Jestliže je úterý, musíme být v Belgii (1969)

Cestovatelská komedie s autobusem plným amerických turistů cestujícím napříč Evropou. Je tu něco málo památek, pestrá skupina figurek, někdo se nudí, někdo má blbý poznámky, někdo vzpomíná na válku, teenagerka si chce užít navzdory tátovi, úchyl fotící lechtivé fotky a turista co krade všechno v hotelích co není přibité musel snad být původem z Česka :) V menší roličce se mihne zpěvák Donovan, který měl příjemné písničky. Jádrem je turistický průvodce (nečekaně mladý Ian McShane), který má v každém městě holku a začne svádět krásnou turistku, kterou čeká svatba. Pěkná, civilní romantika SPOILER u které mě na konci zamrzelo, že to nedopadlo. KONEC SPOILERu. Příjemný film, nevybočující nahoru ani dolů, u které se sice válet smíchy nebude, ale občas se zasmějete a nuda nehrozí.

Já, Natálie (1969)

No to byla teda "komedie"; taková ze které člověk chytí depresi. Je to sice krásně civilně natočené i zahrané, jsou tu svižné a občas i vtipné dialogy a děj doprovází zvláštní sentimentální písničky. Nicméně hlavní hrdince je dost těžké fandit. Myslí si, že je ošklivá (není), takže má mindráky, díky čemuž útočí na lidi, neustále něco řeší a hlavně dělá co ji samotné vadí - soudí podle vzhledu. Tu odpálkuje ošklivého nebo ňoumovitého kluka, tu odsoudí strýčkův vztah, aniž by do něj viděla a nechápe, že i hezcí lidé mají problémy. K tomu ve filmu umřou dva lidé a když jsem začal hrdince konečně fandit, přijde špatný konec... no ideální komedie na zlepšení nálady (ironie). Objektivně na 3*, ale do noty se mi to netrefilo. PS: Debut Al Pacina je 10sekundový balící štěk na diskotéce (či jak se tomu tenkrát říkalo).

Bob a Carol a Ted a Alice (1969)

Tak především tenhle film není komedie, je to spíše takové lehké nezávislé drama, kde jsem se asi 3* pousmál. A je to drama zvláštní - začátek se skupinovou terapií, sdělováním si pocitů a otevřeností byl divný, ale postupem času jsem tomu přišel na chuť. Dvě dvojice přátel spolu tráví čas, snaží se o maximální otevřenost, do toho nějaké drogy, chlast a také volná láska a nevěra. Až se to ve finále blíží k prohození partnerek (s čímž paradoxně přijdou holky). Je to svěží, moderně natočené, ale morálně s podobnými věcmi jako volná láska a zahýbání mám celkem problém, a navíc režisér ve finále nic extra neukáže a od toho finále nakonec taky uhne, takže nakonec dávám jen za 3*. Ovšem Natalia Wood měla luxusní postavičku :)

Krakatoa, na východ od Jávy (1969)

Katastrofický film, který by se spíše líbil mému bráchovi, než mě a předzvěst podobných filmů v sedmdesátkách. Tenhle je ozvláštněný tím, že se jedná o mix s historicko-dobrodružným filmem z námořní lodi, jinak je ale všechno podle klasických šablon. Přemrštěná stopáž ve které je minimálně hodina zabitá seznamováním s ne příliš zajímavými postavami, drobné problémy (vzpoura vězňů, neovladatelný balon, batyskaf kterému dochází kyslík) a katastrofa udeří naplno až ve finále. Dílčí scény jsou fajn (bombardování žhavými kusy lávy, finální vlna řítící se na pevninu), jenže přitom u toho pochybujete o zdravém rozumu postav - když hrdinové kličkují minimální rychlostí mezi skalami bombardováni lávou, nebo když lidi na ostrově během tsunami vesele pobíhají venku. 3*, viděl jsem lepší i horší podobné filmy

Královský hon za sluncem (1969)

Na první pohled šíleně laciný, skoro až televizní historický film s nevěrohodnými lokacemi (poušť v Jižní Americe), pár statisty, který se víc jak půlku filmu odehrává v jedné místnosti. Vyprávění o Pizarrovi, který vězní Incského krále je řekl bych dost zidealizované a zromantizované, nechybí tu podivné psychedelické scény a kopec poměrně nudných náboženských keců. Na straně druhé je to fantasticky zahráno. Plummer je výborný jako podivínský, ale rozhodně ne hloupý inský král a Shaw jako Pizzarov je naprosto famózní a dává zapomenout na všechno výše zmíněné. Pizzaro v jeho podání je cynický voják, který se vysmívá naivním ideálům, církvi a dokonce i vlasti a přesto objevuje lásku a víru právě ve svém vězni, kterému slíbil svobodu i když je nutná jeho smrt. Umím si představit různá hodnocení, pro mě 3* za zajímavý kus historie. PS: Z těch kněží tekla křesťanská láska doslova proudem (ironie).

Hello, Dolly! (1969)

Hello Dolly je přestřeleně melodramatický, sentimentální, načinčaný kýč. To v podstatě platí pro většinu slavnějších muzikálů té doby, ale Hello Dolly navíc nemá ani nějak extra zajímavý příběh či sympatické postavy. V podstatě jde jen o to, zda se několik párů dá dohromady, to vše opět natažené na dvě a půl hodiny. Navíc Matthau vypadá otráveně a hraje příšerného bručouna a cukrblikující, afektovaná a přehrávající Streisandová hrající příšerně všetečnou a vlezlou ženskou si mé sympatie taky nezískala. Jejich láska v podstatě neexistuje a není divu, když se ti dva nemohli v reálu vystát. Abych jen nekritizoval, výprava je místy opravdu úchvatná a některé taneční čísla dechberoucí - ať už vystoupení v Central Parku nebo famózní vystoupení číšníků. Titulní písnička je slavná, i když Louis Armstrong se tady jen mihne a zpívají ji jiní. A nakonec ta dvojice příručích a jejich lásky mě byla celkem sympatická, mnohem víc než hlavní pár. Nicméně jsem rád, že v sedmdesátkách tyhle kýčovité muzikály skončily a na jejich místo přišly civilnější věci typu Pomáda nebo Horečka sobotní noci.

Špinavá hra (1969)

Ano, cesta pouští za zničením skladů s palivem je opravdu špinavá a děsivě cynická, ale mě to prostě moc nebavilo. Není  tu komu fandit, bandě cynických všehoschopných žoldáků rozhodně ne a kladný Caine je tu spíše za pitomce. Subjektivně nemám podobné filmy plné šmejdů rád, objektivně to nekonečně putování pouští je docela nezáživné a roli v tom hraje i to, že podobných putování v Africe už jsem pár viděl, naposledy nedávno Tobruk. Dílčí scény (tahání aut, pokus o znásilnění) jsou super ale SPOILER za ten konec kdy zařvou úplně všichni bych dal ještě nejradši o hvězdičku méně.

Tajemství Santa Vittorie (1969)

Američani natočili téměř stoprocentní italskou komedii. Malé italské městečko se za války pokouší schovat obrovské zásoby vína před přicházejícími Němci a u toho se hodně tančí, zpívá, křičí a nadává. Je to další z těch filmů co američani točili na konci šedesátek, které ukazovali že válka byla vlastně docela legrace a Italové v podstatě hodní. Nicméně závěr je hodně dusný a herci parádní. Anna Magnani je skvělá jako rázná, sprostá ženská, která dávno ztratila veškeré city k manželovi. A naprosto dokonalý Anthony Quinn, který si svého Itala dává na max - at už chlastá, dovolává se citů své ženy, švejkuje či se snaží být starostou nebo když ve finále čelí nacistické krutosti. Nakonec dávám za 3* i přes jednotlivé scény a klady, protože celkový dojem je tak trochu o ničem film. PS: Naprosto mě rozsekala scénka, když se doví, že jeho kamarád mu svádí dceru - slíbí mu trest na který do konce života nezapomene - střih na druhý den, kdy se koná svatba :D

Kapitán Nemo a podmořské město (1969)

Pro tyhle verneovské dobrodružňáky jemně šmrncnuté sci-fi mám slabost, kór když jsem tuhle verzi (asi) viděl jako dítě když začínala Nova. Na druhou stranu, no name herci, režisér, hodnocení a malý počet hodnotitelů nedávaly naději na nějakou klasiku. Nuže je to průměr. Do zlata laděné kulisy podmořského města jsou na hraně špatných a roztomile starých triků, příšera není pořádně vidět, ponorky jsou slabé. Postavy jsou celkem obyčejné, dějově taky žádný velký vzrůšo až na pár okamžiků (souboj s monstrem, finální únik). Na druhou stranu jsem se příliš nenudil, nic mě extra neštvalo. Zkrátka průměr někde mezi výborným Tajuplným ostrovem (1961) a mizerným Pánem světa (1961). Mírně nostalgicky nadhodnocené 3* a dobrodružný film roku 1969.

Divoká banda (1969)

Dopadlo to víceméně tak jak jsem čekal, mě ten Peckinpah prostě nebaví. Všichni tu střílí čtyřma a pěti hvězdičkami a já nechápu proč. Jistě jsou tu špinaví, zarostlí banditi v hlavních rolích, hodně se tu nadává, chlastá a přestřelky jsou plné krve, to všechno beru. Ale není to nic, co by nebylo k vidění i v jiných westernech a třeba takový Leone byl 10* drsnější. Borgnine a Holden jsou spíše za sympaťáky než za otrlé lumpy, navíc za záporáky je tu opět mexická armáda, opět se to odehrává v nepravděpodobném roce 1914 (vážně to takhle v té době někde vypadalo?), příběh je prostý a při dvouapůl hodinové stopáži se to místy vleče. Ty přestřelky jsou opravdu brutání (i když zbytečně přestříhané), ta poslední "komandovská" mě málem donutila zvednout na 4*... než mi došlo, že byla úplně zbytečná a pokud si to hrálo na reálný western, tak absolutně nesmyslná (a skončila samozřejmě špatně). Zkrátka slušné 3* a kult kolem Sama Peckinpaha nechápu.