• Krátkometrážní

Vlk viking (2022)

Je to eRko, ale v brutalitě se to překvapivě drží zpátky, i když jsou tu roztrhaná těla, ale samotný útok vlkodlaka je většinou střihnutý nebo mimo záběr. Přitom taková scéna v autobuse se přímo nabízí. 6/10

Gangs of London - Season 2 (2022) (série)

Oproti první sérii je tahle konzistentnější, kdy v první sérii bylo prvních 5 dílů nabušených a zbytek jel na volnoběh, ale tady u druhé zas bohužel chybí Evansův rukopis, který by to povznesl výš. Přesto některé killy jsou opravdu originální a brutální. Stále je to jeden z top akčních seriálů. 8/10

Vlčí lov (2022)

A cenu za nejvíce brutální film letošního roku vyhrává tahle korejská řezničina. Zpočátku to vypadá jako klasiký příběh, kdy se parta kriminálníku převáží z Filipín do Jižní Koreje na kontejnerové lodi z důvodu utajení. Jak se dá čeka, vězni se osvobodí a začnou brutálně vybíjet policejní i lodní posádku. Už tady protečou hektolitry krve. Jenže v polovině filmu nastoupí ma scénu sci-fi prvek v podobě <SPOILER> Geneticky nadprůměrného nadprůměrného člověka s mnohonásobnou silou a odolností jako výsledek japonských pokusů z WWII </SPOILER> a tempo masakru se ještě znásobí, protože trhá ruce, dělá díry do hrudníku, kuchá nožem a mačká hlavy na potkání. Celá ta sci-fi záplatka je tam trochu naroubovaná násilně a moc ji nemá smysl rozebírat. Taktež prostředí lodi by šlo využít lépe, než jen jako uzavřený prostor. Prostě nic víc, než jen neskutečný masakr s vysoký kill countem nečekejte.

Andor - Season 1 (2022) (série)

Oceňuji dospělý přístup k tématu. Žádná The Force, žádní jedi, žadné světelné meče. Ale prostě jen lidé a politika, s minimem emzáků. Ale řišlo mi, že 12 epizod je moc. Systém 3 epizody na jeden dějový oblouk bylo moc, že jsem měl pocit, že udělat to na 2 epizody a tímpádem zkrátit to na 8 epizod a byla by to pecka. Přesto se těším na druhou sezónu, která má končit těsně před Rouge One.

Barbar (2022)

Trailer dobře lhal a celý čas člověk čeká, bude špatně, aby pak v 42. miutě přišel šílený zvrat a uhlo jinam a skočilo se na novou postavu. Spokojenost, to bloudění v tmavých chodbách bylo celkem strašidelné, ale měl jsem problém s logikou některých věcí, které tu bez spoilerů napsat nejde. 7,5/10

Pekelná díra (2022)

V Polsku se rodí asi nová hororová ikona. Režisér Bartosz Kowalski už  příjemně překvapil slasherem Dnes v noci v lese nikdo nespí, který si oproti svým americkým vzorům ostudu rozhodně neudělal. Nebyl nic objevného, ale žánrově na polské poměry zdařilý kousek. Pokračování je v černých číslech celkem oprávněně, protože v polovině ten film uhnul do úplně jiného žánru, který nikdo nečekal a nechtěl. Nový film Poslední večeře (čeky Pekelná díra, angl. Hellhole) přináší pochmurnou atmosféru mužského kláštera, kdesi v zapadlé části Polska, kde přichází nový mnich se zaučit na exorcistu. Jenže osazenstvo klášterá není úplně to, za co se vydává. Stejně jako hlavní hrdina. Já byl spokojen. Má to neklidnou atmosféru, nějaké gore a závěr, kdy skoro do poslední chvíle človek neví, jestli se to rozuzluje realisticky nebo nadpřirozenem. 7/10

Pluk mizerů (2022) (seriál)

Ach, to je tak boží! Ještě větší pecka, než Peaky Blinders. Nejvíce chlapácký seriál za hodně dlouhou dobu. Testosteron z toho stříká na všechny strany. Žádná novodobá bullshit agenda. Všechny postavy jsou sympaťáci, ale každý v určitém stupni šílenosti. Člověk má takový mírný úsměv po celou dobu, plus těch několik vážnějších a emotivnějších momentů. Navíc, když už během 2 epizod dostanete 4 songy od AC/DC (od Bona Scotta po poslední album) a pak i něco od Saxon, Judas Priest, Motörhead, Foghat a něco punku, ale vše sedí, jak prdel na hrnec a hned máte TOP 5 letošního roku. Jediná žena v celém seriálu je okouzlující femme fatale Sofia Butella. Sem s druhou sérií. Všichni chlapi povinně. Hned!!! 9/10

The Lair (2022)

Marshalla jsem vždy tak trochu obhajoval a jeho filmy celkem užíval. Tady jsem čekal dle hodnocení větší průser, ale chápu i ty odpady. Námět pro mne super, provedení bohužel už horší a návrat na The Descent se nekoná. Když prominu slabší triky celkově a opravdu dva příšerné (dopad MOAB, pád Humvee), tak hrůza jsou ochotničtí herci v čele s Charlotte Kirk, kde když jsem zjistil její historii, a že teď je s Marshallem pár, nic lepšího už od nich nečekám, když si ji bude obsazovat jako hlavní hrdinku (viz. Duchess jako další film). Střih, který opět dělal Marshall a za který jsem ho vždy kritizoval, tak není až tak strašný jako u Doomsday a někdy je pochopitelné, že monstra se musí stříhat rychleji, jinak vynikne ten gumový oblek (jakože v některých záběrech vyniká fakt dost). Dávám 2*, protože to mělo dobrý potenciál, kdyby byli lepší herci a trochu vyšší rozpočet. Jediné, co bych vyzdvihl je hudba, která občas dokáže navodit atmosféru, a že to celkem odsype. 4/10

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Snění v domě čarodějnic (2022) (epizoda)

Druhá přímá adaptace Lovecrafta. Slabší, než Pickman's Model, ale úplně špatná zas tak ne. Jde to spíše ve stylu old-school hororů bez přílišné brutality a jen lehce hororovou atmosférou. Rupert Grint není až tak super herec, ale dá se. Co musím pochválit dost je design čarodějnice.