Gwaihir

okres Beroun
ekolog, energetik, snílek, samotář

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11
    • 11.6.2018  19:10
    Dukla 61 (TV film) (2018)

Překvapivě velmi dobrý snímek, kterému se dá, kromě „ostravštiny“ některých předních českých hereckých kádrů, vytknout snad pouze pár poměrně účelových scén, drobných manipulací a rámujících proslovů pamětníků, bez nichž by se dozajista obešel a neztratil by nic na své působivosti, možná dokonce spíše naopak. Jinak totiž film většinou šlape jako hodinky, od nastínění rázovitosti života horníků a jejich rodin, přes nahlédnutí do jejich náročné a nebezpečné práce, až po události při samotném neštěstí, přičemž atmosféra postupně houstne, aby mohla nakonec vyvrcholit solidní emoční náloží v poslední čtvrtině, která je skutečně dech-beroucí, a to i bez přímého pobytu v kouřem a jedovatými plyny zamořené šachtě, a plná pocitů zmaru. Je vidět, že existuje ještě dost témat, jimž by se měl věnovat prostor, ať už na velkém plátně, nebo „jen“ na televizní obrazovce, a nelze než být rád, že se to také vážně děje a že vzniklo toto memento jedné z největších hornických na našem území a snad i tak trochu pocta jejím obětem. 80 %

• 30.5.2018  19:16
    Metanol (TV film) (2018)

V rámci české televizní tvorby vynikající počin, který téměř dokonale využívá potenciál zvoleného námětu a kauzu, jež otřásla zemí a způsobila mnoho utrpení, zachycuje v její plné "kráse" a perfektně rozdělené na dvě části, z nichž první se zaměřuje spíše na pozadí, motivace a počínání viníků a druhá na následky, vyšetřování a soud. Jde tak v podstatě o rekonstrukci, jež je výjimečná značnou podrobností, strhující vysokým tempem, působivá tísnivou atmosférou a oplývající skvělými výkony snad všech herců, kteří jsou navíc z naprosté vtšiny zcela neokoukaní. 90 %

• 23.5.2018  20:37
    Deadpool 2 (2018)

Jestli se u prvního sektání s tímhle sarkastickým nesmrtelným moje hodnocení mohlo pohybovat kdekoli mezi průměrem a špičkou, podle aktuální nálady při sledování, to druhé mě tedy bohužel vvětšinou míjelo poměrně slušným obloukem tentokrát to asi jen náladou nebude. Snad jen tu šťastnou superschopnost bych zvlášť ocenil.

• 20.5.2018  17:57
    Legenda Korry (TV seriál) (2012)

Znovu tomu jen těžko věřím, ale stejně jako v případě dobrodružství Aangových jsem snad stejně nadšen, a to přesto, že jsem ještě o nějakých pár let starší. Tahle legenda vypráví totiž opět úžasný příběh, jen tentokrát v relativně dospělejším podání, kdy ústřední roli hraje nelehká cesta za sebepoznáním, boj s vnitřními strašáky či hledání společenské rovnováhy. Jsou tu čtyři ucelené, krásně navazující a perfektně propojené části, z nichž každá má svou zvláštní úlohu na tvorbě dalšího nádherného celku, který naplno využívá všechny možnosti světa vládců živlů a jeho promyšlené mýtické historie a po všech stránkách je dále rozvíjí a posouvá. Objevují se tak nové vládcovské schopnosti, ale i nové technologie, ze stínů minulosti vystupují noví nepřátelé, ale přichází i staří přátelé a samozřejmě se všechno do značné míry odehrává s jistým duchovním přesahem. Zase je prostě skvělé nechat se unášet tím rozmanitým a nápaditým světem plným dobrodružství a překvapení a prožívat všechna ta dobrodružství vzbuzující místy opravdu silné emoce všeho druhu. 100 %

• 5.5.2018  17:27
    Inspektor Max (TV seriál) (2018)

Rozpačitý začátek a hodně svérázná postava Zoliho, na kterou si člověk musí chvíli zvykat, sice nevěstili žádný zázrak, ale díky postupně rostoucí kvalitě, zejména pak ve druhé polovině, kde vyprávění v podstatě přechází od jednotlivých případů naplno k jediné pojící lince, a v samém závěru, kde najednou přestane veškerá legrace, to nakonec není tak zlé. 50 %

• 3.5.2018  23:26

Cítím se jako po velké ráně do hlavy, ale říkám si, že jsem to vlastně chtěl, takže si nemám na co stěžovat, spíše naopak, protože tohle je fakt epická podívaná nechávající emoce "proudit" od samého začátku a válka až na dřeň, v níž takřka nikdo nezůstane zcela ušetřen a někteří naleznou svůj osud. Při tom množství postav je neuvěřitelné, že prakticky všichni dostali svůj prostor, v němž se mohli adekvátně zapojit do děje a ještě zbyl čas i na nějakou tu mezihru v podobě vykreslení jejich vzájemných vztahů nebo humorných vložek, které místy odlehčují jinak poměrně nezvykle vážnou atmosféru. 95 %

• 25.4.2018  22:12

To byla fakt jízda. Úplně chápu jakékoli reakce, protože tohle se vás buď dotkne a pak to budete milovat nebo se při tom přinejmenším královsky bavit, nebo ne a pak to můžete s klidným svědomím hodit do koše, jelikož prostě nepatříte mezi ty, jimž je tahle vyhračičkovaná bláznivost určena. Mě se to dotklo, bavil jsem se u toho a pravděpodobně to budu i milovat, protože co víc si někdejší hráč občas může přát, než nechat se na chvíli unést a naplno prožívat sice prostý, ale úžasně zabalený, příběh, který je obrovskou poctou hernímu světu a předstvivosti vůbec, ale zároveň vlstně i takovým malým varováním, kam až by ten náš svět mohl zajít. Takže žijme v realitě, protože nic jiného není tak skutečné. 90 %

• 18.4.2018  22:39

Na jednu stranu pozoruhodná rekonstrukce nabízející i pár pohledů do zákulisí a snažící se do značné míry o nezaujatou interpretaci myšlenek a činů všech zúčastněných, na druhou stranu s ohledem na sílu tématu prekvapivě docela emočně sterilní odvyprávění, a to včetně podání finální akce zvláštně prostříhané se scénami z uměleckého ranku. 65 %

• 9.4.2018  22:12
    Dáma a Král (TV seriál) (2017)

Uniká mi sice trochu smysl rozdělení do dvou řad, protože základem je prakticky jedna linka vinoucí se celým seriálem, jakkoli v některých dílech skrytě. Na tom nicméně zase tolik nezáleží. Důležité je, že přestože jde o další detektivní počin, je alespoň ozvláštněn nepolicejní vyšetřující dvojicí, respektive především její mužskou polovinou, v níž exceluje Matěj Hádek, který to vlastně utáhne téměř sám. Je jen škoda, že zde není narušen stereotyp druhu zločinu a zase je to jen samá vražda, tedy kromě oné, poměrně zdařilé, červené nitě s ukradenými diamanty. S1 a S2 - 65 %

• 4.4.2018  22:08

Poslední dny Ježíše z Nazaretu očima Marie z Magdaly nejsou ani tak o muži, který hlásal slovo Boží, ani tak o ženě, která jej následovala, ale jsou zejména tím, čím jediným by nakonec také být měly, a sice o významu oněch slov a o onom Království, jež si nosíme všichni uvnitř, protože jak můžeme změnit svět, nedokážeme-li změnit sebe. 85 %

• 1.4.2018  17:12
    Gomora (TV seriál) (2014)

Absolutně dokonalá exkurze do života v překrásné Neapoli, jakož i na jiných zajímavých místech, na které je snad vůbec nejlepší, že tady není téměř žádná větší postava, s níž by člověk mohl nějak významně soucítit, ale je to přehlídka mafiánů a gangsterů asi všech druhů a kategorií, které si jen lze představit. Příběh, jehož jsou součástí, je potom naprosto nekompromisní a ukazuje bezvýchodnost a bezmoc všech, kdo by možná chtěli uniknout z roztočeného soukolí. Jeho zpracování hraje s minimem emocí, přestože naopak nešetří špínou, syrovostí ani smrtí, a nechává dívat na vše bez subjektivního podbarvení. To, jak živě to nakonec celé působí, mě tedy upřímně až děsí, protože tohle se stále ještě ve světě, jenž se nazývá civilizovaným, děje. S1 - 100 %, S2 - 95 %

• 27.3.2018  18:29
    Dabing Street (TV seriál) (2018)

Myslím, že situační komedie prostě není z těch žánrů, které skutečně v našich luzích a hájích ovládáme, přestože nějaká ta výjimka potvrzující pravidlo se již samozřejmě urodila. Tedy ne, že bych se u toho vůbec nebavil, ale celé to jede hodně na hraně a poměrně často se to přes onu pomyslnou čáru překuluje, a to jsou právě ty chvíle, kdy mi úsměv zamrzá. Takže do příště by to alespoň chtělo trochu potrénovat balanc. 60 %

• 27.2.2018  20:57
    Psychopompos (studentský film) (2018)

Jsem moc rád, že jsem mohl alespoň malou troškou přispět ke stvoření filmu, který mimochodem od samého začátku vypadal velmi nadějně, přestože hororový žánr nepatří zrovna mezi moje nejoblíbenější, a to ať už jde o díla literární či kinematografická. S výsledkem mohou být, alespoň si to myslím, spokojeni jak tvůrci, kteří odvedli kus opravdu dobré práce, tak přispěvatelé. Já tedy rozhodně jsem. Děkuji. 80 %

• 21.2.2018  18:31
    Vzteklina (TV seriál) (2018)

Dalo by se říct, že v českých seriálových vodách je něco takového skoro úkazem, protože nejde jen o detektivku ve smyslu vyšetřování zločinu, ale o mnohem propracovanější koncept rozplétání minulosti a poměrně drsné drama o vzteklině, která může být hluboce zakořeněná v mysli člověka. A jakkoli se samotné rozuzlení týká záležitostí, které jsou v současné době občas v našich končinách interpretovány poněkud účelově, a tyto záležitosti jsou zde ukazovány částečně pouze ve světle, v jakém se to dnes žádá, nemění to nic na všech ostatních kvalitách celku, který se může pyšnit skutečně hutnou atmosférou, neotřelými nápady a vesměs výbornými hereckými výkony, a to i od méně známých tváří. 85 %

• 14.2.2018  22:38
    Tvář vody (2017)

Starý dobrý pošetilec nás opět vzal na kouzelný výlet ku hranici skutečné a fantaskní reality. (ČSFD premiéra - Kino Atlas)

• 23.1.2018  22:14

Winston Churchill jakožto starý, pochybující, nedokonalý a pošetilý muž, jenž jakkoli rozporuplnou osobností byl, získal si svoje nezpochybnitelné místo v moderních dějinách, především tím, že se odmítl vzdát. Tento jeho portrét, který současně poskytuje velmi zajímavý pohled do zákulisí nejen jeho vzestupu, ale rovněž jedné z nejznámějších záchranných válečných operací, vytváří sice místy jeho poměrně ikonický obraz, ale zároveň se snaží i o znázornění čistě lidské a ať už jde o jakkoli patriotický nebo zjednodušující snímek, je také velice působivý a emotivní, stejně jako Buldokovy projevy. 85 %

• 17.1.2018  23:21

Parádní film, skvěle fungující ve všech svých polohách, které střídá jakoby se nechumelilo, a tak se v něm humor znenadání mění ve smutek, zamyšlení či výbuch násilí nebo naopak, a to ještě s naprostou lehkostí a samozřejmostí. Jednotlivé scény jsou přitom mířeny s neochvějnou přesností a velkou emoční silou, přičemž ironie a satira mě tentokrát vůbec neminuly, ba naopak. Základem je ovšem výtečný a hlavně originální příběh, který umě kličkuje a takřka dokonale proplétá osudy svých postav, jež jsou poměrně uvěřitelné, charakterově vrstevnaté, v průběhu děje se neustále posouvají ve svém vývoji směrem kupředu a samozřejmě jsou také perfektně zahrané. 100 % (ČSFD premiéra - Kino Atlas)

• 4.1.2018  18:17
    Marie Terezie (TV film) (2017)

Jistě, je to spíše taková lovestory na pozadí dobových událostí než skutečně historický film, nicméně i tak se jedná o velice příjemné překvapení, tedy alespoň pro mě. Koprodukce čtyř států je tady hodně vidět a celé to poměrně velkolepé pojetí zpracovanému příběhu sluší, stejně jako podařená hudba. Samozřejmě by bylo skvělé, kdyby došlo také na poněkud více propracovanou dějinnou složku ukazující detailněji tehdejší situaci, ať už z politického, vojenského a nebo jiného pohledu. I přes její absenci má ale tento snímek své silné momenty. 70 %

• 26.12.2017  10:06
    Nejlepší přítel (TV film) (2017)

Rozhodně ne špatná pohádka, která sice částečně těží z již dříve natočeného, ale zároveň se snaží přinést i pár vlastních nápadů do jinak klasického jednoduchého příběhu s vcelku běžnými postavami. Z nich by nejzajímavější byl bepochyby hlavní hrdina, pokud by se mu dostalo trochu více péče co do vývoje a hlavně pak lepšího herectví, které naopak nechybí postavě jeho čertovského druha a samozřejmě ani rolím, jichž se ujali herečtí matadoři. Velká škoda je také pramálo rozvinutá úloha přirozeně krásné a milé komtesy. Využitým prostředím pak jasně vévodí přiměřeně zlé a především nádherně byrokratické peklo, v němž čerti sledují hříšníky skrz křišťálové koule.

• 10.12.2017  18:14
    7 životů (2017)

Ve jménu vyššího dobra může společnost dopadnout prakticky jakkoli. Budoucnost, jakou vykresluje tahle dystopická jizda, by byla v tomto směru poměrně výživná a zdaleka by nemusela být nereálná. Současně jde o celkem originální počin, a to pokud jde o ústřední motiv, zápletku a nakonec i samotné zpracování, což dohromady tvoří zábavnou a trochu překvapivě také dosti drsnou akční cestu za hledáním pravdy a získáním svobody, navíc korunovanou skvělým výkonem Noomi Rapace. 75 %

• 7.11.2017  20:11
    Čára (2017)

Hranice může být vskutku drsný mezisvět, zláště protíná-li hojně užívané trasy pohybu, pro jedny pak představuje zdánlivý symbol bezpečí a pro druhé je zdrojem mnohých utrpení. 70 %

• 2.11.2017  22:59

Takhle se při konci světa jeden hned tak nepobaví, ale na druhou stranu je to zábava místy lehce dětinská, což mi přeci jen do posloupnosti vyprávění hromovládcovy dějové linky úplně nesedí. Příběhově jde totiž o poměrně osudovou část, v níž by měly hrát prim především jiné emoce a jež by si zasloužila poněkud více temnoty a vážnosti, která by patřičně umocnila sílu některých momentů. Nicméně, jako parodie to povětšinou funguje velmi dobře, a to včetně stylové hudební stopy. 80 %

• 17.10.2017  22:41
    matka! (2017)

Buďto je pan Aronofsky génius, nebo totální cvok, což ale asi není nic zase tak objevného. Každopádně, tenhle jeho počin se dá hodnotit v podstatě jakkoli, takže se nad tím budu muset ještě hodně zamyslet. Jedno je však téměř jisté, a sice to, že jej velmi pravděpodobně nebudu chtít znovu vidět, ať bude výsledek mého zamyšlení prakticky jakýkoli. (ČSFD premiéra - Kino Atlas)

• 11.10.2017  21:49

Skvělá práce, jejímž výsledkem je úžasně opojné pokračování jednoho z opravdových filmových kultů, které vyniká, tak jako jeho předchůdce, především dokonale uhrančivou atmosférou, pomalým vyprávěním, promyšlenou myšlenkovou rovinou nebo výtečně padnoucím hudebním dorpovodem a které dokáže skutečně vtáhnout do jiné reality. Takto pohltit se nechám moc rád kdykoli znovu. 100 %

• 25.9.2017  17:54
    Boj o těžkou vodu (TV seriál) (2015)

Bez ohledu na to, do jaké míry je někdy skutečný význam některých operací přeceňován, zůstává faktem, že aktéři diverzní akce v oblasti Telemark byli hrdinové a tuto poctu si zaslouží. Nicméně, nejen tím je tento seriál, protože vypráví mnohem obsáhlejší příběh a nastiňuje celou situaci kolem německého jaderného programu z různých perspektiv a vytváří skutečně velmi propracovaný obrázek s nezjedodušeně vykreslenými postavami a jejich vzájemně se doplňujícími dějovými linkami a také s místy opravdu strhující atmosférou. Trochu mě tak mrzí jen to, že vlastně téměř nebyl dán prostor zpáteční cestě záškodníků okupovaným územím. 90 %

• 23.9.2017  13:59

Když je nouze nejvyšší, je třeba se hlavně pořádně napít, protože kde jinde hledat odpověď než na dně lahve dobrého alkoholu, která pomůže uctít padlé přátele a současně najít nové spojence, kteří se mohou pyšnit snad ještě stylovějšími krycími jmény, než jsou ta z artušovské legendy. Druhá mise se tak nese částečně v duchu odkazů na misi první, které se ale tentokrát daří doplnit o nové vrcholy jen z části, a to ať už jde o jinak opět vynikající akci nebo o jinak stále skvělé humorné či osudové okamžiky. Problém tkví ovšem především v tom, že všechno dohromady tentokrát působí tak nějak chaoticky, až příliš přitaženě a naopak méně přesvědčivě, a to včetně jednoho z nejdůležitějších prvků, jímž je hlavní záporačka. Zábava je tedy zaručena měrou dostatečnou, ovšem tentokrát zdaleka ne bez výhrad. 80 %

• 23.8.2017  22:14
    Temná věž (2017)

Asi můžu v tomto případě mluvit o štěstí, že jsem zatím četbě knih Stephena Kinga nevěnoval svůj čas, protože nezatížen předlohou jsem si mohl film perfektně užít. Samozřejmě, mohlo to být určitě drsnější a temnější, což by rozhodně bylo ku prospěchu věci, ale na druhou stranu i takto je to z mého pohledu výborný akční mix, v němž pistole stojí proti magii a pro porážku temnoty je třeba vydat se ze všech sil. Je jasné, že během hodiny a půl se dá těžko blíže objasnit celé mytologické pozadí, které je tak spíše jen naznačeno. Nicméně, atmosféra je, kromě pár skutečně podařených odlehčení, poměrně strhující, a to také díky skvěle padnoucí hudbě, muž v černém v podání páně McConaugheyho je úžasně démonický a závěrečný souboj je skoro dechberoucí. ... Mířím zrakem, střílím myslí, zabíjím srdcem. 80 % (ČSFD premiéra)

• 21.8.2017  19:35

Dětství je v podstatě velmi poetickým údobím života, na něž je třeba vzpomínat s patřičnou dávkou nostalgie. Filmovým výsledkem snad potom ani nemůže být nic jiného než nádherně poklidné, příjemně letní, často vtipné a občas také trochu napínavé vyprávění, které poteší zejména svou pohodovou atmosférou a krásně naivním klukovským viděním světa. 65 %

• 8.8.2017  10:26

Trochu slabší než jednička, přičemž nejzábavnější je snad hned úvodní scéna, která nepatří nikomu jinému než našemu milému stromku, stejně jako i několik dalších nezapomenutelných výjevů, přestože tentokrát se do bandy galaktických zachránců přidávají také někteří další vtipálci. Oproti prvnímu dobrodružství je to ale na můj vkus trochu přeplácané. 75 % (Viděno během Filmového víkendu ČSFD 2017)

• 8.8.2017  10:04

Upoutávky naznačovaly mnohé, stejně jako jméno režisérovo. Nicméně i přesto jsem čekal, že v atmosféře letního kina by tenhle kousek mohl výborně zafungovat. Je na co se dívat, protože takový mišmaš se hned tak nevidí, ale bohužel všechny ty fantaskní výjevy působí poměrně nesourodě a v kombinaci s odvazovou hudbou a slovními potyčkami v gangsterském stylu tvoří spíše klipovitou jízdu než ucelené vyprávění legendy, byť třeba v zábavnějším pojetí. 55 % (Viděno během Filmového víkendu ČSFD 2017)

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11