Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Horor
  • Komedie
  • Thriller

plakát

Království Planeta opic (2024)

Ťažké rozhodovanie. Na prdel ma to teda neposadilo, na to by to potrebovalo väčší drive a epickosť, no na druhú stranu som sa ani nenudil. Aj keď je prvá hodina celkom vlažnejšia v tej druhej už tempo dostane dobrý spád a veci sa  výrazne pohnú. Technická stránka tu je špičková, obzvlášť môjmu oku lahodili post apo zábery na zdevastované mestá a pozostatky ľudskej civilizácie, čo som zohľadnil aj v hodnotení, ktoré by najviac vystihovalo tri a pol, ale keďže sa dá dávať iba na cele, prikloním sa hore. Rozohraté to majú do budúcna dobre, už si len udržať kvalitu a posunúť ju vyššie v story tellingu.

plakát

The Last Stop in Yuma County (2023)

Človek si ide len tak pred spaním na rýchlo pustiť nejakú jednoduchú blbinu s tým, že aj tak polku prekliká a jeb... jedno z prekvapení roka. Nečakal som vôbec nič a dostal som tak kurevsky veľa, žeby sa z toho jeden spravil. Film vizuálom a obsadením radiaci sa do low budget kategórie natrhol prdel všetkým AAA mainstreamovým sračkám na okolo svojou kreativitou, hravosťou, nepredvídateľnosťou a profesionalitou po každej stránke, od perfektného castingu, kde každá jedna postava valí na 100%, cez šťavnaté a uveriteľne odprezentované dialógy šité postavám na mieru, až po popiči vymakaný scenár, ktorý sa pomaličky, ale isto zahráva s divákovou fantáziou a núti ho kalkulovať a tipovať, kto z toho uleteného kolotoča vyviazne po svojich, len aby na konci vyjebal úplne s každým. Jasné, film vylízal Tarantina aj Coenovcov o tom žiadna, ale vylízal to najlepšie z nich. Keď už kopírovať, tak takto.

Strážci (2024)

Vcelku fajn mystery jednohubka zabŕdajúca do hororu, ako cigán prstom do kravského lajna. Gore je tu úplne minimálny, nejaké to bububu sa tu nájde, lore je vcelku fajn, aj keď nič, čo by už pred tým niekto nevymyslel a v podstate film ako taký má niečo do seba, dokáže udržať pozornosť, ale v záplave dnešných generických sračiek to ani nie je tak ťažké. Trošku zamrzí, že sa viac nepritvrdilo a osobne aj dosť ľahko odhaliteľný zvrat ohľadne jednej z postáv. S tým sa mohli fakt viac pohrať. Od určitého bodu bolo jasné, ako sa zvyšok filmu bude uberať.

Boy Kills World (2023)

Boy Kills World ( BKW ) vs Monkey Man ( MM ). Tam, kde ide MM viac do hĺbky príbehu, charakteru postáv a postupne ich odhaľuje na kosť, tam BKW len pláva na hladine povrchnosti. Tam, kde sa MM snaží o niečo viac, ako je len akčný výplach a zabŕda do sociálnych tém súžiacich Indiu, tam BKW jasne dáva najavo, že mu nejde o nič iné, ako len o tupú, miestami zábavnú a hlavne extrémne prepálenú akciu. Tam, kde je MM prirodzene a uveriteľne štýlový, surový, živočíšny a osudový je BKW len groteskne brutálny a umelý. Keď si k tomu prirátam extrémne, ale fakt že extrémne otravný hlas narátora a nonstop výjavy sestry hlavného hrdinu, čo úplne rozbíja tempo a odtŕha od deja, víťaz je pre mňa jasný. BKW nie je vyslovene zlý film, len je iný, ako som čakal, nie je ani tak štýlový, ako skôr gýčový. Plochý, prvoplánový výplach s dostatkom akcie, ktorá ale nikoho, kto videl všetky diely Wicka, Raidov, či nového Monkey Mana na prdel neposadí.

Farang (2023)

Za mňa dobré a dobré je za tri. Mať to viac akcie, či prepracovanejší scenár a šlo by to aj vyššie. Film je tak trochu ako mužopiča, alebo transka, ako sa týmto uletencom po novom hovorí. Z každého čosi, z ničoho poriadne a to je ten najväčší problém. Na plnohodnotnú drámu, či thriller, to má moc ploché charaktery a plytký, predvídateľný dej a na čistý akčný výplach zas zbytočne veľa chodenia okolo, kým dôjde na lámanie kostí. Ale keď na to príde, stojí to za to. Akcia je štýlová, nekompromisná, plná živočíšnosti a brutality v tej najsurovejšej forme a hlavne dobre nasnímaná, za čo patrí uznanie nie len kameramanovi a režisérovi, ale aj hercom. Hlavne hlavný protagonista v podobe čistokrvného Francúza 21ého storočia má kvalitnú fyzičku a patrične to dáva najavo a dokonca vie aj čo to zahrať v rámci tvárovej akrobacie. O to viac zamrzí práve poskromnosť akčnej zložky, ktorá tu je najväčším ťahákom. Každopádne film môžem vrelo odporučiť milovníkom akcie, len netreba od toho očakávať ďalší Raid, či The Night Comes for Us, ktorými sa to zjavne inšpirovalo. Tie sú  predsa len iný level.

Havěť (2023)

Konečne normálny Slovenský preklad, navyše jasne opisujúci podstatu filmu.  Háveď. Celý film sa točí okolo nej a kde inde, ako vo Francúzsku by sa aj mal odohrávať, keďže táto krajina je ňou už naplnená po okraj vďaka neschopnosti a priposratosti Únie, postaviť sa problému čelom. Okrem hávede sa vo filme mihnú ešte nejaké prijebané pavúky, ktoré ja osobne fakt nemusím a bez mučenia priznám, že tak ako mám proti hávedi 9mm, proti nim mám vždy po ruke Biolit, alebo pekne tučnú rolku z novín. Úprimne som ale čakal oveľa väčšie peklo. Od tých pavúkom myslím. Ako Arachnofobik začiatočník, som sa len sem tam cítil mierne diskomfortne, takže za mňa mierne sklamanie. Ale aspoň ostali moje trenky nedotknuté. Na budúce ale poprosím viac pritvrdiť. Jebnutosť a nulovú logiku chovania postáv postáv vzhľadom na ich farbu a vierovyznanie kvitujem a nepokladám za mínus filmu.

plakát

Godzilla x Kong: Nové impérium (2024)

Je to tupé, je to farebné, snaží sa to byť veľkolepé a živočíšne, no je to len ploché a umelé, ako hrudník Paris Hilton, čo to je? Nová Godzilla ( tá Americká ) a Kong. Nečakal som tu fontánu múdrosti, ale tá plytkosť a scenáristická sterilnosť bez minima snahy ma tu urážala a nedokázal som mozog na toľko odpojiť, aby som si film užil. Samozrejme máme tu partičku pablbov s nulovou charizmou, ktorým velí strong female trans looking character a jedná super inteligentná opica, ktorá zjedla Šalamúnov kokot múdrosti a nie, nemyslím tým Konga ani zvyšok chlpatého osadenstva. Máme tu zúfalú a totálne nezvládnutú snahu o navodenie 80's atmosféry, ktorá zlyháva najmä na zle napasovanom a nevkusnom výbere hudby. Máme tu pomaly dve hodiny zeleného plátna s viac, či menej zvládnutými efektami, kde sa honí partia ne/hercov a sem tam sa pobijú digitálne pokémony. Kvôli tomu tu asi aj väčšina ľudí je, predsa len sa tento výplach volá Godzilla x Kong, takže ak čakáte na riadne epický a naťahovaný súboj týchto dvoch borcov, gratulujem, užijete nejaké tri minúty, pri ktorých si dajú zopár faciek a zbúrajú pyramídy. Kto chce vidieť poriadnu Godzillu, vie kde hľadať. Japonsko. Godzilla minus one je TÁ skutočná a jediná Godzilla, ktorej táto cukríková teplošina nesiaha ani po pazúr na nohe.

Abigail (2024)

Spokojnosť. Super nápad, super partia hercov, medzi ktorými je chémia, šťavnatý gore, kopa nečakaného, ale dobre napasovaného humoru a celkový feeling z filmu, kde prakticky nie je žiadne hluché miesto a vata. Akurát by som to moc neradil do kategórie horor / thriller, prípadne by som tam ešte doplnil komédia, keď aj napriek kope brutality sa celý film nesie v odľahčenom duchu, čo vôbec nie je v tomto prípade na škodu.

plakát

Di Ambang Kematian (2023)

Indonézania vedia zajebať síce o dosť lepšie ( Impetigore ), ale stále tento nový prírastok do hororového žánru strčí do kapsy 90% gaywoodskej produkcie. Ťahá to hlavne začiatok, keď sa ešte presne nevie vo co go, komu jebe viac, či mladému, či starému. V určitom bode sa všetko tak nejak vykrištalizuje a film si začne plávať svojím pohodovým tempom, aby sa dostal do bodu, keď sa to všetko zas poserie a zvyšné postavy sa budú musieť popasovať, ako ďalej. Cením niektoré fajn creepy scény aj osud všetkých postáv. Nie žeby šlo o niečo, čo tu ešte nebolo, ale tiež nemusí mať každý horor záver podľa šablóny.

Kaibucu no kikori (2023)

Prekvapilo! Po novej Godzille druhé veľmi milé prekvapenie z Japonska v prvom pol roku tohto roka, aj keď dátum výroby tu je 2023. Film sa obsahom môže radiť ku klasickým detektívkam, či krimi filmom, aké sa v minulosti točili v o dosť väčšom množstve ako momentálne. Vo svojej podstate sa jedná o pomalý detektívny film zabŕdajúci do Japonského folklóru s minimom akcie, ak sa to akciou dá nazvať a tonou dialógov. A toto je niečo, čo môže kopu mainstreamových divákov, zvyknutých na nonstop výbuchy, prestrelky a ploché postavy, či plytký dej odradiť. Naopak ľudí, ktorí hľadajú zaujímavé postavy s dostatkom priestoru na sebarealizáciu v zaujímavom, veľmi chytro napísanom a hlavne podanom príbehu, by mal tento film maximálne uspokojiť. Príbeh je tu hlavným ťahúňom, aj keď sa to tak zo začiatku nemusí zdať. Objemnosť a obmena charakterov postáv tu silnie každou pribúdajúcou minútou a divák sa postupne stráca v tom, kto je ten dobrý a kto je ten zlý. Prakticky do poslednej minúty nie je nič sto percentne jasné. Bližšie sa k tomu písať nedá, bez toho aby človek zbytočne nespoiloval, čo by bola v tomto prípade obrovská chyba, nakoľko film si najviac užijú nepripravení diváci, čo bol a môj prípad. Dobrá hodina a pol sa nesie v nadpriemernom duchu, kde som sa rozhodoval medzi silnými tri až štyri, ale posledných tridsať minút je čistý orgazmus emócií a zvratov, kde sa charaktery a pohnútky postáv menia viac a rýchlejšie, ako mukli za pásom v Kórejskej fabrike. Už keď si človek myslí, že odhadol jednu, či druhú postavu, dostane kopačku do vajec a zistí, že pravda je tak trochu iná. Za mňa naozaj veľká spokojnosť s obsahom aj formou. Japonci podávajú solídne výkony, sem tam sa nejaké prehrávania nájde, ale to už patrí k ich kultúre a naozaj sa nejedná o nič, čo by kazilo vysoký zážitok z film. Takže za mňa zaslúžené štyri hviezdy.