Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Horor
  • Akční
  • Sci-Fi

Recenze (3 676)

plakát

Na svobodě (1978) 

První půlku jsem si myslel, že si Američani natočili hraný dabing francouzské klasiky Dva muži ve městě. Propuštěný kriminálník se snaží začít znovu, ale cynický kurátor (jedna z mnoha skvělých vedlejších roliček Walshe) ho nenechá dýchat a shazuje a ponižuje ho na každém kroku. Druhá půlka ale nabízí trošku jiný děj, ukazující že jednou kriminálník, vždycky kriminálník. Hrdina není nijak extra chytrej, neví kdy přestat a je to hajzl, který sbalí o polovinu mladší naivní holku (krásná Russellová) i když ví, že ji zničí život. Jakékoliv sympatie klesly na nulu při závěrečném střetu s jedním parťákem. Po slibném dramatickém začátku je to celkem obyčejné krimi bez jakéhokoliv napětí, drsných scén či vyústění. Nicméně Hoffman v titulní roli to pozvedá o tolik, že tomu musím dát aspoň 4*. Knír, kotlety, neupravené vlasy, hajzlovský pohled. Není si vůbec podobný, jde z něj strach a člověk ani nestíhá žasnout, jak tenhle většinou civilní chlápek naprosto s přehledem dává roli typickou spíše pro Pacina či De Nira. Geniální výkon na 4*.

plakát

Detektiv ze San Franciska (1978) 

Další retro krimikomedie s Falkem. Ten je jako drsný, frajerský bogartovský detektiv samozřejmě výborný a ani na vteřinu nepřipomíná ošuntělého Columba. Ve vedlejších rolích je spousta známějších jmen a tváří včetně překvapivě nezáporné Louise Fletcher. Bavilo mě jaký je hrdina děvkař, jak mrtvoly zůstávají v poslední pozici před smrtí a párkrát jsem se pousmál. Což je hlavní výtka - ten humor byl slabý, prostě občas někde pronese s kamennou tváří a toť vše. Čekal jsem ohňostroj nápadů jako ve Vraždě na večeři. Krimi příběh je spíše na pozadí, kdo, co, proč se moc neřeší a je to spíše než variace na noiry variace na Casablancu. Která je samozřejmě xkrát lepší než všechny její napodobeniny. Zkrátka průměrný příběh, průměrný humor, pěkně natočené a zahrané tak akorát na 3*.

plakát

Nečistá hra (1978) 

Krimikomedie, která jako by už byla z 80. let. Ve filmu zní dobové hity (v tomto případě dvě písničky u nás neznámého Barry Manilowa); v hlavních rolích Hawnová a prakticky debutující Chevy Chase, ve vedlejších se kromě Mereditha a Moora mihne také Brian Dennehy. Samotný film začíná jako solidní thriler, kdy mladou knihovnici chce někdo zabít, ona sama neví proč a nikdo ani policie ji to nevěří; přičemž nechybí pár řádně napínavých scén. Brzy se to však přehoupne do komedie, což je možná trošku škoda, protože to spojení mírně skřípe. Samotný vražedný plán je pitomý a přehnaný, záporáci karikatury. Ovšem některé komediální scény nemají chybu - nebohý trpasličí prodavač biblí nebo Moorův (disko)milovník amatér :) Navíc je tu i nějaká romantika a parádní honička ulicemi San Francisca. Já tenhle styl ala 80s mám rád, vyrůstal jsem na tom, tak si trošku nadhodnotím na 4*.

plakát

Modré límečky (1978) 

Nesourodý film stejně jako ústřední trojice. Kotto většinou hrál záporáky, Pryor komediální role a Keitel podivné týpky v nezávislých krimi. Dohromady mě k sobě jako trojice kamarádů nepasují. A stejné je to z filmem. Film hází komediální rozhovory, ale pod tím je to depresivní sociální drama. Mizerná, špatně placená práce ve fabrice, nekonečná buzerace, neschopní odboráři a starosti kde vzít na základní věci pro rodinu. Těžko ovšem člověk může mít k hrdinům sympatie, když si stěžují na nedostatek peněz a přitom vše propíjí v baru, nebo si udělají mejdan s koksem a děvkama. A krimi? Trojice se rozhodne vykrást odborářský trezor a vydírat odbory obsahem, ale pak neví co dál a neschopné odbory se rázem mění na všehoschopnou mafii. Moc se mi nelíbil ten žárnový mišmaš ani to jak to celé dopadne (i když to co udělá Zeke bylo reálné). Nicméně určité kvality to má a 3* si to zaslouží.

plakát

Hluboký spánek (1978) 

Původní Hluboký spánek jsem viděl před 8 lety, jako jeden z mála noirů se mi opravdu líbil, ale moc si z něj nepamatuju. Takže mě remake nijak nezklamal odklonem od originálu. Nová verze se bůhvíproč odehrává v "současném" Londýně, nabízí zcela nenoirový ošuntělý vizuál, prakticky nulovou atmosféru a Mitchum působí ještě mnohem starší než v Sbohem buď má lásko a ty jeho techtle mechtle jsou stěží uvěřitelné. Přes tyhle výtky je to ale v jádru poctivá, klasická kriminálka. Mitchum si to přes stáří herecky dává levou zadní, případ týkající se vydírání a zmizelého zeťáka je příjemně spletitý, plný postaviček z galérky, mrtvoly přibývají, občas přijde na radu olovo a pointa je výborná. Navíc jsou tu solidní herci - Fox, Reed a v poslední roli stařičkého generála zestárlý Stewart. Líbila se mi i pošahaná (a nahatá) Candy Clark a psychopatický zjev Richard Boone. Celkem vztato solidní 3*.

plakát

Pes baskervillský (1978) 

Zdá se mi, že jsem viděl více Holmesovských parodií než skutečných adaptací i když u Psa baskervillského už jsem dvě verze kdysi viděl při procházení hororů. Hororem nebyly ani starší verze a už vůbec ne tenhle film. Ostatně ani krimi to v podstatě není, je to komedie či spíše parodie toho nejhrubšího zrna. Dementní postavy, které do jedné vypadají jak kdyby utekly z blázince, dementní humor. Nakonec ale ten přístup práskneme tam jakýkoliv vtip ať už je sebe víc nevkusný celkem fungoval a já se s chutí zasmál na poště, u jednonohého na pohovoru či u nekonečně čúrající čivavy :) Jako bonus posedlá z Vymítače ďábla (takže přece jen trošku horor) a na konci jako deus ex machina vulkán :) 3* za to že jsem se nakonec celkem pobavil.

plakát

Hazardní hra (1978) 

A další nezáživná slátanina v řadě. Správně jsem odhadl, že to nebude mít s akčním filmem nic společného a zařadil si to spíše mezi krimi/thrilery, ale že to bude až taková nuda jsem nečekal. Nijací hrdinové, nijací záporáci, opravdu ohyzdná ženská, příběh jak z westernu - zlý velkostatkář/majitel autopřepravy se chce zbavit kovbojů/trackerů a tak používá najaté pistolníky aby je zlikvidovali. Westernu odpovídá i vidlácké country, kovbojské klobouky, naprostá absence zákona v prérii/na silnicích a závěrečný pistolnický souboj. Klišé na klišé, mrtvolné tempo a akce? Jedna pěkná honička s naloženými auty a závěrečná krátká honička a souboj, jinak nic. Za to 2*, ale s akčním filmem to teda nemělo nic společného, to už byli v 70s víc akční ty nejrůznější závodní komedie. PS: Dojmu z filmu nepomohlo sledování s anglickými titulky kde jsem bohužel vůbec nechápal celý ten kamioňácký slang.

plakát

Psí vojáci (1978) 

Zas jedna mizerná a nudná kriminálka. Psí vojáci (kdo proboha vymyslel ten překlad?) jsou krimi drama o třech postavách co se pustí do kšeftu s drogami. Zbabělý hajzlík do toho zatáhne kamaráda i manželku, manželka co má dítě, ale fetuje a kamarád tak trošku psychouš co mu manželku svádí. Na druhé straně zkorumpovaný polda a dva kriminálníci, kteří se o tom bůhví jak doví a obrátí půlku států pro pitomý dvě kila heroinu. Sympatie k postavám (navíc nezajímavým) na nule. V podstatě totéž jako Reiszův jiný film Gambler s postavami na zabití, navíc se to příšerně táhne a má to dvě hodiny. Nějaké plusy tu jsou - Nolte má charisma, celým filmem provází písničky Creedence Clearwater Revival a ve finále je celkem slušná přestřelka (jediná akce ve filmu). Konec ovšem zcela na zabití. Čili víc jak 2* to nebude.

plakát

Kdo zabíjí nejlepší evropské šéfkuchaře? (1978) 

Netradiční americko-evropská koprodukce, která se díky účasti několika zemí odehrává po celé Evropě a kde si menší role střihli francouzští klasici Cassel, Noiret a Rochefort. Je to tak z 80% komedie a z 20% krimi, přičemž komedie to není nijak třeskutá, ale příjemná. Šarmantní ústřední dvojice Segal a Bissetová která se kouzelně dává znovu dohromady, svérázní šéfkuchaři kteří se rozkošně nenávidí a pro které je horší než zemřít nebýt nejlepší. A kupodivu všechny strká do kapsy Morley jako neodolatelně nenažraný snob :) Je tu spousta lahůdek, sympatické osazenstvo a milý humor. Nejvíce mě pobavila hádka při tanci, která rozhádá celý sál :) Jako krimi to je spíše na pozadí, vraha jsem uhádl i s motivací zhruba v půlce. Nicméně kdo a proč je vlastně docela slušné, nechybí jedna pěkná mrtvola a ve finále je to i celkem napínavé. Takže možná trošku nadhodnocené 4*. PS: Režisér Ramba Kotcheff měl z toho co jsem viděl celkem zajímavý stylový i žánrový rozptyl.

plakát

Mosazný terč (1978) 

Další z řady průměrných až mizerných kriminálek z roku 1978. Tohle podle námětu a obsazení vypadalo na výborný válečný thriler, ale opak je pravdou. Na začátku je ukradené zlato, jehož osud se nedovíme, generál Patton po úvodu mizí ze scény a na ni přichází absolutně nezajímavý vyšetřovatel, který velmi pomalu, nudně a nezáživně pátrá po tom kdo chce Pattona zabít. Teda pátrá... ono vyšetřování ani v podstatě neexistuje. K tomu banda pletoucích se vojáků, nezajímaví (Cassavetes, Kennedy, Vaugh) či totálně zbyteční (Lorenová) herci a nulové napětí, protože člověk ví jak to s Pattonem dopadne. 2* jen za těch pár pěkných vražd a přestřelek, výbornou finální likvidaci padoucha a originální námět.