• Western

Muži na hranici (1968)

Pěkný klasický western, který vypadá spíše na padesátá léta než na rok 1968, potěší zejména sympatický leč postarší hlavní hrdina, nepříliš překvapivá, ale rychlá a dobře napsaná zápletka, zkrátka příjemný film, který si nehraje na nic víc než čím je. Určitě doporučuji každému kdo má rád westerny, za mně pěkných 72%.

Mizerná banda (1972)

Velmi zajímavý, drsný western, s mladým Jeffem Bridgesem. Klasická 70. (surová) westernová léta, jak zde již někdo poznamenal trochu mi to připomíná Peckinpaha. Film jiným koncem ani dopadnout nemohl :) Určitě doporučím, (nejen) fandům westernů. 75%

Krutá noc (1967)

Western se stále omílanou zápletkou (vzpoura proti tyranovi), která tu už mnohokrát byla a byla zpracována mnohem lépe, ale na druhou stranu se Dean Martin své role zhostil na výbornou, na finále kdy konečně došlo na pistole se také dobře dívá, herecké výkony a hudební spracování jsou průměrnější, ale celkový dojem tak 70%.

Vichry pustiny (1936)

Fajn stařičký western na kterém je rozhodně vidět zahlodlý zub času (což má své kouzlo), ale i po létech má co říct, dostavníkový závod je opravdu pěkný a napínavý, potěší zejména mladý, a jako vždy sympatický John Wayne. 70%

Muž z Laramie (1955)

Anthony Mann točil skvělé westerny, a když se k tomu ještě přidal Jimmy Stewart, tak to bylo více než úžasné. Muž z Laramie je pravý western, s prvky detektivky a romantiky, se skvělým příběhem pomsty, pěknou hudbou, sympatickým hlavním hrdinou, a krásnou krajinou, příběh má také velmi dobře prokreslené postavy jak je u Manna zvykem. Děj frčí rychlostí blesku a nevyskytují se zde skoro žádná hluchá místa. Vřele doporučuji vše fandům westernů.

Červená řeka (1948)

Klasický western natočený ke konci čtyřicátek, dokonale vystihující tvrdou práci kovbojů, se skvěle napsaným scénářem, John Wayne podává luxusní výkon ve své asi nejtemnější roli, ve filmu ztěžuje co může a chová se jako ješitný tyran, ale nebylo tomu tak vždycky jeho proměna v příběhu filmu byla opravdu zajímavá. Děj plynule šlape, krásné ho doprovází hudba Dimitri Tiompkina, ve filmu si se objeví i romantická zápletka, a nepředvídatelný konec... Zkrátka western jak má být.

Pistolník (1956)

Jeden z těch skrytých, zajímavých, westernových jednohubek které běželi na kanále MGM, děj pojednává o ženě zavražděného šerifa, která bere spravedlnost do vlastních rukou, vše klape až do chvíle než narazí na Ericu Pegeovou, která je zodpovědná za smrt jejího manžela, vše se komplikuje když do města přijíždí Kein Miro, který byl najat aby Šerifku zabil. Příjemný, překvapivý rychle ubíhající western z nevšedním koncem. 72%

Return to Warbow (1958)

Takový slabší leč koukatelný western, který má děj rovný jako když střelí, ale krátkou stopáž což filmu dost pomáhá, osobně mi docela vadila absence kladného hlavního hrdiny, protože celý film byl o třech křivácích co se snažili najít zlato které před léty uloupili, takže nabylo moc komu fandit. Celkový dojem 59%

Stanice Komančů (1960)

Stanice Komančů je nevšední western se zajímavou zápletkou, záchrana ženy totiž není ve westernech moc častá, má hodně krátkou stopáž takže není zbytečně natahován a do filmu se vleze to nejdůležitější, o akci zde nouze není, Randolph Scott podává solidní výkon, a také konec není moc předvídatelný. Stanice Komančů patří mezi ty lepší westerny se Scottem, a za mne je to příjemná, napínavá, nenudící podívaná. 75%

Dva klobouky (1974)

Komorní western, se skvělým G. Peckem o přátelství dvou zlodějíčků kteří jsou čestnější než zástupci zákona jež jsou jim stále v patách. Film má pomalejší tempo ale zároveň je napínavý, sem tam s násilnými scénami a romantickou odbočkou. Po celou dobu sledování mě bavila zajímavá atmosféra, a charaktery hlavních hrdinů, také filmová hudba se k tomuto snímku velice hodila. Celkově tak 70%