Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Horor
  • Komedie
  • Thriller

plakát

Všechny staré nože (2022)

Thriller, áno aj. Ale v prvom rade kus slušnej romantiky z prostredia špiónov. Za mňa sympatická, ľahko nadpriemerná komorná konverzačka s nejakým tým zvratom pri konci, na pozadí jednej nevydarenej akcie a tragédie v jednom viac menej o dvoch hercoch. Výber hercov mi ale sadol. Pine má charizmu a Newton tiež nie je na zahodenie, navyše tu ukáže kozy. Čo je ale najpodstatnejšie, chémia medzi nimi funguje perfektne a to je viac menej základ a najväčšie pozitívum filmu. Nebyť toho bol by to celkom prúser, ale takto sa to dá odporučiť na kľudný nedeľný večer. Najme vo dvojici. Ak ale niekto očakáva akciu, alebo prekombinovaný sofistikovaný thriller nech skúsi inde.

Memory (2022)

Ďalší mesiac, ďalšia Neesonovka. Tentokrát v hlavnej úlohe záporáka Mr. Alzheimer. Liam je aj napriek tomu stále borec, nejaké to zaucho vie stále rozdať a jeho umrmlaný hlas vie stále pohladiť na duši. Mimo to sa jedná len o ďalšiu generickú kokotinu, kde netreba volať veštici Teodore o predpovedanie priebehu príbehu a jeho konca. Potešil Gay Peace, ako aj vyžratý Stevenson. Naopak z vráskavej Bellucci sa nejaký ten piatok ešte budem strhávať. Dej nemá zmyslel rozoberať, už ste ho všetci niekde videli, počuli a nie je tu nič, čo by človeka posadilo na prdel. Možno tak teleportovanie postáv z miesta na miesto, ako pasuje režisérovi a na konci filmu extrémna doslovnosť, aby zrejme aj ten posledný americky polodebil s hamburgerom miesto mozgu pochopil po lopate, že vo co go. Na zabitie večernej nudy postačí. Ale Liam by sa už mohol na to vysrať, lebo pomaly ale isto začína konkurovať Bruceovi.

Morbius (2022)

Wow, Marvel valí. Len tak ďalej a za chvíľu sa kvalitou priblížia k tvorbe Uwe Bolla, ktorá je tak zlá, až je dobrá a dá sa na nej aspoň solídne zabaviť po bedničke piva a dvoch gramoch trávy. Toto je len prachsprostá nuda s lacnými digitálnymi efektami, ešte lacnejšími postavami a dialógmi a bez štipky napätia alebo swagu. Tento film nemá absolútne nič, čo by mohol divákovi ponúknuť. Tí ,ktorí tomu strelili plný počet, či za štyri boli počas projekcie zrejme v bdelej kóme. Ak si niekto myslel, že posledný Venom je prúser, tak tento klenot zmení jeho názor raz dva. Ale v niečom predsa len exceluje. Obsahuje jednoznačne najzbytočnejšiu a  najtrápnejšiu potitulkovú scénu v histórii Marveloviek. Aj keď, teraz neviem, či toto prvenstvo nepatrí Venomovi 2ke. Whatever, každopádne film na facku a potitulková na kopačku do vajec.

Žhářka (2022)

Taká neskutočná kokotina, že túto mikro recku zmáknem ešte počas titulkou, len nech to hneď môže letieť z disku. Kolotoč random scénok, bez logiky pozliepaných do hodiny a pol dlhej lobotómie a prehliadka tých najotrepanejších a najplochejších dialógov, aké sa do teraz niekomu podarili. K tomu sto krát vyluhovaný príbeh s impotentnou réžiou, kde najdrsnejšia scéna je upálenie mačičky :( Nejdem sa ani rozpisovať nad kokotinami typu, mám nebezpečnú pyromanku, ktorá keď sa nakrkne rozmetá budovu na sračky a preto na jej dolapenie pošlem............indiána, ktorého špeciálny skill je..........neviem. Uhrančivý pohľad? To ozaj nikto v dnešnej dobe nerieši scenár? Jedna hviezda za újeby pri pohľade na krvácajúce oči Zaca Efrona, čiernych záporákov a nula percent politických kecov na adresu bielych, ktoré sú pomaly v každom druhom filme.

Wyrmwood: Apocalypse (2021)

Banda stredoškolákov ujebala fotrovcom kameru, zbehla do lesa na lúku a natočila túto amatérsku kokotinu. Jedna vec je nemať budget na výpravu, efekty, či kvalitných hercov, čo dokážem pochopiť. Druhá vec je ale odfláknuť scenár, nelámať si hlavu nad logikou a tempom deja a nechať si ne/hercov prehrávať do úplného extrému a recitovať holé vety, spojené do nelogických dialógových kontier, okorenených tak kultovými a otrepanými hláškami, ako You're all going to die here. Pre toto pochopenie ozaj nemám. Videl som aj jednotku, aj keď si z nej už trt pamätám, ale sotva to bolo tak zlé, ako táto žumpa, inak by som sa tomu určite vyhol oblúkom. Okrem toho, že to je lacné, amatérske a po každej stránke nezvládnuté s jedným z naj otrasnejších hudobných doprovodov za posledné roky, to ráta priamo s tým, že divák jednotku videl a aj s odstupom siedmich rokov si z nejakého neznámeho dôvodu na všetko pamätá a preto sa tu zvysoka serie na nejaké predstavenie charakterov, či pozadia príbehu. Nie žeby pri tejto kokotine na tom nejako záležalo. Toto mohlo byť ako tak  zábavné niekedy v 90tych rokoch, pred tým než prišiel Snyder s jeho kultovým Dawn of the Dead a nie teraz, keď tu máme granáty typu Train to Busan, Sadness, Alive alebo obyčajný World War Z.  Jedna hviezda za kontaktné šošovky.

Neviňátka (2021)

Deti sú zlo. Aspoň tie čierne. Mužského pohlavia. V tomto filme teda. Zaujímavá, artovo ladená vecička, kde sa pracuje a stavia na atmosfére a hlavnej myšlienke filmu na úkor zbytočného explicitného násilia. Takže, kto očakáva nejaké jatky má smolu. Kto sa chce zamýšľať a unášať príjemne mrazivou a znepokojujúcou atmosférou filmu bude pohonkávať. Možno trošku škoda, že to aspoň v jednej, dvoch pasážach nechcelo viac pritvrdiť a moc tomu nepomohol ani zbytočne dlho naťahovaný finálny stret, ale mimo to zvyšok šľapal dobre. Pochváliť musím všetkých krpcov bez výnimky, naozaj hrali prvú ligu, ich výkony pôsobili veľmi prirodzene a uveriteľne, kopa Áčkových hercov a herečiek, by si mala pri pozeraní robiť poznámky, zdravím Gadot, Reynoldsa a spol.

Prokletí (2021)

Zasraní čorkári železa a farebných kovov. Nečakal som žiadnu hitparádu a šiel som do toho čisto pre účasť Boyda Holbrooka a musím skonštatovať, že som bol príjemne prekvapený. Akože áno, má to svoje muchy, najmä ne/logickom konaní niektorých postáv a trošku cítiť priškrtený rozpočet, ale atmosféru si to drží po celú dobu dobrú. Navyše nápad a realizácia hlavného monštra mala niečo do seba a aj keď tých scén tam zas nie je toľko, keď na ne príde, stoja za to. Hlavne tá v stodole bola popiči a pripomenula mi svojím prevedením a atmosférou starý dobrý horor The Thing. Potešilo aj fajn previazanie začiatku a konca filmu, takže za mňa spoko. Kto nemá problém dať šancu aj komornejším hororovým snímkam, smelo do toho.

Hrubý střih (2022)

Ľahko nadpriemerná konverzačka, ktorá celá stojí na pleciach charizmatického Marka Rylanceho. K tomu zlatá Zoey Deutch a pár ďalších, viac či menej vydarených postáv. Príbeh z veľkej časti predvídateľný, ale napriek tomu nenudil a dobre odsýpal. Na zabitie večera bez problémov. Len netreba čakať nejakú akciu, epické finále ani nič podobné.

Smrt na Nilu (2022)

Masaker. Toto z hľadiska umelosti a nadvyužitia zeleného plátna prekonalo aj Jungle Cruise a to už je teda niečo. Takúto gýčovú obrazovú formu som od vtedy nevidel, každý jeden záber doslova vypaľoval očí, všetko bolo presaturované, preblurované s totálne nezvládnutou hĺbkou pozadia. Pri tom Jungle Cruise som ešte dokázal pochopiť, že sa jedná o fantasy lokáciu, ale toto? To bol kurva problém zbehnúť niekam mimo zastavané prostredie Egypta a natočiť aspoň pár záberov a nejebať všetko cez zelené plátno? Navyše všetko je esteticky dokonalé a čisté, až to bolo na smiech. Fakt otras. Do toho pôvodný príbeh znásilnený woke propagandou, kde nešetrili blackwashingom ani priblblými kecami na adresu bielych dvomi nergicami, jeden lesbo párik v podaní dvoch starých, vyžratých prasníc s účesmi na kriminál a samozrejme biele postavy, ktoré sú ako inak záporné. Ups spoiler. Aké nečakané omg. Nie, žeby to nebolo hneď jasné po pol hodine, kto je tu za zmrda. Na jednej strane sú tu čierni súčasťou vyššej smotánky, na druhej furt pičujú, ako sú diskriminovaní. Tak si už kurva vyberte svoju časť alternatívnej reality, kto sa v tom ma do prdele vyznať. K tomu treba prirátať ploché postavy, lacné dialógy a herecký klenot v podaní krásnej a drevenej Gal Gadot, ktorá sa už naučila dve herecké polohy, úsmev a zamračenie. Aspoň, že ten Hammer je stále sympaťák aj keď je tu za kokota. Jediný kto ozaj zaujal bola Emma Mackey, za ňu je aj ta jedna hviezda. Btw aby som nezabudol, ten začiatok si Branagh mohol odpustiť, mám na myslí tú naťahovanú a nevkusnú tanečnú scénku. Vôbec sa nehodila do tónu filmu, pôsobila maximálne trápne, preafektovane, vulgárne a nanútene, len aby si čierna držka spolu drevenou Gadot mohli užiť aspoň pár minút na plátne. Zrejme to mal byť pokus o navodenie nejakého erotického náboja medzi postavami ale bolo to ozaj dosť lacné.

Knihy smrti (2020)

Fú, tak toto bol kvalitný zvrat. Prvú pol hodinu to vyzeralo, že to bude zas ďalšia, pre teenagerov určená do neba volajúca kokotina a moja nervozita bola na vrchole a prst na klávesnici delte. No v tom prišla jedna fajn nápaditá scéna so stenou pri posteli a film chytil moju pozornosť a už do konca ju nepustil a navyše okorenil pár kvalitnými a nápaditými pasážami, aby priniesol na konci jedno zaujímavé charakterové rozuzlenie jednej z postáv. Takže na konci slušná spokojnosť.