Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Sci-Fi

Recenze (2 723)

Sestup Orfeův (1960)

Mladý tulák s temnou minulostí a "podivnými řečmi" přijíždí do jižanského městečka. Stává se prodavačem v obchodě stárnoucí ženy, která se stará o nemilovaného nemocného manžela a brzy mezi nimi vypukne románek. Toť ve zkratce příběh, který nedokážu objektivně ohodnotit. Všechno je tu v pořádku, herci hrají dobře, ale je to přímo smrtící nuda plná divadelních, teatrálních gest, nekonečných proslovů a mimoňských řečí. Korunu tomu dává tragický a nesmyslný konec (opravdu by si tohle mohli kdekoliv policajti dovolit?).

plakát

Pojď, budeme se milovat (1960)

Předposlední film Marilyn Monroe a v podstatě klasická romantická komedie. On je francouzský milionář, ona chudá herečka a tak aby se k ní dostal, začne předstírat rovněž chudého herce. Ústřední dvojice je v pohodě, i když je trochu nezvyk vidět Montanda v americkém filmu, pár vtipných čísel by se taky našlo (úvodní titulky, radioaktivní náramek) a bavily mě camea - Milton Berle, Gene Kelly a Bing Crosby jako učitelé komiky, tance a zpěvu. Díky té divadelní stylizaci a swingovým songům to ale působí jako mnohem starší film. A morálka hrdiny - získat dívku, navíc zadanou tím, že ji celý příběh lžu prakticky o všem se mi hnusí. Celkově průměr, který odpovídá zdejšímu hodnocení.

Švýcarský Robinson (1960)

Nejvýdělečnější film roku 1960 a já nechápu proč. I kdybych se na to koukal dětskýma očima, byla by to kravina. Rodinka 19. století ztroskotá na pustém ostrově a vůbec nic si z toho nedělá. Mají čisté oblečení, všichni skotačí, jásají, dva dospívající kluci a taťka z trosek postaví na stromě dokonalý 3+1 i se záclonama a pianem! (mezi dvěma záběry kamery). Totéž funguje na konci s neskutečnými pastmi na piráty (kdy a jak to stihli?). Je tu spousta zvířat z celého světa, což nejmladšího raubíře inspiruje k tomu každé zvíře otravovat, chytit a osedlat. Pak se objeví holka, která motá hlavu oběma klukům, ač chce jen jednoho. A nakonec úplně vypatlaní piráti, kteří ve slapstickových scénách znovu a znovu škrábou na kopec, aby byli decimováni. Zkrátka ztroskotat na ostrově je strašná zábava... co by na to řekl opravdový Robinson, na jehož adaptaci bych se podíval mnohem raději.

Gulliverovy cesty (1960)

Gulliverovy cesty byla v dětství moje milovaná knížka a jedna z mála klasik co se dají číst i v součanosti. Je to dobrodružné, vtipné čtení, které má v sobě pořádnou dávku satirického tepání zlořádů tehdejšího světa. Kdybych film měl hodnotit jen jako její adaptaci, šlo by hodnocení asi níž. Zpracovány byly jen divácky atraktivní země trpaslíků a obrů a hlavně v zemi obrů to bylo dost velké vaření z vody včetně toho, že s Gulliverem je jeho láska, která v knize pochopitelně nevystrčí paty z Anglie. Ovšem pokud odhlédnu od knížky, je to výborný film. Gulliver se dostává dvakrát ke královskému dvoru a působí to téměř pohádkově. Navzdory všem svým snahám o dobro naráží na lidskou omezenost, chamtivost, svárlivost, touhu po moci i válce a nakonec vždy utíká. Duch knížky s její sociální kritikou tak zůstal vystižen. Navíc veškeré efekty malý/velký jsou opravdu povedené, trikový mág Harryhausen rozpohyboval opět pár svých monster a souboj s krokodýlem jako by vypadl z o dva roky staršího Sindibáda (včetně toho, že je tu stejný herec). Nebýt to podle knížky, kterou dobře znám, neměl bych problém dát i 5*, takhle to bude za 4*.

Ztracený svět (1960)

Pro tyhle prastarý dobrodružný filmy podle klasických románů s nádechem sci-fi či fantasy jsem měl vždycky slabost a moc jsem se těšil i na Ztracený svět. Pořádné filmové zpracování jsem nikdy neviděl, nepočítaje béčkový seriál z 90. let. A jsem zklamaný. Tvůrci přesunuli děj do "současnosti" a když se konečně děj dostane na plošinu, není moc o co stát. Efekty jsou i na rok vzniku otřesné - ještěrky s nalepenými rohy, pavouci naplácnutí na kameru aby vzbudili iluzi velikosti, papundeklové kulisy na úrovni těch největších monster béček 50. let. Navíc známí herci tu nejsou, postavy jsou buď nezajímavé, nebo rovnou na ranu (nafintěná panička co si stoupne před monstrum a začne ječet). Po ostrově pobíhají jak pitomí teenageři v lesní vyvražďovačce a ne jak vědecká expedice. Naštěstí hodně zachraňuje napínavé finále z nitra sopky, kde nechybí nic - zrady, úmrtí, obětování se, obří monstrum a šplhání nad lávou. Být takový celý film, byl bych spokojený, takhle s bídou 3*.

Exodus (1960)

Hollywood se v 50. letech a i v další dekádě vyžíval v megadlouhých filmech a tak mám za sebou další tři a půl hodinovou šílenost. Námětově je bezesporu neskutečně zajímavý kus historie, protože o vzniku Izraele jsem v podstatě nic nevěděl. Čekal jsem tedy boje s Araby a radikálním islámem, ale na straně těch zlých jsou tu spíše Britové. Ti se odmítají vzdát své kolonie a odmítají dokonce pouštět Židy do jejich země zaslíbené. Prolog tvoří drama lodi Exodus, kde se několik stovek uprchlíků pokouší dostat do Izraele, v čemž jim brání britská správa a poté se rozjíždí politické drama, sledující těžkosti židů v nové domovině. Nechybí tu umírněná vojenská organizace Hagana i radikální teroristé Igrun. A také je tu celé škála postav - obchodník, chápající generál i rasistický major, mladý terorista, lidumilní lékaři, obyčejné rodiny i přátelský Arabský starosta, kterého v závěru čeká těžké rozhodnutí. A také nadpozemský čistá a krásná patnáctiletá dívenka, nad jejímž osudem na konci i slzička ukápla. Zklamáním byly hlavní postavy - americká zdravotnice je v podání nezajímavé Evy Marie Saint prostě celou dobu mimo a pragmatický voják trpí nezaujatým "hereckým výkonem" Newmana. Některé scény (proslov židovského stařešiny na lodi) jsou fantastické, krásná je i hudba. Mínusem je i obrovská délka a s tím i velká porce nudy a také to, že v tom nejlepším (blížící se válka s Araby) to končí. Jinak skvělá historická sonda do osudu těžce zkroušeného národa.

Potopte Bismarck! (1960)

Kus historie, který je ovšem z filmového hlediska britským jak to jen jde. Dokonale suchý, dokumentární a smrtelně nudný film. Většina filmu je žvanění z operační místnosti postav, které Vám budou naprosto ukradené. Ten zbytek tvoří "akce" na lodi, bohužel vizuálně absolutně nezajímavá. Na vině jsou kombinace modýlků, zadních projekcí, dokumentární záběrů nastříhaných do každé scény. Američani tyhle námořní filmy už v té době zvládali, Britové bohužel ne. Dvě hvězdičky jen za poslední akci, která s potápějící se lodí má trošku grády. V nulové konkurenci válečný film roku 1960.

Sedm statečných (1960)

Legendární Sturgesův westernový opus magnus jsem i přes svoje stáří a faktu že jsem westernům nikdy moc nefandil mockrát viděl. Naposled tak před 15-20 lety a od té doby se nezměnilo nic. Je to pořád ta stejná fantastická podívaná. Jednoduchý příběh o vesnici sužované bandity, která si najme sedmičku pistolníků svádí k bezduché akční blbině, ale není tomu tak. Každý z kovbojů má unikátní osobnost, někdo má své démony, jiný touží po slávě a další celou dobu hledá neexistující bohatství. Chápat lze i vyděšené vesničany a nakonec i toho Calveru, který shání pro své lidi jídlo a zbraně jediným způsobem co umí. Sturgesovi vyšlo naprosto všechno - drsňácké hlášky střídají vtípky a ty zase poměrně hluboké úvahy. Nesmrtelný Bernsteinův hudební motiv, který nedostal ani Oskara provází celým filmem. Z dnešního pohledu má hvězdu vedle hvězdy, ale přitom Buchholz, Vaughn, Coburn, Wallach, Dexter začínali, Bronson a McQueen do té doby hrály štěky a jedinou vůdčí hvězdou je tak Brynner. Nezapomenutelné scény (Bronson odhánějící děti) a když dojde k akci, je naprosto špičková, mrtvoly padají jak na běžícím páse a nechybí ani krev. Spolu s Psychem a řekněme Spartakem jeden z nejklasičtějších filmů svého roku, o to více překvapí nenominace na Oskara i poměrně slabé výdělky. A samozřejmě western roku 1960.

Alamo (1960)

John Wayne byl velký patriot a Alamo byl jeho vysněný projekt, který si v roce 1960 splnil. Z dnešního pohledu se to těžko hodnotí. Alamo není ani western, spíše historicko-válečný film a to takový, ve kterém od začátku víte jak to dopadne. Z historického hlediska není příliš přesný - neuvádí to že mexičani byli vlastně v právu, protože Texas byla jejich země, nezmiňuje dlouhotrvající ostřelování dělostřelectvem ani to, že generál Houston Alamo v podstatě obětoval. Dvě a půl hodiny tvoří navíc většinou povídání a pár záškodnických akcí, samotná bitva začne až 11 minut před koncem. Zbývá tak trojlístek herců a postav - Harvey v roli plukovníka Travise je vojensky upjatý až je to k nesnesení, ale také odvážný. Widmark hraje westmana Bowieho jako nezodpovědného dobrodruha, což asi nebylo daleko od pravdy. A samozřejmě John Wayne si jako režisér i herec dal záležet na Davy Crockettovi, podává v roli světáckého muže co se umí ohánět slovy i pěstmi fantastický výkon. Celkově je to podívaná trošku nudna, historicky nepřesná, ale dobře natočená, zahraná a patriotistická. A finální bitva je naprosto fantastická, takže zasloužené 4*.

Na sever Aljašky (1960)

Už jsem viděl ve westernech ledacos, ale aby byl zástěrkou pro romantickou komedii ještě ne. A tak tu máme dva zlatokopy, kteří přišli k pohádkovém jmění a ten starší jede mladšímu pro vysněnou lásku do Seattlu. Láska na něj ale nečekala a tak místo ní přiváží šarmantní francouzku - a cestou se sblíží. Kromě toho je tu ještě linie s podvodníkem a sledovat se to dá, chvílemi je to i vtipné, problém je spíše v hercích. Opět tu byl obsazen dávno zapomenutý zpěvák, ale Fabian hraje (je) extrémně pitomé ucho. Stewart Granger, který mě příšerně štval v Mayovkách tady hraje naprostého slušňáckého pitomce a John Wayne? Ten zase hraje drsňáka, což se projevuje tím že je nabručený skoro dědek a nechápu co na něm ta ženská vidí. Závěrečná bitka vypadá spíše jak z grotesky... no hodně slabé 3* a to jen proto že jsem se občas tou blbostí postav bavil.