Akta X (1993) (seriál)

Nasledováno všech 201 dílů. Chci věřit nebo Pravda je tam někde venku. Legendární hesla k legendárnímu seriálu, který je pro mě jedním z pěti nejdůležitějších z 90. let. Seriály, které mě formovaly, byly pro mě kultem a daly základ mé sci-fi/fantasy duši - Akta X, Krajní meze, Xena, Herkules a Hvězdná brána. Akta X jsem v jisté době žral natolik, že jsem měl asi tři oficiální a jeden neoficiální průvodce. Základní premisu zná každý - agent FBI Fox Mulder odhaluje veškeré paranormální jevy s agentkou, lékařkou a vědkyní Danou Scullyovou, která je tvrdošíjným skeptikem. Seriál je epizodický, loví se tradiční i netradiční monstra, řeší se zločiny s paranormální příchutí. Kromě toho je tu mytologie. Na zemi jsou mimozemšťani, vláda jejich existenci popírá a hrdinům háže klacky pod nohy. Ti objevují velice pomalu krůček za krůčkem spiknutí, ale vždy jsou o krok pozadu, vždy jim chybí konečný důkaz. Některé díly jsou jako učebnice temného thrileru, hororu, nebo sci-fi, náměty se snaží být netradiční. Hlavní postavy jsou nesmrtelné a čeká je spousta tragédií, bolesti a ztrát. Stejně nezapomenutelné jsou i vedlejší postavy - konspirátor Kuřák, trojice paranoiků Osamělý střelci, slizký parchant Krycek, smrtelně nebezpečný informátor X atd... Emoce, zvraty, atmosféra to vše funguje na 100%. Přesto nemůžu dát 5*. Ty věci co mě štvou se táhnou celý seriálem. Agenti, kteří se chovají jako amatéři, neustále přichází o zbraně, vytře si s nimi zadek doslova každý, přežívají naprostou haluzí. Spousta i nemytologických dílů není dořešených, zlo utíká, není potrestáno, zničeno, mytologie zůstává zahalena tajemství i na konci. Scullyová i po 7 sériích a desítkách případů zůstává stále skeptik. Spousta potvor není pořádně ukázaných, mimozemské lodě jsou vidět v náznacích, u mordů kamera decentně odvrací tvář, akce a efekty jsou opravdu velice skromné. Zcela jasný, ale dlouhé série tajený vztah Muldera a Scullyové, kteří si po tom všem co spolu prožili stále říkají příjmeními. To vše bych vzal jako součást xichtu seriálu a dal se zavřením očí 5*. Poslední dvě série jdou ale do kopru. Mulder zmizí, přichází Dogget. Ten sice působí opravdu jako profesionální agent a neváhá si volat posily či zásahovku, ale jeho policajtský skepticismus je naprosto otravný. A nakonec Reyesová, která je sice sympatická, ale do počtu a v poslední řadě je díky nim odsunuta Scullyová do pozadí. I tak bezesporu kult, který si zaslouží být zapsán zlatým písmem v historii seriálů. EDIT: Dokoukáno 16 nových dílů a byla to ztráta času. Mulder a Scullyová zestárli, některé postavy se vrací naprosto nesmyslně (Kuřák, Kersh), jiné se nepochopitelně změnily (Reyesová), hned první díl popírá celou mytologii a 4 mytologické díly jsou trapné, o ničem, plné věcí na kterých Akta X nikdy nestály. Z Muldera se v nich stává přeborník bojových umění, ostrostřelec a nakonec i chladnokrevný vrah. Samotný seriál nemá xicht, je tu spousta násilných aktualizací (technologie, politika, konspirační teorie, fake news, muslimové). Ty nemytologické díly jsou občas vtipné, najde se tu pár klasických případů, ale spousta opravdu mizerných nápadů. Samostatně by to bylo tak zhruba na 2*.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

A tak jsem dal Star Wars jen 4* a připadá mi to jako svatokrádež. Já, který mám svoji identitu od dob kdy mi bylo 20+ vždy a všude Han22 podle Hana Sola. Já který jsem jsem vášnivě hájil každý kritizovaný díl. Jenže tohle je prostě objektivně tak na 3*. Nezajímavé lokace, příběh nepříběh, Leia a Luke se objeví na pár scén, noví hrdinové mě prostě nezajímají a nebaví... nebýt závěrečné akce dal bych nejspíše i míň.

The Lone Gunmen (2001) (seriál)

Tenhle seriál jsem kdysi marně sháněl, teď se mi dostal do pracek při rewatchi Akta-X. Byers, Frohike a Langly mají v Aktech většinou štěky, kdy Mulderovi pomůžou s nějakou hackerskou prací. Samostatný seriál kupodivu utáhnou bez problémů. Na pomoc jim přichází geniální "tupoň" s dobrým srdcem a selským rozumem Jimmy Bond a také krásná hackerka Yves, která si jede na vlastní triko. Ve 13 dílech sledujeme jejich práci, když zrovna nepomáhají Mulderovi. Většinou to znamená řešení nějaké drobnější konspirace, pomoc někomu známému. Oproti Aktům tu není nic velkého, nadpřirozeného, jen dva díly by se daly se zavřením očí brát za sci-fi. Nedočkáme se ani žádné akce, Střelci nemají ani možnosti FBI, takže ani pitvy či vyšetřování nepřipadají v úvahu. A tak tu máme místo toho spoustu humoru, fajn postavy, hodně se hackuje a aby se hrdinové někam dostali, většinou je potřeba nějaký šílený plán. V jednom díle se objeví Skinner, v jiném Muž v černém Morris a cameo si střihne i Mulder. Náměty jsou občas výborné (nacistická travička) občas dementní (chytrá opice, auto na vodu). Na konci je cliffhanger a celkově se jedná o ničím nevyčnívající, ale ani neurážející pohodovku na 3*. PS - SPOILERY! Ovšem z pilotní epizody vysílané v březnu 2001 mrazí. V ní se trojice snaží objasnit smrt Byersova otce, který ovšem není ve skutečnosti mrtvý. Předstíral smrt, protože odhalil tajný plán jedné skupiny. Ta plánuje na dálku unést letadlo a narazit s ním do World Trade Center!! O půl roku později se tento šílený scénář stal skutečností...

Akta X - Film (1998)

Protože si dávám rewatch Akta-X a dokoukal jsem pátou sérii, dal jsem si i film, který je chronologicky mezi pátou a šestou řadou. Tenhle film jsem viděl někde na videu a pak ještě znovu, ale v podstatě mimo záznam, tuším že na videu jsem ho viděl dříve než u nás běžela pátá řada. I tak se mi tenkrát moc líbil, nicméně v průběhu seriálu to byl úplně jiný zážitek. Film nabízí to nejlepší z Akta X - konspiraci, mimozemšťany, vládní spiknutí. Jen se znalostmi seriálu je to mnohem lepší - po pěti řadách tušíte o co jde Syndikátu, co jsou včely a černý olej, víte kdo jsou vedlejší postavy a chápete jejich motivaci. Zkrátka je to přesně ten mytologický díl, jaký máme rádi, ani na vteřinu to neuhne od stylu seriálu. Kromě toho je tu ale rozpočet 70 milionů dolarů a ten se sakra projevil. Akta X ve filmu mají strhující tempo, jsou akčnější, velkolepější, jsou tu dva v té době relativně známí herci (Mueller-Stahl, Landau). Nechybí tu monumentální výbuch budovy, mimozemšťani i vesmírná loď. Kromě toho umírá jedna z důležitých postav, dojde málem k historickému polibku a hlavně je konečně odhalena pravda o kolonizaci a roli vlády. Zkrátka pokud sledujete, je to narozdíl od druhého nezáživného filmu povinnost a sakra příjemná. Hodně silné 4*.

Rambo: Poslední krev (2019)

Po dlouhé době nový film s bráchou. Chtěli jsme akční nářez, který se bude hodit k pivu a u kterého člověk zapomene na problémy vlastní i celosvětové. Dostali jsme... plíživou nudu. Jasný Stallonovi je kolik je, nebude celý film běhat a střílet, ale i tak je Rambo 5 o ničem. Idylka na ranči s adoptivní dcerou, její výlet do Mexika, konec v mexickém bordelu a SPOILER její smrt. KONEC SPOILERU. To vše už tu bylo, často mnohem lépe natočené i napsané a trvá to ve velice pomalém tempu víc než hodinu. Po hodině a něco přijde finální čistka, která je brutální, krvavá, nekompromisní, leč ty všechny pasti mi připomněly spíše Sám doma pro dospělé než plnohodnotný akčňák. Zkrátka z úcty ke Stallonovi, který si svým způsobem odehraje parádně svůj part a kterému věřím každé slovo dávám aspoň ty tři hvězdy, do akčního nářezu to má ale opravdu daleko.

Mladý Hercules (1998) (seriál)

Nasledováno všech 50 dílů + pilotní film. Po dokoukání Herkula a Xeny jsem konečně po letech sehnal i tenhle spinoff, který tu je v černých číslech. Neváže mě k tomu žádná nostalgie, v dětství mě to příliš nechytlo. Objektivně - není se moc čemu divit. Mladý Herkules je lacinější, méně akčnější, díly mají poloviční stopáž a ještě mnohem více než v Herkulovi nebo Xeně se kašle na nějakou historicitu. Herkules, Iolaos a Jason chodí s kamarádkou Lilith na "střední" pod vedením moudrého kentaura Cheirona, schází se v hospodě u Kory a žijí typicky středoškolský život. To znamená blbnutí, hry, srandičky, spousta humoru (seriál je mnohem vtipnější než vážnější série), občas typicky středoškolský díl (třídní schůzky, po škole, zkoušky). Jen kromě toho čelí spoustě věcí z původních seriálů - bohové, monstra, amazonky a zároveň je vidět jak ke spoustě věcí z Herkula došlo. Navíc je tu spousta bohů a věcí z původní série, efekty monster a kouzel jsou pořád slušné, bitky mají pořád slušnou choreografii (pochopitelně bez krve). A postavy? Herkules je i v mládí zodpovědný, seznamuje se s bohy, ovládá mistrně akrobacii kterou ve stáří asi zapomněl a touží po tom poznat Dia. Iolaos je vtipálek, srandista a taky vychcánek a jakžtakž napravený zlodějíček. A Jason bojuje s touhou užívat si mládí a povinností ujmout se trůnu. Takže? Je to hovadina, ale pokud přistoupíte stejně jako ve slavnějších sériích na hru tvůrců, čeká Vás zábavná blbina, ideální na odreagování, která si na rozdíl od některých hrůz (Baywatch Nights) 25% rozhodně nezaslouží. Pro fandy Herkula a Xeny slušný doplněk universa.

Xena (1995) (seriál)

Nasledováno všech 134 dílů. Co jsem napsal o Herkulovi platí samozřejmě i o Xeně. Je to stejná směsice dobrodružství, romantiky, fantasy, akce, humoru, ulítlých nápadů, moderních věcí ve starověkém provedení. Xena se stejně jako Herkules pouští s chutí do nejedné báje, historické události a tak narazíme na Trojskou válku, Odysea, bitvu o Thermopyly či Homéra, jedním z hlavních soupeřů jsou Římani zastoupeni především Juliem Caesarem (začínající Karl Urban). Mnohem více než v Herkulovi tu má vliv křesťanství, zpočátku v náznacích (Abrahám a syn, David a Goliáš), později se ojbevuje mesiáš boha lásky Eli (alias Ježíš), archandělé, Lucifer, nebe a peklo. I tady se cestuje (Egypt, Británie, Norsko, Čína, Japonsko), i tady se objevuje plejáda skvělých postav, na rozdíl od Herkula zde hraje prim naprostý pitomec se zlatým srdcem Joxer. Zvláštností je Áres, který je v Herkulovi záporák nenávidící svého bratra, protože ho má Zeus radši. V Xeně je Áres stejný zmetek se spoustou zákeřných plánů a zrad, ale zároveň muž který Xeně byl mentorem, občas je přítelem a je schopen i nesobecké lásky. Co je jiné? Xena je drsnější, brutálnější, krvavější, bojuje se na meče a zabíjí a umírá. Jiné jsou i postavy. Herkules byl vždy hrdina, Iolaos vždy hláškující kámoš a přes pár temných dílů a šrámů na duši se prakticky nezměnili, jejich vztah byl kamarádsko-bratrský. Xena ale byla krvavá válečnice, která si svou temnou minulost nese sebou a bojuje s ní a Gabriela je na začátku venkovské děvče, které se mění v nezabíjící bojovou bardku, hledačku cesty lásky a na konci na plnohodnotnou bojovnici. Jejich vztah se mění od přátelství po hlubokou lásku s jasným lesbickým subtextem. Co se mi nelíbilo? SPOILERy! Twilight of Gods, kdy v páté řadě napřed zničí krásný konec Herkula a pak Xena pobije prakticky všechny bohy (ze kterých se stanou v podstatě tupci s firebally). Poté s Gabrielou usnou na 25 let a šestá série, IMHO zbytečná se odehrává v cizím světě kde prakticky zmizely všechny známé postavy. Korunu tomu dává podivné finále v Japonsku. Tvůrci to zabili, podobný pocit jsem kdysi měl z poslední série Brutální Nikity. Dnes už bych 5 hvězdiček nedal, ale za to co pro mě tyto seriály kdysi znamenaly nadhodnotím rád.

Herkules (1995) (seriál)

Nasledováno všech 111 dílů + 5 filmů, souběžně sledováno s Xenou. Nastal čas obhájit svých 5 hvězdiček. Herkules a Xena byly v 90. letech spolu s Krajními Mezemi moje nejoblíbenější seriály. Staré řecké báje jsem miloval už jako dítě, Herkules pak přišel se vším, co se dítěti/teenagerovi mohlo v té době líbit. Nechyběla tu akce, romantika, dobrodružství, magie, bohové, životní pravdy, humor, plejáda vedlejších postav a spousta historických, bájných i dalších událostí. Dá se říct že některé věci formovaly to jak jsem přemýšlel, případně můj zájem o bojové umění a fantasy a seriál mě pomohl i v těžkých chvílích jako únik. A po letech? Spousta toho dobrého zůstala. Herkules je především o dobru, kde dvojice hrdinů prochází světem, pomáhají kde se dá, bojují proti zlu, za spravelnost a ideály. To už dnešní "realistické" seriály moc nenabízí. Ty některé životní pravdy stále přetrvávají, například nemá smysl stěžovat si na osud, ten si tvoříme sami. Jsou tu báječné postavy - Herkules je silák, ale hláškující, sebeironický, občas nemotorný v určitých věcech, jeho přítel Iolaos je občas šašek, smolař a děvkař ale i přes menší postavu a žádné superschopnosti hrdina. Pravé kouzlo spočívá v postavách, které se pravidelně objevují - vychcaný obchodníček Salmoenus, král zlodějů Autolykos, celý panteon bohů - zlotřilý Áres, povrchní blondýnka Afrodita, mizerný otec Zeus, ztělesnění zla Héra kterou první 4 série neuvidíme a další a další. Velikým kouzlem je všudypřítomný humor - ať už sebeironické hlášky, slapstickové honičky i bitky a spousta anachronismů, které křičí - neberte to vážně, je to zábava. A tak narazíme na módní přehlídku, různé sporty, vynálezy, moderní šaty, prodavače fastfoodových blivajzů Falafela a vše je upraveno tak, aby to vypadalo starověce. A pak jsou tu náměty - většinou čerpající z řeckých bájí, bohů, ale půjčující se odevšad jinak. Podíváme se na vznik olympiády, Atlantis, k Drákulovi, Herkules cestuje takže se účastní Ragnaroku, setká s druidy či Artušem. Občas zabrousíme i do sci-fi (cestování časem, paralelní světy). Nechybí ani ultimátní komediální díly z naší doby, kdy štáb natáčí seriál (a hrají je postavy ze seriálu). A je to zábava, právě proto že je to pestré a kašle to na nějakou historickou přesnost. Herkules ani nic jiného ostatně nejsou historické postavy. Přes všechnu srandu je to občas napínavé, akční a občas tragické (celá trilogie o poslední zlaté lani Sereně a její dozvuky, smrt Iolaa na celou sérii). Jedinou trochu slabinou jsou ty akce - boje s monstry jsou parádní, ale je vidět, že Herkules nemá temnou stránku, nezabíjí a tak souboje s lidmi připomínají fackovačky Spencera a Hilla. Protivníci útočí po jednom, hrdinové používají spíše humorné zbraně, hodně se létá vzduchem a když má někdo zařvat, zařve tak nějak vlastní vinou. Ale žádné výčitky - choreografie je parádní, veškeré monstra i efekty velice slušné (což se o podobných seriálech říct většinou nedá). Poslední díl, kdy se po dobrodružství usmíří Zeus a Héra mi ukápla i slzička (škoda že to Xena svým nesmyslným Twilight of Gods zničila). Především je to parádně vytvořený svět, který nemá s bájemi ani historií nic společného, ale je zábava ho sledovat.

V (1984) (seriál)

Tak seriál je trošku nastavovaná kaše. Hned na začátku se ukáže, že Rudý prach, který zahnal Návštěvníky na útěk se vytrácí a jeho další vypuštění by znamenalo katastrofu. Mimozemšťani znovu obsadí Zemi a rebelové proti nim bojují. Z propracované ságy se spoustou postav se stala trošku taškařice, kdy zhruba 5-7 postav díl za dílem odvrací plány ufonů a většinou vyváznou z bojů s mnohonásobnou přesilou. Je to méně výpravné, člověk má pocit že sleduje jen lokální akce, nicméně ty akce jsou pořád skvělé a efekty vypadají také dobře. Kromě toho sledujeme ještě život na vesmírné lodi, který mi se všemi těmi intrikami, vztahy a podrazy a připomínal trošku Dallas či jiné soap opery té doby... ale opět je tu Diana, což je naprosto luxusní mrcha, díky které to stojí za to. Vůbec postavy to táhnou a především spousta známých herců - Ironside hraje typického tvrďáka a polozmetka, Mark "Pán šelem" Singer typického hrdinu, Lane Smith se objeví jako magnát. Ze všech nejlepší je ale Robert Englund - já ho mám zaškatulkovaného jako děsivého Freddyho Krugera a magora ze spousty dalších hororů, ale tady hraje jemného, trošku zmateného a neskutečně sympatického vesmířana Willieho na cizí planetě a musím říct, že mě naprosto dostal. Byl jsem zvědavý na konec - inu nějaké zakončení tu je SPOILER přijíždí vůdce a bude mír, ale tvůrci si nechali otevřená vrátka s bombou na palubě jeho lodi KONEC SPOILERU. Každopádně 80 léta byla na sci-fi docela skoupá a tenhle víceméně stojí za to.

V (1984) (seriál)

Druhá minisérie teprve dodala ty pořádné grády. Kdo je kdo je jasné, takže se nezdržujeme žádnými představovačkami. Mimozemšťani ovládají Zemi, kterou plánují vysát do sucha, na palubě lodi nad L.A. zuří boj o moc, pátá kolona otevřeně pomáhá rebelům a Diana dělá jednu zrůdnost za druhou. A na Zemi? K odboji se přidává chladný a bezcitný žoldák Ham Tyler, který ale přináší lepší zbraně, vybavení a taktiku. A odboji se pomalu začíná dařit, jejich akce jsou profesionální a jejich úspěchy zasahují mimozemšťany na citlivých místech. Kromě toho je zrozen hybrid, který by mohl obrátit válku v prospěch lidí. Nechybí tu spousta přestřelek, efekty jsou stále docela slušné a umírá se. A hodně. Zrádci a většina záporáků dostane co si zaslouží, ale na straně rebelů umírá dost postav a zabolí každá jedna z nich. SPOILER Finální útok a vítězství je proto dostatečné zadostiučinění, jen Diana zmizí. A zajímalo by o mě o čem po vítězství rebelů bude seriál? Každopádně parádní záležitost a 5*.