Miluj mě něžně (1956)

Western od neznámého režiséra s neznámými herci a Elvisem. Ten (ne)hraje zhruba na stejné úrovni jako ostatní, ale především parádně zpívá pár neznámých písní a megahit Love Me Tender (kde byla nominace na Oskara za píseň?). Jinak je to celkem o ničem western o partě vojáků, kteří na konci války ukořistí peníze a když válka skončí, rozhodnou si je nechat. A hlavní hrdina, který se po 4 letech vrací ke své lásce zjišťuje, že si ji vzal jeho bratr. Je to dost utahané, černobílé (obrazem i postavami) a to drama na konci úplně zbytečné (stačilo si promluvit). Navíc to končí zbytečně tragicky, takže mé váhání mezi 2 až 3 hvězdičkami se vyřešilo. Nemám rád špatné konce 2*.

Obchodník s deštěm (1956)

Obchodník s deštěm určitě není western, ta iluze zmizela s prvním auťákem, který se objeví na scéně. Není to ani komedie i když je tu pár vtipných scén. Je to krásný, dojemný film o jednom nečekaném setkání. Lisa je stará panna, která žije s dobráckým otcem a dvěma bratry - trošku přitroublým Jimem a inteligentním ale lehce bezcitným Jonášem a pomalu se smiřuje s tím, že je stará, ošklivá a nikdy se nevdá. Starbuck je podvodný obchodník s deštěm, který cestuje z města do města, v patách má zákon a nepřináší déšť. Přináší ale sny, fantazie a otevírá zamčené srdce. Obchodník s deštěm je v podstatě melodramatická divadelní konverzačka, ale naprosto skvostná, Hepburnová i Lancaster jsou fantastičtí, ostatní herci také nezaostávají, vtipné dialogy střídají ty dramatické či dojemné. Ano je tu občas teatrální přehrávání a námět je v podstatě banální romance, ale koho nedostane scéna ve stodole nebo finální rozhodování (nebo úplně závěrečná scéna) tak nemá srdce. Parádní klasický Hollywood.

Jubal (1956)

Druhý Davesův western (širokoúhlý a barevný) z roku 1956 a mnohem slabší záležitost. Tulák Jubal (Ford) přijíždí na ranč, kde si získá práci a přátelství rančera Sheba (Borgnine), ale nepadne si do oka s předákem Pinkym (Steiger). A pak je tu ještě Shebova žena May, která Sheba nemiluje, protože se k ní chová jako buran, táhla to s Pinkym a teď nevynechá jedinou příležitost, aby zkusila svést Jubala. A průser je na světě jako vždy, když se ženská dostane mezi dva kamarády. Průser je celkem i samotný film, místo pravého westernu se jedná o melodrama s burácející hudbou, vypjatými emocemi a nulovou akcí. Když připočítáme ještě i mladou katoličku, jedná se o milostný pětiúhelník, což bylo na mě moc. Nebýt skvělých hereckých výkonů (hlavně Steiger, Borgnine a v menší roli Bronson), šel bych s hodnocením i níž. Slabé 3*.

Poslední vůz (1956)

Po hrozně dlouhé době jsem zatoužil vidět nějaký prastarý film a vrátil se k roku a žánru kde jsem naposledy svou pouť po Hollywoodu skončil - 1956 a westerny. Poslední vůz je druhý western Richarda Widmarka z toho roku a o fous lepší než rána na oplátku. Widmark hraje vraha a bílého Komanče, který se po přepadení Apači stává jedinou šancí šesti mladých lidí dostat se do civilizace. Apači jsou opět pojati jako vraždící tlupa, ale tentokrát je k tomu celkem logický důvod a Widmark pod maskou bezcitnosti skrývá překvapivě silný charakter a zcela odlišnou indiánskou mentalitu. Je to takový westernový survival, přičemž vedlejší postavy jsou o ničem, akce tu moc není a finální střet je celkem odbytý. Ale Widmark to táhne a drží na pomezí 3-4 hvězdiček a skvělé finále u soudu nakonec rozhodlo o 4*.

Zóna soumraku (2002) (seriál)

Nasledováno všech 44 dílů. Původní Twilight Zone jsem neviděl, verzi z 80. let hodnotil před časem jako průměrnou. Verzi z roku 2002 jsem už kdysi viděl a dal jsem ji druhou šanci. Je to klasická antologie - najdou se tu parádní příběhy na pět hvězdiček i utahané sentimentální limonády. Nechybí tu slušní herci, občas je tu i nějaký efekt nebo akce, ale většinou příliš ne. Další Krajní Meze to opravdu nejsou, jsou to spíše nadpřirozené příběhy než nějaké hard sci-fi či horor. Jednotlivé díly: 1. Osada Evergreen: Rodinka přijíždí do komunity, kde platí přísná pravidla a pořádek, ale co s rebelující dcerou? Ohraný námět a s nereálným vyústěním (3/5. 2. Smrt: Doktor na pohotovosti potkává smrťáka, který si chce vzít dovolenou. Skvělý námět, dobře zahraný a brutální pointa (5/5). 3. Svědomí: Mladý muž nepomůže černochovi, který umírá a záhy se začíná měnit na něj. Slušně napínavé, i když trochu sluníčkářské (4/5). 4. Milenci ze snu: Komixový kreslíř si stvoří milenku snů, ale ta si žije vlastním životem. Vztahová romantická nuda s debilní pointou (2/5). 5. Kolébka temnoty: Cestovatelka v čase se vrací, aby zabila Adolfa Hitlera jako mimino. Parádní námět, těžká volba svědomí a otázka zda se opravdu dá změnit minulost (5/5). 6. Noční linka: Mladá žena je sražena autem a vypadá to, že autobus ji chce odvézt na druhou stranu. Zajímavý příběh, slušná pointa ale dost utahané (3/5). 7. Výpadky: Obyčejný zdravotník trpí výpadky paměti a vypadá to, že během nich plánuje zabít prezidentovu dceru. Parádní, napínavý thriler (5/5). 8. Oči mrtvého: Mladá žena vidí pomocí brýlí poslední okamžiky svého muže, který byl zavražděn a chce odhalit vraha. Pointa byla slušná, jen to má trošku look staré kriminálky 80-90. let (4/5). 9. Smyčka: Čistič bazénu prožívá dokola jeden den, ve kterém ho na konci zastřelí. Skvělá časová smyčka s perfektní pointou (5/5). 10. Hrdina: Týraný kluk si přivolá na ochranu barbara z komixu a my dostáváme stokrát ohranou rodinnou nudu (1/5). 11-12. Opravář I., II.: Po zásahu bleskem dostává opravář schopnost číst a také vysílat myšlenky a začne se měnit na bezohledného zmetka. Není to špatné, jen předvídatelné a mnohokrát viděné (3/5). 13: Krutá milenka. Mladík si koupí kytaru, která je prokletá, ale udělá z něj hvězdu. Opět předvídatelné a nezajímavé (2/5). 14. Nová verze: Mladá žena si přeje novou rodinu a vzápětí se všichni kolem ní mění, ale nikdo ji to nevěří. Rodinnou nudu vylepšuje zajímavá pointa (3/5). 15. Chraň a služ. Mladý polda zachrání šlapku před pasákem, ale ten ji pronásleduje i ze záhrobí. Trošku policajtské klišé s dementním koncem (3/5). 16. Vyvolení: Životní looser dostává novou šanci od mimozemšťanů, ale odmítá ji. Průměrný příběh vylepšují události v pozadí, které vedou k opravdu brutálnímu konci (4/5). 17. Smyslná Cindy. Programátor si vytvoří virtuální přítelkyni, která ale začne žárlit. Utahaná a pitomá slátanina (1/5). 18. Lov: Skupina vojáků se v budoucnosti vydá ulovit tajemného tvora. Akční, napínavé a díky parádnímu odhalení na konci jedna z nejlepších epizod (5/5). 19. Motivace: Uťáplý úředník dostává panenku, která ho pozvbuzuje aby se postavil tyransému šéfovi. Čistý průměr (3/5). 20. Ztracený ráj: Dva lidi najdou jakousi variaci na moderní ráj i s pokušením co tu číhá. Opět průměrné a dost moralizující (3/5). 21. Agentura budoucnost: Životní loser dostává šanci vyměnit si život s úspěšným boháčem, ale má to háček. Slušný příběh a slušná pointa (4/5). 22. Nalezený a ztracený: Úspěšný podnikatel dostává šanci změnit minulost a odčinit hřích mládí. Nudná, moralizující selanka (1/5). 23. Gabův příběh: Máme tu dalšího loosera, který po ráně do hlavy vidí chlápka, co mu způsobuje smůlu. Překvapivě vtipný a ke konci i velkolepý díl (4/5). 24. Poslední okruh: Na trati umírá závodník a jeho kamarád ho vidí jako ducha a nechápe nezájem okolí. Utahaný, nudný s pitomým koncem (2/5). 25. Cesta: Mladá žena se stává závislou na radách jasnovidce, celkem o ničem díl (2/5). 26. Varování: Květinářka dostává varování od muže, že ji v budoucnosti zabije a nikdo ji to nevěří. Slušný thriler se skvělým finále (4/5). 27. Paralelní život: Černošský raper prožívá svůj sen, ale v jiné realitě z něj policajti vymlacují duši. Drsné, ale moc tyhle gangsta náměty nemusím (3/5). 28. Výhra: Mladý gambler chce porazit kasino a získá šanci s kazeťákem vracejícím čas. Má to šmrnc a solidní pointu (4/5). 29. Značka: Člen gangu zabije jiného a jeho čin se objevuje nasprejovaný na zdi. Opět průměr s gangsta tématikou, která mě leze krkem (3/5). 30. Do světla: Mladá učitelka vidí záři na lidech kteří mají zemřít a snaží se zabránit tragédii. Skvělé finále a slušný i když klasický námět (5/5). 31. Ještě pořád je to dobrý život: V malém městečku žije 40 let muž s božskými schopnostmi, který terorizuje lidi a nikdo se mu nedokáže postavit. Jedinou šancí je jeho dcera. Naprosto parádní díl, jeden z nejlepších a luxusní finále (5/5). 32. Vetřelci v Mapple Street: V sousedství vypadne elektřina i mobily všem kromě jednoho domu, jak se zachovají sousedi? Mistrovská studie stádovosti a paranoie (5/5). 33. Druhá šance: Černoch se vrací po nehodě do roku 1968, kde poznává rasismus a má šanci změnit osud. Moc pěkný retro díl (5/5). 34. Únos: Ženě je unesen syn a aby ho našla, musí se účastnit honby v reality šou. Poněkud absurdní námět, ale má to spád a brutální finále (4/5). 35. Hypochondr. Lékařka léčí pacienta, který si vysnil virus ze sci-fi knížky. Celkem průměr, ovšem závěrečná scéna tomu dává grády (4/5). 36. Blíženec: Vědec se vydá na vojenskou základnu zjistit co se stalo s projektem Gemini. Atmosféra, akce a brutální zvraty na konci. Spolu s Lov jeden z mála hard sci-fi dílů (5/5). 37. Proměna: Mladý kouzelník chce od starého mistra naučit jeho nejslavnější kouzlo. Celkem průměr s očekávatelnou pointou (3/5). 38. Sbírka: Mladá vychovatelka hlídá holčičku, která má strach ze svých oživlých panenek. Dětské, ale i lehce horororvé (4/5). 39. Otázka vkusu: V nejasné budoucnosti čeká žena na to, jak dopadla operace, která ji má zbavit děsivé ošklivosti. Mrazivá budoucnost, parádní pointa a pěkné zakončení (5/5). 40. Dům na útesu: Žena ztratí manžela a po roce od něj dostává vzkazy na fotkách. Ubulená romantická nuda (2/5). 41. Anděl strážný: Nevinně odsouzený čeká na smrt, ale něco mu pomáhá, aby nebyl popraven. Nebo je to jinak? Skvělá pointa a brutální finále (4/5). 42. Návrat domů: Problémový teenager dostává návštěvu od otce, který se jako voják měl ztratit v Iráku. Další zoufalá rodinná nuda (1/5). 43. Tma: Pětice mladých lidí vylije krev z prastaré aztécké nádoby a způsobí zmizení slunce. Jediná šance je někoho obětovat. Naprosto brutální psycho díl a nejlepší epizoda ze seriálu (5/5). 44. Žhář: Bezohledný podnikatel nechá zapálit dům a způsobí smrt dvou dětí, které se mu přijdou pomstít. Solidní duchařina a celkem slušný soft horor (4/5).

Avengers: Endgame (2019)

Avengers: Endgame je završení jedné mnohaleté éry skvělých komixových filmů. Ne každý díl se povedl na sto procent, ne každá postava se stala moji oblíbenou, ne všechny dějové zvraty, postavy a peripetie jsem si pamatoval. Nepochybuji, že mě toho v posledním filmu spousta uteklo, nepochybuji, že by se tomu jako filmu dalo spousta vytknout a předvést tu trapnou pseudointelektuální tirádu jako verbal. Ale seru na to. Endgame mě nabídl přesně co jsem čekal, tříhodinové epické završení jedné ságy a éry. Avengers se pokusí zvrátit zmizení půlky populace, ale zjistí že to nejde. Zdeptaní, zlomení, s novými životy se po pěti letech dávají dohromady, aby podnikli šílenou zlodějskou cestu časem, získali šestici kamenů a zvrátili dějiny. Jenže Thanos z minulosti to jen tak nenechá. Musím říct, že bych to čekal akčnější, místo toho jsem se dočkal spoustu časových perliček, emotivních proslovů a loučení. Vadilo mi to? Ani v nejmenším. Každá z postav si zasloužila svůj prostor. A finální epická válečná scéna mi to bohatě vynahradila. Tři hodiny utekly jako voda a pět hvězdiček je na světě, stejně jako sci-fi roku 2019.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

První díl mě vadil svou pubertálností, odklonem od kánonu a v podstatě vším. Druhý díl... inu zápory zůstaly. Středobodem vyprávění je stále to, jestli Peter Parker sbalí svou děsně "nezájem" kamarádku, milostné dobrodružství jeho obtloustlého kamaráda je z říše mokrých snů a v reálném světě nemožné a když se koukám na tu skupinu, co se vydává na výlet po Evropě, tak bílýho aby tam člověk pohledal lupou. JInak je to ale překvapivě slušné. Výlet po Evropě připomíná určitými komickými scénami Eurotrip, "nadšení" z opery u mladých lidí jsem naprosto chápal :) A příběh? Mysterio má slušný plán, svět po "bliknutí" je zajímavý a akční sekvence s elementály či armádami droidů jsou super. Užijeme si destrukci Benátek, Prahy či Londýna a závěrečný titulkový zvrat je mazec. Silné 3*

Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge (2020)

Někdy si člověk prostě musí udělat radost. První rkový Mortal Kombat s potoky krve, brutalitami, fatalitami, spoustou zápasů, spousta klasických postav a mytologie, která přesně sleduje první turnaj, ale přidává k němu novou dimenzi v podobě Scorpionova příběhu. Jasných 5*.

JAG (1995) (seriál)

Nasledováno všech 227 dílů. JAG je jedním z těch seriálů, které jsem v mládí sledoval, ale nikdy neviděl celé. V době počínajícího pirátění a stahování tu vždy byly atraktivnější věci, které jsem sháněl, ale přesto jsem ho jednou v životě chtěl dokoukat do konce a konečně se mi to splnilo. JAG je zvláštní seriál, který se měnil ve spoustě ohledů. Měnil se v závislosti na době a měnil se stylem vyprávění a příběhů. Harmon Rabb jr. a Sarah "Mac" MacKenziová (která po 1. řadě vystřídá nezajímavou Meg Austinovou) jsou dva právníci JAGu, kteří řeší veškeré případy spojené s námořnictvem či námořní pěchotou. Protože seriál začíná v půlce 90. let, odpovídá tomu styl i směřování příběhů. Rusko je stále víceméně nepřítel, jsou tu Korejci, Číňané, Kubánci, stín války ve Vietnamu. Přestože jsou hrdinové právníci, ona je mariňačka a on špičkový pilot a tak se jedná většinou o vyšetřování se spoustou akcí, cestuje se do jiných států, je tu spousta vojenské techniky. Díky spolupráci s agentem CIA Webbem se hrdinové připlétají do různých špionážních případů, teroristických spiknutí či mezinárodních průšvihů. Nechybí tu pátrání po Harmově ztraceném otci, je tu nemesis v podobě šíleného agenta Palmera; u soudu vidíme hrdiny výjimečně. Občas je tu i nějaký náznak paranormálna (nejspíše po vzoru Akta X). To jsou zhruba první 4 řady a tak na 4*. Od páté řady začne změna. Akce ustupuje soudním dramatům, v soudní síni tráví hrdinové většinu času. Je to realističtější, ale čím dál nudnější. Na jeden díl jsou většinou dva příběhy z nichž ani jeden nemá potřebný draj, často zředěný nějakými emočními problémy hrdinů. Ke konci se mění situace - válka s terorem v Iráku a v Afganistánu a seriál se stává progapagandistickou obhajobou americké vojenské politiky a padá to až někde k 1*. Místo tradiční akce se objevuje moderní válka v Iráku, která měl moc nebrala. Náměty jsou často hrozné hovadiny, politicky korektní témata atd.. Jsou tu mraky vedlejších postav, které jsou z 90% nezajímavé figurky a tak to táhnou ty prověřené. Zmatkařský, ale lidský Bud Roberts s nímž projdeme za seriál spoustou peripetií vztahu s jeho Harriet včetně nečekaných tragédií. Charismatický, přísný a spravedlivý admirál Chegwidden. A Harm s Mac. Zpočátku vyprázdněné figurky, které postupem získají hloubku - dva krásní lidé, posedlí prací, neschopni pořádného vztahu, kteří se kolem sebe 9 let motají a nejsou schopni udělat krok k tomu druhému (SPOILER - což scénáristi vyřeší v 15 minutách posledního dílu). To že si hrdinové po tom všem, co spolu prožili i po 9 letech důsledně vykají je podle mě dabingový fail, přímo epic fail. Trošku mi tím připomínali Muldera a Scullyovou. Každopádně herecky, technicky (akce, technika) bez výhrad a obdivuji seriál, který přešel z dob Odpadlíka a Walkera do dob CSI a Prison Break a udržel si jisté kvality. I přes všechno ale více než 3* nedám.

Dlouhý polibek na dobrou noc (1996)

S bráchou jsme si pustili jeden z akčních filmů 90. let, který jsem osobně neviděl dobrých 15 let. A prostě to fungovalo. Harlin byl v té době ještě ve formě, scénář o mamině s amnézií a minulostí profesionální špionky trošku připomíná Bournovu trilogii. Není to samozřejmě tak propracované, ale odhalování kdo a proč ji chce zabít je poměrně slušné. Na akční thriler nechybí spousta slušných hlášek či komediálních scének, které obstarává neodolatelný zmetek v podání Samuela L. Jacksona a samozřejmě akce. Té není zas tolik, ale je stylová, plná originálních nápadů jak to fungovalo v 90. letech (bruslařská scéna, krytí se sniperkou) a samozřejmě vše končí opravdu monumentální explozí. Já byl spokojen ač na špičku akčního žánru toho roku jako je Skála či Operace Zlomený šíp to nemá, stále jsou to velice slušné 4*. Jen ta Geena Davisová upřimně řečeno nebyla žádná krasavice ani super herečka... ale u akčního filmu je to tak nějak fuk.