Takové krásné šaty (2018)

Peter Strickland už není jen divný, ale začíná být i zatraceně zábavný. Film plný nápadů.

Chata (2019)

Člověk myslí na Osvícení, Čarodějnici a některým možná hlavou proběhne i Martha Marcy May Marlene. Nadstandardní psychothriller s opět výbornou Riley Keough. Rakouské režijní duo ať klidně ještě v USA něco natočí, od debutu Goodnight Mommy posun nahoru.

Na špatné straně (2018)

Je jen dobře, že Zahler se ve svém čtvrtém filmu (připravuje adaptaci své "dětské" knihy Hug Chickenpenny) posune jinam, protože ve svém triptychu tvrdých mužů v nesnázích (western, vězeňský film a kriminálka) již dokázal vše. Svým osobitým filmařským viděním se již teď v mých očích zařadil po bok jiných velkých režisérských značek jako je Jarmusch, Tarantino ad. Mel Gibson tady má roli za kterou by se měly dávat ceny.

Tvůj syn (2018)

Vynikajicí psychologické drama, které má ke konci větší koule než se může většinu stopáže zdát. Tichý film s jednoduchým scénářem, který táhne svou málomluvnou urputností José Coronado. Miguel Ángel Vivas režíruje minimalisticky a natočil svůj asi nejlepší film.

Premier de cordée (1944)

V rámci své doby a kinematografického proudu ve Francii zcela ojedinělý počin. Film natočený mimo studio na lokacích v Alpách, bez souboje dobra a zla,kde jsou hlavním hrdinou majestátní hory. Lezecké sekvence velmi působivé i dnes. Restaurováno roku 2017 společností Pathé.

Chladná voda (1994)

Film, které můžeme znovuobjevovat díky Criterion Collection. Pocitový "teenagerovský" film, krásně temný a chladný a s jednou z nejpůsobivějších párty sekvenci, kde jedou nadpozemské fláky. Oliviera Assayase já můžu.

Lean on Pete (2017)

Charlie Plummer mě před pár lety nadchl již v King Jack a tady jen prokazuje, že si své herecké nadání nejspíš přenese i do dospělosti. Uvidíme, kde bude za pár let. Lean On Pete je film, který se může po 40 minutách zdát jako jasně nalajnovaná záležitost - o to víc vás ale s každou další přibývající minutou začne překvapovat.

No Down Payment (1957)

Martin Ritt se už ve své prvotině projevil jako tvůrce nepřikrášlených, sociálně realistických (samozřejmě v rámci doby a Hollywoodu) dramat, které staví na nekašírovaných hereckých výkonech. Na 50. léta opravdu silná předmětská káva s výbornou Joanne Woodward.

Všechny prachy světa (2017)

Všichni soudní přejeme Ridleymu Scottovi zasloužený důchod. Lepší už to nebude.Měl by vědět kdy odejít.