oli.G

Slovensko
študent

• 29.10.2006  00:39
    Max (1994)

Rutinná, no v telke stále pozerateľná rodinná dráma, odsýpajúca sa bez výraznejších momentov k jednému z dvoch možných záverov. No klamal by som, ak by som povedal, že ma to nechalo úplne chladným (a to som sa pri tom učil chémiu).

• 31.8.2005  01:13

Neil Jordan u mňa počas LFŠ 2005 jednoznačne bodoval, síce som od neho zhliadol len dva filmy, no u oboch ma svrbela ruka na plné hodnotenie. MICHAEL COLLINS má všetko, čo potrebujete uprostred maratónu viac či menej "festivalových" a (pseudo)artových filmov - hviezdne obsadenie, vašej pozornosti hodný príbeh a hlavne skvelú réžiu (zvlášť scény zachytávajúce vykonávanie "špinavej práce" mi aj vďaka výraznému soundtracku privodili príjemné zimomriavky). Len vám neodporúčam čo len na minútku rezignovať od diania na plátne, môže sa vám to nepekne vypomstiť.

• 10.6.2007  15:22

Poznáte ten pocit, keď je film presne taký, ako čakáte, no zároveň úplne iný? Asi by som si prial aby to bolo viac o hlavnom páriku, resp. IBA o hlavnom páriku a ich láske (ako VEČNÝ SVIT), alebo som proste čakal niečo trošku menej artové (opäť ako VEČNÝ SVIT - to bol takmer nerealizovateľný kompromis medzi divným artom a dojímavým Hollywoodom). No za to, že je tu scéna, na ktorú nezabudnem (telefonát zo sna) a tiež za to, že film má srdce, zaokrúhlim hviezdičky hore.

• 9.7.2003  10:00

Kto si obľúbil jedničku a niečo si od toho sľuboval, musel byť veľmi sklamaný. Ale kto vie, ako to s druhými dielmi chodí, je pripraveý na najhoršie a pozerá to v telke, prežije to.

• 22.7.2004  22:29
    Nenávist (2002)

Horor na jedno použitie, ktorý vás nenechá zaspať a na dlhú dobu vo vás niečo zanechá. Žiadne postupné budovanie napätia a atmosféry, len hnusné ľakačky, a to pekne jedna za druhou, takže ani nestihnete chytiť dych. Vrchol japonského duchárskeho hororu.

• 30.4.2006  16:31

Recyklovaný dej, ale stale zaujímavé a napínavo vygradované smrte.

• 22.4.2008  15:58
    Nightmare Man (2006)

J*A*S*M doporučuje film okolo 65. minúty vypnúť, ja odporúčam ho ani nepozerať. Zlí herci by v slasheri až tak nevadili, ale formálna stránka je hlboko pod úrovňou, na akú sme v After Dark filmoch zvyknutí. Kamera pripomína skôr markizácke Vilomeniny, než ostatné filmy zo série. Fakt nechápem, čo v tejto osmičke táto sračka robí. Chvíľku sa na tom dalo celkom dobre smiať, ale hodinu a pol?? Stovky amatérskych filmárov majú na YouTube lepšie diela.

• 29.4.2009  00:51
    Noc hrůzy (1986)

Dokonalý surrealistický horor s unikátnou atmosférou. Škoda, že sa Russell tomuto žánru nevenoval oveľa viac.

• 14.1.2006  22:45

Hearts will bleed. Totálny masaker, ktorý vybije zuby a vyreže jazyk všetkým, ktorí tvrdia, že horror (minimálne v tej podobe, v akej ho poznáme z 80. rokov) je mŕtvy. Prvá vražda prichádza ako blesk z jasného neba (čo dáva spomenúť na starý TEXAS CHAIN SAW MASSACRE) a rozbehne sa s ňou tak krvavá jazda, akú plátna kín pekých pár rokov nezažili. Dej nie je o nič zložitejší a priamejší, ako nutne musí byť - čo je však jedna z hlavných ingrediencií väčšiny slasherov (vrátane Pána Neprekonateľného, HALLOWEENU), a každý, kto sa na to sťažuje, je proste mimo. Trochu oprávnenejšie by už mohli byť výhrady k mierne na hlavu postavenej záverečnej pointe, no sú prípady, keď to osobne proste dokážem prekusnúť a nenechám si tým pokaziť náladu a dojem (DEAD END, alebo práve "Britva"). Aja u mňa týmto zabodoval na celej čiare, takže si tentokrát odnáša pekných 9/10 a jeho budúcu tvorbu budem ostro sledovať. Ak sa nenechá ovplyvniť priemernými kolegami a zlomiť ruky-zväzujúcimi producentmi či MPAA (hroziacou "neobľúbeným" ratingom NC-17), dotiahne to sakramentsky ďaleko.

• 5.8.2005  22:58

Rusi dostali do rúk 4 americké melóny a natočili niečo, čo tu ešte nebolo. Hrajú sa s efektmi ako malé deti, vykrádajú množstvo západných hitov a celé to pôsobí veľmi zábavne a milo. No na to, aby to bola pravá západná nenáročná popcornovka je dej až príliš komplikovaný a (minimálne pri prvom zhliadnutí) ťažko sledovateľný. Práve preto strhávam hodnotenie na 3* a, milá NOČNÁ HLIADKA, nezachráni ťa ani fakt pekný pesimistický open-end, vďaka ktorému si pokračovania určite nenechám újsť.

• 22.10.2006  17:01

Na Cameron Diaz možno niečo je, ale na tomto priemernom a nezaslúžene skoro-kultovom filme nie je dokopy nič. Keby mi nespríjemnil dlhú cestu autobusom, dve hviezdičky ho neminú.

• 22.10.2006  12:26
    O.C. (TV seriál) (2003)

-"Pamatas, ako nas chalani nutili pozerat film o gayoch, co lezu na sopku?" -"Pan prstenov..."

• 11.6.2006  11:52

Dva roky po vzniku PULP FICTION bolo už Tarantinovo meno evidentne dostatočne zvučné na to, aby si prostredníctvom vlastného scenára a postavy napísanej pre seba mohol realizovať sexuálne fantázie s obľúbenou celebritou. Prejdime ale od nôh Salmy Hayek k dôležitejším veciam. Keď sa do parádne rozohratej tarantinovskej gangsterky, plnej nezabudnuteľných hlášok aj celých scén, začnú miešať ostré zuby, krv a špeciálne efekty, stále nie je dôvod smútiť, nakoľko tento netypický žánrový mix zatiaľ drží pekne pohromade. S blížiacim sa finále ale Rodriguezovi zreteľne dochádza dych a začína chýbať nejaké prekvapenie, nejaká pekná smrť alebo akákoľvek iná drobnosť či oporný bod, ktorý by vo vás vzbudzoval chuť pozrieť si film niekedy znova - napríklad hneď zajtra s nejakými kamošmi. To však až tak nevadí, nakoľko prvá polovica má podobných oporných bodov viac, než posledné tri filmy, ktoré som videl, dohromady... Nie, to som prehnal. Sorry, Carpi. :) BTW, jeden odkaz pre kolegu gouryella - nie, nenatočil.

• 7.1.2005  20:18
    Ohnivé oči (1984)

Z fantastickej predlohy sa prebral len storyboard a skvelo napísané postavy, dychberúce napätie, podmanivá atmosféra a samotný "kingovský feeling" (ktorý dokonca mal aj filmový PET SEMATARY) scenárista nejako zabudol pribaliť. Je otázne, do akej miery za to môže Lester, ktorý si len odviedol svoju robotu (a reči o tom, ako má rád knihu - ktoré nepochybne trúsi na DVD bonusoch - si môže niekam strčiť), no fakt, že King sa točí ťažko, ho neospravedlňuje. Nemal sa do toho púšťať. Keď Andy (v knihe) opäť prišiel k sebe a začal vymýšľať plán (nie som konkrétnejší, aby som nespoileroval), prežíval som niečo podobné (aj ked zďaleka nie rovnako intenzívne), ako keď vrcholil Shawsahnk Redemption. Vo filme to samozrejme nefungovalo, keďže sme ani nemali možnosť zistiť, aké vnútorné problémy prežíva hrdina v sídle Firmy. Kontrast medzi chvíľami zbesilej naháňačky o vlastný život s dňami zaslúženého pokoja (počas ktorých sa spolu s hrdinami v kútiku duše cítime bezpečne, no uvedomujeme si, že to nebude trvať večne a jedného dňa sa určite objavia) sa vo filme nekoná, dej sa len nezáživne odsýpa dopredu a do toho všetkého hraje príšerne béčková hudba, pri ktorej si nezasvätený divák určite nedokáže predstaviť, aké skvelé to pôvodne bolo (a mohlo byť - v rukách správneho režiséra). Vyhnite sa tomu - a zožeňte si knižku.

• 4.6.2006  02:07
    Oko 2 (2004)

Niekedy mávam pocit, že anglické titulky k ázijským filmom často zabíjajú polovicu významu dialógov, a ich český preklad zabíja polovicu druhú. Za druhé, opakujúce sa scény typu "S kým to mluvíte?", postavené len a len na tom, že hrdinka ducha vidí a nikto iný nie, sú síce otravné, no divák ich toleruje s tým, že ich berie ako "zoznamovanie" hrdinky so svojim "darom", ako akúsi predohru k duchárskemu peklu, ktoré sa ešte len rozbehne... a film zrazu skončí. Na druhej strane, párkrát dostanete príjemnú zimomriavkovú facku - a tým nemyslím obyčajné rýchle nájazdy kamery na ducha, podporené mohutným zvukovým doprovodom, ale predovšetkým tých pár vzácnych momentov, ktoré dokážu šokovať (príkladom za všetky je "Slečno, kolik je hodin?"). Ani jeden z nich sa však svojou intenzitou nevyrovná vrcholným okamihom prvého dielu (a že ich ten mal...), vďaka ktorým ma zalieval studený pot nielen počas sledovania filmu, ale aj rok po jeho zhliadnutí pri čítaní komentárov, ktoré mi konkrétne scény pripomenuli.

• 11.4.2006  00:13
    Oko za oko (1996)

Poznáte to... máte na práci kopec vecí, no aj tak skončíte pri televízore, sledujúc prvú vec, čo je po ruke. Po skončení sa nie a nie zbaviť pocitu totálne zabitého večera, a keď zistíte, že na druhom kanáli išlo 451° FAHRENHEITA, bolí to o to viac...

• 31.10.2008  01:31
    Oni (2008)

Zúrivé búchanie na dvere, zaseknutá platňa a masky sú fajn, ale inak tento nepriznaný remake francúzskeho ILS nemá čo ponúknuť. Teda minimálne niekomu, kto už pár podobných filmov videl. Aj tá najsilnejšia situácia (výstrel z brokovnice) totiž šokovala oveľa viac napríklad v ďalšom francúzskom masakri, INSIDE. Za ten hustý záver mám aj chuť dať tretiu hviezdičku, ale ani ten nedokáže zmazať to, ako strašne som sa nudil počas celej druhej polky.

• 2.9.2005  19:03

Jeden z tých filmov, pri ktorých ľutujete, že ich pozeráte takmer 50 rokov po ich vzniku, pretože si viete veľmi živo predstaviť, čo by s vami spravili, keby ste ich zhliadli v "ich" dobe. Scénka, pri ktorej vidíme priebeh jednej operácie, vás dnes zo stoličky jednoducho nezdvihne, no na druhej strane, zub času sa určite nepodpísal na znepokojivej atmosfére, ktorou je film presiaknutý. "My face frightens me... and my mask frightens me even more."

• 2.5.2008  07:46

Nie všetko je Garden State, čo má 80%. Pred troma hviezdičkami tento film zachraňuje len výlet do Írska a záver.

• 9.4.2008  12:34
    P2 (2007)

Na to že to má dve postavy a oveľa viac metrov štvorcových, než býva na film s takýmto počtom hrdinov zvykom, je to celkom napínavé. A keď už príde na násilie, celkom to stojí za to. Osobne by som kedykoľvek bral jednu takúto priemernu hororovú jednohubku namiesto troch nepodarených remakov.

• 27.9.2008  20:33
    Panenky (1987)

V DETSKEJ HRE majú čo robiť s jedným Chuckym, tu musia postavi čeliť desiatkam až stovkám ozbrojených a zlomyseľných bábok. Dobrá atmosféra, dostatok krvi a ani efekty nie sú (na taký nízky rozpočet) najhoršie. Pripadalo mi, že postavy sa v najvypätejšom momente správali mierne prehnane (označenie za pedofila), ale to je len malá vada na kráse. Od Gordona si asi zoženiem všetko, lebo zatiaľ ma nesklamal.

• 15.12.2008  09:27

Tak neviem... Hudba je síce pestrá, ale vôbec mi tam nesedela - nehovorím že tam mal byť len hiphop či skaterský punk, no som presvedčený že určite by existovala nejaká stredná cesta. To by bol ale ten najmenší problém. Nemám nič proti filmom ktoré kladú dôraz na atmosféru a náladu, ale nemalo by to ísť úplne na úkor deja. Paranoid Park je tak do polky zaujímavý, no akonáhle sa záhada odhalí a už presne vieme, čo sa vlastne stalo, film zostáva stáť na mieste, nič už nerieši a neponúkne žiadne výrazné scény, emócie alebo dokonca nejaké vyvrcholenie. Na nejakom festivale iránskych filmov by to bolo príjemné spestrenie, ale doma ma to sklamalo. Asi hlavne preto, že trailer sľubuje niečo ako inteligentný teenagerský mysteriózny thriller plný psychológie a emócií.

• 5.8.2006  14:34

Hodinka a pol zbehne rýchlo, no triky neohúria, vtipy nerozosmejú, mrazivejšie momenty nemrazia a postavy neprirastú k srdcu. K monster-movies zatiaľ žiadny vzťah nemám, ale nemyslím, že v opačnom prípade by som sa bavil viac. Bez Scarlett Johansson by som zrejme šiel ešte nižšie.

• 18.4.2008  00:29

Nič viac a nič menej ako slušne napínavá escape adventúra. Za štvrtú hviezdičku vďačí upršanému počasiu. Balagueró sa mi začína pozdávať.

• 28.2.2004  15:57
    Phantasm (1979)

Atmosferický začiatok hororovej série, ktorá sa druhým dielom rozbehne na plné (strieborné, lietajúce) gule.

• 29.11.2010  11:01
    Plague Town (2008)

Slušný "amatérsky" vizuál a atmosféra. Zvuky ozývajúce sa z lesa osvetleného len baterkou sú správne strašidelné a napríklad scéna, keď otec prvýkrát vojde do domu s hravými dievčatkami je dokonale zimomriavková. No ako už býva zvykom, s postupným odhaľovaním tajomstva horory obvykle divákov záujem strácajú a prestávajú byť strašidelné. S týmto si tvorcovia poradili asi tak, že po odhalení zámeru bubákov nasadili miestami nečakane slušné krvavé scény. Inými slovami, bičovanie vetvičkami skutočne nie je jediné, čo film ponúkne, keby náhodou niekoho ďalšieho svrbelo Alt+F4. :) Do štvrtej hviezdičky chýba len lepšie vygradovaný záver.

• 17.7.2004  10:26

Poriadna skúška trpezlivosti. Kvôli samotnej pomste sa oplatí vyčkať, no kým hlavná hrdinka prevráti stoly, načakáte sa ako u zubára. Zároveň však budete mať pocit zvedavosti a príjemného "ticha pred búrkou". A preto to nikto v polke nevypne.

• 14.6.2008  10:51
    Podstata strachu (TV seriál) (2008)

Masters of Horror bez dobrých režisérov a s detskou prístupnosťou, ktorý sa ani nedožil dokončenia prvej série. Je pekné, že Mick Garris chcel vo svojej hororovej sérii pokračovať, ale všetko, čo robilo Masters dobrými, si asi zabudol v kancelárii u konkurenčnej stanice.

• 31.3.2006  02:12
    Pon (2002)

Vyrovná sa JU-ONom? No, možno keby som si tretinu zorného poľa väčšinu času nezakrýval vankúšom... Rozhodne to však fungovalo. Od ľakačiek, ktorým patrí prvá polovica snímky, až po s blížiacim sa koncom čoraz strhujúcejší, fantastickým finále zakončený príbeh o naivnej láske a temnom tajomstve, ktorý dominuje druhej polke. A tá malá je neuveriteľná...

• 14.7.2006  20:51
    Poseidon (2006)