CaptainNor

CaptainNor

Milan Procházka

okres Kladno
grafik na volné ale nízké noze

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 10.6.2016  12:30

Hlášení o činu Olgy Hepnarové v rádiu si pamatuji, jako by to bylo včera. Znám dobře i dokument z cyklu Hrdelní zločiny. Vím toho dost, abych mohl s čistým svědomím smeknout klobouk před tímto filmem a ještě k tomu filmovým debutem. Autoři se obklopili týmem, kde každý ve své disciplíně pochopil, co od něj přesně chtějí a jejich idea se stala ideou všech. Zodpovědný výběr herců, především představitelky Olgy vrchovatou měrou vrací tvůrcům jejich úsilí. To, že postupy a výsledný vizuální efekt špičkové kamery i opatrného střihu tolik připomínají československou novou vlnu určitě nebyl prvotní záměr, ale ani náhoda. Společné mají zaujetí tématem a srdce, bez touhy po soškách a kobercích. Při plném vědomí zrůdnosti Olžina aktu pomsty, některé její niterné postřehy vůči stádu a většinové společnosti ač nerad.. chápu

• 4.10.2014  01:10

Nikdy jsem nezapíral sám sebe a neudělám to ani teď. Při plném vědomí, že tvorba Víta Olmera, (stejně jako Soukupa) tedy až ta porevoluční, je ostudou naší kinematografie, musím jít proti proudu. Samozřejmě, dvojka Bony a klid je příšerná, ale continuitu k výborné jedničce tady nalézám. Flashbacky přicházejí ve vhodných chvílích a jistou nostalgii přece jen navozují. Roman Skamene ze sebe vydoloval tu trochu řemesla, která mu zůstala z dětských rolí a já nehodlám režisérovu snahu zatratit jen proto, že je to tady móda!

• 16.6.2015  20:39

Jak může držitel 3 českých lvů, režisér velice slušného psychologického dramatu Pravidla lži a zdatný dokumentarista vyplodit takovou hnojnici, takovou žumpu?! Tam nefunguje ani to nejmenší na čem stojí film jako takový a co ho drží pohromadě. Klidně mohl nastoupit i Krampol, Vydra, Uršula Kluková, Skamene a Sobota. Tohle dílo by vůbec neutrpělo. Hnus!!

• 26.9.2015  23:16

Schematismus, schematismus, schematismus.. scénáristický, střihový, zvukový!!, režijní a především castingový. Vše odstartovali Sametoví vrazi a už to jelo jak po másle - Kajínek, Rána z milosti, Expozitura, Kriminálka Anděl a další. Stejný kolorit, rychlostřih se zvuky zoomu, detaily namodralé laboratoře, režie. Vykrádání jedno druhého stejnými postupy, stejnými ksichty. Tyto atributy přesahují a zcela válcují mnohdy slušný scénář, který většinou vyzní ploše, ne-li naprázdno a zbyde jen trapný maločeský pokus přiblížit se všem těm Kriminálkám New York, Los Angeles.. Opět nechybí Jan Vondráček, který by se lépe vyjímal spíš v roli ošuntělého starého mládence nebo funebráka v Malostranských povídkách, tady opět hraje drsného mafiána, ale absence Michala Dlouhého, Roberta Jaškówa a Alice Bendlové s vystrčenými kozami je možná ten důvod, proč je Příběh kmotra v této splývající změti tím nejhorším.

• 4.10.2014  00:43
    Ve stínu (2012)

Od roku 2000 pravděpodobně první český film, který jsem si vychutnal, nevrtěl se a nepřepnul. Malou rozmrzelost, když velice slibně nastartovanou detektivku téměř znásilní politický podtext vystřídá pocit, že naopak kriminální linie ruší silné politické drama, což jen potvrzuje stabilní záměr tvůrců námětu i scénáře. Tyto prvnotní emoční nuance ovšem daleko převyšují mimořádné herecké výkony a už vůbec nemluvě o jedinečné výpravě a bezkonkurenční dusné atmosféře 50. let! Ivan Trojan, (přestože je to na ČSFD kacířské) se u mne vymanil ze šablony kožených, bezvýrazných ksichtů, Hitlerů, debilů téměř neotevírající hubu a až v tomto filmu u něho vidím lidskost, výraz, pohyb a herectví hodné jeho dřívějších a přemrštěných ocenění. Podobné to mám i s Ondříčkem. O jeho řemesle jsem tolik nepochyboval, ale dosavadním výběrem látek o zhulených nebo úchylných vypatlancích, byl na okraji mého zájmu. Podobných rehabilitací mi tento film poskytuje více a z porevolučních filmů ho po Sekalovi oceňuji velmi vysoko!

• 23.8.2014  15:30
    Partička (TV pořad) (2011)

Jestliže je tohle výsledek naší touhy a víry v lepší zítřky na kulturní frontě v roce 1989 a stav českého humoru a televizní zábavy, potom pán Bůh s námi! Pokud si zasloužím trest, že to hodnotím na základě pouhých vteřinových upoutávek a žádný díl jsem ani neviděl, pak Pomo do toho. Hrdinsky ho přijmu

• 27.7.2011  11:09
    Bílá stuha (2009)

Film je jako had v teráriu a kolem něj nevině pobíhající myš. Fascinující pohled, od kterého nelze odtrhnout oči. Nevíme zda má hlad, kdy zaútočí.. Dusná a temná atmosféra německé vesnice, kde se plíží zlo jehož hlavní příčinou je v zárodku neskutečně přísná, vpravdě německá výchova, která pod rouškou morálky a řádu ničí i ty nejčistčí city jako je láska, radost z dětství, svoboda ducha.. Divák je připoután vynikající černobílou kamerou, nadprůměrnými hereckými výkony, ale hlavně geniální režií, která nabízí pohled na utrpení obětí zločinů jen v náznacích a v očích strachem zmatených obyvatel vesnice, což už tak temné a syrové drama povyšuje do hororových rovin.

• 4.4.2013  20:32

H.P. - Návrat krále!

• 19.11.2009  11:10

Nepřímá úměra dotažená až k dokonalosti! Totiž čím více absolvují ony rádoby emancipované a sebevědomé ženštiny vzdělávacích institutů závratných výšek a čím více jim přibývá lejster a diplomů, tím více tlachají a plácají kraviny a jsou samy sebou utopeni v bezradnosti, jak kapka v moři.. Při pohledu na jejich životy mi napadá jedno - deprese a prázdnota..

• 30.3.2009  21:53
    Proč bychom se netopili (TV seriál) (2009)

Disciplinovaně jsem si počkal na konec seriálu, ač bylo už po prvním dílu jasné, že se žádný zázrak nestane. Mám smíšené pocity jako když spadne moje zlá tchýně v mém novém autě ze skály. Vaculík je profesionální přehrávač, Sumec se dostatečně znemožnil v druhé radě Nemocnice, Bongo je vrchol trapnosti a Otouš by se dobře vyjímal v roli pedofilního vedoucího letního dětského tábora. Holky tam nejsou od toho, aby hrály, ale aby se na to dalo aspoň trochu koukat. A nejen ony, ale hlavně překrásné záběry českých řek a vodáckých reálií. Pro mě se tím seriál stává kultovním a považoval bych za zradu sama sebe, snižovat hodnocení kvůli tomu, že se příliš nepodařilo zpracovat skvělou knižní předlohu Zdeňka Šmída.

• 24.12.2008  20:36
    Kouzla králů (TV film) (2008)

Když to štědrovečerní pohádkové prokletí nezlomil ani Zdeněk Zelenka, tak co bude dál? Producent na něm měl roztrhat nejméně 4 košile, aby se vykašlal na bohatou výpravu a věnoval se tomu, za co je placen - totiž režii! A když už byl v tom trhání, měl roztrhat v první řadě scénář! Na place jakoby vládla nikoliv improvizace, ale tvůrčí anarchie, protože hrají všichni příšerně. Jediné co stojí za pozornost je kamera. Dejdara už definitivně škrtám a o tom princovi se mi bude dlouho zdát. Mám pocit, že přišel na casting jiného filmu. Původně měl hrát šestou dračí tlamu v Bajajovi.

• 8.12.2008  19:25
    Lovec vodního ticha (TV film) (2008)

Velkou část tohoto počinu tvoří záběry, jak vystřižené z přírodopisného dokumentu o hnízdištích vzácných druhů vodního ptactva v podunajské deltě se zaměřením na výskyt Bukače velkého (Botaurus stellaris). Časté záběry šustícího rákosí a brodícího ornitologa však neruší ani monotónní komentář, na jaký jsme z podobných dokumentů zvyklí. Přírodní idylku ruší jen jakási na pozadí běžící zápletka, která má být dle distributora thrillerem a kterou se zdráhá zdravý rozum většiny uživatelů, včetně mne pochopit. Omluvou pro mne není ani standardní výkon Ondřeje Vetchého, jehož herectví si vážím, protože bych od něj očekával, že dokáže odhalit nevyrovnaný vztah Körner - Cieslar a roli se ctí odmítnout.

• 25.12.2008  20:37
    Mr. GS (TV pořad) (2008)

On prosím pěkně někde někdo oficiálně prohlásil, že to má být ekvivalent a konkurence Uvolněte se, prosím? Pokud ano, dal bych hvězdičku za statečnost. Pokud ne, nechám to tak…:-))

• 7.12.2008  20:37

Buďme tolerantní a dopřejme hercům a tvůrcům trochu povyražení. Více než o bitevní pole a nějakou svatbu tady jde o klání ansámblů z Ordinace, Pojišťovny a samostatné jednotky Polívky s pupeční šňůrou Pechou. Umíte si představit ty krásné večery? Herci popíjí, třeba si i trochu zašpásují, pan režisér spokojeně bafá z nové fajfky, kterou dostal při první klapce, paní scénáristka operativně píše průběh dalšího dne a producent kontroluje zda jsou položky Má dáti-Dal ve stejné harmonii, jako veselá společnost. Tuhle pohodičku oceňuji jednou hvězdičkou a na to, co natočili, už mi další nezbývá. Kapitalismus v Čechách není Dušanu Kleinovi, stejně jako Štěpánu Šafránkovi nakloněn a jeho umělecké ambice skončily s Koncem básníků…

• 11.6.2009  00:35
    Mlha (2007)

Kdysi jsem se rozhodl sbírat zfilmované romány Stephena Kinga. Stále víc si však připadám jako houbař, který na konci lesa zjistil, že má skoro celý košík plný prašivek, vesměs nepoživatelných a někde mezi nimi se krčí pár hříbků. A dnes jsem našel pořádně zapařeného satana!! Velké očekávání zůstalo hluboko v mlze a zůstalo rozčarování, rozpaky a zhnusení. Jednu hvězdičku dávám za brilantní sociologickou studii chování vzorku amerických obyvatel mnoha vrstev a na horor, thriller, Kinga a Darabonta mi už žádná nezbývá.. Mám jen dvě starosti: Že mi moje Topka zahltí poštu, protože jsem s ní snad poprvé v rozporu, a jak se v následujících dnech vyhnu několika lidem, kterým jsem film na základě hodnocení vychválil a doporučil..

• 9.11.2008  09:42

Vladimíre Michálku, vy strašně riskujete! Takhle si zahrávat s nezájmem bulváru a návštěvností kin, když si dovolíte neobsadit Trojana, Macháčka, Lišku, Polívku, Aňu, Táňu, či Holubovou!? Což jste se nepoučil u kolegů Hřebejka, Ondříčka, Zelenky nebo Slámy jak se tím zvolna pohřbívá česká kinematografie? Ne?? Tak to je dobře! A já potichu dodávám, abych si to taky nepolepil, že Josef Somr, poslední mistr ze zlaté herecké generace s Davidem Novotným odvedli excelentní výkon, který vydá za celou partu provařených obličejů a půvabná Mariana Kroftová jistě nebude mít takové sucho v puse, až bude hrát v druhém filmu. A vy se Vladimíre držte svého kopyta a budete u mne z porevolučních režisérů i nadále jedničkou.

• 18.11.2008  00:05
    Občan Havel (2007)

Jedinečný časosběrný dokument o Václavu Havlovi může vyvolat úsměv na tváři u babiček vychovaných k bezmezné úctě k hlavám státu, nostalgikům a lidem chovajícím Havla jako symbol opojné euforie revolučních dnů a týdnů se může dokonce zalesknout slza v oku, střízlivě uvažující pragmatici si po letech opět uvědomí jakou službu svými humanistickými postoji vykonal pro naše národy v zahraničí, lidé pachtící po pikantnostech z jeho soukromí shledají, že je ještě více člověčí, než se tehdy zdálo a mladá generace najde v dokumentu víc, než ve všech učebnicích a skriptech. Všechny tyto diváky může film jen utvrdit ve svém kladném názoru na tuto významnou osobnost - ba může ho dokonce umocnit. Co však nemůže - přesvědčit lidi, kteří se pod nesmyslnými a lacinými argumenty stali jeho odpůrci, protože se na něj nejspíš dívat nebudou…

• 5.5.2013  23:28
    Ostrov pokladů (TV film) (2007)

Jestliže se Robert Louis Stevenson po Sovětské adaptaci obracel v hrobě, po téhle se tam už mrská jako ryba. Pravda, němečtí herci(?) nevypadají jako mužíci, nezpívají Kaťušu, zato scénarista a režisér se vyřádili, jen co je pravda. Skoro bych tipoval, že se tohle dílo rodilo kdesi na pivních slavnostech po mnoha tuplácích bavorského piva. Jistě, výprava je mnohem lepší - zdá se, že film točili v opravdu tropickém prostředí nebo alespoň v Tropical Island a ne kdesi v Bajkalsko - Amurské magistrále, to však není důvod diferencovat hodnocení, protože obě adaptace jsou venkoncem stejný hnus.

• 1.7.2011  22:30
    Pavlač Ester Kočičkové (TV pořad) (2007)

Napadá mi jen jedno: BSE

• 27.6.2011  11:39

Já jsem naopak rozhodně nepostrádal jakékoliv vyhrocení zápletky a gradaci do extrému. Nepostrádal jsem věčné návštěvy uniforem a infarktové bušení na dveře. Stejně jako klasický horor doplácí právě na tyto aspekty, kdy se odporná monstra odhalí už v první půlhodině a všude je krve jako na jatkách i v tématu holokaustu a ukrývání židovských uprchlíků, může být zlo poměrně vzdálené a jen v malých náznacích - i tak může fungovat vynikající drama. V tomto případě je hodnota především v nesmírně lidském chování majitelů statku a především ve vynikající režii a ještě lepší kameře!!

• 1.7.2009  08:51
    Zorro: Meč a růže (TV seriál) (2007)

Když se pokusím akceptovat (alespoň teoreticky) telenovely vznikající v amazonské džungli jako součást světového filmového umění (opravdu jen teoreticky!), patří Zorro k těm nejhorším..

• 24.5.2008  14:26
    Minotaur (2006)

Každý se učil dějepis a každý měl představu, jak asi vypadal bájný Minotaurus. Ta moje je diametrálně odlišná od smradlavé obludy, která běhala podzemním labyrintem v tomto filmu. To je bestie, která by se hodila do béčkového hororu, ale ani tím tento výtvor není. Po prvních deseti minutách se každým dalším okamžikem dostavuje zklamání a jeho pachuť je to jediné, co mi z filmu zůstalo.

• 29.1.2009  00:10
    Rituál (2006)

Zařadit Rituál mezi Mysteriózní, Drama, Thriller nebo Horor je urážka filmů, které si tuto charakteristiku opravdu zaslouží. Tento film patří do žánru Degradace - v tomto případě talentu člena slavného filmařského rodu Coppolů – Nicolase Cage. Když má dirigent odfláklou a naškrabanou partituru a ještě mizerně diriguje, pak hraje falešně i první houslista!

• 3.5.2008  22:12

Trapný pokus Karla Janáka dokázat, že umí i jiné filmy než zimní a letní komedie pro teenagery. Scénář je děravý jak ementál a výsledek je jen velmi těžko k uvěření. Kotek je svojí image znásilněn a ani nepůsobí dojmem, že by se v ní cítil dobře. Ve filmu je cítit snaha kameramana Martina Šáchy ukázat Janákovi čeho že se naučil pod vedením Jiřího Svobody v Sametových vrazích. Kolorit a vedení kamery je nápadně podobné. Za to jedna* a druhá že mne tady Mádl přesvědčil o troše talentu, což jsem si myslel spíše o Kotkovi.

• 18.4.2012  12:36
    Za vesnickými muzikanty (TV pořad) (2006)

Každá kultura má svoje niterné kořeny a i svůj prapůvod v lidovém umění, ze kterého se čas od času vygeneroval umělec národního významu. Společnost, která se za tento fakt nestydí a hrdě se k němu hlásí je kulturně zdravá a fungující. Česká televize si to uvědomuje a tento pořad je toho důkazem. Díky za něj a jemu podobné pořady. Komerční média v čele s Novou vyrábějí umělce jak na běžícím pásu ve fabrice a tím z nich dělají spotřební zboží - než splatíte poslední splátku jejich úspěchu, je na vyhození.

• 13.12.2008  09:30
    Na výpravě s Jeffem Corwinem (TV seriál) (2005)

V tomto „přírodopisném“ dokumentu se od Jeffa Corwina dozvíme, že slon má chobot, žirafa dlouhý krk a krokodýl spoustu ostrých, nebezpečných zubů.. Krom toho máme v tomto „one man show“ možnost obdivovat nekonečný potenciál Jeffových mimických a komediálních schopností. Ambice jsou naplněny, sledovanost zaručena. Nemám to tvůrcům za zlé, protože americké rodinky by se na to jinak nedívaly…

• 29.6.2008  11:59
    On je žena! (TV seriál) (2005)

Komerce je podobná žluté kouli s velkou tlamou z počítačové hry Pac man. Je olepená bankovkami, logy slavných TV stanic, bez chvilky oddechu rejdí a každou chvilku schramstne nějakého umělce nebo neumělce. Že se jí to podařilo u Ivany Chýlkové jen dokazuje, jak je mazaná! Pak už jen tyto nešťastníky vyplivne na takových místech, kde vznikají samá hodnotná díla jako je tento seriál. Pane Vorlíčku, proboha utečte, dokud je čas! Vykašlete se na němce, na seriály a vraťte se ke kořenům…

• 31.5.2009  19:55
    Collateral (2004)

Nejsem takový znalec, abych hledal důvody pro stržení hvězdičky v drobných technických nuancích.. Michael Mann je prostě mistr a všechno si jako vždy uhlídal. Poměrně běžný příběh je rozveden do kvalitních dialogů, které vyvažují slušné akční scény natolik, že drží diváka v napětí. A jestliže použil digitální kameru pro dokonalejší prokres nočního města, jistě věděl proč a kvalitě to rozhodně prospělo. Otázkou je, zda neměl do role nelítostného nájemného zabijáka Vincenta obsadit někoho drsnějšího, přestože jí Tom Cruise zvládl výtečně. S jeho zženštilým ksichtíkem by však měli maskéři méně práce, kdyby hrál Amélii z Mortmartru, než brutálního vraha..

• 20.1.2009  18:56
    Crash (2004)

Ožehavá a delikátní společenská témata se pokouší řešit spousta režisérů celého světa. Crash nic takového nedělá. Problém rasismu je v něm postaven na průhledný podstavec, aby na něj bylo vidět ze všech stran. Každá mince má nejen dvě strany, ale také mnoho úhlů pohledu. To že ve filmu souvisí vše se vším jen dokazuje, že se také všech lidí týká – i těch, kteří před ním zavírají oči...

• 24.1.2009  15:45
    Klub hrůzy (2004)

Něco málo na téhle zhovadilosti být musí, když jsem jí celkem v pohodě dokoukal. Může to být způsobeno tropickým prostředím, půvabnou Brittany Daniel, ale hlavně nepřetržitým kroucením hlavou nad tím, jak budoucnost Ameriky, dospělé děti, skotačí, zhulení do sebe lijí Tequilu, poskakují v příšerných kostýmech a domnívají se, jak jsou veselí a šťastní.. Jediná hvězda Bill Paxton nabídku na roli Banánového Peta, přijal nepochybně pod vidinou mnohých rozkoší při natáčení a já se mu vůbec nedivím!

<< předchozí 1 2 3 4 5 6