Gwaihir

okres Beroun
ekolog, energetik, snílek, samotář

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 13.8.2018  09:31

… 45 % (Viděno během noci příšer Filmového víkendu ČSFD 2018)

• 13.8.2018  09:26

Na rozdíl od posledního návratu do dinosauřího parku k cestě za dobrodružstvím bohužel spíše návrat do ztraceného světa, bohužel. 55 % (Viděno během noci příšer Filmového víkendu ČSFD 2018)

• 13.8.2018  09:12

Tak trochu zklamání, po hravé jedničce. 65 % (Viděno během vesmírné noci Filmového víkendu ČSFD 2018)

• 29.7.2018  14:51
    Ant-Man (2015)

Mravenci jsou super armáda a s Pymovými částicemi se dá nadělat spousta "legrace", takže tu máme ve výsledku poměrně nevážný a nepříliš osudový koktejl, kterému rozhodně nechybí nápaditost a vtip, což je u filmu, jehož cílem je především bavit, asi to hlavní. 75 %

• 24.7.2018  13:25

Strhující drama jednoho muže na plátně a několika hlasů a ve sluchátkách. Bezvadně minimalistická záležitost, která ze všeho nejvíce nechává pracovat divákovu představivost, jíž svým promyšleným vývojem pouze podněcuje k další činnosti a pomáhá odkrývat celý příběh, a to jak v rovině samotného zločinu, tak i v rovině psychologie policisty snažícího se celý případ vyřešit a současně bojujícího se svými vnitřními problémy. 95 %

• 15.7.2018  10:41

Mistr Gilliam je starý blázen, což je v případě umělcově nejen v naprostém pořádku, ale navíc je to možná dokonce potřeba, protože jen tak potom může vzniknout něco, co by se dalo vlastně označit za poctu šlechetnému bláznovství, toho symbolu lásky a upřímnosti, který se dnes již téměř nevyskytuje. Ta zdánlivě obyčejná a jistě také nedokonalá komedie se silnými groteskními prvky v sobě totiž skrývá velmi citlivou duši ukazující ošklivost světa a krásu pravých ideálů a snů. ... Já jsem Don Kichote! 80 %

• 5.7.2018  13:09

Druhý příběh nájemného zabijáka je stejně zneklidňující jako ten první. Znovu se od samého začátku ocitáme v neskutečně odporné realitě současného koloběhu násilí a smrti za skryté účasti státní moci, z něhož není úniku. Opět můžeme sledovat naprosto nekompromisní akci, nechat se pohltit krajně nepříjemnou atmosférou vnitřního nepokoje, vychutnat si v pomalém tempu, a také v prostředí bez kladných hrdinů, se odehrávající děj a užívat si obrovské charisma jeho hlavních hybatelů, přičemž se pro tentokráte dozvídáme něco více i o jejich skutečných motivacích a minulosti. 90 %

• 11.6.2018  19:10
    Dukla 61 (TV film) (2018)

Překvapivě velmi dobrý snímek, kterému se dá, kromě „ostravštiny“ některých předních českých hereckých kádrů, vytknout snad pouze pár poměrně účelových scén, drobných manipulací a rámujících proslovů pamětníků, bez nichž by se dozajista obešel a neztratil by nic na své působivosti, možná dokonce spíše naopak. Jinak totiž film většinou šlape jako hodinky, od nastínění rázovitosti života horníků a jejich rodin, přes nahlédnutí do jejich náročné a nebezpečné práce, až po události při samotném neštěstí, přičemž atmosféra postupně houstne, aby mohla nakonec vyvrcholit solidní emoční náloží v poslední čtvrtině, která je skutečně dech-beroucí, a to i bez přímého pobytu v kouřem a jedovatými plyny zamořené šachtě, a plná pocitů zmaru. Je vidět, že existuje ještě dost témat, jimž by se měl věnovat prostor, ať už na velkém plátně, nebo „jen“ na televizní obrazovce, a nelze než být rád, že se to také vážně děje a že vzniklo toto memento jedné z největších hornických katastrof na našem území a snad i tak trochu pocta jejím obětem. 80 %

• 30.5.2018  19:16
    Metanol (TV film) (2018)

V rámci české televizní tvorby vynikající počin, který téměř dokonale využívá potenciál zvoleného námětu a kauzu, jež otřásla zemí a způsobila mnoho utrpení, zachycuje v její plné "kráse" a perfektně rozdělené na dvě části, z nichž první se zaměřuje spíše na pozadí, motivace a počínání viníků a druhá na následky, vyšetřování a soud. Jde tak v podstatě o rekonstrukci, jež je výjimečná značnou podrobností, strhující vysokým tempem, působivá tísnivou atmosférou a oplývající skvělými výkony snad všech herců, kteří jsou navíc z naprosté vtšiny zcela neokoukaní. 90 %

• 23.5.2018  20:37
    Deadpool 2 (2018)

Jestli se u prvního sektání s tímhle sarkastickým nesmrtelným moje hodnocení mohlo pohybovat kdekoli mezi průměrem a špičkou, podle aktuální nálady při sledování, to druhé mě tedy bohužel většinou míjelo poměrně slušným obloukem, na což tentokrát nezabral ani následný pokus v letním kině, takže to asi pouze mým rozpoložením nebude. Snad jen tu šťastnou superschopnost bych zvlášť ocenil. 50 % (Viděno také během noci příšer Filmového víkendu ČSFD 2018)

• 20.5.2018  17:57
    Legenda Korry (TV seriál) (2012)

Znovu tomu jen těžko věřím, ale stejně jako v případě dobrodružství Aangových jsem snad stejně nadšen, a to přesto, že jsem ještě o nějakých pár let starší. Tahle legenda vypráví totiž opět úžasný příběh, jen tentokrát v relativně dospělejším podání, kdy ústřední roli hraje nelehká cesta za sebepoznáním, boj s vnitřními strašáky či hledání společenské rovnováhy. Jsou tu čtyři ucelené, krásně navazující a perfektně propojené části, z nichž každá má svou zvláštní úlohu na tvorbě dalšího nádherného celku, který naplno využívá všechny možnosti světa vládců živlů a jeho promyšlené mýtické historie a po všech stránkách je dále rozvíjí a posouvá. Objevují se tak nové vládcovské schopnosti, ale i nové technologie, ze stínů minulosti vystupují noví nepřátelé, ale přichází i staří přátelé a samozřejmě se všechno do značné míry odehrává s jistým duchovním přesahem. Zase je prostě skvělé nechat se unášet tím rozmanitým a nápaditým světem plným dobrodružství a překvapení a prožívat všechna ta dobrodružství vzbuzující místy opravdu silné emoce všeho druhu. 100 %

• 5.5.2018  17:27
    Inspektor Max (TV seriál) (2018)

Rozpačitý začátek a hodně svérázná postava Zoliho, na kterou si člověk musí chvíli zvykat, sice nevěstili žádný zázrak, ale díky postupně rostoucí kvalitě, zejména pak ve druhé polovině, kde vyprávění v podstatě přechází od jednotlivých případů naplno k jediné pojící lince, a v samém závěru, kde najednou přestane veškerá legrace, to nakonec není tak zlé. 50 %

• 3.5.2018  23:26

Cítím se jako po velké ráně do hlavy, ale říkám si, že jsem to vlastně chtěl, takže si nemám na co stěžovat, spíše naopak, protože tohle je fakt epická podívaná nechávající emoce "proudit" od samého začátku a válka až na dřeň, v níž takřka nikdo nezůstane zcela ušetřen a někteří naleznou svůj osud. Při tom množství postav je neuvěřitelné, že prakticky všichni dostali svůj prostor, v němž se mohli adekvátně zapojit do děje a ještě zbyl čas i na nějakou tu mezihru v podobě vykreslení jejich vzájemných vztahů nebo humorných vložek, které místy odlehčují jinak poměrně nezvykle vážnou atmosféru. 95 % (Viděno také během vesmírné noci Filmového víkendu ČSFD 2018)

• 25.4.2018  22:12

To byla fakt jízda. Úplně chápu jakékoli reakce, protože tohle se vás buď dotkne a pak to budete milovat nebo se při tom přinejmenším královsky bavit, nebo ne a pak to můžete s klidným svědomím hodit do koše, jelikož prostě nepatříte mezi ty, jimž je tahle vyhračičkovaná bláznivost určena. Mě se to dotklo, bavil jsem se u toho a pravděpodobně to budu i milovat, protože co víc si někdejší hráč občas může přát, než nechat se na chvíli unést a naplno prožívat sice prostý, ale úžasně zabalený, příběh, který je obrovskou poctou hernímu světu a předstvivosti vůbec, ale zároveň vlstně i takovým malým varováním, kam až by ten náš svět mohl zajít. Takže žijme v realitě, protože nic jiného není tak skutečné. 90 %

• 18.4.2018  22:39

Na jednu stranu pozoruhodná rekonstrukce nabízející i pár pohledů do zákulisí a snažící se do značné míry o nezaujatou interpretaci myšlenek a činů všech zúčastněných, na druhou stranu s ohledem na sílu tématu prekvapivě docela emočně sterilní odvyprávění, a to včetně podání finální akce zvláštně prostříhané se scénami z uměleckého ranku. 65 %

• 9.4.2018  22:12
    Dáma a Král (TV seriál) (2017)

Uniká mi sice trochu smysl rozdělení do dvou řad, protože základem je prakticky jedna linka vinoucí se celým seriálem, jakkoli v některých dílech skrytě. Na tom nicméně zase tolik nezáleží. Důležité je, že přestože jde o další detektivní počin, je alespoň ozvláštněn nepolicejní vyšetřující dvojicí, respektive především její mužskou polovinou, v níž exceluje Matěj Hádek, který to vlastně utáhne téměř sám. Je jen škoda, že zde není narušen stereotyp druhu zločinu a zase je to jen samá vražda, tedy kromě oné, poměrně zdařilé, červené nitě s ukradenými diamanty. S1 a S2 - 65 %

• 4.4.2018  22:08

Poslední dny Ježíše z Nazaretu očima Marie z Magdaly nejsou ani tak o muži, který hlásal slovo Boží, ani tak o ženě, která jej následovala, ale jsou zejména tím, čím jediným by nakonec také být měly, a sice o významu oněch slov a o onom Království, jež si nosíme všichni uvnitř, protože jak můžeme změnit svět, nedokážeme-li změnit sebe. 85 %

• 1.4.2018  17:12
    Gomora (TV seriál) (2014)

Absolutně dokonalá exkurze do života v překrásné Neapoli, jakož i na jiných zajímavých místech, na které je snad vůbec nejlepší, že tady není téměř žádná větší postava, s níž by člověk mohl nějak významně soucítit, ale je to přehlídka mafiánů a gangsterů asi všech druhů a kategorií, které si jen lze představit. Příběh, jehož jsou součástí, je potom naprosto nekompromisní a ukazuje bezvýchodnost a bezmoc všech, kdo by možná chtěli uniknout z roztočeného soukolí. Jeho zpracování hraje s minimem emocí, přestože naopak nešetří špínou, syrovostí ani smrtí, a nechává dívat na vše bez subjektivního podbarvení. To, jak živě to nakonec celé působí, mě tedy upřímně až děsí, protože tohle se stále ještě ve světě, jenž se nazývá civilizovaným, děje. S1 - 100 %, S2 - 95 %

• 27.3.2018  18:29
    Dabing Street (TV seriál) (2018)

Myslím, že situační komedie prostě není z těch žánrů, které skutečně v našich luzích a hájích ovládáme, přestože nějaká ta výjimka potvrzující pravidlo se již samozřejmě urodila. Tedy ne, že bych se u toho vůbec nebavil, ale celé to jede hodně na hraně a poměrně často se to přes onu pomyslnou čáru překuluje, a to jsou právě ty chvíle, kdy mi úsměv zamrzá. Takže do příště by to alespoň chtělo trochu potrénovat balanc. 60 %

• 27.2.2018  20:57
    Psychopompos (studentský film) (2018)

Jsem moc rád, že jsem mohl alespoň malou troškou přispět ke stvoření filmu, který mimochodem od samého začátku vypadal velmi nadějně, přestože hororový žánr nepatří zrovna mezi moje nejoblíbenější, a to ať už jde o díla literární či kinematografická. S výsledkem mohou být, alespoň si to myslím, spokojeni jak tvůrci, kteří odvedli kus opravdu dobré práce, tak přispěvatelé. Já tedy rozhodně jsem. Děkuji. 80 %

• 21.2.2018  18:31
    Vzteklina (TV seriál) (2018)

Dalo by se říct, že v českých seriálových vodách je něco takového skoro úkazem, protože nejde jen o detektivku ve smyslu vyšetřování zločinu, ale o mnohem propracovanější koncept rozplétání minulosti a poměrně drsné drama o vzteklině, která může být hluboce zakořeněná v mysli člověka. A jakkoli se samotné rozuzlení týká záležitostí, které jsou v současné době občas v našich končinách interpretovány poněkud účelově, a tyto záležitosti jsou zde ukazovány částečně pouze ve světle, v jakém se to dnes žádá, nemění to nic na všech ostatních kvalitách celku, který se může pyšnit skutečně hutnou atmosférou, neotřelými nápady a vesměs výbornými hereckými výkony, a to i od méně známých tváří. 85 %

• 14.2.2018  22:38
    Tvář vody (2017)

Starý dobrý pošetilec nás opět vzal na kouzelný výlet ku hranici skutečné a fantaskní reality. (ČSFD premiéra - Kino Atlas)

• 23.1.2018  22:14

Winston Churchill jakožto starý, pochybující, nedokonalý a pošetilý muž, jenž jakkoli rozporuplnou osobností byl, získal si svoje nezpochybnitelné místo v moderních dějinách, především tím, že se odmítl vzdát. Tento jeho portrét, který současně poskytuje velmi zajímavý pohled do zákulisí nejen jeho vzestupu, ale rovněž jedné z nejznámějších záchranných válečných operací, vytváří sice místy jeho poměrně ikonický obraz, ale zároveň se snaží i o znázornění čistě lidské a ať už jde o jakkoli patriotický nebo zjednodušující snímek, je také velice působivý a emotivní, stejně jako Buldokovy projevy. 85 %

• 17.1.2018  23:21

Parádní film, skvěle fungující ve všech svých polohách, které střídá jakoby se nechumelilo, a tak se v něm humor znenadání mění ve smutek, zamyšlení či výbuch násilí nebo naopak, a to ještě s naprostou lehkostí a samozřejmostí. Jednotlivé scény jsou přitom mířeny s neochvějnou přesností a velkou emoční silou, přičemž ironie a satira mě tentokrát vůbec neminuly, ba naopak. Základem je ovšem výtečný a hlavně originální příběh, který umě kličkuje a takřka dokonale proplétá osudy svých postav, jež jsou poměrně uvěřitelné, charakterově vrstevnaté, v průběhu děje se neustále posouvají ve svém vývoji směrem kupředu a samozřejmě jsou také perfektně zahrané. 100 % (ČSFD premiéra - Kino Atlas)

• 4.1.2018  18:17
    Marie Terezie (TV film) (2017)

Jistě, je to spíše taková lovestory na pozadí dobových událostí než skutečně historický film, nicméně i tak se jedná o velice příjemné překvapení, tedy alespoň pro mě. Koprodukce čtyř států je tady hodně vidět a celé to poměrně velkolepé pojetí zpracovanému příběhu sluší, stejně jako podařená hudba. Samozřejmě by bylo skvělé, kdyby došlo také na poněkud více propracovanou dějinnou složku ukazující detailněji tehdejší situaci, ať už z politického, vojenského a nebo jiného pohledu. I přes její absenci má ale tento snímek své silné momenty. 70 %

• 26.12.2017  10:06
    Nejlepší přítel (TV film) (2017)

Rozhodně ne špatná pohádka, která sice částečně těží z již dříve natočeného, ale zároveň se snaží přinést i pár vlastních nápadů do jinak klasického jednoduchého příběhu s vcelku běžnými postavami. Z nich by nejzajímavější byl bepochyby hlavní hrdina, pokud by se mu dostalo trochu více péče co do vývoje a hlavně pak lepšího herectví, které naopak nechybí postavě jeho čertovského druha a samozřejmě ani rolím, jichž se ujali herečtí matadoři. Velká škoda je také pramálo rozvinutá úloha přirozeně krásné a milé komtesy. Využitým prostředím pak jasně vévodí přiměřeně zlé a především nádherně byrokratické peklo, v němž čerti sledují hříšníky skrz křišťálové koule.

• 10.12.2017  18:14
    7 životů (2017)

Ve jménu vyššího dobra může společnost dopadnout prakticky jakkoli. Budoucnost, jakou vykresluje tahle dystopická jizda, by byla v tomto směru poměrně výživná a zdaleka by nemusela být nereálná. Současně jde o celkem originální počin, a to pokud jde o ústřední motiv, zápletku a nakonec i samotné zpracování, což dohromady tvoří zábavnou a trochu překvapivě také dosti drsnou akční cestu za hledáním pravdy a získáním svobody, navíc korunovanou skvělým výkonem Noomi Rapace. 75 %

• 7.11.2017  20:11
    Čára (2017)

Hranice může být vskutku drsný mezisvět, zláště protíná-li hojně užívané trasy pohybu, pro jedny pak představuje zdánlivý symbol bezpečí a pro druhé je zdrojem mnohých utrpení. 70 %

• 2.11.2017  22:59

Takhle se při konci světa jeden hned tak nepobaví, ale na druhou stranu je to zábava místy lehce dětinská, což mi přeci jen do posloupnosti vyprávění hromovládcovy dějové linky úplně nesedí. Příběhově jde totiž o poměrně osudovou část, v níž by měly hrát prim především jiné emoce a jež by si zasloužila poněkud více temnoty a vážnosti, která by patřičně umocnila sílu některých momentů. Nicméně, jako parodie to povětšinou funguje velmi dobře, a to včetně stylové hudební stopy. 80 %

• 17.10.2017  22:41
    matka! (2017)

Buďto je pan Aronofsky génius, nebo totální cvok, což ale asi není nic zase tak objevného. Každopádně, tenhle jeho počin se dá hodnotit v podstatě jakkoli, takže se nad tím budu muset ještě hodně zamyslet. Jedno je však téměř jisté, a sice to, že jej velmi pravděpodobně nebudu chtít znovu vidět, ať bude výsledek mého zamyšlení prakticky jakýkoli. (ČSFD premiéra - Kino Atlas)

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12