Han22

Martin Halilovič

okres Brno

<< předchozí 1 2 3 4 22 44 65 86
    • 1.6.2020  17:09

S bráchou jsme si pustili jeden z akčních filmů 90. let, který jsem osobně neviděl dobrých 15 let. A prostě to fungovalo. Harlin byl v té době ještě ve formě, scénář o mamině s amnézií a minulostí profesionální špionky trošku připomíná Bournovu trilogii. Není to samozřejmě tak propracované, ale odhalování kdo a proč ji chce zabít je poměrně slušné. Na akční thriler nechybí spousta slušných hlášek či komediálních scének, které obstarává neodolatelný zmetek v podání Samuela L. Jacksona a samozřejmě akce. Té není zas tolik, ale je stylová, plná originálních nápadů jak to fungovalo v 90. letech (bruslařská scéna, krytí se sniperkou) a samozřejmě vše končí opravdu monumentální explozí. Já byl spokojen ač na špičku akčního žánru toho roku jako je Skála či Operace Zlomený šíp to nemá, stále jsou to velice slušné 4*. Jen ta Geena Davisová upřimně řečeno nebyla žádná krasavice ani super herečka... ale u akčního filmu je to tak nějak fuk.

• 29.5.2020  00:24
    Akta X (TV seriál) (1993)

Nasledováno všech 201 dílů. Chci věřit nebo Pravda je tam někde venku. Legendární hesla k legendárnímu seriálu, který je pro mě jedním z pěti nejdůležitějších z 90. let. Seriály, které mě formovaly, byly pro mě kultem a daly základ mé sci-fi/fantasy duši - Akta X, Krajní meze, Xena, Herkules a Hvězdná brána. Akta X jsem v jisté době žral natolik, že jsem měl asi tři oficiální a jeden neoficiální průvodce. Základní premisu zná každý - agent FBI Fox Mulder odhaluje veškeré paranormální jevy s agentkou, lékařkou a vědkyní Danou Scullyovou, která je tvrdošíjným skeptikem. Seriál je epizodický, loví se tradiční i netradiční monstra, řeší se zločiny s paranormální příchutí. Kromě toho je tu mytologie. Na zemi jsou mimozemšťani, vláda jejich existenci popírá a hrdinům háže klacky pod nohy. Ti objevují velice pomalu krůček za krůčkem spiknutí, ale vždy jsou o krok pozadu, vždy jim chybí konečný důkaz. Některé díly jsou jako učebnice temného thrileru, hororu, nebo sci-fi, náměty se snaží být netradiční. Hlavní postavy jsou nesmrtelné a čeká je spousta tragédií, bolesti a ztrát. Stejně nezapomenutelné jsou i vedlejší postavy - konspirátor Kuřák, trojice paranoiků Osamělý střelci, slizký parchant Krycek, smrtelně nebezpečný informátor X atd... Emoce, zvraty, atmosféra to vše funguje na 100%. Přesto nemůžu dát 5*. Ty věci co mě štvou se táhnou celý seriálem. Agenti, kteří se chovají jako amatéři, neustále přichází o zbraně, vytře si s nimi zadek doslova každý, přežívají naprostou haluzí. Spousta i nemytologických dílů není dořešených, zlo utíká, není potrestáno, zničeno, mytologie zůstává zahalena tajemství i na konci. Scullyová i po 7 sériích a desítkách případů zůstává stále skeptik. Spousta potvor není pořádně ukázaných, mimozemské lodě jsou vidět v náznacích, u mordů kamera decentně odvrací tvář, akce a efekty jsou opravdu velice skromné. Zcela jasný, ale dlouhé série tajený vztah Muldera a Scullyové, kteří si po tom všem co spolu prožili stále říkají příjmeními. To vše bych vzal jako součást xichtu seriálu a dal se zavřením očí 5*. Poslední dvě série jdou ale do kopru. Mulder zmizí, přichází Dogget. Ten sice působí opravdu jako profesionální agent a neváhá si volat posily či zásahovku, ale jeho policajtský skepticismus je naprosto otravný. A nakonec Reyesová, která je sice sympatická, ale do počtu a v poslední řadě je díky nim odsunuta Scullyová do pozadí. I tak bezesporu kult, který si zaslouží být zapsán zlatým písmem v historii seriálů. EDIT: Dokoukáno 16 nových dílů a byla to ztráta času. Mulder a Scullyová zestárli, některé postavy se vrací naprosto nesmyslně (Kuřák, Kersh), jiné se nepochopitelně změnily (Reyesová), hned první díl popírá celou mytologii a 4 mytologické díly jsou trapné, o ničem, plné věcí na kterých Akta X nikdy nestály. Z Muldera se v nich stává přeborník bojových umění, ostrostřelec a nakonec i chladnokrevný vrah. Samotný seriál nemá xicht, je tu spousta násilných aktualizací (technologie, politika, konspirační teorie, fake news, muslimové). Ty nemytologické díly jsou občas vtipné, najde se tu pár klasických případů, ale spousta opravdu mizerných nápadů. Samostatně by to bylo tak zhruba na 2*.

• 16.5.2020  19:45

A tak jsem dal Star Wars jen 4* a připadá mi to jako svatokrádež. Já, který mám svoji identitu od dob kdy mi bylo 20+ vždy a všude Han22 podle Hana Sola. Já který jsem jsem vášnivě hájil každý kritizovaný díl. Jenže tohle je prostě objektivně tak na 3*. Nezajímavé lokace, příběh nepříběh, Leia a Luke se objeví na pár scén, noví hrdinové mě prostě nezajímají a nebaví... nebýt závěrečné akce dal bych nejspíše i míň.

• 13.5.2020  00:04
    The Lone Gunmen (TV seriál) (2001)

Tenhle seriál jsem kdysi marně sháněl, teď se mi dostal do pracek při rewatchi Akta-X. Byers, Frohike a Langly mají v Aktech většinou štěky, kdy Mulderovi pomůžou s nějakou hackerskou prací. Samostatný seriál kupodivu utáhnou bez problémů. Na pomoc jim přichází geniální "tupoň" s dobrým srdcem a selským rozumem Jimmy Bond a také krásná hackerka Yves, která si jede na vlastní triko. Ve 13 dílech sledujeme jejich práci, když zrovna nepomáhají Mulderovi. Většinou to znamená řešení nějaké drobnější konspirace, pomoc někomu známému. Oproti Aktům tu není nic velkého, nadpřirozeného, jen dva díly by se daly se zavřením očí brát za sci-fi. Nedočkáme se ani žádné akce, Střelci nemají ani možnosti FBI, takže ani pitvy či vyšetřování nepřipadají v úvahu. A tak tu máme místo toho spoustu humoru, fajn postavy, hodně se hackuje a aby se hrdinové někam dostali, většinou je potřeba nějaký šílený plán. V jednom díle se objeví Skinner, v jiném Muž v černém Morris a cameo si střihne i Mulder. Náměty jsou občas výborné (nacistická travička) občas dementní (chytrá opice, auto na vodu). Na konci je cliffhanger a celkově se jedná o ničím nevyčnívající, ale ani neurážející pohodovku na 3*. PS - SPOILERY! Ovšem z pilotní epizody vysílané v březnu 2001 mrazí. V ní se trojice snaží objasnit smrt Byersova otce, který ovšem není ve skutečnosti mrtvý. Předstíral smrt, protože odhalil tajný plán jedné skupiny. Ta plánuje na dálku unést letadlo a narazit s ním do World Trade Center!! O půl roku později se tento šílený scénář stal skutečností...

• 8.5.2020  23:35

Protože si dávám rewatch Akta-X a dokoukal jsem pátou sérii, dal jsem si i film, který je chronologicky mezi pátou a šestou řadou. Tenhle film jsem viděl někde na videu a pak ještě znovu, ale v podstatě mimo záznam, tuším že na videu jsem ho viděl dříve než u nás běžela pátá řada. I tak se mi tenkrát moc líbil, nicméně v průběhu seriálu to byl úplně jiný zážitek. Film nabízí to nejlepší z Akta X - konspiraci, mimozemšťany, vládní spiknutí. Jen se znalostmi seriálu je to mnohem lepší - po pěti řadách tušíte o co jde Syndikátu, co jsou včely a černý olej, víte kdo jsou vedlejší postavy a chápete jejich motivaci. Zkrátka je to přesně ten mytologický díl, jaký máme rádi, ani na vteřinu to neuhne od stylu seriálu. Kromě toho je tu ale rozpočet 70 milionů dolarů a ten se sakra projevil. Akta X ve filmu mají strhující tempo, jsou akčnější, velkolepější, jsou tu dva v té době relativně známí herci (Mueller-Stahl, Landau). Nechybí tu monumentální výbuch budovy, mimozemšťani i vesmírná loď. Kromě toho umírá jedna z důležitých postav, dojde málem k historickému polibku a hlavně je konečně odhalena pravda o kolonizaci a roli vlády. Zkrátka pokud sledujete, je to narozdíl od druhého nezáživného filmu povinnost a sakra příjemná. Hodně silné 4*.

• 10.4.2020  18:42

Po dlouhé době nový film s bráchou. Chtěli jsme akční nářez, který se bude hodit k pivu a u kterého člověk zapomene na problémy vlastní i celosvětové. Dostali jsme... plíživou nudu. Jasný Stallonovi je kolik je, nebude celý film běhat a střílet, ale i tak je Rambo 5 o ničem. Idylka na ranči s adoptivní dcerou, její výlet do Mexika, konec v mexickém bordelu a SPOILER její smrt. KONEC SPOILERU. To vše už tu bylo, často mnohem lépe natočené i napsané a trvá to ve velice pomalém tempu víc než hodinu. Po hodině a něco přijde finální čistka, která je brutální, krvavá, nekompromisní, leč ty všechny pasti mi připomněly spíše Sám doma pro dospělé než plnohodnotný akčňák. Zkrátka z úcty ke Stallonovi, který si svým způsobem odehraje parádně svůj part a kterému věřím každé slovo dávám aspoň ty tři hvězdy, do akčního nářezu to má ale opravdu daleko.

• 20.1.2020  07:32
    Mladý Hercules (TV seriál) (1998)

Nasledováno všech 50 dílů + pilotní film. Po dokoukání Herkula a Xeny jsem konečně po letech sehnal i tenhle spinoff, který tu je v černých číslech. Neváže mě k tomu žádná nostalgie, v dětství mě to příliš nechytlo. Objektivně - není se moc čemu divit. Mladý Herkules je lacinější, méně akčnější, díly mají poloviční stopáž a ještě mnohem více než v Herkulovi nebo Xeně se kašle na nějakou historicitu. Herkules, Iolaos a Jason chodí s kamarádkou Lilith na "střední" pod vedením moudrého kentaura Cheirona, schází se v hospodě u Kory a žijí typicky středoškolský život. To znamená blbnutí, hry, srandičky, spousta humoru (seriál je mnohem vtipnější než vážnější série), občas typicky středoškolský díl (třídní schůzky, po škole, zkoušky). Jen kromě toho čelí spoustě věcí z původních seriálů - bohové, monstra, amazonky a zároveň je vidět jak ke spoustě věcí z Herkula došlo. Navíc je tu spousta bohů a věcí z původní série, efekty monster a kouzel jsou pořád slušné, bitky mají pořád slušnou choreografii (pochopitelně bez krve). A postavy? Herkules je i v mládí zodpovědný, seznamuje se s bohy, ovládá mistrně akrobacii kterou ve stáří asi zapomněl a touží po tom poznat Dia. Iolaos je vtipálek, srandista a taky vychcánek a jakžtakž napravený zlodějíček. A Jason bojuje s touhou užívat si mládí a povinností ujmout se trůnu. Takže? Je to hovadina, ale pokud přistoupíte stejně jako ve slavnějších sériích na hru tvůrců, čeká Vás zábavná blbina, ideální na odreagování, která si na rozdíl od některých hrůz (Baywatch Nights) 25% rozhodně nezaslouží. Pro fandy Herkula a Xeny slušný doplněk universa.

• 14.1.2020  19:27
    Xena (TV seriál) (1995)

Nasledováno všech 134 dílů. Co jsem napsal o Herkulovi platí samozřejmě i o Xeně. Je to stejná směsice dobrodružství, romantiky, fantasy, akce, humoru, ulítlých nápadů, moderních věcí ve starověkém provedení. Xena se stejně jako Herkules pouští s chutí do nejedné báje, historické události a tak narazíme na Trojskou válku, Odysea, bitvu o Thermopyly či Homéra, jedním z hlavních soupeřů jsou Římani zastoupeni především Juliem Caesarem (začínající Karl Urban). Mnohem více než v Herkulovi tu má vliv křesťanství, zpočátku v náznacích (Abrahám a syn, David a Goliáš), později se ojbevuje mesiáš boha lásky Eli (alias Ježíš), archandělé, Lucifer, nebe a peklo. I tady se cestuje (Egypt, Británie, Norsko, Čína, Japonsko), i tady se objevuje plejáda skvělých postav, na rozdíl od Herkula zde hraje prim naprostý pitomec se zlatým srdcem Joxer. Zvláštností je Áres, který je v Herkulovi záporák nenávidící svého bratra, protože ho má Zeus radši. V Xeně je Áres stejný zmetek se spoustou zákeřných plánů a zrad, ale zároveň muž který Xeně byl mentorem, občas je přítelem a je schopen i nesobecké lásky. Co je jiné? Xena je drsnější, brutálnější, krvavější, bojuje se na meče a zabíjí a umírá. Jiné jsou i postavy. Herkules byl vždy hrdina, Iolaos vždy hláškující kámoš a přes pár temných dílů a šrámů na duši se prakticky nezměnili, jejich vztah byl kamarádsko-bratrský. Xena ale byla krvavá válečnice, která si svou temnou minulost nese sebou a bojuje s ní a Gabriela je na začátku venkovské děvče, které se mění v nezabíjící bojovou bardku, hledačku cesty lásky a na konci na plnohodnotnou bojovnici. Jejich vztah se mění od přátelství po hlubokou lásku s jasným lesbickým subtextem. Co se mi nelíbilo? SPOILERy! Twilight of Gods, kdy v páté řadě napřed zničí krásný konec Herkula a pak Xena pobije prakticky všechny bohy (ze kterých se stanou v podstatě tupci s firebally). Poté s Gabrielou usnou na 25 let a šestá série, IMHO zbytečná se odehrává v cizím světě kde prakticky zmizely všechny známé postavy. Korunu tomu dává podivné finále v Japonsku. Tvůrci to zabili, podobný pocit jsem kdysi měl z poslední série Brutální Nikity. Dnes už bych 5 hvězdiček nedal, ale za to co pro mě tyto seriály kdysi znamenaly nadhodnotím rád.

• 27.12.2019  15:17
    Herkules (TV seriál) (1995)

Nasledováno všech 111 dílů + 5 filmů, souběžně sledováno s Xenou. Nastal čas obhájit svých 5 hvězdiček. Herkules a Xena byly v 90. letech spolu s Krajními Mezemi moje nejoblíbenější seriály. Staré řecké báje jsem miloval už jako dítě, Herkules pak přišel se vším, co se dítěti/teenagerovi mohlo v té době líbit. Nechyběla tu akce, romantika, dobrodružství, magie, bohové, životní pravdy, humor, plejáda vedlejších postav a spousta historických, bájných i dalších událostí. Dá se říct že některé věci formovaly to jak jsem přemýšlel, případně můj zájem o bojové umění a fantasy a seriál mě pomohl i v těžkých chvílích jako únik. A po letech? Spousta toho dobrého zůstala. Herkules je především o dobru, kde dvojice hrdinů prochází světem, pomáhají kde se dá, bojují proti zlu, za spravelnost a ideály. To už dnešní "realistické" seriály moc nenabízí. Ty některé životní pravdy stále přetrvávají, například nemá smysl stěžovat si na osud, ten si tvoříme sami. Jsou tu báječné postavy - Herkules je silák, ale hláškující, sebeironický, občas nemotorný v určitých věcech, jeho přítel Iolaos je občas šašek, smolař a děvkař ale i přes menší postavu a žádné superschopnosti hrdina. Pravé kouzlo spočívá v postavách, které se pravidelně objevují - vychcaný obchodníček Salmoenus, král zlodějů Autolykos, celý panteon bohů - zlotřilý Áres, povrchní blondýnka Afrodita, mizerný otec Zeus, ztělesnění zla Héra kterou první 4 série neuvidíme a další a další. Velikým kouzlem je všudypřítomný humor - ať už sebeironické hlášky, slapstickové honičky i bitky a spousta anachronismů, které křičí - neberte to vážně, je to zábava. A tak narazíme na módní přehlídku, různé sporty, vynálezy, moderní šaty, prodavače fastfoodových blivajzů Falafela a vše je upraveno tak, aby to vypadalo starověce. A pak jsou tu náměty - většinou čerpající z řeckých bájí, bohů, ale půjčující se odevšad jinak. Podíváme se na vznik olympiády, Atlantis, k Drákulovi, Herkules cestuje takže se účastní Ragnaroku, setká s druidy či Artušem. Občas zabrousíme i do sci-fi (cestování časem, paralelní světy). Nechybí ani ultimátní komediální díly z naší doby, kdy štáb natáčí seriál (a hrají je postavy ze seriálu). A je to zábava, právě proto že je to pestré a kašle to na nějakou historickou přesnost. Herkules ani nic jiného ostatně nejsou historické postavy. Přes všechnu srandu je to občas napínavé, akční a občas tragické (celá trilogie o poslední zlaté lani Sereně a její dozvuky, smrt Iolaa na celou sérii). Jedinou trochu slabinou jsou ty akce - boje s monstry jsou parádní, ale je vidět, že Herkules nemá temnou stránku, nezabíjí a tak souboje s lidmi připomínají fackovačky Spencera a Hilla. Protivníci útočí po jednom, hrdinové používají spíše humorné zbraně, hodně se létá vzduchem a když má někdo zařvat, zařve tak nějak vlastní vinou. Ale žádné výčitky - choreografie je parádní, veškeré monstra i efekty velice slušné (což se o podobných seriálech říct většinou nedá). Poslední díl, kdy se po dobrodružství usmíří Zeus a Héra mi ukápla i slzička (škoda že to Xena svým nesmyslným Twilight of Gods zničila). Především je to parádně vytvořený svět, který nemá s bájemi ani historií nic společného, ale je zábava ho sledovat.

• 17.9.2019  10:29
    V (TV seriál) (1984)

Tak seriál je trošku nastavovaná kaše. Hned na začátku se ukáže, že Rudý prach, který zahnal Návštěvníky na útěk se vytrácí a jeho další vypuštění by znamenalo katastrofu. Mimozemšťani znovu obsadí Zemi a rebelové proti nim bojují. Z propracované ságy se spoustou postav se stala trošku taškařice, kdy zhruba 5-7 postav díl za dílem odvrací plány ufonů a většinou vyváznou z bojů s mnohonásobnou přesilou. Je to méně výpravné, člověk má pocit že sleduje jen lokální akce, nicméně ty akce jsou pořád skvělé a efekty vypadají také dobře. Kromě toho sledujeme ještě život na vesmírné lodi, který mi se všemi těmi intrikami, vztahy a podrazy a připomínal trošku Dallas či jiné soap opery té doby... ale opět je tu Diana, což je naprosto luxusní mrcha, díky které to stojí za to. Vůbec postavy to táhnou a především spousta známých herců - Ironside hraje typického tvrďáka a polozmetka, Mark "Pán šelem" Singer typického hrdinu, Lane Smith se objeví jako magnát. Ze všech nejlepší je ale Robert Englund - já ho mám zaškatulkovaného jako děsivého Freddyho Krugera a magora ze spousty dalších hororů, ale tady hraje jemného, trošku zmateného a neskutečně sympatického vesmířana Willieho na cizí planetě a musím říct, že mě naprosto dostal. Byl jsem zvědavý na konec - inu nějaké zakončení tu je SPOILER přijíždí vůdce a bude mír, ale tvůrci si nechali otevřená vrátka s bombou na palubě jeho lodi KONEC SPOILERU. Každopádně 80 léta byla na sci-fi docela skoupá a tenhle víceméně stojí za to.

• 10.9.2019  06:51
    V (TV seriál) (1984)

Druhá minisérie teprve dodala ty pořádné grády. Kdo je kdo je jasné, takže se nezdržujeme žádnými představovačkami. Mimozemšťani ovládají Zemi, kterou plánují vysát do sucha, na palubě lodi nad L.A. zuří boj o moc, pátá kolona otevřeně pomáhá rebelům a Diana dělá jednu zrůdnost za druhou. A na Zemi? K odboji se přidává chladný a bezcitný žoldák Ham Tyler, který ale přináší lepší zbraně, vybavení a taktiku. A odboji se pomalu začíná dařit, jejich akce jsou profesionální a jejich úspěchy zasahují mimozemšťany na citlivých místech. Kromě toho je zrozen hybrid, který by mohl obrátit válku v prospěch lidí. Nechybí tu spousta přestřelek, efekty jsou stále docela slušné a umírá se. A hodně. Zrádci a většina záporáků dostane co si zaslouží, ale na straně rebelů umírá dost postav a zabolí každá jedna z nich. SPOILER Finální útok a vítězství je proto dostatečné zadostiučinění, jen Diana zmizí. A zajímalo by o mě o čem po vítězství rebelů bude seriál? Každopádně parádní záležitost a 5*.

• 10.9.2019  06:36
    V (TV film) (1983)

Jeden z kultů mého dětství, na který jsem koukal v době, kdy jsem ještě ani netušil co to je sci-fi. Jak to dopadlo dnes? Překvapivě slušně. Na Zemi přilétají v 50 mateřských lodích Vesmířané (neboli Visitors), kteří jsou přátelští, vypadají jako lidé, nabízí technologie výměnou za jisté chemikálie. Postupem času to ale začíná být jinak. Nepohodlní lidé mizí, pod záminkou vědeckého spiknutí začínají mimozemšťani postupně přebírat vládu nad Zemí a rozhodně nevypadají jako lidé. Nechybí únosy lidí, jejich konverze a jejich plánem není nic jiného, než získat veškerou vodu z planety. Děj sledujeme optikou velkého množství hlavních postav. V centru dění je válečný reportér Mike Donovan, který má syna a jehož přítelkyně Kristin dělá mimozemšťanům tiskovou mluvčí. Je tu vědkyně Julie a několik rodin. Taylorovi, Maxwellovi, Bernsteinovi atd. Každý se k mimozemšťanům staví jinak. Někteří zakládají odboj, někteří tu skrytě, tu otevřeně kolaborují, někdo se zamiluje. A ani mimozemšťani nejsou jednotní - někteří ani netušili o plánech na invazi a na Zemi našli štěstí, jiní zakládají pátou kolonu. Pak je tu ultramrcha Diana, která se nezastaví před ničím, aby získala moc. Než člověk pozná všechny postavy, tak je to trošku nuda a nedá se říct, že by to bylo zrovna akční, ale akce plné laserů tu nechybí a kupodivu ani slušné efekty. Po zkušenostech ze sci-fi té doby (Galactica, Twilight Zone, Ray Bradburry) jsem čekal něco horšího, ale mimozemské lodě, čluny, interiéry jsou docela slušné. Solidní rozjezd a 4*.

• 2.9.2019  09:31
    Profesionálové (TV seriál) (1977)

Nasledováno všech 57 dílů, aneb dohnán jeden dlouho rozsledovaný a nedosledovaný seriál. Profíci jsou legenda. 57 případů, které nepotřebují nějakou ústřední linku, opakující se záporáky a většinou ani moc klišé. Na ploše 50 minut dokáží ve většině případů vymyslet parádní příběh. Nikdy to není nuda, nikdy to není stejné. Občas se spíše vyšetřuje, občas se hodně střílí a bojuje. Jednotlivé náměty oscilují mezi politickými thrilery s různými teroristy, zahraničními tajnými službami (byla studená válka - ale nikdy to není prvoplánové). Objeví se ale také spousta domácích šmejdů, často na nejvyšších místech a samozřejmě se čas od času střetneme se standardními zločinci. Akce je špičková, hrdinové opravdu profíci, takže se trefují a umí parádně rvát, emoce jsou minimální (ale o to silnější když přijdou). Nechybí parádní atmosféra, úžasná znělka, je tu humor, není tu politická korektnost a ani moc žen (většinou pouze jako sexuální objekty). Občas překvapí i nečekaně špatný konec, či opravdu nezapomenutelný velkolepý díl (Liščí doupě na střeše). A to vše s nesmrtelnou trojicí hrdinů - cynický exžoldák, ranař a děvkař Bodie, trošku méně cynický expolda a frajírek Doyle a tvrdý, inteligentní a nesmlouvavý šéf Cowley. Zkrátka legendární seriál na 5*.

• 21.8.2019  04:54

Dementní film a naprosto zbytečná facka všem fanouškům seriálu. Já vím, že jsem seriálu vytkl milion věcí, ale oproti tomuhle je to veledílo. Především se modernizuje, takže modernizací prošlo sídlo Rangerů, Walkerovo auto i domov a i policejní postupy. Je tu spousta CSI na čemž je postaven i jeden z dvou případů - falešně obviněného Rangera. Zmizela Sydney, Trivette se objeví na jednu scénu a místo nich sledujeme dva nezajímavé Rangery, z nichž osud jednoho mě měl zajímat... nezajímal. Druhý případ se týká super tajného čipu, který chtějí ukrást severokorejští agenti a neváhají proto nahánět malého kluka. Opět se to sem nehodí, z celého filmu navíc zmizela veškerá atmosféra seriálu. Většinu času je to navíc docela nudné, jediné plus jsou opravdu akrobatičtí Korejci, na které kupodivu Chuck Norris ještě docela stíhá. Já vím scénář, ale je vidět, že je ve formě, oproti o 29 let mladšímu Judsonu Millsovi, který na to evidentně nemá. Korunu všemu nasadil naprosto idiotský konec s SPOILER smrtí Alex. Zkrátka zbytečný film.

• 21.8.2019  01:22
    Walker, Texas Ranger (TV seriál) (1993)

Nasledováno všech 203 dílů. Jak hodnotit seriál, kterého jsem s obrovskými pauzami sledoval přes rok? Seriál, který byl na začátku slušnou akční podívanou a ke konci se stal pomalu parodií? Jen snad slovy nikdy víc nekonečný seriál. Walker začíná jako klasický policajtský seriál 90. let. Máme tu drsného kovboje Walkera co umí karate, trošku nerdovského parťáka Trivetta se zálibou v počítačích a sportech. Starého rangera CDho se svým barem a spoustou historek a inteligentní a ehm celkem hezkou právničku Alex. Řeší se tradiční zločiny, vyšetřuje se, zločinci střílí, rangeři střílí, akorát to většinou končí nějakým karate soubojem. Je tu kovbojská atmosféra, ranč, koně a indiáni což doplňuje indiánský strýček Ray. Postupem času se z toho stává výchovná a křesťanská agitka. V rámci té se čím dál míň střílí a čím dál víc mlátí, ke konci 8-9. série, kdy přibydou dva karate herci je to už neúnosné. Scénář zátahu je takový - rangeři přijdou se zastrčenými zbraněmi/rangeři na někoho skočí zezadu a nastane mela. Je to únavné, protože hrdinové nemůžou nikdy prohrát, sám Walker prohrál snad jednou za celý seriál (a to jen první kolo). Každý pako co vidí odznak okamžitě bere klacek/cokoliv a vrhne se na poldu. Prostě úmorná hovadina. Řeší se závažné problémy, takže tu máme dětskou šikanu, gangy, stalking, rasismus, bezdomovce, postižené, domácí násilí, AIDS, znásilnění, uprchlíky, životní prostředí, nespravedlivě odsouzené, dětské porno, šikanované nájemníky atd... vše s elegancí buldozeru. Do toho čím dál více postav věří v Boha, mluví o Bohovi, modlí se... a samozřejmě nadpřirozeno. Nechybí tu boží zázraky, jasnovidectví, duchové, reinkarnace, telekineze, kouzelné předměty, snové předtuchy. Nechybí ani troška sci-fi, takže se objeví i mimozemšťani, genetický supervoják, umělá inteligence, sonické dělo a cestování časem. Třešničkou na dortu je mizení postav, některé se dočkají aspoň zmínky (Ray, CD), některé ani to ne (Carlos, Trent). Naprosto kožený Chuck Norris, kterému jsem většinu seriálu (ke konci jo) ten vztah k Alex nevěřil. Nemůžu říct, že mě spousta dílů nebavila, že spousta objektivně trapných věcí nebyla pro mě fajn. Občas mě chytl i nějaký ten závažný námět, protože z toho nečpí tolik politická korektnost, která by tam byla dnes. A pořád je to asi nejdelší a občas i nejvýpravnější akční seriál 90. let. Jen ty 3* berte hodně z rezervou, sestřelit na 2* seriál co jsem sledoval rok se mi nechce, zvlášť když tady vidím 33%.

• 27.6.2019  16:15

Hloupočký horor, aneb když vybere "suprový horor" ženská. Šestice teenagerů v zábavním parku je kosena chcípákem a nezajímavé masce poměrně nezajímavými mordy. Většinou dominuje nůž, jediná slušná scéna je rozmáznutí hlavy palicí. Teenageři jsou klasicky na ranu, jejich žvanění mě uspávalo, konečné zúčtování se nekonalo, jelikož ustoupilo "šokující" pointě, stejně tak odhalení kdo je vrah jsme se nedočkali. Jediné plus jsou kýčovité ale v reálu zajímavě vypadající kulisy strašidelného parku (ty ruce), jinak podobné slashery uměli v 80. letech mnohem lépe.

• 13.6.2019  06:41

Westernová detektivka v relativně akčním podání. Sturges měl nejlepší filmy teprve před sebou, Widmark byl slušný herec, ale žádný klasik. Jeho hrdina je zaťatý pistolník, který se snaží objasnit záhadu - šestice mužů našla zlato, pět z nich pobili Apači a mezi nimi pravděpodobně i jeho otce. Šestý muž zmizel a stal se z něj bohatý farmář. A jak se hrdina přibližuje k odhalení onoho šestého muže, napadla mě jedna možnost, která se nakonec ukázala být pravdivá. Nebylo to špatné, je tu pár přestřelek, plejáda vedlejších postav, indiáni opět jako záporáci. Na druhou stranu to nebylo nic, co bych si za týden pamatoval.

• 13.6.2019  04:46

První film a western roku 56 - natočený neznámým režisérem s neznámým hercem v hlavní roli. Takže to pochopitelně nestálo za moc. Nezajímavý a nesymaptický děda pronásleduje 7 mužů, co zabili jeho ženu a ukradli 20 tisíc. K tomu se přidává jeden naivní farmářský pár a Lee Marvin v roli zmetka, který to hraje na obě strany. I přes krátkou stopáž je to nuda, indiáni jsou opět za "maso" a pár přestřelek ve skalách to nezachrání. Jediné plus je skvělý (a už šedivějící) Lee Marvin, jinak po právu zapomenutelný western.

• 25.5.2019  10:21
    Marty (1955)

Jako poslední film roku 1955 jsem si tradičně nechal oskarovku za nejlepší film. Martyho jsem kdysi při shánění těchto filmů nesehnal, není divu, není to příliš známý ani zásadní film. V podstatě bych řekl, že je to film úplně obyčejný - stárnoucí řezník se poflakuje s kamarády, žije s matkou a poslouchá řeči, že by se měl oženit. Potkává ženu, která je na tom podobně jako on a vzplane mezi nimi láska. Což se najednou nezdá ani jeho matce která se bojí že bude na obtíž, ani jeho kamarádům kteří nechtějí ztratit parťáka. Všechno samozřejmě dobře dopadne. Marty neukazuje žádné osudové city, ani melodrama, jen příjemně normální příběh o začátku jednoho vztahu, navíc perfektně zahraný jak Betsy Blairovou, tak pro mě překvapivým Erneste Borgninem, který většinou hrával záporáky. Je to hezký film, 4* si zaslouží, ale na Oscara měly v roce 1955 dosáhnout jiné filmy - třeba Rebel bez příčiny.

• 24.5.2019  17:02

Další Deanův film a další nezpochybnitelná klasika. Na východ od ráje ale není filmem odrážející současnost, je to taková ta klasická rodinná sága, sklouzávající trošku do melodramatu, což není úplně můj šálek čaje. Jinak je to samozřejmě vynikající film - Dean hraje znovu fantasticky, znovu stejně rozervaného hrdinu, které hledá své místo ve světě. Je to hodně o vztazích - k matce která se jej vzdala a která je bezcitná obchodnice, k otci dobrosrdečnému farmáři který ale neumí dát najevo lásku a k bratrovi, kterému hrdina aniž by chtěl přebere sestru. Jak říkám, toho melodramatu je tam na mě až trochu moc, ale i tak se některé věty dají tesat do kamene.

• 16.5.2019  16:13

Tentokrát můžu pět hvězdiček dát s naprosto čistým svědomím. Rebel bez příčiny, slavný generační film není žádná nestravitelná klasika, ani zastaralá záležitost. Sleduje osudy několika mladých lidí, které spojí jediný den a noc. Judy schází láska otce, Platóvi chybí oba rodiče a má poněkud psychopatické sklony a hlavní hrdina trpí panovačnou matkou a slabošským otcem. A v jejich příběhu nechybí nic - gangy v kožených bundách s rychlými auty, nečekaná smrt, napínavé akční scény (souboj na nože, celé finále) které se můžou nejlepším tehdejším thrillerům. Vtipné prozkoumávání zámku, rodinné konflikty i nečekané milostné vzplanutí. A bohužel také dost smutný konec. James Dean byl naprosto vynikající a nechápu že nepřišla aspoň nominace na Oskara, ostatní také příliš nezaostávají, jen Dennise Hoppera jsem moc nepoznával. Tohle hledání sama sebe mi paradoxně připomenulo moji milovanou Horečku sobotní noci, ač jde o jinou dekádu i žánr. Parádní film.

• 16.5.2019  12:17
    Lady a Tramp (1955)

Je to divný, že první film z roku 1955 kterému dávám pět hvězdiček je animáč, ale Lady a Tramp si to zaslouží. Nádherná pohádka ze zlaté éry, kde funguje naprosto všechno. Humor, perfektní postavy, emoce, napětí i pěkné písničky. Lady je fenka se zlatým srdcem a zlatou rodinou, jenže té se narodí dítě a ona je odstavena na vedlejší kolej. Když se objeví příšerná tetička, utíká a potkává pouličního vořecha Trampa, který ji zasvětí do života na ulici. A tak spolu honí slepice, poznávají hrůzu útulku, bojují se zákeřnou krysou a samozřejmě vše dobře dopadne. Nechybí nezapomenutelná scéna se špagetou a Bella Notte už mi zní v hlavě.

• 16.5.2019  01:52

Billy Wilder mě tentokrát úplně nenadchnul, ale zase ani nezklamal. Ono co jde vymyslet na konverzačce na téma ženatý muž ve středních letech a mladá kočka. Navíc když se psal rok 1955 a řádila cenzura. A tak se samozřejmě nic nestane kromě pár nevinných pus, ale zato z toho má hlavní hrdina pořádné schízy, běhá, šílí, představuje si. Naprosto neznámý Tom Ewell je skvělý, Marilyn je pěkná a naivní. Hlavní hvězdou je ale sám Wilder, který to úžasně ozvláštňuje. Ať už snovými sekvencemi (drby, vražda), nadčasovými gagy (jak zabalit pádlo) a především skvělými nápady. V jedné scéně je tak parafráze na plážovou scénu z Odtud až na věčnost, v druhé prolamuje 4. rozměr (co když tu mám Marilyn Monroe). A samozřejmě slavná scéna nad foukajícím kanálem (překvapivě krotká). Ty 4* si to zaslouží.

• 11.5.2019  06:38
    Richard III. (1955)

Království za koně, nebo spíše za film. Prostě marná snaha, Shakespeare a já to nejde dohromady. Nepomůže ani tentokrát celkem dobrý příběh o hrbatém intrikánovi, který se chce dostat na trůn, ani to že příběh není úplně vycucaný z prstu. A ani ani to, že Laurence Olivier je v hlavní roli celkem dobrý. Prostě je to divadlo hrající si na film, kulisy jsou opravdu jen kulisy už na první pohled, v desítkách vedlejších postav jsem se ztrácel, sáhodlouhé dialogy a monology jsou nekonečné a celá ta kolosální nuda trvá dvě a třičtvrtě hodiny. Líbila se mi technicky povedená přehlídka duchů a také svedení ženy, která protagonistu nenávidí, to bych chtěl umět, jinak pro mě k neusledování.

• 10.5.2019  02:24

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec dávám tři. Pět lupičů a stará dáma docela zestárlo a chybí tomu drajv. To neznamená, že nejde o milý film - na jedné straně pětice ostřílených kriminálníků, na druhé straně roztomilá stará dáma jako jejich domácí, která je neustále vyrušuje při dokonalé loupeži. A když se ji rozhodnou oddělat, chybí jim k tomu kuráž a tak se začnou likvidovat mezi sebou. Samozřejmě jde o starý film, takže se moc násilí nedočkáme, zato tu nechybí ve finále pořádná porce černého humoru (projíždějící vlak). Obsazení je skvostné, ale bohužel jen na papíře - Guinness šíleně přehrává, Sellers tu zatím ve své první větší roli moc nepředvedl a Herbert Lom se jen tváří jako dokonalý vrahoun. Nejlepší je tak stará babka a posledních cca 20 minut.

• 6.5.2019  01:48

Popravdě mnohem drsnější než bych čekal. Myslel jsem si že vzhledem k roku vzniku to bude uhlazená verze Nebezpečných myšlenek. A zatím se tady učitel utkává s ukázkovými šmejdy, kteří se nezastaví před ničím. Pokus o znásilnění, dopisy jeho ženě, přepadení na ulici, loupežné přepadení. Nejvíce mě dostalo rozbití desek učitele, který je sbíral 15 let. Zkrátka sígři, kteří patří do kriminálu a ne do školních lavic, navíc s ukázkovým obsazením - Vic Morrow kraluje, ale ani 27letý student (sic!) Sidney Potier není špatný. Kdo chce vidět mladičkého Jamie "Klingera" Farra, má možnost. Bohužel v hlavní roli je absolutně nevýrazný Glenn Ford, který nemá co hrát, protože jeho učitel nemá ani autoritu, respekt, ani nedokáže zaujmout. A ten víceméně násilní happyend je divný. Ale každopádně finále s nožem je parádní a úvod a závěr obstarává jedna z nejzásadnějších písniček 50. let - Rock Around The Clock. Jak to, že si nezasloužila nominace na Oskara je mi záhadou.

• 4.5.2019  04:21

David Lean vs. červená knihovna podruhé (po Poutu nejsilnějším). Co naplat, když David Lean točil Dickense nebo později své velkofilmy, bylo to super, ale tady neměl co předvést. Ne že by se nesnažil - Benátky se svoji výpravou, kamerou a hudbou jsou úžasné. Sympatický je malý klučina i celá první půlka filmu, kdy stárnoucí Katherine Hepburnová poznává v odlehčeném duchu město, potkává různé lidi a užívá si slunné Itálie. A pak se objeví italský seladon, navíc ženatý a je to z toho slaďák jak blázen. Romantické výlevy, žena co neví co chce (a nedá pokoj dokud to nedostane) a dojemné loučení na konci. Prostě romantika z 50. let a nic moc pro mě.

• 28.4.2019  02:12
    Piknik (1955)

Tohle jsem si stáhl kvůli povědomému názvu (později mě došlo že ho znám spíše z jednoho sci-fi románu) a dvěma Oskarům. A je to taková pěkná sonda do obyčejného života roku 1955. Do malého městečka přichází tulák a obrátí život naruby všem. Praštěné puberťačce která se v něm vidí i místní královně krásy, která si má brát továrníkova syna, ale místo toho se nečekaně zamiluje. Je to taková banální historka, plná brebentění ženských, melodramatu a slziček, ale musím uznat, že William Holden je fantastický a ani ostatní herci nejsou marní. A vedlejší příběh o postarší učitelce, která s nadhledem odmítá stárnoucího seladona, dokud ji nedojde že ji ujel vlak je skvostný.

• 19.4.2019  23:12

Na tohle jsem kouknul jen proto, že film dostal tři Oskary, z toho jeden za písničku a tak jsem byl zvědavý. Co mám napsat - byla to načinčaná nuda. Krásná kamera, krásná hudba, zajímavé prostředí Hongkongu 1949, lehounké naťuknutí komunismu v Číně a jinak stokrát viděný příběh on a ona. Velikou lásku komplikuje fakt, že on je ženatý a ona euroasijka (hraná americkou herečkou). Je to přeslazený až běda, bez většího dramatu a nakonec SPOILER to skončí blbě. To jsem fakt potřeboval ve svém stavu romanťárnu se špatným koncem, za to hvězdička dolů KONEC SPOILERU. Oskarová písnička je průměrná, v 50. letech byly lepší oskarovky.

• 19.4.2019  18:09

Hawks uměl nadprůměrné filmy, ale tohle je čistý průměr. Hezká kamera, pěkné davové scény, ale první část je zoufale o ničem - faraon posedlý posmrtným životem dává budovat pyramidu. A buduje se a staví a lidi u toho zpívají, skoro jako v českých budovatelských filmech té doby. V druhé půlce se rozjede sice trošku zajímavé drama o hamižné a intrikující druhé manželce, ale zas tomu chybí aspoň trošku zajímaví herci. Co se mi nejvíce líbilo byl celý mechanismus pyramidy, jinak to nebyla blbost, ale ani žádný zázrak.

<< předchozí 1 2 3 4 22 44 65 86