Grandhotel Budapešť (2014)

Je to dechberoucí podívaná! Poetický fiktivní svět někde ve střední Evropě, někdy v třicátých letech 20. století, v němž se odehrává něco jako komediální detektivní thriller zaplněný neuvěřitelným panoptikem postav. Ze všeho nejvíce to připomíná Tajemný hrad v Karpatech, kdy ovšem Hluchoněmce hraje Willem Dafoe.... Film je zaplněn plejádou špičkových herců, kteří jsou všichni výborní a evidentně si to maximálně užívají. Humor je velmi inteligentní, počínaje jazykem, mnoha vizuálními vtipy, proprietami a konče zápletkami. Celým se tím táhne nostalgie po nějakých dávných časech, které byly vlastně pryč už v době, kdy se příběh odehrává, nicméně hlavní hrdina - charismatický consierge hotelu Grand Budapest - lpí právě na etice a estetice těchto časů. Je to prošpikované takovým nákladem skvělých momentů a vtipů, že jedno shlédnutí rozhodně nebude stačit. Muselo být velmi obtížné to stvořit, sdílet tu vizi s celým velkým týmem a herci a celé to udržet pohromadě. Wes Anderson to zvládl dokonale a stvořil podle mého rozhodně jeden z nejzajímavějších filmů, co jsem kdy viděl.

Vlk z Wall Street (2013)

Martin Scorsese je filmový vypravěč, který prostě nemá konkurenci. Tři hodiny neuvěřitelné jízdy, která filmově funguje dokonale. Ač má film nálepku jednoho z řekněme nejvulgárnějších, vůbec to nepůsobí nemístně a samoúčelně, v průběhu filmu jsem si to vlastně ani moc neuvědomoval. Film je dokonalý v dialozích a zejména Leonardo Di Caprio opět exceluje. Ale třeba i Matthew McConaughey má roli sice malou, ale jeho zasvěcení nováčka do záležitostí Wall Street je neuvěřitelné. Výhrady mám ke dvěma věcem. 180 minut je možná zbytečně moc, ke konci už to trochu ztrácelo tempo a určitě by se to dalo zkrátit bez dopadu na výsledek. Druhou výhradou je celkové vyznění. Chápu, že je to satira a kritika materialismu, poživačnosti a chamtivosti a práva "amerického snu" jako povolení k naprosté bezohlednosti. Ale nejsem si jistý, zda to bude jasné každému a zejména tomu, kdo jde na film zcela neobeznámen s tématem. Dovedu si představit, že část publika to dokonce bude vnímat jako adoraci a inspiraci. Ve filmu není nikde ani zmíněno, jaké mělo řádění téhle party důsledky (mnohdy existenční problémy) pro ty na druhém konci příběhu. Ty tady ale vůbec nevidíme (na rozdíl od mafiánských opusů). Většina postav je ukázána jako autentičtí lidé, kteří mají v mnoha ohledech srdce na pravém místě a vzbuzují sympatie. Leonardo DiCaprio svým charizmatem každého strhne, většinu času je vlastně kamarádský a empatický a nevyznívá tady jako taková stvůra, jako třeba v Nespoutaném Djangovi. Jako nejzápornější postava tak nakonec v podstatě vychází manželka hlavního hrdiny. Film je to fantastický. Ale nejsem si jist, zda bude většinově správně pochopen. PS (s odstupem): Viděl jsem statistiku vyhledávání zaměstnání v USA a UK v období několika týdnů po uvedení filmů v těchto zemích a poptávka po práci burzovního makléře závratně stoupla!

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014)

Rozhodně jeden z nejzábavnějších "animáků" co jsem kdy viděl. Humor dvojího typu - jeden pro děti, který ale není také laciný a hloupý a druhý pro rodiče či už vzdělanější děti. Není to nějaký komplexní historický exkurz, ale u dětí to vzbudí zájem o spoustu historických témat a otázek. Vtipné jak námětem (byť je to v podstatě poněkud absurdní), tak provedením. Dobrý překlad a dabing. Opravdu jsem se dobře bavil a uteklo to neuvěřitelně. 90%

Dobrodružství severu 3D (2009)

Nenáročný film pro děti. Žádné veledílo, hodně prvoplánové. 87 minut je tak akorát už to začínalo být nudné. Ale vychází to z takové té londonovské romantiky, má to celkem jasné poselství, děti to přivede na pár otázek a myšlenek. Dalo se to udělat rozhodně lépe a kvalitněji, ale v porovnání s mnoha alternativními zábavami pro děti to není špatně strávený čas.

Odplata (1999)

Celkem dobrá detektivka s takovým "noir" feelingem. Hlavní hrdina také trochu připomíná Phila Marlowa, byť není povoláním soukromý detektiv, vlastně se jím nechtěně stává. Bohužel je to ale poněkud nevyrovnaný celek. Na jednu stranu klasické postavičky ze starých detektivek, a k tomu pak Lucy Liu s tím jejím bizarním cirkusem, který jakoby sem zabloudil z úplně jiného filmu a žánru (ona sama by byla OK, ale proč ta partička?!). Pak zase reálně a realisticky promyšlené akce a do toho pak občas něco technicky prakticky nemožného. A bohužel zejména v závěru pak už dostává na frak i úplně obyčejná logika. Dobrá atmosféra, skvělá kamera a celkový feeling, Maria Bello krásná a záhadná, celkově skvělí herci, pár dobrých hlášek a scén. Bohužel ale i pár výrazných slabin. Film je velmi zaměřen na formální estetickou stránku, zápletka je až sekundární. Mezi nejlepší filmy ani v rámci žánru (krimi?) bych to nezařadil, ale za vidění to stojí.

Špinavé ulice (1973)

Ten film vlastně nemá žádnou zápletku. Přesto jsem na to koukal a vstřebával tu atmosféru a komunitu. Chvílemi už mě to ale nudilo. Příjemné byli scény, kdy spolu byli Charlie a Theresa. V tom bylo něco pozitivního, jediné co tak nějak dávalo smysl. Autenticita a atmosféra fajn, výborný Harvey Keitel a Amy Robinson, symbolika poukazující na problémy a různé stereotypy, ale chyběl mi trochu větší příběh, je to skoro jak dokument.

Zločin z lásky (2010)

Celkem hodně dobré psychlogické drama, velmi příjemné překvapení. Dobrý scénář, zajímavé téma, byť v poněkud extrémní podobě. V některých fázích až příliš schématické, ale vzhledem k rozsahu příběhu asi nutné v zájmu rozumné stopáže. Otázkou je, zda by někde bylo možno více využít zkratku a nechat na divákovi, aby si to sám trochu dotáhnul. Místy je to možná až zbytečne polopatické. Obecně velmi dobrý casting + dobrý hereckýö výkon hlavní hrdinky. Výbornou práci odvedl na hlavní hrdince i maskér a kostymér. Vytknul bych asi právě až přílišnou doslovnost a po vězšinu času i předvídatelnost děje. Není to tolik CO, jako spíše JAK PŘESNĚ. Pak mám jednu výtku ne sice zásadní, ale něco, co mě osobně poněkud irituje. Ani při nejlepší vůli jsem nepochopil, co to jako mělo být za firmu, čím se jako zabývala. Konzultoval jsem to i s jedním ostříleným byznysmanem / managerem, a ani on neměl nejmenší tušení. Škoda, že si tvůrci nedali práci na zreálnění toho prostředí, minimálně pro část diváků to pak působí velmi uměle a účelově. Z toho ranku je pak i pár dalších nesmyslů, které jdou buď za tvůrci a nebo za překladatelem. Ta schůzka, kterou hlavní hrdinka svolává rozhodně není valná hromada. Ta je něco úplně jiného a nedá se svolat "za hodinu do zasedačky". To byla asi porada vedení. Podobně žonglování se slovy o nárustu hodnoty firmy na základě nějaké interní prezentace je úplný nesmysl. Myslím, že lepší režisér a producent by z toho dokázali udělat film na 5 hvězdiček. Ale i takhle jsou to slušné 4.

Operace Banzaj (1983)

Trochu bláznivá komedie, ale většinu času to docela slušně funguje a je to opravdu vtipné. Crazy, ale v rámci reality, tím je to zábavné. Bohužel posledních 5 minut, kdy tvůrci opouští byť i šílenou realitu, to totálně zkazí. Takhle podělanej závěr jsem dlouho neviděl. 50%.

Ryba jménem Wanda (1988)

Chvíli to trvá, než se člověk na tento humor naladí a akceptuje to panoptikum postav, které zpravidla bývá výsadou žánru stupidní / bláznivé komedie, který bytostně nesnáším. Není lehké akceptovat Jamie Lee Curtis jako atraktivní femme fatale a zbytek toho panoptika je ještě horší. Místy je to téměř až klasická groteska. Bez Johna Cleese by se to velmi snadno zhoupnulo do stupidity, a byť se to párkrát dostalo až za hranu, podařilo se to vždy zase vrátit do dobrých kolejí a přisolit několika skvělými gagy a suchým britským humorem. Občas jsem z toho byl rozpačitej, ale bylo zase hodně momentů, kdy jsem se opravdu smál: Pomyslela jsem si: "Kam asi jde takhle brzy ráno s puškou s upilovanou hlavní?". Když to sedne, je to dobrá zábava.

Ovládací panel
6 bodů