• Krátkometrážní

Turks fruit (1973)

Vyhlášeno nejlepším nizozemským filmem 20. století. Je to v podstatě takový milý romatický příběh. Rutger Hauer hraje ne moc úspěšného sochaře, který klátí skoro každý den jinou sukni, až automobilová nehoda ho svede s dívkou, která se stane jeho femme fatale. Po nějakém čase ho opustí kvůli jinému, takže začne zase v depresi klátit co potká, aby po nějakém čase ji opět potkal, ale tohle další setkání už nebude mít šťastný konec. Ale Verhoeven se nezapře, takže uvidíme dost ženských full frontalů, Hauer se taky prochází po place bez spoďárů, dočkáme se zvracení u stolu, prohrabování se v hovnech v záchodové míse a peprných hlášek ve stylu „Vylížu ti ty tvoje ho*na z prd…“, prostě ideální film na romantický večer 😊 8/10

OA (2016) (seriál)

Ty tanečky mne až tak neba, ale zas to dokázalo vyvodit spustu otázek a teorií a konec je jen z ranku love / hate a nic mezitím. Osobně mám zájem se podívat na případnou druhou sezónu. Jen doufat, že tvůrci to mají promyšlené a nerozpadne se jim to.

Wat zien ik? (1971)

Verhoevenův celovečerní debut už naznačuje, kam se jeho kariéra bude ubírat, když se jedná o příběh dvou prostitutek v jednom domě. Zde je to ještě spíše komediálního charakteru, který v jeho pozdější tvorbě u nenajdeme. I přes námět se to v otázce sexuality drží ještě hodně zkrátka a více je to zaměřené na rozdílné úchylky klientů. 5/10

Černé zrcadlo - Nenávist národa (2016) (epizoda)

Finální 90 minutová epizoda a co začíná jako detektivní pátrání se změní na trochu apokalypsu, kterou ale s nižším rozpočtem zkrátka muselitrochu skokově střihnout, i tak ale to připomíná, že u Black Mirror prostě šťastné konce nečekejte. Zde mne hřálo vědomí, že bych přežil, jelikož "#" zásadně nepoužívám :-D 8/10

Elle (2016)

Trvalo 10 let, než Verhoeven natočil další celovečerák a patrně to možná i bude jeho poslední dílo. Při svých 78 letech si už několika letou pauzu asi nebude moci dovolit. Zajímavé je, že se jedná v podstatě o francouzský film, podle francouzského románu, scénář napsal Američan, protože se původně snažilo o americkou produkci, aby se nakonec skončilo zpět ve Francii. A je to tak zas Verhoeven jak člověk čeká. Teda nahota, sex a brutalita. Skoro všechny postavy jsou tak trochu úchylné. Drama je to celkem dusné, ale ubrat 15 minut by neškodilo a rozhodně nečekejte něco akčnějšího. 7/10

Požáry (2010)

I Kanadské filmy od Villneueva jsou vynikající a tohle surové drama jedné rodiny, kdy na žádost závěti umírající matky pátrají její děti po svém otci a bratrovi ve fiktivní arabské zemi, která byla zmítána občanskou válkou. Větší část filmu ale sledujeme právě v 70. letech, kdy válka probíhala, osud matky a jejího života, aby to vyvrcholilo dost brutálním zjištěním. Možná se dá odhadnout mírně předem, ale i tak vás to uzemní. 8/10

Steekspel (2012)

Když se Verhoeven s velkou pompou vrátil zpět do Holandska a natočil vynikajcí Zwartboek, tešil jsem se, že bude opět aktivnější s natáčením. Místo toho po 6 letech přijde s něčím co je dlouhé jak epizoda serálu a vypadá to, jako adaptace divadelní hry o proutnickém tatíkovi jeho rodině a firemních partnerech, kteří na něj šijou boudu. Zkrátka mírně humorná oddychovka, kde bohužel ani vražení nůžek do břicha těhotné ženy není tím, čím se zdá. 6/10

Černé zrcadlo - Pád střemhlav (2016) (epizoda)

Fuj, takovou růžovoučkou sluníčkovskou budoucnost nechci nikdy zažít. Fuuuuuck yooooouuuuu!!!!!. Tato epizoda byla 3,9.

Černé zrcadlo - Muži pod palbou (2016) (epizoda)

Futuristická military povídka a jak udělat dokonalého vojáka pomocí implantátu, který kromě bojové funkce i zakrývá určité prvky reality, aby motivace vojáků byla větší. Trošku si to bere z The Entire History of You, ale i tak velká spokojenost.

Černé zrcadlo - San Junipero (2016) (epizoda)

Z prvu to vypadá na zajímavé osmdesátkové retro, aby se pak postupně odkrývalo o co se jedná. Velmi myšlenkové zajímavý scéná5. Rozhodně netypická epizoda Black Mirror. Možná i tím vyzněním, které je oproti ostatním epizodám v podstatě optimistické.