berg.12

Německo
flétnista a čajomil

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 33 44
    • 19.7.2017  16:40

Drama suché jak rohlík. Ale ve správném rozpoložení se dá tahle britská dieta skousnout.

• 8.7.2017  22:51

Pokud je Fantasia z r. 1940 přelomový a dodnes inspirativní film, prezentující to vrcholné z animační techniky na velkém plátně, pak Fantasia 2000 je její televizní bonus. Jakkoli samostatné sekvence můžou vcelku fungovat, jako celek se řadí někam po bok Disneyovských sequelů devdesátých let.

• 8.6.2017  16:15

Celkem pohodová záměn-klišé-medie, která trochu připomíná filmy o Mohammedovi - hlavního hrdinu ani náznakem nespatříte.

• 7.5.2017  22:39

Moderní, vtipná a poutavá variace na lekce 'Alles Gute'.

• 6.5.2017  01:55
    Terra X: Ein Tag in ... (TV film) (2016)

Hodně povedená minisérie ze života římského hasiče, středověkého felčara a berlínské služky. Zaměřuje se hlavně na technické a sociální aspekty života ve městě a využívá relativně nových poznatků. Takže když budete chtít vědět, jaké to bylo poprvé se projet tramvají, zjistit, jestli středověká medicína může zabrat na zlatého stafylokoka, nebo čím si staří Římané utírali pr..., neváhejte.

• 28.4.2017  16:50

Navzdory patetickému openingu poměrně zeširoka rozkročený a rozhodně ne pouze lichotivý dokument, který spoléhá více na povídací než hranou část. Návštěva lutherského souvenir shopu ve Wittenbergu nemá chybu: 'Lego-Luther, ponožky Luther, hele - nudle Luther...hmmm asi hůře skousnutelné.'

• 22.4.2017  22:58

Nádherná porce pohanské mystiky.

• 5.4.2017  00:08

Takoví jsme byli. Je celkem bezpředmětné přemýšlet nad zastaralostí některých pasáží, biotrendy, lokálními odlišnostmi, koncentrací na masovou produkci a toho nejhoršího, co lidstvo vůči zvířatům a potažmo sobě napáchalo a páchá. Protože přesně tohle je otisk, který po nás zůstane. Otisk, u kterého už pár generací po nás nedokáže pochopit, jak jsme k něčeho takového byli schopni.

• 20.3.2017  13:38
    Tajné společnosti (TV seriál) (2013)

Jsou všude mezi námi! Mají prsty úplně ve všem! Nevěřte ZDF ani slovo, jedou v tom s nima! Spolky tajné tak, že se o nich píší knihy a točí dokumenty. Tenhle trojdílný se nesnaží za každou cenu lovit senzace, spíš zrcadlí obecné povědomí o nejprovařenějších tajných společenstvích a prokládá ho střízlivými komentáři. Dojde i na 9/11 a přistání na Měsíci. Můj názor na tajné spolky a konspirace nejlépe vyjádřil Umberto Ecco, v knihách jako Pražský hřbitov nebo Jáma a kyvadlo. Ten v tom totiž evidentně jel s nima se všema.

• 20.3.2017  03:26
    Rytíři (TV seriál) (2014)

Kdo s oblibou brouzdá po HEMA kanálech, najde tu a tam pár nesrovnalostí. V zásadě je to ale velmi povedený dokument, který (na rozdíl od zdejší galerie) začíná poctivě u rytířů s drátěnou košilí a demýtizuje spoustu vžitých omylů o středověkém rytířství.

• 20.3.2017  03:11
    Terra X: Imperium der Päpste (TV seriál) (2008)

Ideální materiál pro Lutherské výročí. Ne, že by si dokument nějak vymýšlel, ale decentně vyznívá tak, že už byl nejvyšší čas, aby někdo s tou vatikánskou mafií konečně zatočil.

• 19.3.2017  21:30

S Filipem Renčem ruku v ruce klopýtá snaha o český žánrový film. 'Divoká řeka' se bohužel nekoná, s takovouhle stylizací jsme zatím někde na úrovni průměrného indického akčního filmu. Bohužel bez patřičných muzikálových čísel na raftu ve zpěněných peřejích.

• 19.3.2017  17:30

Cestou k Forever Best Friends a splněným snům. Mokrým, i těm ostatním. Ok, tohle se fak povedlo. A film tím samozřejmě nemyslím. Kdo si chce poopravit klišé o hnusných němkách, prosím.

• 2.3.2017  19:21

Doslova barevná koupel. Nedovedu si představit, jak udělat televizní dokument ještě barevnější.

• 2.3.2017  18:52

Předkrm - Hlavní chod - Dezert. Sice západnější provenience a s Christianem Rachem, takže si představte něco jako show s kultivovanějším Pohlreichem. Jinak ale ideální minisérie pro ty, co pokládají svoje stravovací zvyklosti za normu, nebo žijí v přesvědčení, že jak vařila babička, vařilo se pořád.

• 2.3.2017  12:37
    Keltové (TV seriál) (2000)

Ač obrazvě poutavý, v pohled na Kelty už poměrně out of date (jen to Stonehenge na obrázku poboha). Navíc tenhle dokuent řeší z větší části britské komplexy. Fakt nemám náladu, v něčem co se nazývá 'Keltové', sledovat ve čtyřech dílech z šesti moderní historii Spojeného království. Korunou všeho je však hudba, která v ubíjející smyčce celý dokument doslova přeřvává. Pro Civilizaci dobrý. Z jedné potemnělé diskuze na historie.cs jsem se o Keltech dozvěděl mnohem víc.

• 24.2.2017  00:34
    Džunkecu no Maria (TV seriál) (2015)

Cože?? Sice tam polonahé čarodějky vyvolávají draky a trousí pubertální ftípky, zatímco bojují s archandělem a Duchem svatým. Co se ale historického designu týče, barev, oblečení, zbroje, zbraní či bojových technik, překonává tohle anime snad JAKÝKOLIV hraný film, co znám. Vystříhat jen bojové scény, je z toho regulerní dokument o stoleté válce. Kdo u všech svatých rozhodl, že nějaký anime bizár je to pravé ořechové na šíření historického povědomí o evropském středověku? Už aby konečně vyšel Kingdom Come Deliverance!

• 14.2.2017  18:06
    Místo činu (TV seriál) (1970)

Jen pro představu, Šimanského případy zaujímají pouhá 3% z celkového počtu epizod Místa činu. Tatort je naprostý televizní fenomén, který dokázal přestát nejen v konkureci desítek dalších krimisérií, ale do jisté míry žije i z konkurence mezi vlastními, co pár let se měnícími policejními týmy z různých koutů republiky. Kdo si v něm v německy mluvících zemích nezahrál, jakoby nebyl, funguje jako líheň i důchod zároveň a celý kolos vytváří dojem promyšleného mechanizmu na podporu státní kinematografie. Jestli někdy skončí, tak spolu s ARD, o tom jsem skoro přesvědčen.

• 13.2.2017  13:12
    Už dost, šéfe! (TV pořad) (2013)

... aneb jak to za čas vypadá po 'a vařili tam šťastně až do smrti'.

• 13.2.2017  13:09
    Na nože! (TV pořad) (2010)

Snad jediná naše reality soutěž, která má i nějaký smysl. Celkem unikátní mix přístupu k vaření od všech typů plotny. Kde jsou další řady?

• 13.2.2017  13:01
    Šéf na grilu (TV pořad) (2011)

Kultura zacházení s jídlem v drobnohledu řeřavých uhlíků. Češi maso tradičně moc neumí a pokud se chcete naučit i něco jiného než smažené podrážky a dušené blafy, musíte občas kouknout i jinam než do kuchyně vašich babiček.

• 12.2.2017  23:56

Ten pocit si vybavuju dodnes. Okouzlen světem Star Wars už během jejich československé premiéry, sedím o deset let později pln očekávání kině, s nostalgickou vzpomínkou na vzdálenou galaxii, rebely, zlé Impérium, princeznu, Hvězdu smrti, ..... úvodní titulky a ..... zdanění obchodních cest? blokáda? republikový kongres? chamtivá Obchodní federace? WTF?!? Co se odehrávalo potom, kvůli čemu je první díl tolik nenáviděn, už nemohlo překonat amputaci toho podstatného, co pro mě Star Wars znamenaly a já se prostě jen smířil s jejich novou podobou. Netušíc, že na ten kýžený pocit si počkám dalších skoro dvacet let.

• 4.2.2017  20:44

Druhý díl pokračuje v trendu ubíjející doslovnosti. Ruší jakékoliv neznámo a sci-fi myšlenku redukuje na řetězec polopatických emocionálních pohnutek. A vodění za ručičku je to poslední, co od sci-fi očekávám.

• 3.2.2017  14:48

Film rozpadlý víc než jádro uranu. Vazby mezi příběhem, postavami a cgi potvorami u sebe nedokáže udržet ani fanouškovská nostalgie.

• 25.12.2016  22:03
    Slíbená princezna (TV film) (2016)

Nepamatuju, kdy jsem byl u české pohádky zvědavý snad na každou další scénu. Škoda, že tvůrci zůstali někde napůl cesty a nehodili celý příběh třeba do steampunku, mohl z toho být kult. Největší porevoluční pohádková haluz, prakticky nekoukatelné, zážitek ztěží hodnotitelný.

• 14.12.2016  02:55
    Sněhulák (1982)

Čtvrthodinové čekání na magickou sekvenci 'Walking in the Air', u které si vzpomente na všechny vaše létací sny. Jako malého by mě to nejspíš naprosto rozsekalo.

• 20.11.2016  19:18
    Obhájce (2011)

V Interstellaru jsem to chápal jako úlitbu roli, ale na Caunegheyho se vážně nedá koukat. Nesnesitelost jeho herectví pečetí dojem, že film vypadl někde z 80. let.

• 20.11.2016  19:13
    Jason Bourne (2016)

Kontrapunktický thriller? Nestává se mi často, aby mě při sledování filmu napadaly takové jasné hudební paralely. Formalisté z posledního Bournea musí chrochtat blahem.

• 13.11.2016  13:42
    Příchozí (2016)

Stejně jako ztvárnění nelineárních emocí v lineárním vyprávění naráží na své limity, může Villeneuveovo sci-fi narážet na hranu současného žánrového povědomí. Divácké zmatení podtržené trailerovými scénami, které ve filmu neuvidíte, může věrně kopírovat to lidské ve filmu. Bude to možná stejné, jako chtít za každou cenu hledat melodii v hudbě Jóhanna Jóhannssona. Skvělá práce se zvukem, diegetickou a nediegetickou složkou hudby, umocňuje zážitek způsobem, jaký jsem na filmové plátně nezažil snad roky. Sci-fi-feelingová lázeň.

• 10.11.2016  11:29

Kde byl tenhle film, když k nám přišlo New Age!? Asi se holt musím smířit s tím, že vizualita dnes spíš než práci s mizanscénou znamená kaleidoskopické skládání obrazu. Ač jsem z tohoto komiksového univerza viděl sotva polovinu filmů, jedno mi pořád nesedí. Superhrdinové by si mohli založit pomalu Twitter účet, dimenze pořádají dny otevřených dveří, vše se odehrává v jednom světě, který byl několikrát téměř zničen, a přesto pokaždé funguje normálně dál jakoby nic. Z veškeré snahy o homogenost tak čpí spíš silná sitcomová pachuť. Která ovšem u Doctora Strange vadí jednoznačně nejméně. PS pro druhý díl: Když už to cpete do 3D, zkuste nemít půlku filmu v detailech na ksichty. Pro Dallas dobrý, v IMAXU celkem sucks.

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 33 44