Brainscan (1994)

Hi-tech horror s Edwardem Furlongem a chlapem s pololatexovým obličejem v hlavní roli? To zní jako průser. Po dlouhém chození okolo horké kaše ´sem ale ani já neodolal a došel k následujícímu Když se poprvé rozezněl hlavní motiv George S. Clintona, hnulo to se mnou v křesle. Tak laciný a jednoduchý, přesto svěží a nápaditý. A záhy ´sem si uvědomil, že tak funguje i celý film. Brainscan je vlastně nová počítačová hra slibující opravdu děsivý a nepříjemný zážitek, tudíž neunikne pozornosti šestnáctiletého Michaela, nadšeného čtenáře Fangorie a fanouška horror filmů. Po spuštění hry se Michael ocitá v domě neznámého muže, kterého má zavraždit a brutálně zohavit. Je hrou nadšen. Tedy aspoň do chvíle, než se dozví o brutální vraždě, která byla spáchána jen o pár bloků dál a naprosto identickým způsobem. A právě v té chvíli se na scéně objevuje tajemný Trickster, osoba, která je za celý Brainscan zodpovědná. A právě v té chvíli začíná opravdová zábava, která nepoleví až do poslední minuty. Co na tom, že příběh má pár hluchých míst. Jeho nápaditost, občasná naivita, vtip a dokonce i Furlong(!) vám to vynahradí. Určitě to tedy riskněte. Věřím, že Brainscan nezklame.

Dům voskových figurín (2005)

Odpočinková a rutinní zábava na závěr uběhaného sobotního dne, která spíše než predělávku klasického horroru z 50. let připomene Wrong Turn a remake remakeu Texas Chain Saw Massacre. Prostě nic nového pod sluncem.

Voskové muzeum (1988)

Hodně slušné gore scény. Ale nic víc. Někdy holt jen ta krev nestačí...

Masakr v Texasu (1994)

Kim Henkel se pokusil o návrat do svých rodných vod, ale naneštěstí mu tak nějak došel benzín a jeho pila spíše vrčí, nežli řeže. A právě tímto nedostatkem nejvíc trpí samotný Leatherface, z něhož se vyklubal transexuál (čímž se asi nejvíc přiblížil svému skutečnému předobrazu) a bábovka, na které si všichni jen vybíjí zlost. Z démonického a chladnokrevného zabijáka se tak stává politováníhodný ubožák se smutnýma očima odsunutý do pozadí. Hlavní atrakcí filmu tedy zůstává úchylný Matthew McConaughey, který se své role ujal tak přesvědčivě, že člověk na chvíli zapomene na zprzněného Leatherface. Druhým vábidlem je mladičká Renée Zellweger, která marně uniká ze spárů šílené rodinky a jejího černého humoru. K nelibosti ale přispívá i samotný závěr, kde Henkel z kanibalské rodinky dělá nadnárodní manufakturu.

Texaský masakr motorovou pilou 2 (1986)

Texaský masakr motorovou pilou a černá komedie? Prosím, dobrou chuť! Po dusivé jedničce nám Hooper ukazuje, že i z rozřezané hlavy může stříkat funny blood a že i retardovaní psychopati se můžou zamilovat. Odlehčená rovina pak dává plně vyznít vážně míněným scénám. Tou nej je jistě ta, kdy se jedna z obětí probudí z bezvědomí a uvědomí si, že její nejlepší přítelkyně má na obličeji její tvář. Rozhodně zde ale nehledejte intenzivní pojetí prvního dílu. Jen se pohodlně usaďte v křesle a příjemně se bavte. Šerif Hopper se jistě postará o své... Teď už záleží jen na vás, jak se rozmyslíte. Sex or the chainsaw? But the saw is family...

Mesiáš (2001) (TV film)

"Televizňák", bohužel. Messiah Borise Starlinga je kniha, která by si zasloužila víc, mnohem víc. Takhle bohužel zaniká i celá rafinovaná pointa a osobní boj hlavního hrdiny s tajemným vrahem, příběh je hodně uspěchaný. Marné tápání detektivů nedostalo tolik prostoru, kolik zabírá v knížce a ono užasné popisování brutálních vražd mi taky tak nějak chybí... I tak se stejně jedná o důmyslné a celkem pečlivé zpracování ke kterému bylo přistupováno s určitou láskou. Přesto tajně doufám, že se Mesiáš někdy dostane i na stříbrné plátno.

Transamerican Killer (2005)

Lion´s Gate tentokrát vsadili na špatnou. Není to žádný druhý SAW, bohužel. Jde o pitomé, skutečně pitomé Béčko se slušnými cca pěti minutami filmu, které jsou asi vším, na co se dá skutečně koukat. Milovníci obnažených žen si jistě přijdou na své, ale nám krvechtivým fanouškům zůstávají jen oči pro pláč. Gore scény, kterým se ani gore říkat nedá, jsou tak trapné a umělé, že vzbudí tak akorát úsměv na rtech. A hlavní záporák je snadno vyčtený už na začátku filmu i s celou pointou. Prostě zoufalství. Ta hvězdička je za závěrečnou scénu s motorvou pilou.

Rychlý Stripes (2005)

Po dlouhé době ´sem vytáhl do kina i děti a volba palda právě na Racing Stripes. Nebyl ´sem zrovna nadšený tím, že ve filmu vystupují mluvící zvířata, ale do kina se nešlo kvůli mně, tak ať se baví hlavně děti. A když už film začal, obavy byly ty tam. Tolik vtipů a hlášek ´sem nečekal. Přestože jde o film pro děti (a místy je to bohužel znát až moc), bavil ´sem se skvěle. Kde jinde uvidíte pelikána, který si říká Husa a oslovuje slepici McChicken a dvě šílené mouchy v podání Genzera a Suchánka? A to už ´sem se dostal k dabingu, který se taky mimořádně skvěle vyvedl. Kohout Carda utíkající před "kyselým deštěm" je nezapomenutelný. Další, co mě mile překvapilo je Ishamova hudba. Hlavně pak ta vokalní část, která sice není toliko výrazná, kolik by zasloužila, přesto mi uvízla v hlavě a sem tam si ji hvízdnu. A co se příběhu týče, ´sem si jist, že ´sem pro děti lépe vybrat nemohl. Jak jinak jim ukázat, že pokud si za něcím pevně stojí, jejich odhodlání a pevná víra je vždy přivede k červené pásce na konci závodu, kterému se říká Život.

Dokonalá vražda (1998)

Po dlouhém oddalování jsem se i já konečně podíval na Doknalou Vraždu. Popravdě, moc se mi do toho nechtělo, ale když už v televizi nic lepšího nedávali... příjemně mě překvapil Douglasův herecký výkon a to samé se dá říct i o další dvojici hlavních protagonistů. Kamera slušně využívá rozlehlých prostor tichého domu a dělá z něj místo plné nedůvěry a nejistoty a když k tomu připočtete tradičně netradiční thrillerovou hudbu, máte na slušný nervák zaděláno. Jen je třeba ho dotáhnout až do konce. A to mi tady scházelo. Místy se až nepříjemně ozývají hluchá místa a závěr je pln jízlivého patosu. Myslím si, že kdyby film skončil o pět minut dřív, rozhodně by byl zajímavějším a nevšednějším. Ale i tak jde o slušnou zábavu na sobotní večer.

Neznámý Rangún (1995)

Nádherná krajina, půvabná Patricia Arquette, dojemný příběh a užasná hudba Hanse Zimmera. To všechno je film, který by si zasložil více pozornosti a snad i o trochu delší stopáž. Vřele dopručuju.