Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Sci-Fi

Recenze (2 704)

plakát

Baywatch Nights (1995) (TV seriál)

Nasledováno všech 44 dílů. Mám rád Baywatch. Uvědomuji si jeho všechny slabiny a po dosledování je tu bezpochyby vypíšu, ale co se týče výpravy, akce a velkoleposti je to naprosto profesionálně natočený seriál. A protože díly, kdy se v Baywatch honí nějací mizerové patří k tomu nejlepšímu a kvůli propojení s Baywatch jsem dal šanci i Baywatch Nights... tak špatné to být nemůže jsem si myslel. Chyba. Baywatch Nights mají dvě série, přičemž ta první kriminální ujde. Mitch uměl vypátrat kdejakého šmejda už v Baywatch, Garner je bývalý polda, Ryan má detektivní kurz, takže detektivní agentura řešící obyčejné případy celkem dává smysl. Sice jsem nechápal kdy to Mitch stíhá, sice se to neblížilo ani podobnému Vražednému pobřeží, sice tu byly neskutečně debilní díly (erotická linka, transky, gigolo), ale šlo to sledovat, Mitch a Garner to utáhli a jakžtakž fungovaly i ty akce - zhruba na 2* by to šlo. Druhý sci-fi/hororová série je ale čisté peklo. Garner mizí, posléze raději mizí i další dvě postavy, objevuje se naprosto kožený Teague a David Hasselhoff se každý díl tváří jako "co proboha dělám v takové sračce". Scénáře, herecké výkony a vše kolem jsou katastrofa a nejhorší je rozpočet. Ten je oproti Baywatch tak desetinový, takže výprava se omezuje na opuštěné fabriky, efekty jsou na úrovni televizní pohádky, a masky ubohé. Navíc funguje i otřesná kamera a střih, které se snaží zakrýt lacinost toho všeho. Čekal jsem něco jako light verzi Akta-X a místo toho jsem si v pár dílech vzpoměl na různé odpadové horory z 80. let či na "perly" typu Omega Doom či Adrenalin. Ruce pryč!

Rango (2011)

Rango je zas úplně jinej animák. Nejde o žádné zběsilé dobrodružství nebo nahláškovanou jízdu, ale animovanou poctu spaghetti westernům. Muž beze jména (přitroublý chameleon Rango) přijíždí do westernového městečka (osada zvířátek kousek od dálnice) aby se nedobrovolně stal šerifem a odhalil proč z města mizí všechna voda. Je to sice stylové a občas perfektně akční (honička s dostavníkem, finální boj s hadem), ale občas i pekelně nudné a ke konci i podivně umělecké. Navíc ten styl humoru, založený na tom, že hrdina je trouba hrající si na hrdinu mi nesedl. Ale ze všeho nejvíce mi zkrátka nesedí celý parodovaný žánr, protože já nikdy nebyl až na výjimky fanda westernů a těch utahaných, pardon osudových italských už vůbec ne. Nicméně problém je spíše ve mě, než v samotném filmu, takže dávám slabší 4*.

Auta 2 (2011)

Auta 2 mě narozdíl od všech ostatních nezklamala. Možná proto, že jedničku nemáš už tolik v paměti, možná proto že je to prostě Pixar. To znamená naprosto dokonalou animace (třeba velkoměsta jsou prakticky nerozlišitelná od skutečných filmů), spoustu vtípků, suprové postavy a špičkovou akci která jako by vypadla z Rychle a Zběsile. Navíc je tu příběh jako z bondovek s parádním zvratem, hrdinou tu není Blesk McQueen, ale jeho přitroublý kamarád Burák, který se stává agentem a musí najít sám sebe. A hlavně je tu geniální svět aut, které prostě dělají všechno to co lidé a naprosto dokonale dokážou zobrazit i různé země jako Japonsko, Itálie, Francie, Anglie i postavy - máme tu usedlého britského agenta, sexy americkou agentku, zlotřilého německého profesora a nechybí ani královna. Když vidím ty odpady tady, rád si pro jednou nadhodnotím, protože pro mě jde o animák roku 2011. PS: Taky přemýšlíte, jaktože svět aut vypadá úplně jako lidský včetně spousty věcí, které auta prostě nemohly postavit? No hledal jsem na netu a s touhle teorií, potvrzenou tvůrcem Jay Wardem ten svět dostává úplně jiné grády http://screencrush.com/where-do-pixar-cars-come-from/.

Tintinova dobrodružství (2011)

Kresleného Tintina dávali kdysi na Nově a pamatuju si, že mě to moc nebralo, Kačerům nebo Ninja Želvám se to nemohlo rovnat. Ale filmová verze od Spielberga je něco jiného. Jakoby si můj kdysi nejoblíbenější režisér vzpomenul na Indiana Jonese a natočil víceméně vážně pojatý dobrodružný velkofilm. Jako u Indyho se vydáváme po stopě pokladu, nechybí pořádný arcilotr a naprosto fantastické akce - honička v Maroku nemá chybu, stejně jako naprosto úžasná pirátská bitva prolínaná se současností. To vše v dechberoucí animaci, která až na tradičně "animákovité" lidi vypadá naprosto reálně s místy skvělou "kamerou" a vším co k tomu patří. Má to spád, vtip, nuda nehrozí jen mi k tomu na pět hvězdiček chybělo pár věcí - trošku zajímavější postavy, emocí a hlavně je to "jen" šestáková dobrodružná zábava. Hodně silné 4*.

Velká čínská zeď (2016)

Jaj, tady je zas inťošů a hnědopichů, jak by prohlásil můj milovaný strejda verbal, kdyby se k nim tentokrát hrdě nepřidal. Jasně Matt Dejmon neumí hrát, příběh je řídký jako ranní stolice, celá vedlejší linie s černých prachem je zbytečná, stejně jako Willem Dafoe i Pedro Pascal ale co na tom! Je to brutální fantasy řezničina, jaká tu dlouho nebyla. Na úvod si střihneme bez různých keců jednu brutální a velkolepou bitvu, kde armáda brání zeď před mnohem větší armádou nasraných monster a pak to pokračuje ve svižném tempu až k finální likvidaci jejich královny. Je to řízné, akční, krvavé, většinou bez zbytečných odboček i trapné romantiky a celé mě to připomělo fantasy verzi Hvězdné pěchoty (filmu ne knihy) - armáda nezastavitelných potvor, královna a řežba v níž se životnost vojáka počítá na sekundy. Já se bavil královsky.

Kung Fu Panda 2 (2011)

V podstatě totéž co před léty jednička. Kung Fu Panda 2 chce vyprávět smrtelně vážný příběh o hledání vlastní identity, osudové věštbě a záporákovi, který chce zničit kung fu a ovládnou Čínu pomocí děl. Před 8 roky mi jednička vadila, že si dělala srandu z mého oblíbeného žánru, dneska je mi to celé spíše k smíchu. Ono jak chcete brát vážně film, kde záporák je páv, hrdina netuší že byl adopotováný (přestože je panda a jeho otec husa) a postavy trousí naprosto stupidní fóry v situacích, kde se to vůbec nehodí. Akce je fajn, ale místo kung fu je to spíše taková holomajzna a navíc je půlka scén utopená ve tmě. Nebylo to špatné, jen to holt šlo trochu mimo mě. PS: Když se dívám na to super obsazení, tak je mi líto že ve stejným obsazení nejde natočit nějaký bombastický hraný film.

Rio (2011)

Zase se s ČSFD neshodnu. Mě se Rio moc líbilo. Náderná animace plná barev a atmosféra Ria - samba, písničky, karneval, alegorický průvod. Pohodový příběh o domácím papouškovi Blu, který neumí létat a musí bojovat o papouščici Perlu. Spousta úžasných vedlejších postaviček - tukan s příšernou rodinou, zlodějské opice, přitroublí pašeráci, brutální papouščí zabiják. Dvojitá romantika, spousta honiček, vtípků a pohody. Jasně že to není druhý Ratatouille nebo Vzhůru do oblak, ale bavil jsem se.

plakát

Velká vánoční jízda (2011)

Vánoční pohádka o rodině Santů, která je nejlepší na začátku. Zvědavá holčička se ptá, jak to Santa všechno stihne, jaktože při rychloletu neshoří, proč ho nikdo nevidí a jako odpověď vidíme úžasnou akční sekvenci, kdy se ze supermoderní základny a lodě vydávají tisíce skřítků splnit "misi Vánoce". Pak už je to jen obyčejný příběh o jednom zapomenutém dítě, střetu starého s novým, který je na jednu stranu šíleně zběsilý a přitom na druhou stranu příšerně sentimentální a plný rodinných hodnot. Být Vánoce, možná něco přihodím, ale takhle jen za 3*.

plakát

Alenka v říši divů (2010)

Burtonova Alenka byl poměrně složitý zážitek. Burton totiž předpokládá, že diváci mají Alenku načtenou (nemám), nebo aspoň viděli nějakou jinou verzi (neviděl). Takže po úvodní seznamovačce ve viktoriánské anglii je Alenka vržena do burtonovské variace na Říši divů a mě z těch všech mluvících králíků, lítajících koček, ulítlých zvířat, lokací a postav šla hlava kolem. Ale nakonec to zase zafungovalo. Burton kouzlí a vytváří vizuálně bezpochyby jednu z nejoriginálnějších fantasy podívaných, postavičky mě začaly bavit (hlavně mizející zubatá kočka Šklíba) a ve finále je to pěkně napínavý. Navíc jako vždy u Burtona nechybí bezchybný Depp, který opět vytváří nezapomenutelného mimoně. A Mia Wasikovská sice není kráska, ale je svým způsobem kouzelná - na začátku zranitelná a nejistá, ve finále když se pouští do boje s drakem sebevědomá a silná. Prostě Burton nakonec jako vždy nezklamal.

Happy Feet 2 (2011)

Kouzlo jedničky se neopakuje. Částečně pro mor zvaný přezpívávání písniček, protože v českém dabingu zprzněné songy byly často k nevydržení. A částečně proto, že tu není žádný příběh. Tučňáci na začátku zpívají a tančí, pak uvíznou v údolí a snaží se odsud dostat, přičemž výplní jsou jednak vtipné vedlejší postavičky (především geniální krevety) a jednak ultrahrůzné mentorování typu "musíš věřit a vše se ti splní". Animace je pěkná, ke konci je to napínavé a krevety nebo létající tučňák to táhnou nahoru, ale stejně jde spíše o řídkou nastavovanou kaši.