Úniková hra: Turnaj šampiónů (2021)

Musím říct, že tahle série mě jako fandu adventur zatím velice baví. Moc nechápu ty, co kritizují když se jim líbila jednička, protože je to v podstatě totéž. Jsou tu sice slabší postavy, ale oproti prvnímu dílu všichni vědí o co jde a odpadá zbytečné seznamování. Místnosti jsou čtyři a minimálně dvě z nich naprosto fantastické (banka, noirová ulička), ale i ty ostatní mají perfektní spád, hádanky a brutální pasti. Navíc se tentokrát podíváme zase o kousek dál na to, kdo za vším stojí, čemuž pomůže pro mě i celkem překvapivá pointa. Jediné co se dá vytknout je absence gore, zvlášť u jedné smrti to dost zamrzelo, to mohla být parádní nechuťárna (SPOILER déšť), ale jinak spokojenost a 4*.

Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

Ano já vím. Je to posté totéž a s každým dalším dílem si říkám, že by se na to tvůrci měli vykašlat. Chris Rock v hlavní roli je špatný vtip, dialogy, veškeré to fuckování a rozčilování jsou na úrovni devadesátkových akčňáků a vraha jsem neomylně odhadl, protože takového slizouna aby člověk pohledal. A ještě by mě zajímalo jaktože se vrah dokáže bez hlesnutí připlížit za každou postavou. Nicméně je to pořád zábava, sice značně debilní, ale zábava. Díky kriminálnímu pátrání to svižně utíká, je to krátké a nenudí to, pasti jsou v rámci možností fajn (hlavně ty prstíčky) a naprosto parádní finále plné zvratů je v duchu nejlepší tradice Saw. Takže se to na to hodně hloupou trojku vyškrábe.

Očista navždy (2021)

Série Očista dospěla nejspíše do svého posledního dílu a od hororu přes akčně hororová béčka a politickou propagandu dospěla téměř k postapo sci-fi. V budoucnosti se po několika letech klidu vrací původní vláda a znovu vyhlásí Očistu. Ta však nekončí po 12 hodinách, rozdivočelé davy se sloganem Očista navždy začnou čistit USA od všech migrantů a uprostřed toho pekla se snaží přežít skupina z jednoho ranče a dostat se paradoxně přes zeď do Mexika. Politika tu tolik neřve jako v předchozím díle i když i tady je jistá dávka propagandy. Je tu spousta přestřelek, často nepřehledných, pár soubojů na blízko, něco málo krve a lekaček. Nic a nikdo mě tu nějak extra neštvalo, na druhou stranu nemůžu říct, že by mě to nějak strhlo. Prostě opět taková akčně krvavá jednohubka bez větších ambicí.

Candyman: Ďábelský přízrak (2021)

Mě se příliš nelíbil ani originál, který mě přišel děsivý jako dítěti, ale v dospělosti to byl dost pomalý a nudný horor. Pokračování jsem neviděl a nová verze? Jako horor to nestojí za nic, samotný Candyman se objevuje jen zřídka a vraždí výhradně mimo záběry kamer a až na krátkou scénu na konci neuvidíte na obrazovce jedinou vraždu. Konec s psychopatem a "výrobou" nového Candymana je hovadina. Ještě mnohem větší svinstvo je rasisticko-policický subtext. White people poprvé zazní někde v 8 minutě, celý filmem prostupuje nenávist a opovržení černochů vůči bělochům. Ti jsou ukazováni jako šmejdi, co si zaslouží zemřít, policajti jsou doslova nadrženi na to zabíjet nevinné černochy. I Candyman v podstatě zabíjí jen bílé. Je to rasismus naruby, další film ve stylu "my vs. oni", což samozřejmě v dnešní BLM hysterii mělo v USA úspěch, protože si takový námět nedovolí nikdo kritizovat, aby nebyl označován za rasistu. Mě už se to vyloženě hnusí, jak musí černoši být v každém filmu, neustále křičí rasismus, neustále vyvolávají rasové boje a nenávist, jediné čeho tím dosahují že lidi co tohle nikdy neřešili kdo je bílý, žlutý a černý jich začínají mít plné zuby. Hvězdička za návaznost na původní sérii, jinak to nestojí za nic.

Duna (2021)

Opravdu jsem se na tohle těšil. Dune 2 byla jedna z prvních her na PC co jsem hrál, časem jsem přišel na chuť i prvnímu dílu, někde ve 20 letech jsem si naprosto zamiloval Herbertovu knížku a o pár let později v Director´s Cut docenil Lynchovu verzi, která ve třech hodinách obsáhla neobsáhnutelnou knihu. Villeneuve mě sice naprosto zprudil s Blade Runner 2 a Příchozí mě taky nechalo chladným, ale věřil jsem díky hodnocením tady, že mě Duna nadchne jako ostatní. Ale bohužel. Ten jeho režijní styl mě prostě šíleně vadí - dlouhatánské meditativní scény, mimózní dialogy, pomalost, nuda. Žádné eye-candy scény nebo lokace, bitvy utopené v temnotě, střižené něčím "zajímavějším", natočené nezaujatě z pozvdálí. I ten červ je prostě nijaký. Geniální postavy z románu tady jsou zredukovány na figurky a neznat je z knihy, tak mě absolutně nezaujmou. To že se v dvouapůlhodinové délce dostane režisér jen do třetiny románu (prvního z pěti) je zoufalé. Tři hvězdičky za herce, kteří se opravdu snaží, občasné dobré scény a celkový příběh, který jsem si na pozadí těch unylých dialogů spíše pamatoval a domýšlel z knihy, než prožíval ve filmu.

Smrt ve tmě 2 (2021)

Pokračování Smrti ve tmě je opět pořádná řezničina, u které jsem se rozhodně nenudil. Na můj vkus už to ale bylo těžce přehané. Psychopat z jedničky je nyní relativně hodný, vychovává adoptovanou dcerku! Pro tu si přijdou žoldáci, které vede její skutečný otec a slepý dědula se víceméně úspěšně brání skupině nasraných, agresivních, po zuby ozbrojených vojáků. Na prdel to dostává definitivně v poslední půlhodině, kdy se objasní důvod únosu (která matka by tohle proboha udělala?) a kde stařík úspěšně likviduje žoldáky v jejich domě, přičemž využívá snad superschopnosti nepodobné Daredevilovi či jednomu filmu s Rutgerem Hauerem. Prostě kravina, zkuste si poslepu dojít jen na konec bytu, aniž byste do něčeho nevrazili. Čili zábava, ale mozek u ní fakt trpí.

Pach krve (2021)

První z řádky asi deseti sequelů, rebootů a sequelů rebootů za loňský rok. Původní Pach krve se mi nijak zvlášť nelíbil, dalších 5 videopokračování jsem odignoroval. Reboot na to jde od lesa. Hned na začátku Vás otráví partičkou jak z multikulti příručky - dva teplí indové, černoch a bílá přítelkyně a agresivní běloch co zbaběle kašle na přítelkyni. Ti začnou vcelku nenápaditě umírat v lese, načež se v půlce ukáže, že nejde o vidláky, ale jakousi pošahanou komunitu ala pravěk. Pak přijde spousta nesmyslných zvratů včetně toho naprosto pitomého ve finál (jak by je proboha našli?), postavy chovající se naprosto nelogicky. Celé to evidentně chce být novým Slunovratem, takže je to dlouhé, nudné a folkové, zároveň je to ale krvavé a pitomé jako původní Pach krve. Chvílemi krvavá zábava, chvílemi nuda, chvílemi kroutíte nevěřícně hlavou. Jak to pak hodnotit? Dávám neutrálně 3*.

Zhoubné zlo (2021)

Terorizovaná Madison přijde při útoku o svého tyranského přítele i nenarozené dítě a záhy se kolem rozjíždí série opravdu brutálních vražd, souvisejících s minulostí, kterou si nepamatuje. A já nemůžu souhlasit s bratrem. Jistě pointa (resp. její variace) mě napadla taky hned na začátku a chvílemi má člověk pocit, že sleduje adaptaci Stop hrůzy, ale o to tu vůbec nejde. Wan dal filmu styl - výrazné zvuky, expresivní pohledy, zajímavé scenérie, hru světel. Vraždy jsou krvavé, vrah vypadá děsivě (hlavně dokud není odhalen), díky paralelnímu policejnímu vyšetřování děj uhání svižně kupředu což je v moderním hororu skoro zázrak. Navíc se Wan od Aquamana naučil i akční scény a výsledkem je naprosto přepálená, ale parádní čistka policejní stanice. Svižný, krvavý a dokonce akční horor to mi ke štěstí stačí, nějaké intelektuální příběhy či přesahy nepotřebuji.

Poslední noc v Soho (2021)

Tak tohle mě dostalo! Poslední noc v Soho se přitom první půlku vůbec netváří jako horor. Nesmělá dívka Eloise přichází do Londýna studovat módu, miluje retro hlavně šedesátky a ve spánku začíná sledovat život Sandie. Sandie je krásná tanečnice a zpěvačka v šedesátkách a Eloise s ní prožívá všechny ty nóbl podniky, nablýskané párty, romanci a pozlátko. Je to skvostně natočené, je tu pár hitů co znám i já (Eloise, Puppet on the String, Downtown) a paradoxně to vypadá nablýskaněji a dekadentněji než většina filmů, které jsou skutečně z šedesátek. Do hororu se to překlopí až v druhé půlce, kdy idylka minulosti skončí vraždou a výjevy z minulosti se začínají objevovat v současnosti, ale pak to stojí za to! U hororů se dávno nebojím, ale zdejší duchové byli opravdu odporní a přinejmenším jedna scéna ve finále (ruce) byla až fyzicky nepříjemná. Navíc režisér odpálí takovou pointu, že mi spadla huba až na zem a uvažoval jsem i o pěti hvězdičkách. Nu na 5* by to musel být horor celou dobu, ale jinak jde o výborný film a režisér Wright (Soumrak mrtvých, Jednotka přiliš rychlého nasazení) opět nezklamal.

Paroží (2021)

Scott Cooper má za sebou pár áčkových kriminálek, takže hororové řemeslo mu nedělalo problém. Ponurá atmosféra městečka, odpudivé domy, pár pěkných humusáren a krvavých vražd a jako bonus krásné Wendigo a finální souboj s ním. Sice je komické, jak se obrovská nenažraná příšera připlíží bez hlásky zezadu ke dvěma policajtům po sobě, ale budiž. Bohužel jako každý nový horor chce i Paroží být něčím víc a tak je tu unylá hrdinka pronásledovaná traumatem ze zneužívání, která se vydá na svatou misi zachránit jiné zneužívané dítě a do toho všeho její přiblbý vše zpochybňující bratr polda, čímž se z toho stává celkem nuda s nezajímavými hrdiny. Ale i tak to stačí na solidní 3*.