berg.12

Německo
flétnista a čajomil

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 33 44
    • 21.11.2017  20:58

Dokonalý film, ve kterém prohrávají úplně všichni - rudí, bílí, příroda, víra i naděje.

• 18.11.2017  23:57
    Dunkerk (2017)

Naprosto jedinečný fyzický zážitek z filmu. Od Vojína Ryana nebylo obklopení válkou sugestivnější. Nolanova dlouhodobá spolupráce s Hansem Zimmerem by si konečně zasloužila hlubší analýzu, protože mě specielně v Dunkirku dohání ke schizofrením pocitům.

• 10.11.2017  11:01

Nostalgické sci-fi je protimluv tak zásadní, že přebíjí všechno ostatní. Film uvězněný v říši vzpomínek.

• 29.9.2017  15:02
    Wind River (2017)

Dokonalý snowstern. V trendu hrdinů, kteří oscilují mezi pubertálními vtípkaři a sebelítostivými mesiáši, je fajn potkat nějaký chlapský film.

• 13.9.2017  17:39

Zrádná žánrová pasca. Dostatečným varováním může být absence 'fantasy' na úkor 'historický/životopisný'. Komu se líbí 'Aguirre, hněv Boží' či příznivci Malicka jsou v menší výhodě nad hledači pokladů.

• 13.9.2017  17:28
    Bílá stuha (2009)

Osobně nejsem moc přítel upjatých terapií, ve kterých není místo pro štěstí, radost, víru či uspokojení. Obraz z nich zůstává notně černobílý. Nechci ale Hanekemu upírat schopnost, diváka do těchto masochistických freudeovských sezení umě vmanipulovat.

• 4.8.2017  00:16

Kašlete na rozpálený Knossos, pokud máte rádi gastroturistiku, dovolená podle tohoto průvodce je naprosté terno a gastronomický ráj. Dokonce i pro vegetariány a vegany. Nehodnotím ani tak dramaturgii seriálu nebo smysl hladového Donutila nad talířem. Místa a taverny, které navštívil, jsou však opravdové skvosty a dokonale mapují místní gastronomické zvyklosti. Lepší než jakýkoliv Tripadvisor a to jsme toho objeli tak polovinu. V tomto plní cestopis svou roli naprosto dokonale.

• 19.7.2017  16:40

Drama suché jak rohlík. Ale ve správném rozpoložení se dá tahle britská dieta skousnout.

• 8.7.2017  22:51

Pokud je Fantasia z r. 1940 přelomový a dodnes inspirativní film, prezentující to vrcholné z animační techniky na velkém plátně, pak Fantasia 2000 je její televizní bonus. Jakkoli samostatné sekvence můžou vcelku fungovat, jako celek se řadí někam po bok Disneyovských sequelů devdesátých let.

• 8.6.2017  16:15

Celkem pohodová záměn-klišé-medie, která trochu připomíná filmy o Mohammedovi - hlavního hrdinu ani náznakem nespatříte.

• 7.5.2017  22:39

Moderní, vtipná a poutavá variace na lekce 'Alles Gute'.

• 6.5.2017  01:55
    Terra X: Ein Tag in ... (TV film) (2016)

Hodně povedená minisérie ze života římského hasiče, středověkého felčara a berlínské služky. Zaměřuje se hlavně na technické a sociální aspekty života ve městě a využívá relativně nových poznatků. Takže když budete chtít vědět, jaké to bylo poprvé se projet tramvají, zjistit, jestli středověká medicína může zabrat na zlatého stafylokoka, nebo čím si staří Římané utírali pr..., neváhejte.

• 28.4.2017  16:50

Navzdory patetickému openingu poměrně zeširoka rozkročený a rozhodně ne pouze lichotivý dokument, který spoléhá více na povídací než hranou část. Návštěva lutherského souvenir shopu ve Wittenbergu nemá chybu: 'Lego-Luther, ponožky Luther, hele - nudle Luther...hmmm asi hůře skousnutelné.'

• 22.4.2017  22:58

Nádherná porce pohanské mystiky.

• 5.4.2017  00:08

Takoví jsme byli. Je celkem bezpředmětné přemýšlet nad zastaralostí některých pasáží, biotrendy, lokálními odlišnostmi, koncentrací na masovou produkci a toho nejhoršího, co lidstvo vůči zvířatům a potažmo sobě napáchalo a páchá. Protože přesně tohle je otisk, který po nás zůstane. Otisk, u kterého už pár generací po nás nedokáže pochopit, jak jsme k něčeho takového byli schopni.

• 20.3.2017  13:38
    Tajné společnosti (TV seriál) (2013)

Jsou všude mezi námi! Mají prsty úplně ve všem! Nevěřte ZDF ani slovo, jedou v tom s nima! Spolky tajné tak, že se o nich píší knihy a točí dokumenty. Tenhle trojdílný se nesnaží za každou cenu lovit senzace, spíš zrcadlí obecné povědomí o nejprovařenějších tajných společenstvích a prokládá ho střízlivými komentáři. Dojde i na 9/11 a přistání na Měsíci. Můj názor na tajné spolky a konspirace nejlépe vyjádřil Umberto Ecco, v knihách jako Pražský hřbitov nebo Jáma a kyvadlo. Ten v tom totiž evidentně jel s nima se všema.

• 20.3.2017  03:26
    Rytíři (TV seriál) (2014)

Kdo s oblibou brouzdá po HEMA kanálech, najde tu a tam pár nesrovnalostí. V zásadě je to ale velmi povedený dokument, který (na rozdíl od zdejší galerie) začíná poctivě u rytířů s drátěnou košilí a demýtizuje spoustu vžitých omylů o středověkém rytířství.

• 20.3.2017  03:11
    Terra X: Imperium der Päpste (TV seriál) (2008)

Ideální materiál pro Lutherské výročí. Ne, že by si dokument nějak vymýšlel, ale decentně vyznívá tak, že už byl nejvyšší čas, aby někdo s tou vatikánskou mafií konečně zatočil.

• 19.3.2017  21:30

S Filipem Renčem ruku v ruce klopýtá snaha o český žánrový film. 'Divoká řeka' se bohužel nekoná, s takovouhle stylizací jsme zatím někde na úrovni průměrného indického akčního filmu. Bohužel bez patřičných muzikálových čísel na raftu ve zpěněných peřejích.

• 19.3.2017  17:30

Cestou k Forever Best Friends a splněným snům. Mokrým, i těm ostatním. Ok, tohle se fak povedlo. A film tím samozřejmě nemyslím. Kdo si chce poopravit klišé o hnusných němkách, prosím.

• 2.3.2017  19:21

Doslova barevná koupel. Nedovedu si představit, jak udělat televizní dokument ještě barevnější.

• 2.3.2017  18:52

Předkrm - Hlavní chod - Dezert. Sice západnější provenience a s Christianem Rachem, takže si představte něco jako show s kultivovanějším Pohlreichem. Jinak ale ideální minisérie pro ty, co pokládají svoje stravovací zvyklosti za normu, nebo žijí v přesvědčení, že jak vařila babička, vařilo se pořád.

• 2.3.2017  12:37
    Keltové (TV seriál) (2000)

Ač obrazvě poutavý, v pohled na Kelty už poměrně out of date (jen to Stonehenge na obrázku poboha). Navíc tenhle dokuent řeší z větší části britské komplexy. Fakt nemám náladu, v něčem co se nazývá 'Keltové', sledovat ve čtyřech dílech z šesti moderní historii Spojeného království. Korunou všeho je však hudba, která v ubíjející smyčce celý dokument doslova přeřvává. Pro Civilizaci dobrý. Z jedné potemnělé diskuze na historie.cs jsem se o Keltech dozvěděl mnohem víc.

• 24.2.2017  00:34
    Džunkecu no Maria (TV seriál) (2015)

Cože?? Sice tam polonahé čarodějky vyvolávají draky a trousí pubertální ftípky, zatímco bojují s archandělem a Duchem svatým. Co se ale historického designu týče, barev, oblečení, zbroje, zbraní či bojových technik, překonává tohle anime snad JAKÝKOLIV hraný film, co znám. Vystříhat jen bojové scény, je z toho regulerní dokument o stoleté válce. Kdo u všech svatých rozhodl, že nějaký anime bizár je to pravé ořechové na šíření historického povědomí o evropském středověku? Už aby konečně vyšel Kingdom Come Deliverance!

• 14.2.2017  18:06
    Místo činu (TV seriál) (1970)

Jen pro představu, Šimanského případy zaujímají pouhá 3% z celkového počtu epizod Místa činu. Tatort je naprostý televizní fenomén, který dokázal přestát nejen v konkureci desítek dalších krimisérií, ale do jisté míry žije i z konkurence mezi vlastními, co pár let se měnícími policejními týmy z různých koutů republiky. Kdo si v něm v německy mluvících zemích nezahrál, jakoby nebyl, funguje jako líheň i důchod zároveň a celý kolos vytváří dojem promyšleného mechanizmu na podporu státní kinematografie. Jestli někdy skončí, tak spolu s ARD, o tom jsem skoro přesvědčen.

• 13.2.2017  13:12
    Už dost, šéfe! (TV pořad) (2013)

... aneb jak to za čas vypadá po 'a vařili tam šťastně až do smrti'.

• 13.2.2017  13:09
    Na nože! (TV pořad) (2010)

Snad jediná naše reality soutěž, která má i nějaký smysl. Celkem unikátní mix přístupu k vaření od všech typů plotny. Kde jsou další řady?

• 13.2.2017  13:01
    Šéf na grilu (TV pořad) (2011)

Kultura zacházení s jídlem v drobnohledu řeřavých uhlíků. Češi maso tradičně moc neumí a pokud se chcete naučit i něco jiného než smažené podrážky a dušené blafy, musíte občas kouknout i jinam než do kuchyně vašich babiček.

• 12.2.2017  23:56

Ten pocit si vybavuju dodnes. Okouzlen světem Star Wars už během jejich československé premiéry, sedím o deset let později pln očekávání kině, s nostalgickou vzpomínkou na vzdálenou galaxii, rebely, zlé Impérium, princeznu, Hvězdu smrti, ..... úvodní titulky a ..... zdanění obchodních cest? blokáda? republikový kongres? chamtivá Obchodní federace? WTF?!? Co se odehrávalo potom, kvůli čemu je první díl tolik nenáviděn, už nemohlo překonat amputaci toho podstatného, co pro mě Star Wars znamenaly a já se prostě jen smířil s jejich novou podobou. Netušíc, že na ten kýžený pocit si počkám dalších skoro dvacet let.

• 4.2.2017  20:44

Druhý díl pokračuje v trendu ubíjející doslovnosti. Ruší jakékoliv neznámo a sci-fi myšlenku redukuje na řetězec polopatických emocionálních pohnutek. A vodění za ručičku je to poslední, co od sci-fi očekávám.

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 33 44