Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Animovaný

plakát

Žiješ jenom dvakrát (1967)

Předchozí bondovka Thunderball svým způsobem utužila základní schéma a pravidla. Žiješ jenom dvakrát tato schémata ctí, ale podle mého názoru předznamenává tak trochu novou éru, kdy se scénáře vydávají hodně za hranice reality, místy téměř do žánru sci-fi, což vyvrcholí v Moonrakeru o mnoho let později. V duchu šedesátých let se není možné vyhnout tématu závodů v dobývání vesmíru a eskalující studené války. A pak také velmi oblíbený a ještě hodně exotický Orient a zejména Japonsko, v té době nastupující průmyslová mocnost. Connerymu bylo v době natáčení 37, ale myslím, že vypadal starší a unavený a místy už opravdu nebyl úplně uvěřitelný v roli superagenta kosícího soupeře nejen ostrovtipem, ale i svaly. Žiješ jenom dvakrát je podle mého názoru taková pohodová, svým způsobem odlehčená bondovka, která není ničím opravdu zásadní či přelomová asi jenom tím, že trochu předznamenává další vývoj série.

Hlídač č. 47 (2008)

Opravdu velmi podivny film, bez vyrazneho deje a zpracovani psychologickeho aspektu je ponekud slabe, stale se opakujici klise. Jedinym plusem je atmosfera, ale ta je ve filmu stale stejna a na celovecerni film je to proste malo. Filip Renc umi dobre natocit nektere sceny, ale film jako celek nefunguje, chybi mu dramatizace a napad.

Thunderball (1965)

Thunderball pokračuje ve stejném duchu jako předchozí Goldfinger. Bond je zde typologicky stejný, jako v předchozích dvou dílech. Režijní vedení Terence Younga zrodilo film, který je i s odstupem let svižnější a modernější než Goldfinger. To je asi hlavní rozdíl a posun oproti předchozímu dílu. Druhý rozdíl je, že tentokrát je přece jenom maličko méně "šarmu a vtipu" a Bond je chvílemi až příliš arogantní a samolibý. Jinak je to vlastně celkem slušný thriller, který má spád a není až příliš nereálný. Co bych filmu vytknul je přece jen velmi, velmi dlouhá podvodní bitva v závěru. Ta mohla být minimálně o polovinu kratší a vůbec by to nevadilo.

Argo (2012)

Výborný scénář podle skutečné události a opravdu skvěle natočené. Vynikající film.

plakát

Čtyřlístek ve službách krále (2013)

No, velký film to není, ale úplný průšvih také ne. Pár vtipných momentů v úvodu rozesmálo většinu dětí v kině a tak plné kino už jsem dlouho neviděl. Bohužel nastavenou laťku se pak už nepodařilo udržet. Příběh není nijak silný a udělat z toho 90 minut je chvílemi dosti nastavovaná kaše. Ono ale o příběh u Čtyřlístku nikdy nešlo až tak moc, spíše o spoustu potřeštěných dílčích nápadů, Myšpulínových vynálezů a vtipných půtek mezi Pinďou a Bobíkem. Bohužel toho je ve filmu spíše málo. Product placementu je tam bohužel spíše moc. Obecně proti němu nic nemám, pokud je výrobek přirozenou a organickou součástí děje. Když se Pribiňáček objevil poprvé, bylo to celkem veselé a vtipně zasazené do děje. Když tam byl počtvrté či pokolikáté, už to začínalo být otravné. A lízátka byla taky trochu přitažená za vlasy. Bohužel by bez sponzorů ale celá věc možná ani nevznikla a celkově v tomto problém tohoto počinu není. Obávám se, že přenésti komiksy z tištěného Čtyřlísku do filmu se úplně nepodařilo. Technická a výtvarná stránka věci není problém, ale ten humor a celkový duch se nějak vytratil. Kdyby to zredukovali na řekněme 45 minut a přidali pár šílených vynálezů a vtipných gagů, bylo by to fajn. Ale kino si bohužel žádá pořádnou stopáž ....

Krvavý diamant (2006)

Začíná to idealistickou scénou rozhovoru otce se synem, který začíná chodit do školy a povídají si o jeho budoucnosti. Krásné záběry...idylka pokračuje asi tak 3-4 minutky a je ukončena neuvěřitelně brutálním masakrem vesnice para militantní jednotkou s hojnou účastí dětských vojáků. A to tak nějak předznamenává celý film, kde se střídají krásné momenty a záběry s velmi brutálními a smutnými momenty. To je Afrika. Zobrazení násilí a genocidy tu není přehnaně naturalistické, krev nestříká na všechny strany, ale je zachyceno spíše dokumentaristicky, přičemž kamera se nevyhýbá zachycení i hodně ošklivých věcí. Film je celkem slušný a svižný thriller s výborným Leonardem DiCapriem v hlavní roli vysloužilého žoldáka, pašeráka diamantů, který se nakonec tak nějak neplánovaně stane i dobrodincem. Scénář má kromě ambice "thrillerovské" ukázat na několika lidských osudech i problémy současné Afriky sužované brutálními občanskými válkami v jejichž pozadí je bezohledná snaha o zbohatnutí a neschopnost nápravy stavu věcí. Spolehnout se nedá na nic, každý se chová ryze oportunisticky a nejraději by odtud vypadl. Zároveň má ale Afriku tak pod kůží, že to prakticky nejde. TJA - to je Afrika. Filmu se dá možná vytknout pro příběh až příliš pohledná tvář Leonarda DiCapria, Jennifer Connely i Djimona Hounsou. Já jsem to jako nějakou kašírku nevnímal a vůbec mi to na věrohodnosti příběhu neubíralo.

Gangster (1997)

Celkem pekne natocena gangsterka. Laurence Fishburne ma rozhodne charisma. Dutch Schultz v podani Tima Rotha je skutecne desivy psychopaticky magor, ktery ovsem zaroven pusobi casto velmi smesne. Tato postava takto podana jako by vypadla z filmu Quentina Tarantina. A Andy Garcia v roli Lucky Luciana je treti vyrazny typ do party, byt jeho part je ponekud mensi. Celkove to neni zle a jsem prekvapeny, ze jsem o tomto filmu drive neslysel. 70%

Taking Off (1971)

Taking Off je zvláštní a neobvyklý film. Děj je poměrně minimalistický, nějaká sofistikovanější zápletka vlastně chybí. Ale přitom to vůbec nevadí, divák se vůbec nenudí, Miloš Forman má osobitou schopnost film zaplnit neuvěřitelným spektrem postav ve velmi epizodních rolích. Podobně jako ve filmu Hoří, má panenko je znát fascinace pestrostí lidských tváří a charakterů, tady ještě v daleko větším rozsahu. Hippícké období navíc tyto charaktery akcentovalo, adorovalo "podivíny", vyznačovalo se pestrostí barev a oděvů a tak je to skutečná vizuální pastva a Miroslav Ondříček za kamerou zabírající detaily tváří a postav také vtiskl filmu svůj rukopis. Kromě toho se ale na ploše jednoduchého příběhu rozehrává poněkud nahořklá komedie, která plíživě graduje a čím dále častěji jsem se usmíval a občas i smál. Buck Henry poněkud připomíná Woodyho Allena a do příběhu se to výborně hodí. "Storka" to je nakonec skvělá, a výprava do baru, instruktáž hulení a následné scény určitě patří k tomu nejlepšímu, co se kdy v komediálním žánru urodilo, a jenom mě mrzí, že jsem to neviděl už dávno. Krom toho má film ale i určité vážné poselství o tom, že to "šílené řádění" teenagerovského věku je často motivováno upřímnou touhou po poznání a může být ve své podstatě velmi čisté, zatímco o pár desítek let později už je to jenom utrženost ze řetězu motivovaná útěkem z reality. Závěrečná pointa je pak opravdovou třešinkou na dortu. Výhradu bych měl asi pouze k tomu, že zejména první část filmu byla místy dlouho a hodně "dokumentaristická" a ne každého to asi baví a má tu trpělivost čekat na nějaký ten příběh.

plakát

Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (1979)

Hodne depresivni, ale hodne presna sonda do toho, jak vypadalo sidliste za realneho socialismu. Je pozoruhodne, jak rychle se to zapomina, ci zpetne idealizuje. Prijemny film to neni, ale urcite by to melo byt skoro povinne tak jednou za dva az tri roky videt.

Tichý nepřítel (1997)

Neni to tak mizerne, jak by vetsina recenzi na CSFD napovidala. To spis, ze by clovek mel vetsi ocekavani vzhledem k tematu, protagonistum a reziserovi. No ale oni uz taky vsichni udelali i horsi veci. Irska hudba je prijemna a scenar taky neni povetsinou spatny. Chybi tomu ale vyraznejsi hloubka, silnejsi dramatizace a nejake momenty, ktere by cloveka chytly za srdce. Hodnotim to tak na 65%, videt se to rozhodne da.