Gwaihir

ekolog, energetik, snílek, samotář

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 19.1.2019  19:34
    Roma (2018)

Pozoruhodný film, autentický, silný, osobní, lidský, umělecký, ...

• 28.12.2018  10:27

Jednoduchá a přímočará, ale také originální a nápaditá, taková je cesta jednoho nevidomého kováře za štěstím, jež osvěží mysl, pohladí po duši a chytne za srdce, a to prostě proto, že jde o vyváženou směs, v níž se krásně snoubí, poutavý děj, zajímavé postavy, vánoční atmosféra, přirozené herectví a technická zručnost, a co na tom, že třeba závěrečný souboj dobra se zlem mohl být o něco propracovanější, důležité je, že je potěšením se na to dívat. 75 %

• 26.12.2018  12:45
    Kouzelník Žito (TV film) (2018)

Vždy, když se Zdeněk Zelenka chopí pohádkového námětu, vypadá to na zajímavou podívanou, ale takřka pokaždé z toho nakonec prakticky nic moc opravdu svátečního nevzejde. Nejinak je tomu bohužel i v tomto případě, v němž veskrze dobrá myšlenka byla opět nalita do ne příliš vhodné formy, z níž nejvíce atmosféře škodí nehodící se rádoby muzikálové vložky. Za kladnou zmínku proto stojí asi "jen" podařené triky, herecké výkony pekelníků a hláška o mletí popela. 40 %

• 23.12.2018  17:42
    Lynč (TV seriál) (2018)

Pozoruhodný seriál, jehož největším kladem je určitě námět, protože podobné záležitosti se na českých obrazovkách často neobjevují, a největším problémem naopak očividně příliš mnoho autorů, jimž se bohužel úplně nepodařilo dát dohromady kompaktnější vyprávění a lépe tak využít potenciál jinak zajímavého příběhu. Výsledkem je směs, jejíž některé části jsou docela podařené a mají solidní atmosféru, ale jiné jsou naproti tomu poměrně málo věrohodné, nebo dokonce působí až parodicky, což lze zčásti přičíst na vrub charakterům postav a zčásti i jejich chování. Co se herců a jejich výkonů týká, mladé a neokoukané tváře jsou většinou milým překvapením, na rozdíl od některých jejich zkušenějších kolegů. 55 %

• 16.12.2018  17:14

Zdá se, že ani apokalypsa nemusí být lidem dostatečným ponaučením, a boj o zdroje tak může směle pokračovat, což by samo o sobě nebylo nic nového pod sluncem, nebýt zasazení do poměrně originálního prostředí zničeného světa, v němž města pochodují krajinou jako obří stroje, jejichž ztvárnění je nakonec asi to nejpůsobivější z celého bohatého vizuálu. Také příběh není sám o sobě rozhodně nezajímavý, přestože zdaleka ne všechno v něm je uspokojivě odvyprávěno, zejména vzhledem k lepšímu vykreslení jednotlivých postav a jejich motivacím. Z nich, kromě zjizvené Hester, nejvíce zaujmou asi Shrike a Anna, v jejichž minulosti je cítit mnohem více, než je nakonec ukázáno nebo řečeno, a jichž se také týká značná část akce, která nepostrádá nápad a napětí. 70 %

• 25.11.2018  10:18

Čarodějnický svět pokračuje přesně tam, kde byl spatřen naposledy. Opět tu zdánlivě chybí velký příběh, tak trochu skrytý do dílků ne úplně jednoduché a poměrně tajemné skládačky, jimž rozhodně nelze upřít nápaditost a styl, i když přednost znovu dostaly spíše zábavně akční, než přímo zločinně temné, aktivity, což je docela škoda. Na druhou stranu, vyprávění jako celek již nabírá směr a také má velmi zajímavou, přestože ne novou, ústřední myšlenku z pohledu motivace páchání zla ve jménu vyššího dobra, což v kombinaci s neobyčejnými postavami a dalším krásným hudebním doprovodem, zcela jistě není málo, tedy alespoň pro mě ne. 75 %

• 7.11.2018  18:11
    První (2018)

Troufám si říct, že ačkoli jméno Vituse Beringa je všeobecně známo, jeho životní příběh by dal dohromady asi málokdo, a to samozřejmě platí ještě silněji pro mnohem méně známé postavy ruských dějin, jakými byli Vasilij Prončiščev, jeho žena Maria nebo Semjon Čeljuskin, jejichž expedice na sever patří zcela jistě k nejodvážnějším objevitelským výpravám. Její filmová podoba pak sice není nikterak velkolepým dobrodružstvím, ale spíše se snaží ji zachytit ve skutečném světle a bez příkras, což se ve výsledku celkem daří, přestože úvodní část působí velmi rozpačitě. Jakmile se však loď vydá na svou osudovou plavbu, začíná docela poutavé vyprávění, které má místy slušnou atmosféru, i přes občas lehce rušivou hudební složku. 60 % (Filmový festival Nový ruský film - Cinema City Slovanský dům)

• 31.10.2018  17:49

Něco se dá popsat snadno a něco ne, takže ... Dámy a pánové, její veličenstvo Queen!

• 26.10.2018  22:11
    Hovory s TGM (2018)

Abych pravdu řekl, příliš nevím, co si tomhle díle mám myslet. Tedy ne, že by to snad bylo úplně nezajímavé, je jen otázka, kam celá ta směs vyřčených slov, nastolených témat a představených myšlenek vlastně směřuje a jaký náčrtek našeho prvního prezidenta vytváří.

• 23.10.2018  22:00
    Železný věk (TV seriál) (2018)

Velice zajímavá a hlavně zdařilá sonda do Třicetileté války, která výborně kombinuje dokumentární složku předkládající fakta ohledně celkového vývoje, hlavních událostí a vybraných osobních příběhů a jejich protagonistů se složkou hranou vdechující život jejich některým epizodám a zprostředkovávající poměrně realistický pohled na bytí v takto těžké a kruté době. Jednotlivé děje jsou přitom hezky provázány a nezaměřují se jen na známé osobnosti, ale spíše na postavy méně proslulé, ať už jde o německého vojáka, který ukazuje válku v její syrovosti, nebo kapucínského mnicha, který představuje politickou stránku věci, takže výsledek je současně i poučný.

• 18.10.2018  17:45

Neil Armstrong, jeden ze symbolů vítězství lidské touhy nad hmotou a jeden z představitelů doby, které vládli hrdinní blázni snažící se dobýt alespoň kousek nekonečného vesmíru, bez ohledu na prostředky a nebezpečí. Jeho příběh je fascinující a zde zároveň i působivě ztvárněný, a to jak v rovině profesní, tak zejména v rovině osobní, která prostupuje prakticky vším děním, jež se odehrává většinou v relativně komorním stylu. Takřka dokonalá je potom Hurwitzova hudba, která skvěle podkresluje každou scénu, aniž by na sebe současně strhávala pozornost. Zbývá dodat jediné ... orel přistál. 95 %

• 20.9.2018  21:12
    Upgrade (2018)

Až technologie zvítězí nad lidstvem v poměru čtyři nula, bude to nepochybně hodně zajímavá budoucnost, ale každá idylka má samozřejmě svoje úskalí, z nichž zdaleka ne všechna si zdaleka ne každý dokáže uvědomit a z nichž mezi ty nejhorší zajisté patří vylepšení zločinci a umělá inteligence disponující relativně neomezenými možnostmi. A z toho také do jisté míry tahle krásně temná, poměrně originální a dost chytrá podívaná, která staví hlavně na vynikající akci a také na spoustě zajímavých nápadů, těží a výsledek je velmi působivý, takže mi rozhodně příliš optimismu, pokud jde o svět, v němž možná brzy budeme žít, nedodal. 85 %

• 25.8.2018  12:16
    Léto (2018)

Krásná artová lyrická vzpomínka na Machaila Naumenka a Viktora Coje, na dobu, kdy tito dva opravdoví rockeři začínali čeřit vody leningradské hudební scény, na nespoutanost mládí spojenou s rebelstvím, přátelstvím a láskou. Po všech stránkách příjemný snímek využívající jak vynikající autentickou muziku svých hrdinů, tak i některé skutečné zápaďácké hity, jež navíc obdařuje navýsost uměleckým zpracováním, které baví a současně vypráví. Perfektní den prostě je, když jdete do zooparku, potom do kina a nakonec pěkně domů. 95 %

• 13.8.2018  09:31

… 45 % (Viděno během noci příšer Filmového víkendu ČSFD 2018)

• 13.8.2018  09:26

Na rozdíl od posledního návratu do dinosauřího parku k cestě za dobrodružstvím bohužel spíše návrat do ztraceného světa, bohužel. 55 % (Viděno během noci příšer Filmového víkendu ČSFD 2018)

• 13.8.2018  09:12

Tak trochu zklamání, po hravé jedničce. 65 % (Viděno během vesmírné noci Filmového víkendu ČSFD 2018)

• 29.7.2018  14:51
    Ant-Man (2015)

Mravenci jsou super armáda a s Pymovými částicemi se dá nadělat spousta "legrace", takže tu máme ve výsledku poměrně nevážný a nepříliš osudový koktejl, kterému rozhodně nechybí nápaditost a vtip, což je u filmu, jehož cílem je především bavit, asi to hlavní. 75 %

• 24.7.2018  13:25

Strhující drama jednoho muže na plátně a několika hlasů a ve sluchátkách. Bezvadně minimalistická záležitost, která ze všeho nejvíce nechává pracovat divákovu představivost, jíž svým promyšleným vývojem pouze podněcuje k další činnosti a pomáhá odkrývat celý příběh, a to jak v rovině samotného zločinu, tak i v rovině psychologie policisty snažícího se celý případ vyřešit a současně bojujícího se svými vnitřními problémy. 95 %

• 15.7.2018  10:41

Mistr Gilliam je starý blázen, což je v případě umělcově nejen v naprostém pořádku, ale navíc je to možná dokonce potřeba, protože jen tak potom může vzniknout něco, co by se dalo vlastně označit za poctu šlechetnému bláznovství, toho symbolu lásky a upřímnosti, který se dnes již téměř nevyskytuje. Ta zdánlivě obyčejná a jistě také nedokonalá komedie se silnými groteskními prvky v sobě totiž skrývá velmi citlivou duši ukazující ošklivost světa a krásu pravých ideálů a snů. ... Já jsem Don Kichote! 80 %

• 5.7.2018  13:09

Druhý příběh nájemného zabijáka je stejně zneklidňující jako ten první. Znovu se od samého začátku ocitáme v neskutečně odporné realitě současného koloběhu násilí a smrti za skryté účasti státní moci, z něhož není úniku. Opět můžeme sledovat naprosto nekompromisní akci, nechat se pohltit krajně nepříjemnou atmosférou vnitřního nepokoje, vychutnat si v pomalém tempu, a také v prostředí bez kladných hrdinů, se odehrávající děj a užívat si obrovské charisma jeho hlavních hybatelů, přičemž se pro tentokráte dozvídáme něco více i o jejich skutečných motivacích a minulosti. 90 %

• 11.6.2018  19:10
    Dukla 61 (TV film) (2018)

Překvapivě velmi dobrý snímek, kterému se dá, kromě „ostravštiny“ některých předních českých hereckých kádrů, vytknout snad pouze pár poměrně účelových scén, drobných manipulací a rámujících proslovů pamětníků, bez nichž by se dozajista obešel a neztratil by nic na své působivosti, možná dokonce spíše naopak. Jinak totiž film většinou šlape jako hodinky, od nastínění rázovitosti života horníků a jejich rodin, přes nahlédnutí do jejich náročné a nebezpečné práce, až po události při samotném neštěstí, přičemž atmosféra postupně houstne, aby mohla nakonec vyvrcholit solidní emoční náloží v poslední čtvrtině, která je skutečně dech-beroucí, a to i bez přímého pobytu v kouřem a jedovatými plyny zamořené šachtě, a plná pocitů zmaru. Je vidět, že existuje ještě dost témat, jimž by se měl věnovat prostor, ať už na velkém plátně, nebo „jen“ na televizní obrazovce, a nelze než být rád, že se to také vážně děje a že vzniklo toto memento jedné z největších hornických katastrof na našem území a snad i tak trochu pocta jejím obětem. 80 %

• 30.5.2018  19:16
    Metanol (TV film) (2018)

V rámci české televizní tvorby vynikající počin, který téměř dokonale využívá potenciál zvoleného námětu a kauzu, jež otřásla zemí a způsobila mnoho utrpení, zachycuje v její plné "kráse" a perfektně rozdělené na dvě části, z nichž první se zaměřuje spíše na pozadí, motivace a počínání viníků a druhá na následky, vyšetřování a soud. Jde tak v podstatě o rekonstrukci, jež je výjimečná značnou podrobností, strhující vysokým tempem, působivá tísnivou atmosférou a oplývající skvělými výkony snad všech herců, kteří jsou navíc z naprosté vtšiny zcela neokoukaní. 90 %

• 23.5.2018  20:37
    Deadpool 2 (2018)

Jestli se u prvního sektání s tímhle sarkastickým nesmrtelným moje hodnocení mohlo pohybovat kdekoli mezi průměrem a špičkou, podle aktuální nálady při sledování, to druhé mě tedy bohužel většinou míjelo poměrně slušným obloukem, na což tentokrát nezabral ani následný pokus v letním kině, takže to asi pouze mým rozpoložením nebude. Snad jen tu šťastnou superschopnost bych zvlášť ocenil. 50 % (Viděno také během noci příšer Filmového víkendu ČSFD 2018)

• 20.5.2018  17:57
    Legenda Korry (TV seriál) (2012)

Znovu tomu jen těžko věřím, ale stejně jako v případě dobrodružství Aangových jsem snad stejně nadšen, a to přesto, že jsem ještě o nějakých pár let starší. Tahle legenda vypráví totiž opět úžasný příběh, jen tentokrát v relativně dospělejším podání, kdy ústřední roli hraje nelehká cesta za sebepoznáním, boj s vnitřními strašáky či hledání společenské rovnováhy. Jsou tu čtyři ucelené, krásně navazující a perfektně propojené části, z nichž každá má svou zvláštní úlohu na tvorbě dalšího nádherného celku, který naplno využívá všechny možnosti světa vládců živlů a jeho promyšlené mýtické historie a po všech stránkách je dále rozvíjí a posouvá. Objevují se tak nové vládcovské schopnosti, ale i nové technologie, ze stínů minulosti vystupují noví nepřátelé, ale přichází i staří přátelé a samozřejmě se všechno do značné míry odehrává s jistým duchovním přesahem. Zase je prostě skvělé nechat se unášet tím rozmanitým a nápaditým světem plným dobrodružství a překvapení a prožívat všechna ta dobrodružství vzbuzující místy opravdu silné emoce všeho druhu. 100 %

• 5.5.2018  17:27
    Inspektor Max (TV seriál) (2018)

Rozpačitý začátek a hodně svérázná postava Zoliho, na kterou si člověk musí chvíli zvykat, sice nevěstili žádný zázrak, ale díky postupně rostoucí kvalitě, zejména pak ve druhé polovině, kde vyprávění v podstatě přechází od jednotlivých případů naplno k jediné pojící lince, a v samém závěru, kde najednou přestane veškerá legrace, to nakonec není tak zlé. 50 %

• 3.5.2018  23:26

Cítím se jako po velké ráně do hlavy, ale říkám si, že jsem to vlastně chtěl, takže si nemám na co stěžovat, spíše naopak, protože tohle je fakt epická podívaná nechávající emoce "proudit" od samého začátku a válka až na dřeň, v níž takřka nikdo nezůstane zcela ušetřen a někteří naleznou svůj osud. Při tom množství postav je neuvěřitelné, že prakticky všichni dostali svůj prostor, v němž se mohli adekvátně zapojit do děje a ještě zbyl čas i na nějakou tu mezihru v podobě vykreslení jejich vzájemných vztahů nebo humorných vložek, které místy odlehčují jinak poměrně nezvykle vážnou atmosféru. 95 % (Viděno také během vesmírné noci Filmového víkendu ČSFD 2018)

• 25.4.2018  22:12

To byla fakt jízda. Úplně chápu jakékoli reakce, protože tohle se vás buď dotkne a pak to budete milovat nebo se při tom přinejmenším královsky bavit, nebo ne a pak to můžete s klidným svědomím hodit do koše, jelikož prostě nepatříte mezi ty, jimž je tahle vyhračičkovaná bláznivost určena. Mě se to dotklo, bavil jsem se u toho a pravděpodobně to budu i milovat, protože co víc si někdejší hráč občas může přát, než nechat se na chvíli unést a naplno prožívat sice prostý, ale úžasně zabalený, příběh, který je obrovskou poctou hernímu světu a předstvivosti vůbec, ale zároveň vlstně i takovým malým varováním, kam až by ten náš svět mohl zajít. Takže žijme v realitě, protože nic jiného není tak skutečné. 90 %

• 18.4.2018  22:39

Na jednu stranu pozoruhodná rekonstrukce nabízející i pár pohledů do zákulisí a snažící se do značné míry o nezaujatou interpretaci myšlenek a činů všech zúčastněných, na druhou stranu s ohledem na sílu tématu prekvapivě docela emočně sterilní odvyprávění, a to včetně podání finální akce zvláštně prostříhané se scénami z uměleckého ranku. 65 %

• 9.4.2018  22:12
    Dáma a Král (TV seriál) (2017)

Uniká mi sice trochu smysl rozdělení do dvou řad, protože základem je prakticky jedna linka vinoucí se celým seriálem, jakkoli v některých dílech skrytě. Na tom nicméně zase tolik nezáleží. Důležité je, že přestože jde o další detektivní počin, je alespoň ozvláštněn nepolicejní vyšetřující dvojicí, respektive především její mužskou polovinou, v níž exceluje Matěj Hádek, který to vlastně utáhne téměř sám. Je jen škoda, že zde není narušen stereotyp druhu zločinu a zase je to jen samá vražda, tedy kromě oné, poměrně zdařilé, červené nitě s ukradenými diamanty. S1 a S2 - 65 %

• 4.4.2018  22:08

Poslední dny Ježíše z Nazaretu očima Marie z Magdaly nejsou ani tak o muži, který hlásal slovo Boží, ani tak o ženě, která jej následovala, ale jsou zejména tím, čím jediným by nakonec také být měly, a sice o významu oněch slov a o onom Království, jež si nosíme všichni uvnitř, protože jak můžeme změnit svět, nedokážeme-li změnit sebe. 85 %

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12