Gwaihir

okres Beroun
ekolog, energetik, snílek

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10
    • 8.8.2017  10:26

Trochu slabší než jednička, přičemž nejzábavnější je snad hned úvodní scéna, která nepatří nikomu jinému než našemu milému stromku, stejně jako i několik dalších nezapomenutelných výjevů, přestože tentokrát se dobandy galaktických zachránců přidávají také někteří další vtipálci. Oproti prvnímu dobrodružství je to ale na můj vkus přeplácané. 75 % (Viděno během Filmového víkendu ČSFD 2017)

• 8.8.2017  10:04

Upoutávky naznačovaly mnohé, stejně jako jméno režisérovo. Nicméně i přesto jsem čekal, že v atmosféře letního kina by tenhle kousek mohl výborně zafungovat. Je na co se dívat, protože takový mišmaš se hned tak nevidí, ale bohužel všechny ty fantaskní výjevy působí poměrně nesourodě a v kombinaci s odvazovou hudbou a slovními potyčkami v gangsterském stylu tvoří spíše klipovitou jízdu než ucelené vyprávění legendy, byť třeba v zábavnějším pojetí. 55 % (Viděno během Filmového víkendu ČSFD 2017)

• 7.8.2017  11:39

Mám z toho takový rozpačitý pocit, takže větší komentář a konkrétnější hodnocení si nechávám na druhé shlédnutí. (Viděno během Filmového víkendu ČSFD 2017)

• 7.8.2017  11:04
    Baby Driver (2017)

Začátek téhle směsi akce a humoru je velice osvěžující zábavou a takto bezprostředně jsem se u něčeho podobného nezasmál už docela dlouho, protože Ansel si svého Bbyho očividně užívá a vše jede přesně v rytmu výborně zvolené hudby, která dokonale ladí s tím, co se na plátně odehrává. To je ostatně také tím nejzajímavějším na celém díle, které potom ale postupně přechází z čistě komediální vlny v poměrně přestřelenou béčkovou jízdu, v níž vyniká především Kevin a jeho mafián. 60 % (Viděno během Filmového víkendu ČSFD 2017)

• 30.7.2017  16:29

No, je to snad ta nejpodivnější sebranka bláznů, kterou si můžete vymyslet, takže jejich pojetí záchrany galaxie nemůže vypadat jinak než jako posloupnost šílených eskapád prostoupených více či méně humornými narážkami, v nichž ovšem překvapivě nejvtipnějším není ukecaný mýval, ale jeho kamarád strom, který sice umí jen tři slova, ale zato má naprosto dokonalé načasování. Výsledkem je tedy samozřejmě výborná hravá akční vesmírná jízda perfektně splňující účel. 85 %

• 27.7.2017  22:25

Luc Besson se po celých dvaceti letech vrátil do vod již jednou navštívených, dokonce v dosti podobném stylu, v jakém do nich zavítal tehdy. A že je to opět velmi zábavný výlet oplývající nepřeberným množstvím nápadů, vtipných hlášek a rovněž samozřejmě všemožných podivností. 85 %

• 25.7.2017  23:37
    Dunkerk (2017)

Peklo této válečné epizody spočívalo prakticky jen v pocitech bezvýchodnosti a zoufalství, které jsou vlastně také základním stavebním kamenem Nolanova válečného výjevu, jež přivádí diváka na střelnici tvořenou plážemi a mořem a v němž obraz a zvuk říkají více než jakákoli slova. Zajímavou složkou je Zimmerova "hudba" simulující spíše dodatečné zvukové efekty než vytvážející skutečný muzikální doprovod, která místy svůj účel plní takřka dokonale, ale současně občas působí svým neutuchajícím rytmem poměrně rušivě. Více ticha by rozhodně slušelo především velkému imaxovému plátnu, díky němuž se prakticky člověk ocitá ve středu všeho dění. 90 % (Později rovněž viděno během Filmového víkendu ČSFD 2017)

• 12.7.2017  22:59
    V utajení (2017)

Celkem slušný špionážní snímek, i když trochu složitější na orientaci v jím vytvořeném propletenci postav a jejich úmyslů, ať už těch předstíraných, nebo těch skutečných. 70 %

• 6.6.2017  18:43

Velice specifický pohled na válečnou Francii, okupovanou i kolaborující, očima chlapců, kteří na své cestě za přežitím prošli současně strastiplnou duševní proměnou. Opustit svůj bezstarostný svět dětských her, popřít sebe sama a vyrovnat se s všudypřítomným nebezpečím a strachem, to chce velkou odvahu. Jejich příběh je proto úžasný a samozřejmě také notně emotivní, i díky obrovské dávce štěstí, které jim osud daroval, aby ho mohli vyprávět. Jeho filmová podoba je po všech stránkách vynikající, počínaje provázáním jednotlivých scén, přes postupné proměny nálad nebo výtečnou atmosféru ve všech polohách a konče hereckými výkony hlavních hrdinů. Krásný snímek, při němž někdy přeběhne mráz po zádech, ale který jindy naopak chytí za srdce. 90 %

• 11.5.2017  19:44
    Špína (2017)

Jestli moderní psychiatrie vypadá podobně, jako je tomu v tomto snímku, tak to tedy potěš koště, protože ten obrázek je poměrně nekompromisní a perfektně dokresluje depresi celého filmu, který velmi citlivě a současně bez obalu zpracovává jednu z nejsilnějších látek, které se dají v životě bohužel najít. Tahle celovečerní režijní prvotina má rozhodně co říct a její některé scény jsou skutečně dechberoucí a mrazivé. Výborná práce. 85 %

• 4.5.2017  23:21
    The Circle (2017)

Bylo by to samozřejmě nesmírně vzrušující a všichni by z toho byli jistě naprosto nadšení, ale osobně u toho rozhodně být nechci, protože mě upřímně řečeno tahle nová náboženství trochu děsí a doufám, že se k podobným sektám v dohledné době moc lidí nepřidá. Jinak ten nápad ukázat to celé z pohledu nekritického naivního nadšení, je celkem neotřelý, jakož i z mého pohledu poměrně absurdní pointa. 65 %

• 12.4.2017  22:24

Kdyby to byla jen pouhá předělávka, byla by pravděpodobně nejlepší z těch, které jsem kdy viděl. Jenže není, což je velké plus, protože přes všechny využité podobnosti je to jiný příběh, vlastně předcházející originálu. A je to úvod vynikající, který perfektně míchá původní japonské prvky s těmi americkými. Musím říct, že mi to opravdu sedlo také proto, že zůstala do značné míry zachována filosofická rovina. Fantazie, realita, sny, vzpomínky, vše je totéž. Cyberpunk is not dead. 95 %

• 11.4.2017  21:43
    Úkryt v zoo (2017)

Druhá světová válka je zdá se jen ztěží vyčerpatelnou přehlídkou nejen pokud jde o krutost a utrpení, ale na druhé straně také pokud jde o lidskost a statečnost těch, kteří riskovali své životy pro záchranu druhých. 80 %

• 6.4.2017  18:58

Uniknout je možné jen na chvíli, nakonec je vždy třeba vyřknout pravdu. Moc pěkné, i když velice smutné drama, které umě využívá vsunutých příběhů jako alegorie ke skutečnosti. Zajímavé je jak jejich výtvarná stránka, tak i jejich poněkud hlubší myšlenková rovina, která se snaží nastolovat zásadní otázky, na něž není snadné odpovědět. Emočně mě to sice úplně bezprostředně tolik nezasáhlo, ani přes skvělé herecké výkony a úchvatnou hudbu, ale celé to ve mě bude ještě nějakou dobu doznívat. 85 %

• 4.4.2017  22:00
    Temný Kraj (TV seriál) (2017)

Spojit lidové pověsti s vyšetřovanými zločiny není vůbec špatný nápad a kdyby opravdová mysteriózní atmosféra nebyla přítomna jen ve sporadických záchvěvech, venkov nebyl zobrazen jako poněkud svérázné panoptikum a prostor dostaly také jiné typy pachatelů než jen samí vraždící maniaci, bylo by to mnohem příjemnější. Nicméně nemůžu říct, že by mě to nebavilo, především asi díky zajímavé hlavní postavě a jejímu představiteli, který má charisma. 50 %

• 25.3.2017  13:12
    Četníci z Luhačovic (TV seriál) (2017)

Milé překvapení. Začátek byl sice trochu rozpačitý, především z pohledu lehce křečovitých vtipných vsuvek, ale postupem času se z něj vyklubal skutečně podařený detektivní seriál, se solidně vykreslenými postavami a jejich ne úplně plochými charaktery, s poměrně zajímavými případy v kontextu bezprostředně poválečného období, s velmi povedenou atmosférou, s viditelnou snahou zachytit prostřednictvím souboru vzájemně provázaných příběhů také tehdejší život lidí v různém společenském postavení a čím dál lépe fungujícím humorem někdy až groteskního ladění. Po stránce herecké je to také velice slušné, zejména v podání zkušených matadorů, ať už ve velitelských nebo jiných rolích. Na takřka perfektní filmovou výpravu a autentickou obrazovou složku historických počinů jsme už zvyklí. 80 %

• 16.3.2017  21:21
    Masaryk (2016)

Poměrně zajímavý snímek, přestože je v něm zjevně nemálo fikce a také přinejmenším sporných interpretací. Překvapivě totiž nejde ani tak o příběh diplomata, nebo dokonce prominentního pacienta, jehož osud je spíše využit jako prostředník pro vyprávění událostí, které jsou naprosto zásadní součástí československých, ba dokonce evropských dějin. Technická úroveň je opravdu vysoká, stejně jako ta herecká, obě dějové linie mají své silné okamžiky, přeskakování v čase nepůsobí nijak zvlášť rušivě, nicméně ani tak se strhující drama bohužel nekoná. Možná by tak paradoxně bylo opravdu lepší zkusit natočit skutečný životopisný film, v němž by hlavní role připadla osobnosti a nikoli událostem. 70 %

• 7.3.2017  18:19
    Svět pod hlavou (TV seriál) (2017)

Originál, podle něhož je upředena tato lokalizace, mi není znám, ale předpokládám, že musí být o mnoho lepší, zejména pokud jde o funkčnost celé hlavní mysteriózní zápletky s přeskokem v čase. Takto je to vlastně jen pouhá parodie doby osmdesátých let ještě k tomu poměrně zvláštně "přikrášlené" v celkem naivní snaze stále ještě propagovat onen poměrně černobílý obraz minulosti. Ta sama o sobě sice místy baví, ale příliš nepasuje ani k občasné přítomnosti napětí při řešení kriminálních případů, ani k rádoby mysteriózní složce a hledání smyslu přítomnosti hlavního hrdiny v minulosti, což je zde paradoxně upozaděno. 45 %

• 1.3.2017  18:28
    Mlčení (2016)

Tohle vážně asi každý neskousne. Velmi silný příběh o víře a utrpení, pomalu plynoucí děj, ticho bouřící mnoha zajímavými myšlenkami, komplikované postavy, vyprávění obrazem prostřednictvím úžasné kamery, působivá a napjatá atmosféra, pozoruhodné úvahy a dialogy, vynikající film. 90 %

• 21.2.2017  19:26
    Bohéma (TV seriál) (2017)

Škoda, protože pokud bylo cílem vytvořit věrohodný obraz života českých herců a filmařů v době od třicátých do padesátých let dvacátého století, je dosažený výsledek poměrně tristní. Nedovolím si hodnotit pravdivost všech jednotlivých výjevů, ale přinejmenším některé z nich jsou zjevně upravené nebo zkreslené, a proto ani ostatní nemohou působit věrně. Dovolím si však tu drzost napsat, že linka se srpnem osmašedesátým je nejen úplně nadbytečná, ale navíc se snaží srovnávat dvě neporovnatelné situace a doby, což společně s vykreslením poválečného vývoje v mnohem horším světle, než je tomu u samotného protektorátu, vytváří poněkud neobjektivní pohled na celkové dění. Problémem tohoto ztvárnění světa československé kinematografie je také jeho nepřehlednost a roztříštěnost spočívající v míchání smyšlených a skutečných postav nebo filmů se skutečnými i smyšlenými jmény či názvy a rovněž v trochu zvláštní skladbě výstupů, z nichž svou sílu prokazuje jen několik. Lesk hvězd stříbrného plátna se zde stává převážně pouze jeho matným odrazem, a to nikoli vinou hereckých výkonů jejich představitelů, které mají vysokou úroveň, ani snahy ukázat jejich osudy v rádoby komplexnějším pojetí, ale spíše kvůli nepříliš koncepčnímu uchopení. 35 %

• 9.2.2017  18:47
    Trpaslík (TV seriál) (2016)

Vyšlete mezi lidi sádrového trpaslíčka plnícího přání a začnou se dít podivné věci, zpočátku nehumorné, leč s přibývajícím časem stále vtipnější. Celkově je to poměrně slušný úlet, který je tvořen pestrou změtí originálních nápadů, i když s trochu proměnlivou úrovní, těží z velice zajímavé myšlenky, je kvalitně zahraný a má docela překvapivou pointu. 65 %

• 7.2.2017  18:17
    Okupace (TV seriál) (2015)

Chápu, že v současné době existuje jistá poptávka po tom, aby v roli těch ošklivých vykonavatelů zlé vůle byli právě Rusové, nicméně je třeba si přiznat, že i sebelepší konstrukce musí vycházet z bezchybných předpokladů. Je totiž dosti absurdní si myslet, že právě oni by dělali "špinavou práci" pro jiné evropské země, navíc v situaci, kdy mnohé z nich jsou zásadně závislé právě na jejich ropě a plynu, nikoli na norských, jak je zde prezentováno. V tomto směru to může být vnímáno i jako docela zjevná provokace. Nicméně, když odhlédnu od některých nepříliš logických předpokladů, tak pokud by se našla nějaká opravdu věrohodná záminka k takovému postupu ze strany jakékoli mocnosti, může tento velmi barevný pohled na následné dění být jeho celkem realistickou a promyšlenou ukázkou. Atmosféra balancování nad propastí, ve chvíli, kdy navíc nelze vůbec nikomu věřit, je vynikající. Jednání postav je uvěřitelné a jejich motivace dávají smysl, i když s nimi vždy nemusí všichni souhlasit. Vyznění téměř všech jednotlivých činů je podáno nejednoznačně a ponecháno soudu diváka, což dává prostor pro různé interpretace, v nich nejblíže hrdinům jsou zřejmě ti, kteří by většinou lidí byli vždy považováni za zrádce či nepřátele, a to na obou stranách. 70 %

• 26.1.2017  18:09

Zatím jen velmi stručných 65 %,

• 17.1.2017  21:19
    Paterson (2016)

Je fascinující, jak poutavě a zároveň minimalisticky je možné vyprávět tak prostý, i když ne zcela obyčejný, příběh. Loudavý rytmus vytváří, za výrazného přispění hudebního podkresu, takřka dokonale meditativní atmosféru, "narušovanou" jen svěžími závany humoru doplňujícího děj, v němž je především spousta vnitřních rýmů. Mělo by vznikat mnohem více takových uklidňujících a citlivých filmů o zdánlivě malých věcech. A ještě něco. Áha!

• 5.1.2017  21:26
    Pasažéři (2016)

A pak se vydejte na dalekou pouť vesmírem vstříc novému krásnému domovu obdařeni klidným hibernačním spánkem, když vlastně nemůžete věřit ani technologii, která nikdy nemůže selhat. Na druhou stranu, užívat si život ve dvou a mít celou mezigalaktickou loď jen pro sebe by mohlo být zajímavé. Je to vlastně takové komornější drama, jež začíná jako poměrně originální a tajemné science fiction, aby následně přešlo do romantické polohy s fungujícími emocemi a letmým řešením morálního dilematu a nakonec vyvrcholilo trochou zdařilé akce. Děj sice dohromady není nic složitého, ale přes všechny logické nedostatky je jeho podání nápadité a jeho sledování příjemné.

• 29.12.2016  16:34
    Zázračný nos (TV film) (2016)

Z mého pohledu velice zdařilá pohádka s neotřelou zápletkou, která je navíc obalena poměrně smysluplným a bohatým dějem a s živě působícími postavami. Vyprávění se nese v klasičtějším duchu a jeho tempo je příjemně pozvolné, což umožňuje nejen nechat na sebe dýchnout skutečně pohádkovou atmosféru, ale také vnímat moc pěknou vizuální stránku, na níž se zjevně nešetřilo. Všechny složky filmu do sebe zpadají, a tvoří tak jeden propracovaný celek, jemuž vlastně nic nechybí a, na pár drobných výjimek, ani nepřebývá. 80 %

• 28.12.2016  17:04
    Pravý rytíř (TV film) (2016)

Natočit dobrou pohádku není jednoduché, ostatně stejně jako není snadné zanechat po sobě jakékoli kvalitní dílo. K tomu však pouze zajímavý námět, několik pozoruhodných nápadů nebo pěkné lokace bohužel nestačí, pokud to všechno není s citem alespoň částečně přetaveno do ucelenější podoby a obdařeno pohádkovou atmosférou. V této formě mi to přijde takové nedotažené a místy to na mě působí až lacině, například i kvůli písničkám, snad s výjimkou té princezniny, které jsou vyloženě slabé. Soubor postav je sice v jádru poskládán celkem smysluplně, nicméně jejich počínání není příliš věrohodné, což nezachraňuje ani herectví ani humor, které jsou povětšinou nemastné a neslané. 45 %

• 23.12.2016  14:45
    Polda (TV seriál) (2016)

Upřímně řečeno, pominu-li úvodní nevysvětlitelné bleskové zotavení hlavního poldy, je to místy docela zábavné, a to překvapivě hlavně díky dialogům poměrně zdařile využívajícím motiv dlouhodobého "spánku" a za hranici trapnosti se dostávají jen někdy. Na druhou stranu ale vyšetřování zločinů tvoří spíše jen prostředí pro jiný děj než plnohodnotnou součást jednotlivých dílů, což je u kriminálního seriálu podstatný nedostatek, pakliže všemu nedává jiný rozměr alespoň zvolená forma. Největším kladem tak bohužel zůstává původní nápad, i když není domácí. 40 %

• 6.12.2016  21:19

Magický svět, který již známe, ale přesto poměrně odlišný. S novým příběhem, který nás přivádí do jiných časů, obzvláště vhodných pro takováto dobrodružství, a do jiného prostředí, přinášejícího některé trochu jiné pohledy, se mění do jisté míry pochopotelně také všechno ostatní. I když, pokud jde třeba o hlavní postavu, podobností by se jistě několik našlo. Naopak úplně se proměnila hudba, která již staví na nových motivech. Nedá se úplně říct, že by děj od začátku neochvějně směřoval k nějakému vztyčenému cíli, nicméně jde o zábavný a svižný sled na sebe navazujících eskapád, které vrcholí ve velmi zdařilém finále předznamenávajícím opravdu velké věci. 80 %

• 1.12.2016  22:36
    Příchozí (2016)

Krásně jednoduchý a přesto velice promyšlený film, jehož počátek, prostředek i konec se nesou ve znamení spojení vědy a fikce, ale současně jsou protkány silnými filosofickými nitkami. Jádrem všeho je zvolena komunikace, a to nejen ve formě snahy dorozumět se s příchozími, ale rovněž v podobě neschopnosti pozemských národů vzájemně se domluvit. Příběh kontaktu s mimozemskou civilizací tak prakticky současně představuje poměrně nekompromisní výpověď o stavu světové společnosti. Značná originalita v kombinaci s takřka dokonalým audiovizuálním hávem tedy dává dohromady jedinečný zážitek. Pohledem některých kultur by se dalo říct, že minulost je před námi a budoucnost je za námi. 95 %

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10