Gwaihir

ekolog, energetik, snílek, samotář

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
    • 19.2.2020  21:29
    1917 (2019)

Už hodně dlouho se mi nestalo, že bych takřka s otevřenou pusou sledoval jeden výjev za druhým prakticky po celou dobu trvání filmu. Celé to putování jednoho rozkazu přes území nepřítele je naprosto strhující, přestože nebojovou, podívanou, jež oplývá mnoha dech beroucími okamžiky a vypráví nádherný, i když zároveň drsný, lidský příběh, v němž je plno emocí. Po technické stránce je to skvostné dílo s úžasnou hudbou a parádním závěrem včetně jeho vyznění. 100 %

• 12.1.2020  14:55
    Marie Terezie II (TV film) (2019)

Podobně, jako je tomu u prvního filmu, také zde prakticky nejde o skutečný historický film, nýbrž spíše o jakési nahlédnutí do zákulisí jednoho z vládnoucích šlechtických dvorů. i když tentokrát se asi dějinným událostem odehrávajícím se na pozadí dostalo přeci jen trochu více pozornosti. Na druhou stranu by samozřejmě určitě neškodilo při tom využít více faktů, méně si pohrávat s časovou sousledností a zbytečně nebájit. 60 %

• 31.12.2019  18:28

Je to vlastně taková epizoda o tom, co všechno se třeba ještě může stát před závěrečným "žili spolu až do smrti", což je sice neotřelé, ale ve výsledku jde spíše o komedii zasazenou do pohádkového prostředí, než o pohádku jako takovou, přičemž to očividně bavilo i herce před kamerou, v čele s Markem Ebenem, jemuž postava mistra dvorní etikety fakt sedla. 70 %

• 28.12.2019  16:57
    Čarovný kamínek (TV film) (2019)

V téhle pohádce se bohužel nepodařilo přetavit krásný námět skýtající obrovské možnosti do promyšlenějšího děje, v němž by ústřední roli hrály opravdu onen kamínek a lesní magie, protože takhle po docela pěkném začátku s vtipnou manželskou dvojicí následuje trochu zvláštní příběh, nad nímž na celé čáře vítězí obrazová složka s nádhernou kamerou a s úžasnými kostýmy a maskami. 65 %

• 23.12.2019  19:28
    Princip slasti (TV seriál) (2019)

Na středoevropské poměry dosti neotřelá kriminálka, a to se prostě cení, jakkoli nedokonalý je výsledek, který disponuje celkem zajímavým případem, závěrem nezapadajícím tak úplně do předchozího děje, dlouhou řadou nezodpovězených otázek, poněkud zvláštním trojlístkem vyšetřovatelů, velmi slušnou atmosférou a fantastickou hudbou. 70 %

• 7.12.2019  18:22
    Vlastníci (2019)

Kdo se někdy účastnil shromáždění vlastníků, může určitě potvrdit, že většinou je to spíš drama než komedie, což bohužel platí také o tomto filmu, který ve své snaze ukázat absurdnost panující dnes často sousedským vztahům zachází až příliš do krajnosti, čímž ztrácí jak na humoru, tak i na uvěřitelnosti jednání postav. 65 %

• 7.11.2019  23:22
    Abstinent (2019)

Do pekla vede vždycky přímá a rychlá cesta, ať už se nachází na dně láhve, nebo kdekoli jinde. Ven se z něj samozřejmě dostává o poznání hůře. No a alkohol je démonem mocným, jen tak člověka ze svých spárů nepustí. To je tu znázorněno velmi dobře, nicméně kamera našeho hrdinu v podstatě opouští ve chvíli, kdy to nejdůležitější pro něj, ta konfrontace se vším tam venku, teprve přichází. Mohlo to tedy být ještě v různých ohledech zajímavé, kdyby byl býval vývoj sledován alespoň o kousek dál. Ale jinak je to po všech stránkách podařené, včetně komorního pojetí s minimem postav a vyššími hereckými nároky, které k tomu krásně pasuje.

• 20.10.2019  19:38

Možná se budu opakovat, ale té dětské dušičce, která se ve mě stále někde schovává, se znovu dostalo krásného zážitku ze snímku, který šikovně navazuje na původní pohádku a dále rozvíjí onen úžasný svět ve vší jeho rozmanitosti a hravosti plné nádherných vizuálních efektů. Ačkoli se jedná o motiv v základu relativně obehraný a příběh veskrze jednoduchý, výsledný děj působí, stejně jako minule, dosti osobitým dojmem, rozšiřuje pozadí a skýtá nový vývoj. Opět výtečně také fungují změny poloh, kdy se s přirozenou lehkostí střídají dramatické a vážné okamžiky se světlejšími chvílemi nebo tajemně temné pasáže s atmosférou radostnější, zase i díky nápomoci umně přetvořené hudební složky. K tomu je samozřejmě třeba přičíst ještě odpovídající výkony všech tří hlavních hrdinek a fungující emoce, jimiž se ani tentokrát nešetří. 85 %

• 15.10.2019  21:03
    Sever (TV seriál) (2019)

Zajímavý počin, a to především díky námětu, který těží ze stále živých dozvuků věcí nedávno minulých s dotykem záležitostí v českém prostředí stále aktuálních, a také díky konečnému vyústění, které má bohužel k realitě všedního dne asi opravdu hodně blízko. Neškodilo by samozřejmě malinko hlubší zabřednutí do událostí, z nichž děj vychází, a lepší vykreslení postav s jejich motivacemi, ale to by vyžadovalo vyšší časovou alokaci. Využít rezervy naopak bylo možné v hereckém podání, kdy jsem měl v určitých momentech trochu problém uvěřit některým protagonistům, a to včetně hlavního hrdiny, jejich role. 70 %

• 6.10.2019  11:01
    Parazit (2019)

Sociální drama jako řemen, v němž do sebe všechny žánrové složky celkem dobře zapadají, přestože jsou zároveň všechny, jak je v korejských filmech poměrně obvyklé, dotaženy do hraničních poloh, takže jejich míchání často může působit určité vnitřní rozpory v interpretaci děje i jeho protagonistů. Na druhou stranu, možná právě díky tomu ale výsledek přináší mnohem barevnější pohled na společnost, jejímž odrazem v něm vyprávěný příběh je, protože pro její velkou část není život prakticky ničím jiným než každodenním bojem o přežití, mnohdy za jakoukoli cenu. 90 %

• 29.9.2019  19:37
    Ad Astra (2019)

… 65 %

• 25.9.2019  15:32

Drsný snímek, který je ale ve skutečnosti velmi dalek brutality, jež je s ním zcela nezaslouženě spojována, a který vypráví svůj silný příběh válečného zoufalství možná až příliš úsporným způsobem, "pouze" s pomocí zvuku a obrazu, kdy se na plátně střídají jednotlivé epizody jako posloupnost odporných výjevů, které jsou sice samy o sobě skvěle technicky a také herecky provedené, ale jimž zároveň, kromě vzájemného odlišení, chybí lepší propojení a vyšší dopad na diváka, čehož by jistě šlo docílit nahlédnutím do mysli hlavního hrdiny a znázorněním vnitřního vývoje, jímž prochází a který zůstává prakticky po celou dobu skryt, což je rozhodně škoda, protože je to vlastně to nejdůležitější. 75 %

• 5.9.2019  18:21

Pro mě má tahle vypiplaná pocta filmu a poznávací výlet po dobové továrně na sny jednu zásadní vadu spočívající v absenci jakéhokoli konzistentního děje. Celé je to totiž "jen" jedna velká směsice takřka dokonale zahraných, myriádami nejrůznějších odkazů obdařených, povětšinou vrchovatě zábavných, leč do sebe nepříliš zapadajících, scén a situací, typicky tarantinovský závěr, bohužel, nevyjímaje. 80 %

• 25.7.2019  21:20

Zombie apokalypsa podle Jima Jarmusche snad ani nemohla vyústit v nic jiného, než je tahle žánry kombinující, řádně ujetá, všechno možné parodující a ohromně vtipná podivnost s opakujícími se situacemi, neskutečně zvláštními postavami, mnoha různými odkazy a geniálně zpodobněnými nemrtvými, která se samozřejmě nemusí líbit každému, leč mě, nutno dodat, že k vlastnímu překvapení, náramně pobavila.

• 17.7.2019  21:13
    Yesterday (2019)

Těžko soudit, jak by vypadal svět bez fenoménu The Beatles, nehledě na to ostatní, ale jisté je, že jako originální námět pro lehkou jednohubku slouží výtečně, stejně jako krásné hudebně obrazové pozlátko, které umně využívá jednotlivé písně, jimiž halí a současně vlastně tak trochu i se slušnou dávkou humoru vypráví relativně obyčejný příběh s jednoduchým sdělením stran toho, co je v životě důležité. Prostě, všechno, co potřebuješ, je láska. 80 %

• 19.6.2019  22:05

Bezprostředně jen jediné slovo: Skvěle! :-)

• 8.5.2019  18:52

Amen. Někdy je prostě třeba utrpět drtivou porážku, abyste se mohli od samého dna odrazit ke konečnému vítězství, někdy je prostě třeba se obětovat pro záchranu ostatních. Vlastně ani nevím, co všechno jsem od završení celé té dlouhé ságy čekal, ale ať už to bylo cokoli, muselo to být skutečně hodně odlišné od toho, čeho se mi dostalo, protože tolik překvapení jsem během necelých tří hodin už dlouho nezažil, a to je jenom dobře. … 95 %

• 14.4.2019  19:12
    Teroristka (2019)

Černá komedie o tom, že zoufalé časy si prostě žádají zoufalé činy, což navíc trefně dokresluje využití westernových prvků, je myslím přinejmenším něčím, co alespoň svým nápadem zase trochu čeří naše domácí filmové vody, i když k dokonalosti tomu samozřejmě mnohé chybí, respektive přebývá, protože ačkoli se jedná o velmi zábavný snímek, v němž se nádherně zrcadlí morálka dnešní doby, vše je tak trochu přetaženo do přílišné absurdity, čímž se některé scény dostávají až za hranici vtipu a jejich vyznění se dostává spíše do polohy trapnosti, a to je rozhodně škoda. 70 %

• 10.4.2019  20:33
    Zkáza Dejvického divadla (TV seriál) (2019)

Úlet, jaký se hned tak nevidí a který si opravdu mohla dovolit snad jen tahle tvůrčí parta. 90 %

• 24.3.2019  18:53
    Pašerák (2018)

Krásný příběh, jenž je sice skutečností inspirován jen poměrně volně, ale přesto je nadmíru uvěřitelný, v úžasně pohodovém filmu, který jej vypráví s parádní lehkostí a humorem, a se stále vynikajícím Clintem v roli legendy, a v této podobě snad dokonce největšího borce, mezi pašeráky, který má obrovské kouzlo, a tak nelze nežli držet palce jeho počínání. 85 %

• 10.3.2019  08:46

Nebýt sošek plešounů, jakkoli je možné o jejich rozdělení vést diskuzi, byl by mi tenhle snímek unikl, a to by byla opravdu veliká škoda, protože je to vynikající retro, jež vypráví úžasný lidský příběh o cestě dvou naprosto rozdílných mužů vedoucí k přátelství. ale také k poznání, a v němž se převládající skvělá komediální rovina umně mísí s chvilkami pro zamyšlení či situacemi, z nichž doslova mrazí, navíc obdařeno prvotřídním herectvím a perfektním hudebním doprovodem. 100 %

• 26.2.2019  21:45
    MOST! (TV seriál) (2019)

Hořký, satirický, autentický, svérázný, humorný, takový je očividně dosavadní rukopis relativně pozoruhodného autorského souznění pánů Kolečka a Prušinovského, kteří se očividně nebojí jít na hranu, ba dokonce ani ji řádně překročit, přičemž se jim navíc obvykle daří vyhnout trapným vyzněním a naopak vytvářet některé snad opravdu kultovní scény a hlášky. Nemalou zásluhu na výsledku mají však v tomto případě i představitelé jednotlivých rolí, a to jak zkušení, méně známí, nebo začínající herci, tak i v podstatě neherci, protože některým z nich už jejich postavy asi nikdo nikdy neodpáře. Dycky Most!

• 21.2.2019  21:12

Skvělá jízda, která vyniká především takřka dokonalými akčními sekvencemi a naprosto úžasným technickým zpracováním, což z ní dělá báječnou podívanou na míru ušitou krásné zkazce o zrození hrdinky, jejíž rezervy jsou patrné snad pouze na prokreslení některých postav nebo v romantické lince a jíž samozřejmě vévodí okouzlující digitální zpodobnění Rosy Salazar střídající plynule roztomilou a zabijáckou polohu a charismatický Christoph Waltz mísící v sobě starostlivého otce a smrtícího lovce. 90 %

• 19.1.2019  19:34
    Roma (2018)

Pozoruhodný film, autentický, silný, osobní, lidský, umělecký, ...

• 28.12.2018  10:27

Jednoduchá a přímočará, ale také originální a nápaditá, taková je cesta jednoho nevidomého kováře za štěstím, jež osvěží mysl, pohladí po duši a chytne za srdce, a to prostě proto, že jde o vyváženou směs, v níž se krásně snoubí, poutavý děj, zajímavé postavy, vánoční atmosféra, přirozené herectví a technická zručnost, a co na tom, že třeba závěrečný souboj dobra se zlem mohl být o něco propracovanější, důležité je, že je potěšením se na to dívat. 75 %

• 26.12.2018  12:45
    Kouzelník Žito (TV film) (2018)

Vždy, když se Zdeněk Zelenka chopí pohádkového námětu, vypadá to na zajímavou podívanou, ale takřka pokaždé z toho nakonec prakticky nic moc opravdu svátečního nevzejde. Nejinak je tomu bohužel i v tomto případě, v němž veskrze dobrá myšlenka byla opět nalita do ne příliš vhodné formy, z níž nejvíce atmosféře škodí nehodící se rádoby muzikálové vložky. Za kladnou zmínku proto stojí asi "jen" podařené triky, herecké výkony pekelníků a hláška o mletí popela. 40 %

• 23.12.2018  17:42
    Lynč (TV seriál) (2018)

Pozoruhodný seriál, jehož největším kladem je určitě námět, protože podobné záležitosti se na českých obrazovkách často neobjevují, a největším problémem naopak očividně příliš mnoho autorů, jimž se bohužel úplně nepodařilo dát dohromady kompaktnější vyprávění a lépe tak využít potenciál jinak zajímavého příběhu. Výsledkem je směs, jejíž některé části jsou docela podařené a mají solidní atmosféru, ale jiné jsou naproti tomu poměrně málo věrohodné, nebo dokonce působí až parodicky, což lze zčásti přičíst na vrub charakterům postav a zčásti i jejich chování. Co se herců a jejich výkonů týká, mladé a neokoukané tváře jsou většinou milým překvapením, na rozdíl od některých jejich zkušenějších kolegů. 55 %

• 16.12.2018  17:14

Zdá se, že ani apokalypsa nemusí být lidem dostatečným ponaučením, a boj o zdroje tak může směle pokračovat, což by samo o sobě nebylo nic nového pod sluncem, nebýt zasazení do poměrně originálního prostředí zničeného světa, v němž města pochodují krajinou jako obří stroje, jejichž ztvárnění je nakonec asi to nejpůsobivější z celého bohatého vizuálu. Také příběh není sám o sobě rozhodně nezajímavý, přestože zdaleka ne všechno v něm je uspokojivě odvyprávěno, zejména vzhledem k lepšímu vykreslení jednotlivých postav a jejich motivacím. Z nich, kromě zjizvené Hester, nejvíce zaujmou asi Shrike a Anna, v jejichž minulosti je cítit mnohem více, než je nakonec ukázáno nebo řečeno, a jichž se také týká značná část akce, která nepostrádá nápad a napětí. 70 %

• 25.11.2018  10:18

Čarodějnický svět pokračuje přesně tam, kde byl spatřen naposledy. Opět tu zdánlivě chybí velký příběh, tak trochu skrytý do dílků ne úplně jednoduché a poměrně tajemné skládačky, jimž rozhodně nelze upřít nápaditost a styl, i když přednost znovu dostaly spíše zábavně akční, než přímo zločinně temné, aktivity, což je docela škoda. Na druhou stranu, vyprávění jako celek již nabírá směr a také má velmi zajímavou, přestože ne novou, ústřední myšlenku z pohledu motivace páchání zla ve jménu vyššího dobra, což v kombinaci s neobyčejnými postavami a dalším krásným hudebním doprovodem, zcela jistě není málo, tedy alespoň pro mě ne. 75 %

• 7.11.2018  18:11
    První (2018)

Troufám si říct, že ačkoli jméno Vituse Beringa je všeobecně známo, jeho životní příběh by dal dohromady asi málokdo, a to samozřejmě platí ještě silněji pro mnohem méně známé postavy ruských dějin, jakými byli Vasilij Prončiščev, jeho žena Maria nebo Semjon Čeljuskin, jejichž expedice na sever patří zcela jistě k nejodvážnějším objevitelským výpravám. Její filmová podoba pak sice není nikterak velkolepým dobrodružstvím, ale spíše se snaží ji zachytit ve skutečném světle a bez příkras, což se ve výsledku celkem daří, přestože úvodní část působí velmi rozpačitě. Jakmile se však loď vydá na svou osudovou plavbu, začíná docela poutavé vyprávění, které má místy slušnou atmosféru, i přes občas lehce rušivou hudební složku. 60 % (Filmový festival Nový ruský film - Cinema City Slovanský dům)

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13