokonalost (2018)

Dokonalost dosť dlho dokáže pôsobiť zaujímavo. Máte pocit, že sledujete niečo netradičné. Ale na konci dostanete nemalú sériu faciek v podobe logických mega dier. Hovoríte si prečo urobila...? Prečo neurobila....? Veď to vôbec nedáva zmysel. Všetko mohla urobiť oveľa menej drasticky. Zápletka pôsobí strašne samoúčelne, hlavne nech je to efektné. Pokus o netflixovského, ženského Oldboya. Tie dve hviezdy sú za cca 2/3 filmu pred scenáristickým kolapsom.

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Poradie filmov zoradených podľa kvality zážitku od najlepšieho k najhoršiemu je Toy Story 3, Toy Story, Toy Story 4, Toy Story 2. Aby ste si naplno užili najlepší diel série, teda trojku, tak je potrebné vidieť jednotku. Ostatné filmu sú vlastne nadbytočné. Štvorka má, vzhľadom na rok výroby, jednoznačne najlepšiu animáciu, ale inak vo všetkých iných aspektoch zaostáva. Príbeh v podstate kopíruje trojku. Len tu chýba kvalitný zloduch a na miesto hýrenia nápadmi sa tu tryská vzťahovými dojákmi. Hlavným pozitívom je Vidlík, ktorý bavil svojim obsedantno-kompulzívnym postojom k odpadkovým košom. Najväčší priestor dostáva Woody, teda sa vlastne nejedná o rozlúčenie s hračkami, ale len s jednou hračkou, ktorej zopár ostatných pridŕža klobúk.

Hory mají oči (1977)

Doplnil som si hororové vzdelanie. Remake z roku 2006 bol po všetkých stránkach trefou do čierneho (radím medzi TOP 10 v rámci žánru). U originálu sa chváliť nedá skoro nič. Wes Craven (Noční můra v Elm Street, Vřískot) na počiatku svojej kariéry vypustil do púšte zlé sny dentálnej hygieničky a snažil sa neúspešne vybudovať drsnú atmosféru. O Jupiterovi, otcovi/šéfovi celej bandy sa dozvieme, že keď sa narodil, tak mal cez 10 kg a bol chlupatý ako opica. Čakali by ste teda niečo naozaj monštrózne. Nakoniec tam v púšti pobehuje špinavý a smradľavý buran, aký sa nájde v každej slovenskej či českej hospode. Celá banda je v podstate paródia na pračloveka. Prepadnutie karavanu, ktoré remake dokázal atmosférou vyšperkovať k dokonalosti, v prevedení z roku 1977 nedokáže vzbudiť potrebné pocity zúfalstva. V podstate najzásadnejšími postavami sú psy, ktorých scény však dosť smrdia prítomnosťou cvičiteľa. Tu jednoznačne platí, že remake poráža o niekoľko levelov originál, pretože má oveľa lepších hercov, oveľa lepší vizuál, oveľa lepšie vygradované scény.

Úžasňákovi (2004)

Úžasňákovi sa na moju obrazovku dostali so 16 ročným oneskorením. Takže u mňa už logicky nemohlo fungovať akékoľvek očarenie kvalitou animácie. Zápletku v plnej miere ocenia skôr dospelí než deti, pretože ide o mix filmov so super hrdinami a bondoviek. A rozhodne sa tu nehraje len humornú strunu. Dostane pestré dobrodružstvo, dobre vymyslené postavy, neblbú zápletku. Jeden z tých lepších animákov, ktorý však svoju povesť jedného z úplných top neobhájil. Chýbal tu nezbytný základ, a to namotanie sa na postavy. Určite treba však oceniť význam pre žáner samotný, pretože Úžasňákovi ukázali, že nie len rozjuchané zvieratká a oživlé neživé veci v jednoduchej zápletke dokážu zarobiť veľké prachy.

Rohy (2013)

Alexandre Aja, vďaka ktorému vznikli dva skvelé horory Noc s nabroušenou břitvou a predovšetkým Hory mají oči, má od tej doby pomaly už 15 rokov problém vytvoriť niečo aspoň priemerné. Rohy, podľa knihy syna Stephena Kinga, majú zaujímavý nápad, ale tým celá hitparáda končí. A prečo? Pretože zaujímavým/vtipným spôsobom je spomínaný nápad využívaný maximálne tak len v prvej tretine filmu. Potom sa vlastne už len nudne opakuje a posledná tretina je vyložená trápnosť spojená s lacnými trikmi.