Nespoutaný Django (2012)

Je to super western a super „tarantinovka“. Jeden z hlavních rysů tarantinových filmů – dlouhé a pečlivě vypointované monology a dialogy jsou dovedeny až k dokonalosti a Christoph Waltz je prostě geniální. Film také okamžitě ztrácí na kvalitě, jakmile je Christoph mimo scénu. Myslím, že ve skutečnosti on je herec v hlavní roli. Monology jsou velmi zábavné a vtipné a nikdo jiný dnes nedokáže napsat nic podobného. V určitém smyslu je ale tento film jiný než většina předchozích děl Quentina Tarantina. Chybí tady jakákoliv velká kreativní myšlenka. Děj postupuje lineárně po jedné hlavní ose, historická fakta nejsou popřena … Je to spíše pocta klasické filmařině a tato dovedena k dokonalosti. Historii kinematografie tenhle film asi neposune, ale jsou to krásné dlouhé záběry, silná hudba, skvělé herectví. Mimořádný filmový zážitek.

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

V tajné službě Jejího veličenstva je bondovka v mnoha ohledech zvláštní a nezapadající. Nový Bond George Lazenby by mi osobně nevadil, ale většinu diváků spíše nenadchnul. První podivností filmu je replika na konci předtitulkové scény kde Lazenby do kamery říká „Tohle by se Connerymu nestalo“. Tohle otevřené pomrkávání na diváka je prostě příliš otevřené a nevkusné a hodí se možná do parodií. Jako kdyby někdo do filmu vložil „veselou historku z natáčení“. Daleko vtipnější by bylo, kdyby režisér dokázal říci totéž jako jakýsi dvojsmysl v rámci příběhu. Následující titulky samy o sobě jsou také zvláštní. Zřejmě v jakési obavě, aby divák neztratil kontinuitu, jsou prostříhány záběry z předchozích bondovek a nehraje pod nimi titulní píseň, ale James Bond Theme. Za titulní píseň filmu byla pak vydávána Armstrongova „We have all the time in the world“, která objeví až daleko později. Lazenby sám o sobě ale podle mého názoru špatným Bondem nebyl. Zatímco Connery v pozdějších dílech ztělesňoval Bonda už jako arogantního, sexistického a samolibého chlapa, Lazenby se trochu více vrací k šarmu a humoru, ale zároveň i velmi tvrdé pěsti. Ve rvačkách působí suverénně a věrohodně, ve společnosti uhlazeně a elegantně. Bohužel občas to kostýmní výtvarník trochu přehnal a vypadá to už jako šaškárna. Poněkud méně pochopitelnou záležitostí je také vztah Bonda a Terezy Di Vicenzo v tomto filmu. Jejich vztah není nijak zvlášť rozveden, není vůbec zřejmé, čím Bonda okouzlila (a zda vůbec) a proč právě v tomto případě se rozhodl starý sukničkář pro vážný vztah. Skoro bych řekl, že jej okouzlil více její otec než ona sama. Herecký výkon Diany Rigg je pro mě nepřesvědčivý a myslím, že je jednou z nejslabších bond girl. Tato epizoda pak končí závěrečnou scénou, která je filmařsky nepovedená a jako konec bondovky vysloveně divná. Takhle nějak končí jeden díl seriálu Beverly Hills 90210 a tomu také odpovídá. Tentokrát také Bond nepoužívá téměř žádné speciální vynálezy vrchního zbrojíře MI6 pana Q (s výjimkou dekodéru a kopírky, což ale není nic objevného). I tak se ale Desmond Llewelyn ve filmu mihne jako svatební host. Na druhou stranu ale ve filmu průběžně zaznívá velmi dobrý jemný britský humor. Draco: „Líbíte se jí, vidím to.“ Bond: „Představíte mi svého optika?“. Několik pěkných honiček v autech, pěstních bitek a akčních scén, super atraktivní prostředí alpského vysokohorského střediska. Celkově asi bohužel jedna z nejslabších bondovek. Nikoliv díky Lazenbymu, či námětu, ale díky nedoladěnému scénáři který je geniální ve svém rámci ale je nedotažený v některých detailech, vysloveně nezvládnuté režii a občas i střihu.

Planina v ohni (2008)

Opravdu výborný scénář a film. Dosti podobné Iňarritovým filmům, k nimž dělal Arriaga scénáře. Ač nebývám nejdůvtipnějším divákem, tentokrát jsem téměř od počátku tušil, jak to bude, ale s velkým napětím jsem sledoval, jak se přesně příběh poskládá a jen ve skrytu duše v soucitu s hlavní hrdinkou doufal, že to třeba bude jinak. V podstatě nemám co bych filmu vytknul, je skvělý ve všech ohledech včetně scénáře, režie, hereckých výkonů, krásné Jennifer Lawrence a hudby. Tak trochu málo známý klenot.

Žiješ jenom dvakrát (1967)

Předchozí bondovka Thunderball svým způsobem utužila základní schéma a pravidla. Žiješ jenom dvakrát tato schémata ctí, ale podle mého názoru předznamenává tak trochu novou éru, kdy se scénáře vydávají hodně za hranice reality, místy téměř do žánru sci-fi, což vyvrcholí v Moonrakeru o mnoho let později. V duchu šedesátých let se není možné vyhnout tématu závodů v dobývání vesmíru a eskalující studené války. A pak také velmi oblíbený a ještě hodně exotický Orient a zejména Japonsko, v té době nastupující průmyslová mocnost. Connerymu bylo v době natáčení 37, ale myslím, že vypadal starší a unavený a místy už opravdu nebyl úplně uvěřitelný v roli superagenta kosícího soupeře nejen ostrovtipem, ale i svaly. Žiješ jenom dvakrát je podle mého názoru taková pohodová, svým způsobem odlehčená bondovka, která není ničím opravdu zásadní či přelomová asi jenom tím, že trochu předznamenává další vývoj série.

Hlídač č. 47 (2008)

Opravdu velmi podivny film, bez vyrazneho deje a zpracovani psychologickeho aspektu je ponekud slabe, stale se opakujici klise. Jedinym plusem je atmosfera, ale ta je ve filmu stale stejna a na celovecerni film je to proste malo. Filip Renc umi dobre natocit nektere sceny, ale film jako celek nefunguje, chybi mu dramatizace a napad.

Thunderball (1965)

Thunderball pokračuje ve stejném duchu jako předchozí Goldfinger. Bond je zde typologicky stejný, jako v předchozích dvou dílech. Režijní vedení Terence Younga zrodilo film, který je i s odstupem let svižnější a modernější než Goldfinger. To je asi hlavní rozdíl a posun oproti předchozímu dílu. Druhý rozdíl je, že tentokrát je přece jenom maličko méně "šarmu a vtipu" a Bond je chvílemi až příliš arogantní a samolibý. Jinak je to vlastně celkem slušný thriller, který má spád a není až příliš nereálný. Co bych filmu vytknul je přece jen velmi, velmi dlouhá podvodní bitva v závěru. Ta mohla být minimálně o polovinu kratší a vůbec by to nevadilo.

Argo (2012)

Výborný scénář podle skutečné události a opravdu skvěle natočené. Vynikající film.

Čtyřlístek ve službách krále (2013)

No, velký film to není, ale úplný průšvih také ne. Pár vtipných momentů v úvodu rozesmálo většinu dětí v kině a tak plné kino už jsem dlouho neviděl. Bohužel nastavenou laťku se pak už nepodařilo udržet. Příběh není nijak silný a udělat z toho 90 minut je chvílemi dosti nastavovaná kaše. Ono ale o příběh u Čtyřlístku nikdy nešlo až tak moc, spíše o spoustu potřeštěných dílčích nápadů, Myšpulínových vynálezů a vtipných půtek mezi Pinďou a Bobíkem. Bohužel toho je ve filmu spíše málo. Product placementu je tam bohužel spíše moc. Obecně proti němu nic nemám, pokud je výrobek přirozenou a organickou součástí děje. Když se Pribiňáček objevil poprvé, bylo to celkem veselé a vtipně zasazené do děje. Když tam byl počtvrté či pokolikáté, už to začínalo být otravné. A lízátka byla taky trochu přitažená za vlasy. Bohužel by bez sponzorů ale celá věc možná ani nevznikla a celkově v tomto problém tohoto počinu není. Obávám se, že přenésti komiksy z tištěného Čtyřlísku do filmu se úplně nepodařilo. Technická a výtvarná stránka věci není problém, ale ten humor a celkový duch se nějak vytratil. Kdyby to zredukovali na řekněme 45 minut a přidali pár šílených vynálezů a vtipných gagů, bylo by to fajn. Ale kino si bohužel žádá pořádnou stopáž ....

Krvavý diamant (2006)

Začíná to idealistickou scénou rozhovoru otce se synem, který začíná chodit do školy a povídají si o jeho budoucnosti. Krásné záběry...idylka pokračuje asi tak 3-4 minutky a je ukončena neuvěřitelně brutálním masakrem vesnice para militantní jednotkou s hojnou účastí dětských vojáků. A to tak nějak předznamenává celý film, kde se střídají krásné momenty a záběry s velmi brutálními a smutnými momenty. To je Afrika. Zobrazení násilí a genocidy tu není přehnaně naturalistické, krev nestříká na všechny strany, ale je zachyceno spíše dokumentaristicky, přičemž kamera se nevyhýbá zachycení i hodně ošklivých věcí. Film je celkem slušný a svižný thriller s výborným Leonardem DiCapriem v hlavní roli vysloužilého žoldáka, pašeráka diamantů, který se nakonec tak nějak neplánovaně stane i dobrodincem. Scénář má kromě ambice "thrillerovské" ukázat na několika lidských osudech i problémy současné Afriky sužované brutálními občanskými válkami v jejichž pozadí je bezohledná snaha o zbohatnutí a neschopnost nápravy stavu věcí. Spolehnout se nedá na nic, každý se chová ryze oportunisticky a nejraději by odtud vypadl. Zároveň má ale Afriku tak pod kůží, že to prakticky nejde. TJA - to je Afrika. Filmu se dá možná vytknout pro příběh až příliš pohledná tvář Leonarda DiCapria, Jennifer Connely i Djimona Hounsou. Já jsem to jako nějakou kašírku nevnímal a vůbec mi to na věrohodnosti příběhu neubíralo.

Gangster (1997)

Celkem pekne natocena gangsterka. Laurence Fishburne ma rozhodne charisma. Dutch Schultz v podani Tima Rotha je skutecne desivy psychopaticky magor, ktery ovsem zaroven pusobi casto velmi smesne. Tato postava takto podana jako by vypadla z filmu Quentina Tarantina. A Andy Garcia v roli Lucky Luciana je treti vyrazny typ do party, byt jeho part je ponekud mensi. Celkove to neni zle a jsem prekvapeny, ze jsem o tomto filmu drive neslysel. 70%