Útěkář (1957)

Britský válečný film o nacistickém "útěkáři" natočený 12 let po skončení války? Inu proč ne. Máme tu pilota von Werryho, který po sestřelní odolá výslechovým metodám Britů a rozhodne se uprchnout. Rozhodne se tak třikrát, přičemž napoprvé jeho plán je takový marný pokus s podceněním počasí. Druhý pokus je parádní, von Werry se problafuje s neodolatelným charismatem jako holandský pilot až do kokpitu letadla, kde je chycen. A třetí pokus probíhá v ledové pustině kanadsko-americké hranice a je to spíše takový mrazivý survival, trošku přitažený za vlasy s tím co hrdina přežije. Je to zajímavý film, který má dvě ale. Zaprvé fandit náckovi mi prostě nešlo, zvlášť když jde o film podle skutečné události. A zadruhé je to typicky britsky strohý, dokumentárně pojatý, černobílý film a chyběla mi tam trocha té Hollywoodské pompéznosti a známých tváří. Jinak celkem slušná zábava.

Sbohem, armádo (1957)

Tohle bylo těžké zklamání. Netušil jsem do čeho jdu, ale díky jinému filmu podle Hemingwaye Komu zvoní hrana jsem čekal podobnou strhující klasiku. A místo toho jsem dostal já nevím... nějakou podivnou směsku. Mladý Američan přijíždí do Itálie, seznámí se s pohodovými kamarády a vše probíhá jako pohodový příběh, než se zamiluje do sestřičky. Po podivné komediální scéně, která jako by vypadla ze Žhavých výstřelů následuje melodramatické peklo s nehezkou ženou plné nekonečného ujišťování se jak se oba moc milují. Pak se film zázračně rozjede - bombardování a útěk z pekla, pochod smrti, zhroucení starého přítele, polní soud, dramatický útěk ze země to jsou scény ze čtyřhvězdičké klasiky. A pak se opět dostaví idylka ve Švýcarsku a nuda, nuda a nuda. Dva nijak zvlášť dobře hrající herci hrají postavy, jejichž láska mě prostě nezajímala. A nakonec SPOILER přijde brutální konec, kdy hrdinovi při porodu zemře dítě a pak i jeho milovaná. Takže sledujete 2,5 hodiny romantickou limonádu která skončí blbě. Vím že to takhle Hemingway asi napsal, ale nebavilo mě to, 2* jen za těch pár slušných scén.

Bůh to vidí, pane Allisone (1957)

Druhý Mitchumův válečný film z roku 1957. Tentokrát nehraje geniálního kapitána jako v Nepřítel pod hladinou, ale prostého mariňáka, který ztroskotá na pustém ostrově s tou nejnepravděpodobnější společností - mladou jeptiškou. Spíše než o válečný film se jedná o takový lehký survival. Válka prochází kolem v podobě objevujících se a mizejících Japonců, až ke konci se hrdina trošku zapojí. Jinak je to spíše konverzačka, navzdory mé představě prostá jakýchkoliv velkých citů či vzrušení. On sice má zájem, ale do konce filmu si říkají "madam" a "pane Allisone" a jejich vztah zůstane v rovině přátelství. Pěkný pohodový film, který ale není žádným velkým zázrakem.

Nepřítel pod hladinou (1957)

Na tenhle film jsem byl hodně zvědavý ze dvou důvodů - jednak jsem ho mockrát viděl v programu Novy, ale nikdy se na něj nepodíval a jednak kvůli Oscaru za efekty, což je spolu s nejlepší písní pro mě po nejlepším filmu nejzajímavější kategorie. Jako to dopadlo? Inu Robert Mitchum a Curd Jurgens hrají spolu uprostřed Atlantiku lodě se vším tím "zásah" "mimo". Je to taktická hra plná nervů, zato prostá veškeré ideologie. Oba jsou kapitáni do morku kostí, zajímá je válka a její čest a ne nacismus či boj proti němu. Je to trošku nuda, podpořená tím že mě tyhle filmy zrovna moc neberou. Ale finální střetnutí a "head on" je parádní a je gentlemanský konec je natolik úžasný, že mě to nakonec přinutilo dát o hvězdičku víc, než jsem původně zamýšlel. Jen toho Oscara za efekty jsem moc nepobral, pár lodí, torpéd a nějaké trosky na konci není nic zvláštního, zjevně v roce 1957 nebyla konkurence moc velká (či spíše nulová).

Přestřelka u O.K. Corralu (1957)

Největší, nejznámější a také nejdelší western roku 1957. I nejlepší? Těžko hodnotit. Přestřelka u O.K. Corralu vypráví notoricky známý příběh Wyatta Earpa, Doca Holidaye a jeho bratrů. Dvouhodinová záležitost směřuje k legendární přestřelce, která je natočena naprosto famozně a dokonce se tu objeví i nějaká krev. Zbytek před tím je více než slušný. Burt Lancaster stvárnil klasického zaťatého, kladného šerifa, ale film si krade Kirk Douglas v roli gamblerského, nezodpovědného Doca Holidaye, který umírá na tuberu, kašle na svoji lásku, neváhá zabíjet, ale přesto se staví na správnou stranu. Ti dva jsou největšími plusy filmu, ale našly by se i výtky. Je to trošku utahané, zbytečně zahlcené romantickým balastem a další bratři Earpové či Clantonové nejsou v podstatě představeni. Ve vedlejší rolích se přestaví mladičký Hopper a také DeForest Kelly (dr. McCoy ze Star Treku). I přes výtky o fous western roku 1957.

Šerifská hvězda (1957)

Do městečka přijíždí stárnoucí lovec odměn Morgan (Fonda), který se setkává s nepřátelstvím, ale s mladým "greenhornem" šerifem, kterého tak trochu proti své vůli učí, jak si získat respekt a být dobrým šerifem. Spřátelí se s vdovou a malým klukem, honí se tu dvojice vrahů a je tu potížista, který by rád lynčoval. Šerifská hvězda je výborný černobílý western, kterému nechybí nic. Skvělé hlavní postavy jsou podpořené výbornými hereckými výkony - Fonda je samozřejmý, ale mladý Perkins v ničem nepřipomíná toho magora z Psycha, naopak je to ukázkový zápaďácký zelenáč s dobrou povahou a ideály, který lovec odměn dávno ztratil. Nechybí i slušné vedlejší postavy, fajn dialogy, je tu trocha akce i napětí a vše končí klasicky soubojem jeden na jednoho. Žádná nadčasová klasika, ale slušný western na 4*.

3:10 Vlak do Yumy (1957)

Remake jsem nikdy neviděl, takže nemám s čím srovnávat. Černobílý originál je každopádně pokus natočit něco ve stylu V pravé poledne. Pacifistický farmář Evans se připlete k chycení šéfa lupičské bandy Wada a shodou okolností je to právě on, kdo ho nakonec jako jediný hlídá v jednom motelu, než přijede vlak do Yumu. K městečku se blíží jeho banda, lidi co by měli pomáhat ztrácí odvahu a Wade zkouší první i poslední, aby Evanse zlomil - provokace, přátelství, uplácení i jemné vydírání. Je to taková psychologická hra, věřím že s lepšími herci by to byl strhující zážitek, ale bohužel tady je nadprůměrný pouze Ford, Heflin mě moc nebavil a je to trošku nuda. A člověk čeká celý film na nějakou akci... jenže ta nepřijde. Konec je možná napínavý, ale rozhodně ne akční a navíc vysoce nepravděpodobný a nesmyslný. SPOILER Zločinci propásnou x šancí jak Evanse odpravit a Wade stižen Stockholmským syndromem ochotně spolupracuje. Takže jenom za 3*.

Noční přepadení (1957)

Noční přepadení je takový tradiční western. James Stewart hraje expistolníka, který je najat na ochranu vlaku, vozící peníze dělníkům. Vlak byl už třikrát přepaden, dělnící zuří a vedení mu poté co před pěti lety nechal jít jednoho z bandy nevěří. Je to sice celkem standardní western, ale díky jiskrným a občas i vtipným dialogům to celkem odsýpá a to nejen na straně dobra, ale i v bandě, kde vynervovaného vůdce vytáčí drzý Utica Kid. Zhruba po hodině ale dojde k zvratu vyspoilovaném v obsahu, totiž že Utica Kid je bratr hlavního hrdiny. A právě díky vztahu obou bratrů na konci a díky naprosto parádní přestřelce u pily to nakonec stouplo u mě na 4*. Díky slušným postavám, spádu, akci a celkem dobře hrajícím hercům v čele s Jamesem Stewartem si to tenhle film zaslouží.

Čtyřicet pušek (1957)

Nemůžu si pomoc, ale absolutně mě to nechytlo. Černobílý western, kde hrdina se dvěma bratry přijíždí do malého městečka, které ovládá mocná rančerka se 40 jezdci. Člověk by čekal vzhledem k počtu nepřátel i k délce svižný akční 0western a ona to byla nuda, že jsem v poledne málem usnul. Scénář by byl rád zamotaný, ale šustí papírem a ty "zvraty" jsou nesmyslné. SPOILERY! Je to zkorumpovaný šerif, vraždící bratr rančerky, která ač získala obrovskou politickou moc je vlastně asi hodná, hrdina se do ni zamiluje, ale nakonec ji neváhá postřelit, aby dostal jejího bratra a odjíždí bez ní. KONEC SPOILERů. Je tu sice pár překvapivých scén (tornádo), ale málo akce, postavy nedávají smysl a navíc je hrají víceméně bezejmenní herci.

Muž z Arizony (1957)

Western jako kulisa k thrilleru s rukojmími. Trojice zločinců chytí pro výkupné dceru boháče, jejího zbabělého manžela a starého pistolníka. Film je krátký a rychle uteče, záporáci jsou celkem zajímaví, závěrečná akce ujde. Na druhou stranu se většinu filmu nic neděje, hrdina je starý a nevýrazný, chybí tu lepší herci i jakékoliv překvapení. Nic co by mě extra prudilo, ale také nic co jsem stokrát neviděl. Průměr mezi 2-3 hvězdičkami, ale vzhledem k tomu, že do hodiny nebudu tušit o co šlo, tak dávám 2*.