Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Sci-Fi

Recenze (2 704)

Stepfordské paničky (1975)

Tenhle film teda ale opravdu neuteče. Pointu jsem znal z remaku, který měl navíc o půl hodiny míň a mnohem lepší herce. Originál tu byl dříve, takže není fér to srovnávat, nicméně ta půlhodina navíc jsou stejně jako většina filmu je slepičárna, žvanění a nulové tempo. Když už se začne něco dít, hrdinka je tak zoufale pasivní, že bych ji zfleku nakopnul, nesnáším filmy, kde má postava spoustu možností, ale odevzdá se osudu. Opět jako chlap nevím, co bych si z obou možností ve filmu vybral, obě mě přišly jako katastrofa (domácí puťka vs. slepice co neví co chce). Zkrátka nic pro mě, dvě hvězdičky jen proto, že remaku jsem dal taky tolik, jinak by to bylo i za míň.

plakát

Ostrov doktora Moreaua (1977)

Po podivné verzi z roku 96 konečně povedené adaptace. I bez nějaký vzpomínek (viděno poprvé) se jedná o příjemně natočenou dobrudružnou záležitost ze staré školy. Pěkná výprava, skvělé masky, vynikající herecké výkony - ať už od emocí odstřižený vědec Lancastera nebo Yorkův naivní hrdina, co se snaží zachovat lidskost. A nad tím vším režie Dona Taylora, který tyhle sci-fi fláky uměl (Útěk z planety opic, Damien, Tajemná záře nad Pacifikem). Co mě nejvíce dostalo byly souboje mutantů ze zvířaty, když si člověk uvědomí, že tenkrát neměly CGI, čili to byla vše poctivá kaskadérská práce, tak nezbývá než smeknout.

plakát

Invaze zlodějů těl (1978)

Ze tří verzí bezesportu nejsbaší. Originál měl větší drajv a jistou dávku nudy šlo omluvit rokem vzniku, verze z roku 93 pak přidala béčkový švih. Tahle veze má nejlepší herce (Sutherland, Goldblum, Nimoy), ale taky nejdelší stopáž a ty dvě hodiny jsou zkrátka moc. Neříkám, že je to špatné, ale chybí tomu napětí - celý film provází bezvýchodnost, že to nemůže dopadnout dobře a taky to dobře nedopadne.

Meteor (1979)

Stokrát omletý příběh o asteoidu asi v nejstarší podobě, v jaké jsem ho viděl. Pod taktovkou zkušeného Neame (Poseidon) se sešla skvadra hvězdných herců (ale většina za zenitem) v čele s Connerym a také USA a SSSR, aby společně čelili asteroidu. Funguje to tak napůl, protože přes skvělé obsazení a politické pozadí se to celkem vleče, vesmírné scény jsou průměrné, některé efekty příšerné a dílčí katastrofy trvají jen chvíli včetně finálního pochodu tunely. Koukat se na to dalo, ale je to zkrátka klasický 70´s katastrofák bez jakékoliv většího vzrušení.

Dotek Medúzy (1978)

Musím uznat, že jsem ze začátku nechápal vysoké hodnocení. Jeví se to totiž jako obyčejná detektivka, kde Lino Ventura vyšetřuje pokus o vraždu Richarda Burtona a s pomocí psycholožky rekonstruuje jeho život. Film navíc vypadá docela staře a ošuntěle na roku 1978, nicméně zdání klame. Detektivní linie nakonec ustupuje do pozadí a byť vrah je odhalen (a celkem logicky Vám dojde kdo to je) do popředí se dostává pozoruhodný život samotné oběti. Víc bych neprozrazoval, protože když člověk neví co od filmu čekat, gradace v druhé půlce až do finále je naprosto neuvěřitelná. Nakonec to fakt stálo za to, herecké výkony jsou výborné a pro milovníky škatulek jako jsem já - nejde o horor ani o sci-fi, ale spíše o mysteriozní thriler.

plakát

Jake, kocour z vesmíru (1978)

Sci-fi pro nejmenší, ovšem vytvořené Disneym v době největší slávy, čili poctivě. Dá se říct, že je to předvoj všech těch rodinných sci-fi z 80. let, neboť tu nechybí roztomilý mimozemšťan, spád, romantika, dobrodružství a spoustu vtipných situací (celá linie se sázením a kulečníkem). Navíc fanda MASHe zde má svátek, neboť se tu setkávají představitelelé plukovníků Blakea a Pottera a oba herci hrají v podstatě podobné role a film perfektně táhnou. Ano kočička z vesmíru je hovadina pro děti, ale skvěle jsem se bavil :-)

Alej zatracení (1977)

43% značí velkou kravinu, ale na hodnocení sci-fi se na ČSFD nedá spolehnout. Damnation Alley je pohodové, dobrodružné postapo, kde se nedá hledat nějaké velká logika (kde je radiace?), ani to není strhující jízda. Ale taky to není sračka nebo zoufalá nuda. Zkrátka zlatý střed - po jaderné válce s skupina lidí se vydá na cestu přes Státy do komunity, kde čekají šanci na nový život. Cestou potkají pár problémů, někdo umře, někdo se přidá, to vše s obstojnými efekty (obloha, vozítko, radškorpioni jak z Fallouta). Závěr je snad až příliš happy, ale to mě rozhodne nevadí.

plakát

Válečníci z Atlantidy (1978)

Trošku tady zvednu hodnocení. Očekával jsem sci-fi a dočkal se dobrodružného fantasy, jaké jsem kdysi sledoval v dětství. Hrdinná posádka lodi, tajemná říše, spousta příšer, neustále se něco děje. Atlanťané mi přišli docela neschopní, ale na druhou stranu příšery se povedly, hlavně ta chobotnice. Bavil jsem se perfektně možná i proto, že jsem podobný žánr dlouho neviděl.

Temnota (1979)

Na zemi zavítá mimozemšťan, který trhá lidem hlavy a střílí lasery z očí. I když se to zdá jako super sci-fi námět, je to klasický a dost nudný horor. Mimozemšťan zabíjí v temnotě, většinou mimo záběr kamery a navíc dost zřídka. Vraždy nemají grády a mimo nich se tu nic neděje - pátrá po něm asi pět různých lidí, ale ti nijak děj neposouvají. Zkrátka brutální nuda. Hvězdičku dávám jen za perfektní finále, kdy mimozemšťan bojuje s armádou policajtů a střílí po nich lasery - takhle to měl vypadat celý film.

plakát

The Visitor (1979) odpad!

61% je špatný vtip. Visitor je naprosto otřesná slátanina, která nedává vůbec smysl. Ano je tu ďábelská (tedy vlastně mimozemská) holčička, asi dvě nebo tři hororové scény vykradené z Ptáků a pár světýlek (to má být asi to sci-fi), ale jinak se tu zaprvé vůbec nic neděje a zadruhé to celé nemá hlavu ani patu. Jen vynervovaná matka, otravný spratek a vyslanec nebes/Ježíše?, který celou dobu přihlíží a nakonec s pomocí světel a ptáků odvede zlou holčičku do nebe. Ech bože. Kde se tu vzalo tolik známých herců je mi záhadou.