Tajemství N.I.M.H. (1982)

Zvláštní kreslená pohádka. Pod tajemným názvem se skrývá tradiční příběh - statečná myší máma chce zachránit své děti, především nejmladší které je nemocné proti farmářovi, který plánuje přeorat půdu a vyhubit škůdce. Je tu krvažíznivá kočka, děsivá sova a dementní vrána obstarávající "humor". K tomu jsou tu ale i krysy, které v ústavu získali díky séru inteligenci (ovšem jsou stejně inteligentní jako ostatní zvířata), mají elektřinu a dokonce i pár magických artefaktů, které absolutně nedávají smysl. Chybí tomu lehkost, humor či dojetí které by měl Disney a přebývá ono sci-fi a fantsy. Za srdce mě to nevzalo, nicméně nakreslené je to úžasně, některé scény jsou přímo famózní. Takže s přivřením očí 4*.

Tisíc a jedna králičí pohádka (1982)

První z čtveřice animáků z roku 1982. Je to totéž co o rok starší Honičky králička Bugse, tedy sled různých krátkých grotesek, tentokrát i s jakýmsi spojovacím příběhem (Bugs vypráví sultánovu synovi pohádky). Občas vtipné (opičí mládě), občas pitomé (žába), ve většině kraťasů je obětí kocour Sylvestr. Některé ty grotesky jsem si pamatoval, takže jsem je buď po kouskách, nebo i celý film asi kdysi viděl. Neurazí, pobaví, ale plnohodnotný animák to není, takže opět 3*.

Barbar Conan (1982)

Barbar Conan, další film který psal historii. Jednak po řadě menších či větších kravin nastartoval kariéru největšího akčního hrdiny všech dob božského Arnieho, dále odstartoval kult svalnatých drsňáků a nakonec pevně zabetonoval základy fantasy žánru v 80. letech. Přitom ten film nebyl v dětství moji srdovkou, oproti jiným fantasy mě to přišlo málo akční, nebyly tam příšery, magie atd... Nu po letech můžu hrdě dát 5*. První Conan je vskutku epický. Ne akcí, byť ta je brutální a surová, ale přijde až v poslední půlhodině. Rozhodně ne dialogy - Arnie ani ostatní toho moc nenamluví. A ani v nadpřirozenu či efektech to není - nadpřirozeno je spíše na pozadí, mluví se o něm, ale nikdo ho moc nevidí (ale je tu - čarodějnice, obří had, duchové). Je to v atmosféře. Nevím jak to průměrný Milius dokázal, ale na dvě hodiny mě opravdu přenesl do pravěké doby, kdy se civilizace rozpadly, kdy král vládne malému městu a nemá moc se postavit veleknězi, kdy k přátelství či lásce navždy stačí jen pár slov a kdy víra v pohanské bohy je víc než vše ostatní - a ta zaniká se smrtí svého boha. Drtivá většina té epiky sice tkví v Poledourisově geniální hudbě, ale čert to vem. Postavy které si zamilujete (statečný zlodějíček Subotai, otřískaná bojovnice Valerie) či budou budit respekt (děsivý Tulsa soudce), pár solidních herců (J.E. Jones, von Sydow, Mako), nezapomunetelné scény (obří kolo, pěst velbloudovi, hadí šíp) a Arnie v životní formě. Fantasy roku 1982.

E.T. - Mimozemšťan (1982)

E.T. volá domů aneb jak Spielberg jedním filmem určil směřování prakticky celých osmdesátek. Protože jsem jsem to viděl až někde v těžké pubertě, film mě kdysi úplně nezaujal a až postupem času jsem propadl jeho kouzlu. On je to totiž absolutní kýč, doják a v první řadě dětský film. Je tu malý kluk, který se sám a později s pomocí malé sestřičky a staršího brácha stará o mimozemšťana co vypadá že neumí do pěti napočítat, učí ho pitomosti, schovávají ho před mámou. Je to rodinné, občas vtipné s postupně dávkovanými "wow" scénami (telekineze, léčivý prst, nezapomenutelný let na kole). Až někde za půlkou se z toho stává sci-fi - objevují se vojáci, kteří mu chtějí pomoc, ale zabíjejí ho, E.T. pomalu umírá a spojením ohrožuje i klučinu a děti se ho zoufale snaží vrátit domů. Kýč jak prase, ale 100% úpřimný, kde prostě všechno funguje. Sympatické děti, nádherně ošklivý mimozemšťan, gradující děj, dojetí, napětí, humor, překrásná Williamsova hudba, skvělá honička na konci a pár solidních efektů. Pojď... zůstaň... jo musím uznat, že u toho konce mě slzička ukápla. Asi nejslavnější film roku 1982 a samozřejmě sci-fi roku 1982.

Blade Runner (1982)

Blade Runner není jednoduchý film. Kdysi jsem nechápal proč je tak příšerná nuda tak slavná. O pár let později už se mi celkem líbil, ale srdovkou se nikdy nestal. A co dnes? Plusem je jednoznačně atmosféra a vizuál. Létající auta, hypermoderní budovy, spousty světel a neonů v kontrastu s rozpadlými baráky, špínou a věčným deštěm tam dole. Ten vizuál neo(n)oirové dystopie Scott prakticky založil a zhruba do 90. let z něj čerpaly desítky hlavně béčkových sci-fi. Vangelisova hudba není zdaleka líbivá, ale hodí se. Plejáda drobných herců (Sanderson, B. James, "Adama" Olson který už tu vypadá staře či exotická Hannah). V jejich čele psychopatický blonďák Hauer, kterému to nastartovalo kariéru v x dalších sci-fi. A samozřejmě bogartovsky omlácený Fordův polda. Úžasné je psycho finále s nečekaným koncem. A tak hlavní problém je příběh a tempo. Ford prostě honí replikanty (androidy), kteří vraždí. Pár zajímavých nápadů (test replikantů) a otázka zda jsou všichni tak špatní nezakryje mrtvolné tempo. Těžce nedivácký film; ostatně i můj brácha velký sci-fista ho tuším nemá rád. Ale čert to vem, ne každé sci-fi musí být nabíté dějem či akcí a Scott si vizuálem, atmosférou, originalitou a celkovým feelingem ty 4* zaslouží.

Star Trek II: Khanův hněv (1982)

Mám rád v podstatě všechny Star Trekové filmy s první posádkou, protože každý je jiný, ale tenhle je asi nejlepší, nejvíce nadupaný dějem a dá se říct i akcí (na Star Trek poměry, Star Wars nečekejte). Jestliže jednička byla Vesmírnou odyseou, dvojka je námořní film o souboji dvou kapitánů. A hlavně film o Kirkovi. Ten čelí depresi ze stárnutí, zjišťuje na programu stvoření živé planety Genesis pracuje syn o kterém nevěděl a z minulosti se vynoří bestiální Khan (z TOS) s touhou se pomstít. Co je tu nového? Nové uniformy, zbytečná vulkánská důstojnice Saavik, vrací se duch seriálu s pár vtípky, měněním lokací a hnusnými monstry (ušní červi). S efekty se šetří, ale jsou slušné - mlhovina, stvoření planety, destrukce lodě; přičemž závěrečný souboj v mlhovině  bez senzorů či štítů připomíná ponorkové filmy. A samozřejmě nezapomenutelná srderyvná scéna za sklem na konci, kterou v té době asi nikdo nečekal. Silné 4*. PS: Vyhněte se obloukem původnímu dabingu z Novy, něco tak hrůzostrašného jsem v životě neslyšel. Prakticky každá věta je něčím zprasená, měnící se jména, přístroje, činnosti, Kostra oslovovaný Bounsi, ze Saavik dělá režisér chlapa atd...

Tron (1982)

Tron je sci-fi, které šlo vždycky trošku mimo mě. Ať už v *nácti v době nočních sci-fi nedělí na Nově, nebo o x let později při pirátském shánění starých sci-fi klasik. Nebylo to holt postapo, dystopie, vesmír, mimozemšťani, cestování časem. Cesta do nitra počítače by na mě i jako sci-fi fandu příliš abstraktní a neuvěřitelná. Ani po letech mě to ze začátku moc nechytlo - nijak zajímavé postavy či zmatený příběh o krádeži videoher matlající dohromady prvotní hackery, hry, válečné programy i AI (a příšerný dabing). Nicméně když se děj přesune do počítače, výtky padají. Originalita, umělecké a barevné zpracování i kvalita efektů jsou neuvěřitelné... tohle dokázali v roce 1982? Jak proboha? Dokreslovačky? Všechny ty energo disky, tanky, lodě, motorkové závody, vznášedla, ladění světa jsou prostě úžasné, děj má najednou spád, postavy uvnitř jsou sympatické a nechybí i trošku tajemna. Zkrátka za zpracování a originalitu (kolik podobných sci-fi vzniklo?) si to 4* zaslouží.

Krvavý tábor (1982)

Pův. komentář 30.3.2010: Perfektní! Takhle má vypadat skvělé béčko... které se točily v 80. letech. Žánrový mišmaš začíná mírným představením totalitní budoucnosti (jediný záblesk žánru sci-fi), brzy po příjezdu tří nepohodlných hrdinů se mění v klasický vězeňský film. Klasický je slabé slovo, protože už tady se dozorci baví brutálními hrátky s vězni, které nemají obdoby. No a když si skupina hlavounů rozhodne zkrátit dlouhou chvíli lovem na pětici vězňů, máme tu něco mezi survivalem a slasherem - brutalita některých scén (usekanuté ruce, žena zmučená šípem, živý jahelníček, přejetí autem, vražda bagrem) překonává chvílemi i mistra Jasona Vorheese. A to ještě nejsme na konci - ve finále se Turkey Shoot mění v regulérní rambovinu, kde mrtví padají po desítkách, kulky lítají po stovkách a všechno bouchá a hoří... a já jsem absolutně nadšen :-) Takhle má vypadat brak, takhle má vypadat béčko, co má koule! EDIT 2024: No po 14 letech musím své tehdejší nadšení krotit. Sci-fi je to opravdu jen zdálky, spíše nějaký *ploatation/slasher se špetkou akčního filmu na konci. Brutalita je fajn, ale celé od herců, přes výpravu až po tu finální akci je to příšerně laciné a béčkové. A zkrátka mě to už tolik nebavilo, 3* budou více odpovídající.

Jezdec v čase (1982)

Pův. komentář 29.3.2010: Netradiční western, kde nechybí mexická vesnička, krásná dívka i padouch v čele banditů. Jen místo tajemného cizince je tu muž z budoucnosti se svoji motorkou, která ty jednodušší lidi děsí a ty vychytralejší nutí ke spřádání plánů, jak ji získat. V podstatě takový předchůdce Návratu do Budoucnosti 3, který je méně vychytaný, ale docela v pohodě. EDIT 2024: No asi takhle. Nehodící se rocková hudba (do westernu), zdlouhavé moto záběry. A lidi se chovají jako pitomci - v roce 1877 kdy existovaly vlaky a různé stroje by asi těžko někdo považoval motorku za dílo ďábla; naopak hrdinovi za celý film nedojde, že je na Divokém západě. Jako western laciný (pár chajd) a ohraný (záporáci, vesničani dívka), na druhou stranu špinavý, drsný, krvavý a ke konci i parádně akční. Navíc skončí to dobře a prababiččin paradox se mi líbil, takže ty 3* si to zaslouží.

Android (1982)

Pův. komentář 18.1.2016: Malé pomalé komorní sci-fi, které mě příjemně překvapilo. Očekával jsem nějaké hovadské béčko a on se z toho vyklubal slušně vymyšlený thriler "všichni proti všem". Na vesmírné stanici se sejdou cynický vědec, nesmělý android a trojici zločinců z nichž jedna je žena a každý sleduje své cíle. Pár zvratů je výborných včetně výborné finální pointy a hlavně postavy slušně napsané a zahraná. Hlavně Don Opper si krade celý film a po Critters přichází z další skvělou rolí. Efektů moc není, ale jsou celkem slušné (vesmírné stanice, lodě, pár laserů). Klaus Kinsky naopak zklamal a nic moc nepředvedl. EDIT 2024: I po letech solidní thriller se slušnými postavami a výbornou pointou na závěr, kterou jsem si nepamatoval. Ten sci-fi vesmírný kabátek je sice notně ušmudlaný, ale v pohodě dostačující a celkem i reálně působící (rakety, interiér stanice). A Opper vynikající.